סליחה על הקטנוניות, אבל...

מצב
הנושא נעול.

אני עובד כ-3 שנים במקום שמשלם לי את המשכורת בצ'ק ב-10 לכל חודש בערב, כלומר, הפקדת הצ'ק לחשבון נעשית רק ב-11. יתרה מזאת, במקרים כמו החודש, שה-10 חל בשבת, אקבל את הצ'ק רק ב-11 לחודש בערב, כלומר כסף בבנק רק ב-12. שוב, אולי אני קטנוני, אבל אין פה עבירה על חוק הלנת שכר? תודה!

אין פה הלנה

אני עובד כ-3 שנים במקום שמשלם לי את המשכורת בצ'ק ב-10 לכל חודש בערב, כלומר, הפקדת הצ'ק לחשבון נעשית רק ב-11. יתרה מזאת, במקרים כמו החודש, שה-10 חל בשבת, אקבל את הצ'ק רק ב-11 לחודש בערב, כלומר כסף בבנק רק ב-12. שוב, אולי אני קטנוני, אבל אין פה עבירה על חוק הלנת שכר? תודה!
אין פה הלנה
לא אין הלנה המעסיק יכול לשלם לך באיחור של עד שבעה ימים מתאריך ה 10 לחודש זאת אומרת שבין ה 10 ל 17 לא מתבצעת שום הלנה זה לא מקובל ובדר"כ מעסיקים משלמים עד ה 10 וחברות גדולות משלמים בדר"כ ב 9 לחודש ככה שהרבה אין לך מה לעשות תמשיך לעבוד ותיהיה חרוץ אולי יום אחד תיהיה מנכ"ל

לא נכון. יש הלנה.

אין פה הלנה
לא אין הלנה המעסיק יכול לשלם לך באיחור של עד שבעה ימים מתאריך ה 10 לחודש זאת אומרת שבין ה 10 ל 17 לא מתבצעת שום הלנה זה לא מקובל ובדר"כ מעסיקים משלמים עד ה 10 וחברות גדולות משלמים בדר"כ ב 9 לחודש ככה שהרבה אין לך מה לעשות תמשיך לעבוד ותיהיה חרוץ אולי יום אחד תיהיה מנכ"ל
לא נכון. יש הלנה.
השכר אמור להיות משולם עד היום האחרון בחודש שבעבורו הוא משולם (היום האחרון של החודש). אם הוא משולם עד 9 ימים אחרי זה - הוא לא נחשב למולן. לאחר מכן - הוא כן נחשב למולן. תשלום ב-11 לחודש זה הלנה.

אולי ננסה לסבך את זה קצת יותר...

לא נכון. יש הלנה.
השכר אמור להיות משולם עד היום האחרון בחודש שבעבורו הוא משולם (היום האחרון של החודש). אם הוא משולם עד 9 ימים אחרי זה - הוא לא נחשב למולן. לאחר מכן - הוא כן נחשב למולן. תשלום ב-11 לחודש זה הלנה.
האם אני יכול לתבוע הלנת שכר על יום אחד (ולפעמים שניים) רטרואקטיבית מכל חודשי עבודתי (כביכול כ-36 ימי הלנה)?

לא, אבל...

האם אני יכול לתבוע הלנת שכר על יום אחד (ולפעמים שניים) רטרואקטיבית מכל חודשי עבודתי (כביכול כ-36 ימי הלנה)?
לא, אבל...
זה לא יום אחד, זה 11 ימים. על השכר שכבר קיבלת, אתה יכול לתבוע רק תוך 60 ימים מאז שקיבלת אותו (אלא אם ביה"ד לעבודה יאשר לך לתבוע תוך 90 ימים).

שיר ורד

New member
אני חולק חלקית.

לא, אבל...
זה לא יום אחד, זה 11 ימים. על השכר שכבר קיבלת, אתה יכול לתבוע רק תוך 60 ימים מאז שקיבלת אותו (אלא אם ביה"ד לעבודה יאשר לך לתבוע תוך 90 ימים).
אני חולק חלקית.
מאחר ומדובר על הלנה חוזרת (מעל 3 פעמים במשך 3 שנים) המגבלה של תביעה תוך 60 יום ממועד התשלום בפועל לא קיימת, ונשארת רק ההתישנות הרגילה על תביעת פצויי הלנה (שנה). לכן, אתה יכול לתבוע פצויי הלנה של 11 עד 12 יום לכל משכורת במהלך 12 החודשים האחרונים.

איך אתה מבין את זה מניסוח...

אני חולק חלקית.
מאחר ומדובר על הלנה חוזרת (מעל 3 פעמים במשך 3 שנים) המגבלה של תביעה תוך 60 יום ממועד התשלום בפועל לא קיימת, ונשארת רק ההתישנות הרגילה על תביעת פצויי הלנה (שנה). לכן, אתה יכול לתבוע פצויי הלנה של 11 עד 12 יום לכל משכורת במהלך 12 החודשים האחרונים.
איך אתה מבין את זה מניסוח...
סעיף 17א(ב) בחוק הגנת השכר? תקופת ההתיישנות לפי אותו סעיף היא אותן 3 שנים שהיו (בעבר).

שיר ורד

New member
אם כך, מה משמעות הסעיף

אני חושב שהוא בלתי ניתן להסבר.
אם כך, מה משמעות הסעיף
האם הוא מיותר לחלוטין (נשאר בטעות מנוסח ישן) ואיננו תקף עוד. או שהסעיף תקף אך יש לצמצם את התקופה הנ"ל משלוש שנים לשנה כדי שיתאם לסעיף ג. אני הבנתי את הסעיף כך, אם במהלך 3 שנים היתה תקופה של 12 חודשים בהם היו לפחות 3 הלנות שכר, אזי בכל אותן 3 שנים, לא תחול ההתישנות של 60 או 90 יום מיום התשלום, אלא רק ההתישנות של שנה מיום ההלנה. הבעיה היא ממתי מתחילים לספור את 3 השנים. אני חושב שהכוונה היתה ממועד ההלנה הראשונה מתוך ה-3 שבתוך 12 חודש ולכן יש משמעות לשלוש שנים, כי יכול להיות שהתביעה תהיה בגין הלנה שקרתה שנתיים אחרי 3 ההלנות ולא יחול עליה התישנות (של 60 או 90 יום). אבל המילים "שלאחר יום תשלום השכר שבו קשור הפיצוי" המופיעות בהמשך הסעיף אומר שיש לספור את 3 ההלנות רק לאחר התשלום בגין ההלנה שבגינה תובעים. אם כך, לא ברור מדוע צריך 3 שנים, ברי אם לא יתבעו בתוך שנה מהלנה תהיה בכל מקרה התישנות, אלא אם כן נניח את המקרה הלא הגיוני הבא: העובד תבע תוך שנה מים ההלנה , אך לאחר 90 יום מהתשלום המולן, ההלנות הנוספות ארעו לאחר מועד התשלום המולן , וחלקן אולי אפילו לאחר הגשת התביעה, עד 3 שנים ממועד התשלום המולן. כלומר העובד מגיש תביעה לאחר שהתישנה, בתקווה שהמעביד יחזור על עבירות ההלנה ואז ההתישנות תהיה בטילה.

מצב
הנושא נעול.
למעלה