סכנות לחתול בחוץ

pitzpitz

New member
זקוקה לעצה מחתולאים מנוסים. יש לי חתול מתוק בן 8 חודשים, שיוצא החוצה. היום אחרי שלא חזר עד הצהרים הלכתי לחפש אותו וגיליתי שהוא נפל לפח מוטמן בעומק כמה מטרים. מזל שהוא ענה לי כשקראתי לו , אחרת לא היה עולה על דעתי שהוא שם.
אחרי המון שיחות לעיריה ולשירות הוטרינרי שלחו מנוף והחתול חולץ בשלום.
עכשיו אני פוחדת לשחרר אותו והוא בוכה ליד הדלת. עד כמה זה אכזרי להשאיר אותו בבית? אני פוחדת שיכנס שוב לפח. הפחים לא נסגרים אצלינו. הוא רוב הזמן בבית אבל אוהב לטייל בחוץ.

גורדיאן-II

Active member
זקוקה לעצה מחתולאים מנוסים. יש לי חתול מתוק בן 8 חודשים, שיוצא החוצה. היום אחרי שלא חזר עד הצהרים הלכתי לחפש אותו וגיליתי שהוא נפל לפח מוטמן בעומק כמה מטרים. מזל שהוא ענה לי כשקראתי לו , אחרת לא היה עולה על דעתי שהוא שם.
עכשיו אני פוחדת לשחרר אותו והוא בוכה ליד הדלת. עד כמה זה אכזרי להשאיר אותו בבית? אני פוחדת שיכנס שוב לפח. הפחים לא נסגרים אצלינו. הוא רוב הזמן בבית אבל אוהב לטייל בחוץ.
לפי מה שאת מספרת זה יהיה יותר אכזרי לתת לו לצאת מאשר להשאיר אותו בבית.
נראה שהסביבה שלכם מסוכנת - אל תתני לו לצאת, הוא יתרגל לזה, יש המון חתולים שלא יוצאים בכלל מהבית וטוב להם.

אלישבע777

Well-known member
חתול שרגיל לצאת, תמיד יבקש לצאת ויש חשש שהוא יברח. ממש לא כדאי לתת לו לצאת ולהרגיל אותו לשהיה בבית. זה לא קל, אבל עם השנים זה ישתפר. אני איבדתי שני חתולים בית -חוץ, עד שלמדתי שאסור לתת להם לצאת. עדיף שיבכה בבית מאשר יבכה בחוץ.

Yukita

Active member
מנהל
אצלי יש 5 חתולים שחיים רק בבית. אין שום בעיה.

voyager2005

New member
בלי קשר לחתולים... פח כזה זה סכנה לילדים, וכבר היו מקרים של מבוגרים שנפלו פנימה. ממש מפחיד.

לעניין חתולים, די פופולרי היום להשאיר חתולים בבית ולא לתת להם לצאת החוצה. זה גם נחשב מסוכן, וגם לא כל כך אפשרי כאשר מדובר במגדלים. כמו שאמרו מעלי, זה לא אכזרי, וחתול יסתדר כמעט עם כל דבר. אבל מצד שני, להסתדר עם משהו לא אומר שזה אידיאלי או רצוי.

בדרך כלל, לא מתייחסים לתנאים של החתול בפנים: כמה מקום יש בפנים? האם הוא יכול לרוץ? יש לו על מה להתגרד (ציפורניים וגוף)? יש לו על מה לטפס? יש לו עם מי ומה לשחק? האם יש אוויר, אורות, ריחות בפנים? האם מספקים לו תחליפים למה שהוא קיבל בחוץ? מצפיה בחתולים שלי בחוץ, אני יודעת חלק ממה שהם צריכים, אבל אין לי מושג אם מישהו ממש בדק את זה...

אישית, אני נותנת לחתולים שלי לצאת החוצה, אבל משאירה אותם בפנים (עד כמה שאפשר) בלילה. מול פח מוטמן, אולי אין ברירה. אבל אולי אחרי שהוא יגדל קצת, הוא ידע גם איך להיזהר מדברים כאלה.

pitzpitz

New member
דירה ממוצעת, חתול יחיד אז החברים שלו בחוץ. יש לו הרבה משחקים וכרגע כל המשפחה בבית אז מקבל המון תשומת לב, אבל מתי שהוא נחזור לעבודה ולבית ספר. ואז זה שעות ארוכות לבד.
אמרו לי שיש פחים מוטמנים שהמכסה נסגר אוטומטית. אני אתחיל לברר מול העיריה. כמו שציינו זו יכולה להיות גם סכנה לילדים. אגב, העיריה חילצה את החתול רק אחרי שנשמות טובות מהשכונה הפעילו פרוטקציות אצל הוטרינר העירוני. אז לא יודעת אם חתולים בראש מעייניהם.

