סיכון לעובר בלידת בית

מאמאשסק

New member
סיכון לעובר בלידת בית

אשמח לעזרתכן אני ובעלי החלטנו ללדת בבית ללידה טבעית לוחשות לתינוקות ליד בי"ח פוריה. לצערי איכשהו משפחתי גילתה את העניין והתחילו הלחצים: איזה חוסר אחריות, טפשות ושרלטנות ללדת במקום כזה- שהם לא יכולים לדעת מספיק בזמן האם יש מצוקה עוברית ויכולים לקרות דברים בשניות שיכולים לסכן את העובר ולגרום לי להצטער כל החיים...עיקר ההפחדות נסובו סביב עניין זה שאין להם ניטור רציף של העובר ואם הדופק יורד יכול לקחת זמן קריטי עד שאגיע לבי"ח ויכולה להיות פגיעה. כמו כן אם יש עניינים עם חבל הטבור המיילדות לא יכולות לראות זאת כי אין להן את המכשור המתאים- בקיצור הכניסו אותי ללחץ!!! קודם לכן הייתי רגועה ובטוחה במה שאני עושה וידעתי שחשוב לי ללדת במקום שיראה אותי, יהיה קשוב לי וכמובן להכיר את המיילדת שתהיה איתי. מה גם שיש את מקדם הבטחון של 5 דקות מבי"ח. עדיין משפחתי טוענת שגם ה 5 דקות הללו הן קריטיות. אני זקוקה לעזרה בנוגע למידע- מה קורה כאשר יש האטה בדופק בלידות בית ועניינים עם חבל הטבור- האם כל שניה היא אכן קריטית?? האם אני יכולה לסכן את התינוק ברמה כזו? אודה לתשובתכן

savvysunflower

New member
הו, הגעת למקום הנכון. ../images/Emo13.gif

אז הנה העובדות. אין שום מחקר שמראה שניטור רציף הוא עדיף על פני ניטור לסירוגין מבחינת הבטיחות, כשמדובר בלידה בסיכון נמוך... ותאמיני לי שניסו להוכיח את הקשר הזה. זה נשמע לכאורה הגיוני שהאם את מחוברת למוניטור כל שנייה יש יותר סיכוי לעלות על מצוקה, נכון? אבל יש כמה בעיות עם זה. אחד, לא כל האטה בדופק מראה על מצוקה. זה לא שברגע שיש האטה העובר בסכנה ואם לא תיכנסי לקיסרי ע-כ-ש-י-ו יקרה אסון. (תיכף נדבר על העניין של התזמון.) שנית, עצם החיבור למוניטור מגביל את היולדת ואת התנועה שלה, במיוחד אם מדובר במוניטור שמחייב שכיבה על הגב... וזה מעצמו יכול לגרום למצוקה שהמוניטור מחפש!!! כל ספר הריון או סרט יוגה להריונות אומר שמשבוע 20 עדיף לא לשכב יותר מדי על הגב מכיוון שהרחם המוגדל לוחץ על כלי דם חיוניים ויכול להגביל את אספקת החמצן לאם ולעובר. אז למה הדבר הראשון שמבקשים לעשות בבית החולים זה לשכב על הגב?! עכשיו לגבי התזמון. אם תדפדפי בסיפורי לידה בבית חולים שבהם ניתחו על ירידות דופק, תראי שיש ה-ר-ב-ה יותר זמן מאשר האנשים המלחיצים האלה חושבים. העובר לא מת מיד עם ירידות הדופק. יש זמן. צריך לראות מתי הדופק יורד, אם זה חד פעמי או בדפוס מסויים... ואיזה דפוס. ברוב המקרים, גם במקרים שמחייבים קיסרי "דחוף", לא נכנסים לניתוח מהר כמו שחושבים. הזמן שנחשב "בסדר" מבחינה רפואית זה 30 דקות. יש מקרים שיכולים להכניס יותר מהר מזה, אבל... תחשבי על זה ככה. בבית החולים בהדסה עין כרם--בי"ח פופולרי ועמוס יולדות--יש שישה חדרי לידה, וחדר ניתוח יולדות אחד. זאת אומרת, אם אחת מהשישה נכנסת למצב של מצוקה שמחייב קיסרי "מיידי"... היא צריכה לחכות עד שהחדר מתפנה. ניתוח קיסרי מצוי אורך כ-25 דקות מההתחלה ועד הסוף. כלומר, אפילו בבית החולים, המצב המצוי הוא שיולדת מחכה לפחות 25-30 דקות להיכנס לקיסרי. צריך גם להרכיב צוות, להכין את החדר, ואת היולדת... אז בכלל... אם את נמצאת אצל הלוחשות לתינוקות, ברגע שהן מזהות סימני מצוקה, הן מעבירות אותך לבית החולים. נגיד שייקח מקסימום 15 דקות, עם לחכות לאמבולנס ולהתפנות. אם את צריכה קיסרי דחוף, תהיי בבית החולים הרבה לפני הזמן ה"קריטי" הזה. (אם המיילדות חושדות שתצטרכי כזה--הן בקשר עם בית החולים ואומרות להם להכין לך חדר ניתוח.) וברוב המקרים, לא תצטרכי קיסרי דחוף. כל מה שדרוש לזהות סימני מצוקה זה מכשיר ניטור (במקרה של המיילדת--דופלר נייד) ונסיון ופקיחות של המיילדת. אין שום דבר מעבר לזה שצריך, ואפילו יולדת בבית חולים לא מקבלת תשומת לב כל כך צמוד במהלך הלידה. הייתי אומרת שבלידת בית או לידה אחרת בליווי מיילדת צמודה יש הרבה יותר סיכוי לזהות מצוקה בזמן, בדיוק בגלל זה שנמצאת שם מישהי רק עלייך ולא על עוד יולדות. (בבתי חולים יש מיילדת אחת על שתי יולדות *מינימום*, לפעמים אפילו ארבע...) למיילדת יש גם מכשור להתמודד עם מצבי חירום אחרים: החאיית יילוד אם יש לזה צורך אחרי הלידה, פיטוצין לכיווץ הרחם במקרה של דימום, מכשיר עירוי נוזלים למקרה של איבוד דם רב... וכמובן, יש לה טלפון לאמבולנס שהיא יכולה להרים על כל סימן חשוד. צריך להבין שבלידה, חוץ ממקרים נדירים מאד מאד, דברים לא משתבשים בבום. יש סימנים. ויש זמן. בגלל זה המחקרים מראים שלידה בסיכון נמוך במרחק 30 דקות או פחות מבית החולים הוא בטוח כמו לידה בסיכון נמוך בבית החולים. מקווה שהצלחתי להרגיע אותך.

