סיפור קצר, צוות החשיבה

ange noir

New member
סיפור קצר, צוות החשיבה

זה היה חדר קטן, טחוב ודי חשוך שישב בתוך מה שהיה פעם מרתף של בנין משרדים. מאז הבעלים פשט את הרגל והממשלה קנתה אותו. עכשיו ישבו בחדר הזה מסביב לשולחן מאורך שרק מנורת פלורסנט אחת מעליו האירה, עשרה אנשים, לבושים בדרגות אלו ואחרות של אלגנט. על השולחן לפניהם נחו ערמות של דפים ומפות מכוסים בטבלאות, נוסחאות וסתם קישקושים. דממה שררה, והופרעה לבסוף על ידי אנחה שבקעה מהיושב בראש השולחן, הוא התרומם, הרחיק את כיסאו ונעמד "בסדר," אמר "זה לא מוביל אותנו לשום דבר." הוא החל מתהלך סביב השולחן "בואו נשכח רגע מהמתמטיקה והסבירות, וניזכר מה אנחנו עושים פה. העבודה שלנו היא לחזות תסריטים בעלי סבירות משתנה למלחמת העולם השלישית וסוף העולם. טוב ויפה, אז בואו נפעיל רגע כלי שלא הפעלנו מאז התישבו לשולחנות האלו לפני יומיים, את הדמיון. דיוויד," הוא הצביע על אחד מהם "השנה היא 2009, אנחנו אחרי שלוש שנים עם אינפלציה עולמית ממוצעת של 400%, ואחרי מספר סיכסוכים מקומים גדולים באסיה. רש"ק גרעיני סיני נגנב ומופעל בלב טוקיו, שישה מליון הרוגים מידית ונזק קרינה עצום. הסינים טוענים שהם לא קשורים לזה אבל מתקשים להוכיח. עכשיו, בלי חישובים בלי כלום, תן לי שלוש אופציות קטסטרופליות." דיוויד חשב רגע ואז השיב "טוב המנהל, אחת. יפן תוך התבססות על ברית ההגנה האסטרטגית שלה עם ארה"ב מכריזה מלחמה על סין, הסינים כתגובה פולשים ליפן ומנצלים את ההזדמנות וכובשים גם את טיוואן, ארה"ב מתערבת ונכנסת למלחמה עם סין. שתים. העולם מקבל את הטענה הסינית, הסינים מקבלים אישור בין לאומי לחיסול הטרור בתוכם ומנצלים אותו להשמיד התנגדות פנימית, ומקרבים המון כוחות לגבול סין-רוסיה, הרוסים נכנסים לפאניקה ובונים כוחות לאורך הגבול, בשלב מסוים בעקבות אירוע שולי רוסיה פולשת לסין או להפך ומלחמת עולם שלישית מתחילה." "יופי עכשיו, את השלישית, אני רוצה שתשתגע." "האמריקאים חושבים שזו תחילתה של מלחמה גרעינית ומשגרים את כל טילי הMX שלהם על סין. חיזרים ,שחושבים די כמונו, שעוברים לידינו בלי שום כוונה להתקרב יותר מדי, מבחינים בטילים שנעים אל מחוץ לאטמוספירה ומפרשים את זה כאיום והכרזת מלחמה, הם משמידים את הטילים בעזרת פולס אלקטרו מגנטי ו´משיבים אש´ על התוקף הקרקעי. אז הם קוראים לחברים שלהם ופולשים לכדור הארץ." "מבין השלושה, מה הכי סביר?" הוא שאל את כולם, תשובות מגוונות מאוד נשמעו בעיקר אחת ושתים. לבסוף מישהו נעמד ואמר שהשלישית " קום הסבר." אמר המנהל זה שדיבר נעמד, ישר את בגדיו והשיב "היפנים בשלב הזה בכלכלה על הקרשים וצבא לא מתפקד. נוסיף על זה שהם גם פציפיסטים מתמיד כך שהם לא יבצעו שום צעד אסטרטגי, אלא סביר יותר שמשהו מדיני, כמו דרישה לאיתור האשמים. מכאן שאחד לא סביר שיקרה. שתים גם הוא לא סביר כי כבר היום הצבא הרוסי מתפורר ובקושי מתפקד, ראה צ´צ´ניה. אבל עדין יש להם נשק גרעיני, ובגלל זה הסינים לא יסתכנו לעצבן אותם, אז שתים גם לא יקרה. עכשיו, רוב הסיכויים הם שאמריקאים, שלא ידועים באינטליגנציה שלהם, לא יאמינו לסינים ויפעילו את עיקרון ההשמדה ההדדי, אבל במטרה שהם ישרדו. כלומר שהם יפרשו את מערך ההגנה האסטרטגי שלהם ויפעילו נשק גרעיני שינטרל את הנשק הגרעיני של הסינים. החיזרים שבזמן שהם עוברים בקירבת מקום, נגיד מאה אלף ק"מ, צצים לכיוונם ב´מיקרה´ מאה טילים בעלי ראש נפץ גרעיני מדויק. אם הם חושבים כמונו, ודאי שהם יזהו את זה כאיום, ינטרלו אותו וידאגו לכך שלא יהיו איומים נוספים, מכאן זאת האופציה הכי סבירה." "התרשמתי, עכשיו