אני גר בשכונה שקטה, של הרבה גינות ומעט תנועת מכוניות. כך שהסכנה קטנה יחסית, אך לא בלתי קיימת - לפני כמה שבועות נאלצתי לטפל בחתול של השכנים שנדרס ע"י נהג משתולל. ולאורך השנים והחתולים הרבים שעברו אצלי, שניים נעלמו, ולא מעט חזרו פצועים.
אבל - כשאני שוקל את הסכנה לעומת איכות החיים שהחתול מרויח בכך שהוא חופשי לטייל, לשחק, לספק את סקרנותו, לפגוש חתולים אחרים, ובכלל - חופשי. אני חושב שזה שווה את הסיכון.
אז נכון שדירה היא לא כלוב קטן. אבל לתחושתי, עבור חתול, עם יצר הצייד והחקר, היא אינה רחוקה מכך.
בסופו של דבר, עניין של איזון בין הסיכון בסביבה הספציפית, לאיכות חיים.
לא שונה בהרבה מגידול ילדים. וגם אותם אנחנו משחררים, כדי שלחיים גם יהיה טעם. לא ככה?

מילי08

Well-known member
אבל - כשאני שוקל את הסכנה לעומת איכות החיים שהחתול מרויח בכך שהוא חופשי לטייל, לשחק, לספק את סקרנותו, לפגוש חתולים אחרים, ובכלל - חופשי. אני חושב שזה שווה את הסיכון.
אז נכון שדירה היא לא כלוב קטן. אבל לתחושתי, עבור חתול, עם יצר הצייד והחקר, היא אינה רחוקה מכך.
לא שונה בהרבה מגידול ילדים. וגם אותם אנחנו משחררים, כדי שלחיים גם יהיה טעם. לא ככה?
מסכימה מאוד!

גורדיאן-II

Active member
אני גר בשכונה שקטה, של הרבה גינות ומעט תנועת מכוניות. כך שהסכנה קטנה יחסית, אך לא בלתי קיימת - לפני כמה שבועות נאלצתי לטפל בחתול של השכנים שנדרס ע"י נהג משתולל. ולאורך השנים והחתולים הרבים שעברו אצלי, שניים נעלמו, ולא מעט חזרו פצועים.
מבחינה מעשית הגישה שלך מקובלת ביותר. הרבה עושים זאת, כולל אני, אם כי במקרה שלי זה בגלל שאני חי בקומת קרקע ואין לי הרבה ברירות.

מבחינה עקרונית: ילדים לומדים ומתבגרים, חתולים לא, הם תמיד נשארים ילדים תמימים ומועדים לסכנות. חוץ מזה הסביבה האנושית שומרת על ילדים, לא על חתולים, רוב האנשים יסתכנו כדי להציל ילד שנקלע לכביש סואן, לא כך כשמדובר בחתולים.

ומשהו על אופי של חתולים: אתה מאניש אותם, זאת טעות, חתול לא מטייל, משחק או רוצה לפגוש חתולים אחרים, והחופש לא מעניין אותו - הוא מסייר כדי לצוד, לא פחות ולא יותר, זה אינסטינקט, וכאשר הוא 'כלוא' בבית הוא פורק את יצר הצייד שלו על חרקים ולטאות וחי יפה מאוד בלי 'חופשות'.

מילי08

Well-known member
מבחינה מעשית הגישה שלך מקובלת ביותר. הרבה עושים זאת, כולל אני, אם כי במקרה שלי זה בגלל שאני חי בקומת קרקע ואין לי הרבה ברירות.

מבחינה עקרונית: ילדים לומדים ומתבגרים, חתולים לא, הם תמיד נשארים ילדים תמימים ומועדים לסכנות. חוץ מזה הסביבה האנושית שומרת על ילדים, לא על חתולים, רוב האנשים יסתכנו כדי להציל ילד שנקלע לכביש סואן, לא כך כשמדובר בחתולים.

ומשהו על אופי של חתולים: אתה מאניש אותם, זאת טעות, חתול לא מטייל, משחק או רוצה לפגוש חתולים אחרים, והחופש לא מעניין אותו - הוא מסייר כדי לצוד, לא פחות ולא יותר, זה אינסטינקט, וכאשר הוא 'כלוא' בבית הוא פורק את יצר הצייד שלו על חרקים ולטאות וחי יפה מאוד בלי 'חופשות'.
בגדול- נכון, אבל אם יש להם את הברירה לצאת, הם בד"כ יצאו. מבחינתי זה סימן שהם יודעים מה נכון ומה טוב להם. גם בלי להאניש אותם, אני יכולה להניח שהם משוטטים להנאתם ומשחקים עם חתולים אחרים.
היה לי חתול פעם ששיחק בבית ליד עם חתול אחר. יצאתי לחפש אותו ולקרוא לו, ואחרי כמה דקות הוא הופיע עם החבר שלו, והם ממש נפרדו אחד מהשני בחיכוך אף. אמיתי לגמרי.
לגבי למידה מסכנות - גם חתולים לומדים ומתבגרים. הם הרי עושים את זה כמו כל בעלי החיים גם בלעדינו, אבל אני מסכימה עם הסכנות שיש להם מהסביבה האנושית הלא אכפתית.