אםדניאל

New member
כתבת יפה

אבל אני רוצה לתקן אותך, מוניטור בבי"ח לא בהכרח אומר לשכב על הגב. כמי שילדה בבי"ח פעמיים לא עשיתי שום מוניטור על הגב, תמיד על כדור פיזיו או בישיבה. - כמובן שזה היה לבקשתי, אבל לפחות בצפת אם היולדת מבקשת - ממש אין בעיה.

savvysunflower

New member
לא אמרתי שזה תמיד על הגב,

רק שמגביל תנועתיות. זה מעולה כשנותנים לשבת על כדור, אבל זה עדיין מגביל.

דנהדולה

New member
תלוי באיזה בית-חולים ומי המיילדת...

גם באותו בית-חולים אפשר להתקל בגישות שונות, במיילדות וברופאים שחלקם מאמינים בכך שאישה צריכה לשכב על הגב ולהיות מנוטרת באופן כזה, וגם ללדת על הגב, לעומת מיילדות אחרות שהן בגישה טבעית ומאפשרת. יש פעמים שהצוות זורם וקשוב, ויש פעמים שנדרשת אסרטיביות. אני לא חושבת שאפשר לומר על בית-חולים כזה או אחר שאם יולדת מבקשת משהו אז "אין בעיה". זהו לפחות הניסיון שלי...

אםדניאל

New member
לא יודעת אם יש לך נסיון עם בי"ח זיו בצפת

מהניסיון שלי ושל חברותי, לא היתה בעיה במוניטור בישיבה על כדור. אפילו לא הרימו גבה כשביקשתי מוניטור על כדור. כמובן שיכולים להיות מקרים אחרים. אני מרגישה שכשאני באה ברורה עם הרצונות שלי, בצפת (שזה הבי"ח היחיש שיש לי ניסיון איתו), נענים להם במידת הגמישות שבי"ח עם נהלים של בי"ח יכול. כלומר, אם בלידה הקרובה אני אבקש ללדת בג'קוזי - אני בטוחה שיסרבו , אבל אם אני אתעקש שלא פותחים לי וריד (וכבר עשיתי את זה ב 2 לידות) אז אולי ינסו להסביר לי למה כדאי, אבל לא "יכריחו" אותי. >מעניין מה יקרה אם אני פשוט אלד בג'קוזי בלי לבקש רשות לפני....
< .

מאמאשסק

New member
תודה!!!

תודה על ההסבר המקיף. אכן מרגיע. האמת היא שקראתי קצת ברשת וגם דיברתי עם המיילדות שמאוד הרגיעו. כל ההיסטרים שלא מבינים יכולים לטמטם. צריך לא לתת להם להיכנס למערכת. שוב תודה

דנהדולה

New member
../images/Emo45.gif תשובה מעולה חמנייה. רוצה להוסיף...