תתעלם מהסבירות, מה מביניהם יקרה?" "אחד," הוא השיב "חוקי מרפי, הכי לא סביר הוא שיתרחש." הוא התישב "יפה מאוד, אני מקוה שמישהו רושם את כל זה." יד הורמה "טוב מאוד, בואו ננסה עוד תסריט. מיכל..." הוא הצביע על בחור שישב מקצה השני של השולחן, זה הרים את ראשו "כן." אמר "אנחנו בהווה. אתה מכיר את מערך הכוחות, הודו ופקיסטאן משחיזות חרבות, ארה"ב אוגרת טילי שיוט ובונה מערך הגנה אסטרטגי נגד ICBM. הכלכלה הארגנטינאית קרסה, אירופה היא הלכה למעשה כמעט מדינה אחת, מיתון עולמי, בועת ההיי-טק התפוצצה, הפלסטינאים מדברים על מדינה על שתי גדות הירדן, מלחמה בטרור... עכשיו, תחשוב, בעצם תחשבו כולכם, הינו מנותקים מהעולם ארבעים ושמונה שעות. באותם ארבעים ושמונה שעות, איך העולם יכל ללכת לעזאזל? נתחיל ממך מיכל." מיכל חשב על זה לעומק והשיב "קט´ולו התעורר." "נחמד, ממצה, אבל תלוי בקיומו של שד בגובה של גורד שחקים שכרגע ישן מתחת למגידו. עוד מישהו?" יד הורמה "כן, אלברט." "רוסיה וסין חוששות מהמשחקים האמריקאים בחצר האחורית שלהם, אפגניסטן, מאחדות כוחות ונותנות מכה טקטית קטלנית, בשפה פשוטה, מפעילים את כל הנשק הגרעיני שלהם כנגד ארה"ב שלא מצליחה לירט את הכל ומפעילה את הנשק הגרעיני שלה כלפי כל העולם... מה שנקרא השמדה הדדית מובטחת." "מענין, עוד רעיונות?" "מישהו מצא תרופה לאידס, הנפיק אותה חינם לכולם, כל העולם נכנס לאוריגה מטורפת ענקית. הזכרים השתעגו מרוב טסטסרון ורצחו את כולם כך שאנחנו נשארנו האנשים החיים האחרונים בעולם." אמרה אחת הנשים "התורכים הפסידו לעירקים בכדורגל." הציע משיהו אחר "טענו לרמיה, אף אחד לא שם עליהם. אז הם הפעילו את הנשק הגרעיני של האמריקאים שחנה בשיטחם נגד העירקים. כל הנפט בעירק ניצת ונוצר אסון אקולוגי בקנה מידה שכזה שכל הצומח הושמד ותוך כמה ימים יגמר החמצן על פני הפלנטה שלנו." "למישהו יש משהו קצת יותר קונפורמי?" שאל המנהל "אומה חיזרית קולוניאלית פלשה לכדה"א וביומים האלו כבר הביסה את כל צבאות העולם, החריבה את הערים ושיעבדה את האנושות." אמר דיוויד בנימה משועממת "טוב," אמר המנהל בחצי חיוך "אני חושב שזה מסכם את עבודתנו, תאגדו את כל המסקנות והדוחות, כולל שני האחרונים שעשינו עכשיו. אם אין עוד משהו, נלך הביתה." הם אספו את כל המסמכים והפתקים הקטנים ששירבטו, זרקו את כוסות קלקר השחורות מרוב קפה והעירו מישהו שנרדם מתחת לשלוחן. כעבור בערך חצי שעה הם סיימו הכל והיו מוכנים לצאת. המנהל ניגל לדלת הכבדה והקיש במהירות צופן, קליק של מנעול משתחרר נשמע והדלת נפתחה בחריקת צירים. דלת רגילה שמאחוריה נפתחה בעזרת מפתח רגיל שהחזיק המנהל על שרשרת. הוא פתח אותה ונשם את האוויר החופשי לאחר שהיה נעול בחדר שתי יממות. הוא נאנח ועם האחרים התפרץ החוצה כמו ילד קטן שסיים את הלימודים, השאר שהיו מאחוריו עקפו אותו בתוך שניות... הם יצאו לאור יום מכאיב, אבק מילא את האוויר, הבנינים סביב היו הרוסים כמו אחרי הפצצה, והשמים היו מלאים בשריקות וזימזומים. אחד מהם הרים את ראשו מעלה והצביע על משולש שווה שוקיים שעף בגובה נמוך והתעלם מהם. המשולש הנמיך עוד יותר עד גובה הרחוב ואז טס דרך בניין שעוד עמד על תילו ומוטט אותו. הם סרקו את סביבתם עוד דקות אחדות עד שדיוויד שבר את הדממה "אני שונא להיות צודק." אמר "פשוט שונ..." שאגה אדירה נשמעה עת דרקון סיני הופיע והחל רודף אחרי המשולש, שניסה להימלט ושניהם נעלמו במהירות מאחורי ענני אבק "אל תחמיא לעצמך." אמר המנהל "כמו שזה נראה כולנו טעינו. היה תסריט אחד שהיה פשוט בלתי אפשרי מדי..." זה שישן מתחת לשולחן חייך "ומכאן הכי סביר."