אני מסכים עם שתי הנקודות שלך, אבל לא עם המסקנה. פשוט העניין הרגיל של משקולות סוביקטיביות:
אכן ילדים פחות חשופים לסכנות מחתולים. אבל גם מחיר האובדן שונה. בכל מקרה, הנקודה היא שסכנה קיימת, וצריך לשקלל אותה למול התועלת.
לגבי ההאנשה - אני מסכים שזה נראה כך, אבל הכוונה שלי היתה בדיוק לנקודה שציינת - סיפוק צורך. לחתולים (וגם לנו) יש צורך ("גירוד") שהם מרגישים דחף לספק. זה יכול להיות ציד או חברה או כל דבר אחר. ואם הצורך לא מקבל סיפוק, יש סבל/תיסכול/אי נוחות. זה הכל. לא חייבים להשתמש במושגים "הנאה" או "הגשמה עצמית" (שבסופו של דבר כן נוגעים באותו מנגנון של צרכים).
אני יודע שזו לא השוואה טובה, אבל לא יכול להתאפק - ילד יכול להיות סגור בתוך בית, ולשרוד. אבל אפשר לראות מיידית את ה-"תועלת" כשהוא יוצא למגרש משחקים ועושה דברים "לא מועילים", שיש בהם כדי לפרוק כל מני צרכים - טיפוס, ריצה, מרדף, תקשורת וכד'.

אלישבע777

Well-known member
שנים אני מתבוננת בחתולי רחוב. בימינו מאכילים אותם בכמויות מסחריות שלא כבעבר. ובכן שמתי לב, שאפילו הגורים שביניהם, אינם פעילים כמעט בכלל ( לעומת החתולים שלי כשהם היו גורים). גם הקטנים כשהם ערים, הם סתם רובצים להם ולא משחקים כמעט. נדיר שאני אראה גור צעיר משחק עם זלזל, נוצה או ענף שיח או אפילו עם גור אחר!! ואני מדברת על גורים שאוכלים היטב. יש להם זמן והם שבעים. חתול הוא חיית צייד. אם מזונו פרוס לו על שולחנו, הוא ישמור את האנרגיה שלו לצייד. אם אינו צריך לצוד - הוא יישן, או סתם ינוח. חתול הוא חיה שמשמרת אנרגיה. אוהב לצוד ואוהב לנוח, בעיקר לנוח... דווקא בבית יש להם יותר אתגרים כי זאת סביבה עשירה ויש להם בעלים שדואגים לשחק איתם או לפחות לספק להם תעסוקה. חתולים אינם צריכים מרחב. תן להם קופסת סופרמרקט, תא חשוך בארון הבגדים, מדף גבוה, חלון, והם מאושרים. הם חיות נפלאות לדירות עירוניות קטנות ודרישותיהם מאיתנו מועטות. קצת ליטופים וקצת משחקים ופינה חשוכה ושקטה רצוי גבוהה והמיטה שלנו... אנחנו חושבים שהם צריכים טיולים, מרחב, חברה, משחקים. בחוץ זה לא כך. בבית כן! דווקא בבית החתול מקבל ה כ ל !! ולכן הוא גם מחזיר לנו חיבה רבה ושואף להימצא בקרבתנו.
יש קצת הבדל בין זכרים ונקבות לא מסורסים בקרב חתולי רחוב. הנקבות נשארות במקום שנולדו עם האימהות ,הדודות והסבתות והגורים הקטנים. עקבתי אחרי חתולות בחצר, שנים עד שנעלמו כנראה מתו. החתולות נשארות בטווח של מטרים ממקום ההאכלה שלהן. הזכרים הם נודדים ממקום למקום. הצעירים שביניהם , נזהרים מהנקבות ואף חוששים מפניהן. הבוגרים מחפשים כלות וגם מגרשים בצרחות ובמאבקים חתולים זכרים אחרים, שנודדים למקום אחר. החיים שלהם באמת מלאי אקשן, אבל לא בדיוק חיים טובים. רבים מהם נפצעים, נדרסים, ונדבקים במחלות. לכן רצוי לסרס חתולי רחוב ולא רק לעקר את הנקבות.
חתולים שהתרגלו לצאת מהבית, תמיד ירצו לצאת, אבל אפשר ורצוי להרגילם לבית ללא יציאה. עדיף חיים שקטים בדירה קטנה מחיים מלאי סכנות בחוץ. אני למדתי זאת בדרך הקשה, רק אחרי שאיבדתי שני חתולי בית-חוץ. גם אני חשבתי שהחופש נחוץ להם. אבל לא - החופש הביא לקיצם.