כתבת - "צריך להבין שבלידה, חוץ ממקרים נדירים מאד מאד, דברים לא משתבשים בבום. יש סימנים. ויש זמן." אני מסכימה ומוסיפה, שבמקרים רבים... הסיבוכים, והשיבושים מתחילים מזירוזים ומהתערבויות רפואיות שהם לא תמיד הכרחיים אם לומר זאת בעדינות... המיילדות בבית-חולים היא ברובה רפואית. רפואה מתגוננת. יש פחד מתביעות. יש הרבה פחד באופן כללי. מה שמייצר סביבה עם הרבה אדרנלין. זה לא שחור לבן. וזה תלוי בית-חולים, מדיניות, וגם זה לא תמיד... זה תלוי בעיקר בעיקר בצוות שנמצא במשמרת. וכמו שחמנייה כתבה, המיילדת נמצאת עם כמה יולדות במקביל. לא ניתן בכלל להשוות את הליווי, הטיפול, התמיכה וההקשבה של המיילדת בבית-החולים שעסוקה בכמה לידות במקביל, לזו של מיילדת הבית, שנמצאת רק איתך. כל-כולה. ויכולה באמת להיות קשובה ולאתר מצוקה בזמן קצר מאוד. ועוד דבר חשוב לציון בהקשר הזה של מצוקה עוברית, ולידות בית... כשהאווירה רגועה ותומכת, וכשהצוות המלווה רגיש לצרכי האישה וקשוב לגוף שלה, לרצונות שלה, לקצב שלה... סיכוי טוב מאוד שהאישה תרגיש טוב, שהגוף שלה ישחרר את הורמוני הלידה ביתר קלות, שהלידה תתקדם בצורה טובה ובריאה, ושהתינוק ירגיש טוב. ההבדלים בין האווירה הביתית, האפשרויות והבחירה, לבין אלה בבית-החולים הם גדולים מאוד ללא ספק, ומשפיעים במידה רבה מאוד על הלידה, ועל הבריאות הפיזית והנפשית של האם והתינוק. כמובן שהחווייה יכולה להיות טובה, מרגשת ומעצימה בכל מקום, אבל - בבית יש לנו את הבחירה והשליטה במי יהיה נוכח בלידה, וביצירת האווירה שמתאימה לנו, ובבית-חולים אין לנו בחירה.

swann

New member
ומעבר לכך

בגלל שאין מספיק אחיות ולפעמים אחות אחת מטפלת בשלוש יולדות, הסימנים המקדימים מתפספסים ואז המצב נהיה דחוף. בבית המיילדת שלך היא שלך. היא לא תקפוץ לשכנה לבדוק את הפתיחה שלה.... ואם משהו נראה קצת חשוד, או שפותרים אותו במקום (שינוי תנוחה, תנועתיות) או שמתפנים ואז יש מספיק זמן.

עופריקה

New member
מעבר למה שכתבו לך

יש לי שאלה קטנה: על מי את יותר סומכת? על המיילדות ב"לוחשות לתינוקות" או על המשפחה שלך? בעניינים של לידה כמובן. דברי עם המיילדת/ות שלך, את מוזמנת להשאר פה ולקרוא מאמרים וקישורים שיש בשפע בפורום. שיהיה בבריאות!

מאמאשסק

New member
האמת היא שסומכת יותר על המיילדות!!!

הבנתי שמשפחתי- בעיקר גיסתי לא מבינים בנושא יותר מידי ומדקלמים משפטים שהם לא ממש ברי סמכא...אלא יותר לחץ והיסטריה שנובעים ממחסור של ידע.תודה לכולן על המידע ועל ההרגעה. אחרי שדיברתי גם עם המיילדות חזרתי לעצמי.

דנהדולה

New member
../images/Emo24.gif

יופי! התגובות הללו של הסביבה הן שכיחות, ומובנות באיזשהו מקום... לא שאני מסכימה, אבל זה חברתי ותרבותי, ויש הרבה פחד במקום הזה, וגם ניתוק מהגוף ומהטבעי. ככה זה בעידן האינסטנט... תתמקדי ותתמקדו ברצונות שלכם. באמונה שלכם. והמלצה שלי - אם לידת בית זה מה שמרגיש לכם נכון בבטן, אז תהיו מכוונים לשם, מבלי לשתף יותר מידי את הסביבה.

צימעס

New member
אני יכולה לומר לך ש

"ענינים עם חבל הטבור" נגרמו בלידה של אישה יקרה לי דווקא בבית חולים, ועל ידי צוות בית החולים, מה שגרם לניתוח חירום. כלומר אם הקטע של המשפחה שלך זה להפחידותך, את יכולה בקלות להפחידותם בחזרה. אני ממליצה לך לא לעסוק בסיפורים מפחידים

shlomitit

New member
../images/Emo45.gif מצטרפת ל"עניינים עם חבל הטבור"

שנגרמו על ידי צוות בית החולים והובילו לניתוח חירום (ואני הייתי המנותחת).

למעלה