dotkav

New member
ואז התעוררתי...

זאת ההרגשה מהסיפור. כל מה שקרה עד נקודה מסויימת לא עקרוני, כי עכשיו מתחיל יום חדש. כמה הערות, בכל זאת. ראשית, מומלץ להפריד בין הפסקאות, ביחוד כאשר דוברים שונים מדברים. התחלת פסקה חדשה תתרום רבות לקלות הקריאה. שנית, מתי פעם אחרונה אמרת למישהו "השנה עכשיו היא 2002"? אם אתה רוצה לספק מידע כזה, עדיף בעקיפין. "מאז המשבר הכלכלי של שנת 2006, חלפו כבר שלוש שנים, ועדיין..." בנוסף, אותו "מישהו שנרדם מתחת לשולחן". אם היית מזכיר אותו קודם, פה ושם, הוא לא היה נראה תלוש כל כך, ולא היה נראה כמו כלי שאתה משתמש בו כדי לייצר את הפואנטה.

Boojie

New member
הרעיון חמוד,

אבל הכתיבה עמוסה, וזה גורם לזה שקשה לקרוא את כל החלק שלפני הפואנטה. זה פשוט מעיק מדי לקרוא תסריט אחרי תסריט אחרי תסריט, וכולם כאלה כבדים ולא ממש סיפוריים.

ange noir

New member
למה את מתכוונת עמוסה?../images/Emo9.gif

אני פשוט לא מבין את מהות ההגדרה כך שאני לא יכול להגיב. אם אני מליח להבין את מתכוונת שהדמויות פשוט מריצות תסריטים בלי פתח ובקצב מהיר מדי מכדי שיהיה נוח לקרוא, האם לזה התכוונת? אם כן, אני יכול לנסות להסביר... זה ריאליזם
. ישבתי בפגישות דומות (לא משהו ממשלתי אבל כמה חולי נפש בחדר אחד מריצים רעיונות על משהו) וככה זה נראה, מריצים את תמצית הרעיון במהירות ואז בלי הפוגה עוברים לבא. מעוות, משונה ומוזר, המציאות פחות סימפטית מהדמיון, אז במקום לרכך, הצגתי נטו. אני מניח שזה העומס שמפריע לך, להבא אשתדל להימנע ממנו.

Boojie

New member
כן, בהחלט.

אני מסכימה אתך שזה ראליזם, אבל זה קשה לקריאה. הייתי מציעה לך קודם כל שינויים ברמה הטכנית הפשוטה - להוסיף יותר מעברי פיסקה (אנטרים) בדיאלוגים, מה שמרווח את הטקסט לפחות למראית עין. מעבר לזה? לא לתת את מה שהאנשים אומרים ברצף אחד. לתת להם להכנס זה לדברי זה, להוסיף קצת תיאורי רקע באמצע הדברים... שזו תהיה הרצאה עבור היושבים בישיבה המתוארת, אבל לא עבור הקורא.

preacher

New member
נחמד מאוד! אפשר לנטפק?

