סליחה על הבורות

א י ט י

New member
סליחה על הבורות

השיר בוהימיין ראפסודי של קווין , על מה הוא בדיוק?? סורי אנגלית זה לא הצד החזק שלי , וזה סתם מעניין אותי תודה!

epitaph

New member
פארודיה? על מה בדיוק?

אם אני זוכר נכון יש משמעות מאחורי השיר, עניין של אסיר שפרדי שמע את הסיפור שלו ופרדי כל כך התרגש שכתב עליו את השיר, אבל אולי אני טועה, אני לא זוכר אם זו פיקציה או אמת...

melancholy man

New member
על אופרה

יש שם סיפור אבל כמו המוגזמת והדרמטית בכוונה גם המילים קצת, איך נומאר בעדינות, פומפוזיות בכוונה, לא הייתי, כאמור, מתיחס לזה ברצינות יתר.

epitaph

New member
בסופו של דבר...

יש סיפור, וזה מה שהוא מחפש לדעת... נראה לי שפרדי מעולם לא דיבר על ההשראה שלו לשיר כי קראתי איפשהוא (ואת זה אני זוכר בבירור) שחברי הלהקה נשאלו לאחר מותו מה הסיפור מאחורי השיר והם סירבו לגלות. יש כל מיני שמועות וספקולציות חלקן מדברות על זה שמדובר על המלחמה של פרדי באיידס (די מופרך לדעתי כי השיר נכתב בשנות השבעים, עדיין לא ידעו אז מה זה איידס), היציאה של פרדי מהארון וגם שזה מספר סיפור אמיתי של אסיר שדיבר עם פרדי והוא כל כך התרגש מהסיפור שהוא כתב את השיר עליו. בגדול, השיר עוסק לדעתי בנער עני שרוצח מישהו, השיר מתחיל בשתי שאלות רטוריות, כאילו המספר לא מאמין למה שקרה: "Is this the real life? Is this just fantasy?" מכאן ממשיך הנער ומתאר בגדול מה הוא מרגיש, כאילו הוא לכוד בלי פתרונות, כאילו שום דבר לא משנה לו וכבר אין ערך לחייו: "No escape from reality. Open your eyes, Look up to the skies and see, I'm just a poor boy, I need no sympathy, Because I'm easy come, easy go, Little high, little low, Any way the wind blows doesn't really matter to me, to me." בבית הבא אנחנו מגלים את הסיבה לרגשות העזים, הוא מתדווה לפני אמא שלו על רצח שביצע: "Mama, just killed a man, Put a gun against his head, pulled my trigger, now he's dead. Mama, life had just begun, But now I've gone and thrown it all away. או שהוא מסגיר את עצמו או שאמא שלו מסגירה אותו, לפי דעתי הוא מסגיר את עצמו לפי השורה הבאה (או שהוא מתכנן בריחה ונלכד, גם זה אפשרי): Mama, ooh, Didn't mean to make you cry," If I'm not back again this time tomorrow, Carry on, carry on as if nothing really matters." בבית הבא הוא נתפס ויודע שאם יורשע יש סיכוי טוב שיקבל עונש מוות: " Too late, my time has come, Sends shivers down my spine, body's aching all the time. Goodbye, ev'rybody, I've got to go, Gotta leave you all behind and face the truth. Mama, ooh, I don't want to die, I sometimes wish I'd never been born at all." ומכאן בעצם אנחנו מתחילים את המשפט רצח, הבית מתחיל עם תיאור של הנער הרוצח בעיניי השופט, שגם לועג לו: "I see a little silhouetto of a man, Scaramouche, Scaramouche, will you do the Fandango. Thunderbolt and lightning, very, very fright'ning me." מכאן מנסים פרקליטו של הנער והנער עצמו לסנגר על הנער ולשכנע את חבר המושבעים: "He's just a poor boy from a poor family, Spare him his life from this monstrosity. Easy come, easy go, will you let me go?" והתשובה של המושבעים היא פשוטה: "Bismillah! No, we will not let you go" הם ממשיכים לנסות כשכל פעם הם נתקלים בתשובה שלילית מחבר המושבעים: "(Let him go!) Bismillah! We will not let you go. (Let him go!) Bismillah! We will not let you go. (Let me go.) Will not let you go. (Let me go.) Will not let you go. (Let me go.) Ah. No, no, no, no, no, no, no." הנער מנסה ניסיון אחרון: "(Oh mama mia, mama mia.) Mama mia, let me go. Beelzebub has a devil put aside for me, for me, for me." בבית הבא הנער כבר בבית כלא, מחכה לגזר הדין, כשהוא זועם על העולם ובעיקר על אמא שלו (שלפי השורה הראשונה נראה לי שהיא זו שהסגירה אותו למשטרה): "So you think you can stop me and spit in my eye. So you think you can love me and leave me to die. Oh, baby, can't do this to me, baby, Just gotta get out, just gotta get right outta here." ואחרי שהזעם עובר הוא חוזר למצב המלנכוני ולידיעה שאין כבר משמעות לחייו, שימו לב שהשיר נסגר עם שורה מהבית הראשון: "Nothing really matters, Anyone can see, Nothing really matters, Nothing really matters to me. Any way the wind blows." הניתוח הזה הוא לא עובדה מוגמרת, רק דעתי האישית, אני מסתמך כאן רק על הליריקה אבל זה הסיפור שאני רואה מאחורי השיר.

XCLASS

New member
יופי של ניתוח. נראה ממש מתאים

אני ראיתי את זה אותו דבר אבל בכלל לא חשבתי שהחלק של האופרה מתאר את המשפט והמושבעים אבל זה נשמע בהחלט הגיוני.

The Raver1

New member
אני חושב שקראת על זה פה

כתב על זה אחד... דינגוז אייט מיי בייבי:)

א י ט י

New member
גם לי זה נשמע ממש הגיוני

חשבתי על זה ככה בהתחלה אבל...שירי רוק נו , הכל יכול להיות עם משמעויות נסתרות..

MajorWinters

New member
על מה...

הוא על גבי דיסק. או תקליט. אולי הוא על המחשב. אבל אז כבר אסור לדבר על זה פה.

למעלה