סלחו לי על השאלה הטיפשית...

Guest2112

New member
סלחו לי על השאלה הטיפשית...

אבל האם הטבעת יכולה להשפיע על הואלאר? אולי אני צריכה להמשיך לקרוא את הסיל' במקום להטריד אתכם, אבל לא יכלתי להתאפק. תודה

2cookie

New member
קריאת הסילמריליון גם ככה לא תספיק

התשובה היא לא. הטבעת לא תשפיע על הולאר, מקסימום תגדיל במעט את כוחם, שהרי רק מי שחזק ממנה יכול לשלוט בה ולתעל את כוחה לטובתו. מי שחלש ממנה יסתנוור על ידה ויושחת.

Guest2112

New member
ממשיכה לעניין...

חשבתי לי שיתכן שבומבדיל היה יכול להיות ואלאר. נראה לא הגיוני שהוא יהיה הארו משום שהוא התערב בצורה שמאוד לא אופיינית לו בסכסוך הזה. מצד שני אמרת שהולאר כן ישתמשו בה כדי להגדיל את הכוח שלהם, ולבומבדיל אין שום רצון להתעסק בה, זה לא מעניין אותו בכלל. הוא אמר גם שהיה כאן לפני שהכל התחיל ויהיה אחרי שהכל יסתיים, או משהו דומה. (אל תתקנו אותי בציטוט, לא טענתי שזה ציטוט מדויק)

2cookie

New member
כמה תיקונים

ואלא היא צורת היחיד של ואלאר, המילה "ארו" כבר מיודעת ואין צורך לומר הארו, ובומבדיל בפירוש אינו ואלא מכיוון שבסילמריליון פורט בדיוק מי הם הואלאר ובומבאדיל לא ברשימה.

ChainLightning

New member
לא מחויב.

ראשית הולאר יכולים להתגשם בדמויות שונות,וחוץ מזה יש שיטות שארו באמת התגשם בדמות טום בומבדיל. ונקודה שלישית,ראוי לציין שעל מיאר זה ישפיע,והראיה שגנדלף פחד מהטבעת.

maglor

New member
אה... אבל גאנדאלף הוא כבר לא מאיא

לפחות מרגע שהפך לאחד מהאיסטרי, הוא כבול לצורתו הגופנית, מה גם שלא היו לא כל הכוחות שהיו לא לפני הפיכתו לאיסטארי.

אלרוס

New member
טכנית הוא מיא

טכנית מיא=איינו בארדה שהוא לא ולא, גנדלף הוא איינו בארדה שהוא לא ולא... והטבעת כן משפיעה על מיאר, הגם אם לא מפתה אותם, הרי היא הוסיפה לסאורון את כוחו.

אלרוס

New member
אני לא יודע

מקרה כזה לא התרחש אז אתה לא יכול לדעת... אבל כנראה שהם לא היו מתפתים מטבע הוויתם כלא רוצים כוח. בקשר להשפעה, בעיקרון היא היתה משפיעה לפי דעתי הרבה יותר מאשר על כל אחד אחר, הרי דרוש כוח פנימי של המשתמש שהטבעת מגבירה אותו, ככל שיש יותר היא מגבירה אותו יותר.

2cookie

New member
סופר שמאנווה, לאחר שלושת העידנים

בהם נכלא מלקור בואלינור, החליט לשחרר אותו. הסיבה היתה שהוא האמין לשקריו מכיוון שלא הכיר אותם. כן כן, מאנווה לא ידע ממש מהם רשע ושקרים ובאיזה צעדים נוקטים נגדם, ושיחרור מלקור היה אחד המהלכים השגויים הגדולים של הואלאר. באותה מידה שהם לא ידעו רשע מהו, הם יכלו להתעלם מפיתוייה של הטבעת שמושתת על כוח ושליטה שכבר נמצאים בידי הואלאר.

ChainLightning

New member
גם סאורון ומורגות

היו ולאר ובתחילה לא ידעו מהו רוע, אבל הם למדו,גם הולאר יכולים ללמוד.

2cookie

New member
../images/Emo31.gif

מורגות מההתחלה היה "רע", "ומחשבתו של מלקור זרה ממחשבת אחיו".... והיו כאלה שראו כמה הוא מפואר וחזק- מכל שאר הואלאר- והתפתו לשרת אותו, זאת אומרת שהיה בהם משהו מן המחשבות של מלקור, הרצון לכוח ולשליטה שמלקור הבטיח להם.

ChainLightning

New member
גם סאורון ומורגות

היו ולאר ובתחילה לא ידעו מהו רוע, אבל הם למדו,גם הולאר יכולים ללמוד.

maglor

New member
סאורון

אינו ולא ומעולם לא היה אחד, הוא היה פעם מאיא לפני שהושחת.

Y. Welis

New member
מעניין שטולקין התייחס לכך במאמר

בשם 'אוסאנווה קנטה' (שראה אור במגזין החובבים 'ויניה טנגוואר' בלבד), שדיבר בעיקר על צורת התקשורת בארדה, ובעיקר בין הואלאר לבין עצמם. עוד משהו שאני צריך להעביר ל'מאמרים' כאן. בקצרה נאמר שם שמאנווה מעצם הגדרת הטוב, היה חייב להאמין למלקור כאשר הלה ביקש את רחמיו, והיה מחוייב למלא אחר המשפט שגזר, ולשחררו בתום התקופה. אילו הוא היה נוהג אחרת, מעשיו היו דומים למעשי מלקור, והתוצאות היו גרועות יותר. זה לא הסבר מדהים, אבל הנקודה היא בהחלט אחת הקריטיות שבסיל', וטולקין ידע שיש שם כמה שאלות לא פתורות. לרוע המזל הוא לא נגע בסיפור מעבר למה שהובא במאמר הנזכר.

2cookie

New member
היחידים שעוד סיירו בארה"ת

היו אולמו שלא התרחק מהמים ואורומה, טוב נו באמת יכול להיות אורומה
למרות שלא נראה לי שאחד מהואלאר המשיך להתעניין בארץ התיכונה ורובם הסתגרו בואלינור.

למעלה