סיפור לקראת שבת
(חלק א')

perhay

New member
סיפור לקראת שבת../images/Emo48.gif (חלק א')

הפרעה בשבת זאת היתה שבת טיפוסית אחרי הצהריים בביתו של רבי שמואל הנגיד. בזמן שהמשפחה ישבה בחדר האכל לפני ארוחת השבת, רבי שמואל חשב בסיפוק שהתמזל מזלו. נכון שהוא חי רחוק מארץ ישראל, אך התברך במשפחה טובה, עסק פורח בענף השטיחים והחופש ללמוד תורה כפי שהוא אהב. אלוהים היה באמת נדיב איתו. אחרי הקידוש, שמע נקישה חזקה על הדלת. "מי יכול לבוא בזמן ארוחת השבת?!" מוזר ביותר! הבן של רבי שמואל ניגש לדלת, דיבר עם מישהו ורץ בחזרה לחדר האוכל ואמר בהתרגשות: "אבא, שר של הנסיך מחכה לך. הוא טוען שזה מאד דחוף" רבי שמואל היה נרגש. עד כה הוא חשב שיחסיו עם הנסיך היו טובים. אך מי יודע? בכל זאת הוא חי בגלות. מה רוצה הנסיך ממנו? הוא הזמין את השר להכנס ושאל אותו על סיבת הביקור.השר סיפר לו במהירות על מה מדובר: "הנסיך מצטער להפריע לך ביום הקדוש, אבל צץ נושא חשוב והתבקשתי להביא אותך לארמון מייד". "האם פגעתי בנסיך? - שאל ר'שמואל. "לא, בשום אופן" - ענה השר. "הענין הוא שהנסיך מארח היום אורחים נכבדים ורוצה להרשים אותם בעושרו. הנסיך יודע שהנך יכול לסייע לו אם תמכור לו אחד מהשטיחים המפוארים שלך. זאת הסיבה, שהוא מבקש שתבוא לארמון באופן מיידי". רבי שמואל שקל את העניין ביסודיות. הנסיך הוא בן אדם מאד חשוב ואי אפשר לסרב לו בקלות. בכל זאת הוא לא התלבט. זה היום הקדוש, והנסיך לא יוכל לגרום שרבי שמואל יחלל את השבת עקב סיבה זאת. הוא מסר את החלטתו לשר, שהשיב לו: "אמסור את תשובתי לנסיך, אך אינני יודע מה תהיה תגובתו" "אבא, הנך חושב שזאת היתה התשובה המתאימה?" - שאל אחד מבניו של רבי שמואל."הנסיך יכול לכעוס עליך". "נסיכים הולכים ובאים - השיב רבי שמואל- אבל המסורת שלנו קיימת לאורך הדורות. בוא נשכח מהנסיך ונכבד את השבת בזמירות".

perhay

New member
הפרעה בשבת (חלק ב')

אחרי ברכת המזון, נשמעה נקישה שנייה על הדלת. הפעם מדובר היה בנציג במעמד יותר גבוה מהקודם. "יש לי כאן מסמך כתוב וחתום על ידי הנסיך. שוב הוא מבקש שתבוא אתי לארמונו. אם תבוא תזכה בפיצוי נדיב". "ואם לא? - שאל רבי שמואל. "אם לא תבוא, הנסיך יחליט לבטל את כל העסקאות איתך וימליץ לאחרים לפעול באותה צורה" תשובתו של רבי שמואל לא אחרה לבוא : "תמסור לנסיך שזה כבוד בשבילי לסור לארמון, אבל אחרי שבת. עד שלא תסתיים השבת, אינני יכול. אני מצטער, אם אני גורם בעיות לנסיך, אבל זה רצון האל". הנציג יצא. "אתה חושב שהנסיך יממש את האיום שלו? - שאלה אשתו של רבי שמואל. "יתכן - ענה לר רבי שמואל - אבל כל העושר שהנסיך יכול להעניק לי אין לו ערך אם הוא כרוך בחילול שבת. אל תדאגי, אנחנו נשרוד. בוא נסמוך על אלוהים". כשהשבת הסתיימה, נשמעה נקישה שלישית על הדלת. הפעם, נכנסו ארבעה חיילים ובידם פקודה להביא את הרבי באופן מיידי לארמון. רבי שמואל השיב להם, שעכשיו שהשבת הסתיימה, הוא מוכן ללכת לאן שיגידו לו. הוא הרגיע את משפחתו, ויצא עם החיילים. הם הובילו את רבי שמואל ללשכה של הנסיך והשאירו את שניהם לבדם. רבי שמואל הרהר על העונש שיטילו עליו, אך כשהסתכל מקרוב בנסיך, נדמה היה לו שהנסיך מחייך ושמח בבואו. "אני חייב לבקש ממך סליחה - אמר הנסיך - לא רציתי להפריע לך ביום הקדוש, אבל רציתי לנסות אותך בנקודה מסויימת. נסיך ממדינה שכנה בא לבקר אותי היום. הוא טען שהיהודים קמצנים ויעשו כל דבר עבור כסף, ואני התערבתי איתו שהוא טועה, וסיפרתי לו על חברי ר' שמואל הנגיד שמעריך את אמונתו הדתית מעל העושר. סיכמנו בינינו לנסות אותך ולצוות עליך למכור לנו שטיחים בשבת. האורח שלי היה ממש מופתע כשהתנגדת לא פעם אחת, אלא פעמיים, למרות שזה היה כרוך באובדן כסף רב. התנהגת מעל ומעבר למצופה ואני אסיר תודה לך. כתוצאה מכך, לא רק אמשיך לנהל איתך עסקים, אלא גם מצאתי לך לקוחות חדשים. אתה יהודי נאמן ואני מאחל לך הרבה הצלחה" (תרגמה מספרדית - פנינה פלמן) שבת שלום!

למעלה