voyager2005

New member
שנים אני מתבוננת בחתולי רחוב. בימינו מאכילים אותם בכמויות מסחריות שלא כבעבר. ובכן שמתי לב, שאפילו הגורים שביניהם, אינם פעילים כמעט בכלל ( לעומת החתולים שלי כשהם היו גורים). גם הקטנים כשהם ערים, הם סתם רובצים להם ולא משחקים כמעט. נדיר שאני אראה גור צעיר משחק עם זלזל, נוצה או ענף שיח או אפילו עם גור אחר!! ואני מדברת על גורים שאוכלים היטב. יש להם זמן והם שבעים. חתול הוא חיית צייד. אם מזונו פרוס לו על שולחנו, הוא ישמור את האנרגיה שלו לצייד. אם אינו צריך לצוד - הוא יישן, או סתם ינוח. חתול הוא חיה שמשמרת אנרגיה. אוהב לצוד ואוהב לנוח, בעיקר לנוח... דווקא בבית יש להם יותר אתגרים כי זאת סביבה עשירה ויש להם בעלים שדואגים לשחק איתם או לפחות לספק להם תעסוקה. חתולים אינם צריכים מרחב. תן להם קופסת סופרמרקט, תא חשוך בארון הבגדים, מדף גבוה, חלון, והם מאושרים. הם חיות נפלאות לדירות עירוניות קטנות ודרישותיהם מאיתנו מועטות. קצת ליטופים וקצת משחקים ופינה חשוכה ושקטה רצוי גבוהה והמיטה שלנו... אנחנו חושבים שהם צריכים טיולים, מרחב, חברה, משחקים. בחוץ זה לא כך. בבית כן! דווקא בבית החתול מקבל ה כ ל !! ולכן הוא גם מחזיר לנו חיבה רבה ושואף להימצא בקרבתנו.
יש קצת הבדל בין זכרים ונקבות לא מסורסים בקרב חתולי רחוב. הנקבות נשארות במקום שנולדו עם האימהות ,הדודות והסבתות והגורים הקטנים. עקבתי אחרי חתולות בחצר, שנים עד שנעלמו כנראה מתו. החתולות נשארות בטווח של מטרים ממקום ההאכלה שלהן. הזכרים הם נודדים ממקום למקום. הצעירים שביניהם , נזהרים מהנקבות ואף חוששים מפניהן. הבוגרים מחפשים כלות וגם מגרשים בצרחות ובמאבקים חתולים זכרים אחרים, שנודדים למקום אחר. החיים שלהם באמת מלאי אקשן, אבל לא בדיוק חיים טובים. רבים מהם נפצעים, נדרסים, ונדבקים במחלות. לכן רצוי לסרס חתולי רחוב ולא רק לעקר את הנקבות.
חתולים שהתרגלו לצאת מהבית, תמיד ירצו לצאת, אבל אפשר ורצוי להרגילם לבית ללא יציאה. עדיף חיים שקטים בדירה קטנה מחיים מלאי סכנות בחוץ. אני למדתי זאת בדרך הקשה, רק אחרי שאיבדתי שני חתולי בית-חוץ. גם אני חשבתי שהחופש נחוץ להם. אבל לא - החופש הביא לקיצם.
יכול להיות שדווקא האוכל שמאכילים אותם גורם להם להיות לא פעילים. עדיף על כלום, אבל ממלא את החתול מבלי לתת לו תזונה אמיתית.
החתולים שאני רואה בחוץ מאוד פעילים (מעבר ל 16 שנות שינה שכל חתול מחוייב בהן). הם לא משחקים, אבל הם גם לא צריכים לשחק.. הם צריכים לאכול.
החופש וודאי יכול להיות מסוכן, אבל גם לא צריך לזלזל בו. יש דברים שאני יודעת שאני לא מסוגלת לספק לחתולים בבית - מקום לרוץ (לפני שהוא פוגש את הקיר ממול), עשבים לאכול, חול להתגרד בו, ריחות של חיות אחרות, והכי חשוב - צייד אמיתי. חתולים גם צריכים חתולים אחרים. בני אדם לא מסוגלים להבין את רוב דרכי ההתקשרות ביניהם, והם לא תחליף לחתולים.
בבית, בדרך כלל הם יהיו לבד רוב היום, ללא שום תעסוקה, וללא שום אתגר. אפילו כאשר אני בבית, אני לא מספקת לחתולים שלי הרבה אתגרים או תעסוקה.

למעלה