טוב, מה אני אגיד, אהבתי. אבל הנה ניטפוק: קתול´הו הוא לא שד, הוא אל חייזרי. והוא לא ישן מתחת למגידו, הוא ישן בעירו ר´לייה שמתחת לאוקיינוס. נדמה לי שזה יוצא באוקיינוס האטלנטי בקרבת הקוטב הצפוני. דרך אגב מה זה המשולש בסוף? האם צורות גאומטריות פלשו לכדור הארץ? נקמת שטוחלנדיה?

ange noir

New member
לא קתול´הו אלא קט´ולו

שד נוצרי, הנסיך התשיעי של הגהנום. מככב כיום במשחק תפקידים משלו ששמו (בחירגום ישראלי) "קריאתו של קט´ולו" באשר למשולש... טוב, פשוט נמאס לי מצלחות

Boojie

New member
אה... לא.

באנגלית כותבים את זה Cthulhu, ולפיכך האיות הנכון בעברית יהיה קת´ולהו או קתולהו. ולמיטב ידיעתי, הוא לא התקיים לפני שלאבקראפט הגה אותו. אני לא אחראית על איך תרגמו את משחק התפקידים, אבל הוא אמור היה להיות מבוסס על לאבקראפט. אנחנו פה בבית מקריבים קורבנות לחתול שלנו (הקורבנות כוללים בעיקר וויסקאס וטונה), וטוענים שאנחנו סוגדים לחתולהו. האורחים שלנו לא מוצאים את זה משעשע. (החתול כן).

ange noir

New member
מעשה שהיה כך היה

ביום שלישי נערכה פגיש של SFiR, ומאחר והגיעו רק ארבע אנשים לא היה לנו מה לעשות חוץ מלשחק קלפים ולדבר (נסו פעם להעביר פעילות לשלושה אנשים, זה חוויה שצריך לעשות פעם אחת בחיים ולא יותר) בכל מקרה, העלתי את נושא קת´ולהו, ונפתח דיון ענק (שני מומחים ליצורים אגדתיים ושה"מ רבגוני אחד בנוסף לאנוכי שניסה בעיקר להתחמק מהיריות שלהם) והמסקנה הסופית היא: המקור הוא בבלי, אל בשם קטקולטה. מאוחר יותר הוא נכנס לכמה זרמים של הנצרות ולבסוף לאבקראפט הכניס אותו לסיפור והשאר הסיטוריה (מה שאומר שכולם צדקו). מצורפת תמונה של ידינו

dotkav

New member
מישהו לא מסכים איתך.

http://members.tripod.com/~danharms/part1.htm#q18

ange noir

New member
אפשר לתת לקת´ולהו לנוח על משכבו

הדיון הקודם שבו השתתפתי על הנושא כמעט נגמר ברצח, באו לא נגיע לזה. מר קת´ולהו הוא דמות מיתית שאין עליה זכויות יוצרים (בדקתי) וככזאת כל אחד יכול לעשות איתה מה שהוא רוצה. ד"א ממתי חובבים שמם על אתרים "רישמיים"?

Boojie

New member
שמע, זה רק טבעי שדיון

על אל/שד/שם כלשהו של ישות על-טבעית זדונית עתיק ומרושע ייגמר ברצח. רצוי רצח פולחני. רצוי עם הרבה דם, נרות, פגיונות טקסיים ומזמורים בלטינית או במצרית עתיקה. לא ככה?

ange noir

New member
לא מחייב

יש גם הרבה דיונים על אל/שד/חייזר טוב ומטיב שיסתיים ברצח, גם פולחני, משהו עם נרות שחורים, פגיונות צור ומזמורים בארמית. בכ"מ, תזכירי לי לא להיכנס לדיונים איתך על טוראק, טקאזיס, ליות´, אלוקים או בוריס. חיי יקרים לגורמים מסוימים בממשלת הצללים העולמית

Real J

New member
מה אני אגיד? דוקא אהבתי,

אבל בהתחלה חשבתי שהדרקון הסיני הוא האמל"ח החדש של המעצמה הסינית...
אגב, יכול להיות שאני מפספסת משהו חשוב - אבל מה העניין עם זה ש"ישן מתחת לשולחן"? (אני מתנצלת אם השאלה ממש טיפשית ומעידה על חוסר הבנה של הסיפור)

ange noir

New member
שאלה ממש לא טיפשית

אני לא זוכר מה חשבתי כשהכנסתי אתו לסיפור, עכשיו כשאני לא זוכר את הסיבה, הוא נראה סתם תקוע.

די נחמד. אבל הסוף צפוי מדי

לא הפרטים (המשולש והדרקון) אלא האפוקליפסה. היה עוזר אולי אם לא היו מודעים מיד לכך שהעולם הסתיים (משהו בסגנון פלישת חוטפי הגופות? הם בני האדם האחרונים ולא יודעים את זה...)

למעלה