סיינפלד חושב שהוא על הספקטרום

arana1

New member
סיינפלד חושב שהוא על הספקטרום

http://www.msnbc.com/msnbc/jerry-seinfeld-believes-he-has-autism-i-think-im-the-spectrum

האמת שתמיד היה לי ברור שאדם שכותב ומשחק את הטירוף הבלתי נסבל שבמובן מאליו, שב"כלום", שמתאר שוב ושוב איך דווקא הפרטים הכי קטנים של החיים טומנים בחובם פיצוצים אין סופיים חייב להיות איפשהו על הספקטרום
אבל לדעתי
לארי דיוויד, שאחראי לרוב הכתיבה הוא הרבה יותר אוטיסט מג'רי
הבן אדם מציג שוב ושוב ושוב את המידה שבה הוא לא מבין ולא מתאים בכלל לחברה שסביבו
\
למזלם של הברנשים הנ"ל הם מצליחים ולכן קשה להיכנס בהם כמו שנכנסים באוטיסטים אחרים
מדובר באנשים שהתפרנסו יפה מאוד מחוסר בכישורים חברתיים אז כנראה שלהם שטיפת מח קבוצתית כבר לא ממש ישימה
למזלם ולמזלה של החברה כולה

עדיין
אני לא רואה את האנשים האלה מדברים נגד הזוועה שבטיפולים
בכל זאת
הרי הם מצליחים בדיוק משום שהם יודעים בדיוק על איזה צד מרוחה החמאה

בנאדם שיודע מאיזה צד מרוחה החמאה ופועל לפי זה

נראה לך באמת אוטיסט?

מצד שני, אני שמחה מאוד כי הרבה פעמים כשאני אומרת לאנשים שאני אובחנת על הספקטרום אז הם אומרים לי נראה לי שגם אני קת אוטטסט אז אני חושבת שזה מה שקורההיום שזה פשוט די באופנה וזה ממש טוב לדעתי

כי אישם מבינים שלהיות אוטיסט זה צורת חשיבה חלופית ואחרת ויותר טובה כמובן ולכן אנשיים רוצים שיגידו שהם על הקשת אז הם קצת משחקים אותה כי הם גם אומרים שהם אוטיסטים אבל לא סובלים באמת את הסבל שלנו נראה לי באמת אב ל כמו שאמרתי זה בעצם טוב כי זה מעורר מעודעות לאוטזם ולכן זה טוב לנו לדעתי

כלומר, יש לאנשים האלה כנראה קצת סימנים ש לאוטיסם אבל לא מספיק כדי שהיו מאחבנים אותם ככאלה אבל זה מספיק כדי שהןם יגרגישו הזדהות וזה טוב כמו שאמרתי כבר כי זה יפסיק להיות בושה.
כלומר יש להם אולי תחום התעניינות צר אבל לא במובן שמתכוונים באוטיזם כי הם בטח שולטים על זה וכן מצליחים לדבר לע משהו אחר ואם הבנתי נכון זהל א ככה אצל אוטיסטים שיש להם תחום עניין צר, שמדברים עליו בין אם אתה רוצה לשמוע ובין אם לא.
טוב, ככה זה אצל לחפות אבל נאי מנסה כן לשים לב כי העירו לי כברמ ליון פעמים על זה שאני לא שמה לא אם מקשיבים לי או לא וזה לא נעים לי בכלל שמעירי םלי

arana1

New member
כמו שגם הוא אומר הוא נכלל רק אם מותחים מאוד את הספקטרום

אבל עדיין,
במקרה שלו
ובמיוחד של לארי דיוויד זה די ניכר ודי משמעותי
כי אם תשימי לב אז כמעט כל הסדרה עוסקת במחסור בכישורי חברה ובנסיון להבין איך להתנהל מול מה שמובן מאליו לאחרים
הסדרה של לארי דייויד , תרגיע, יותר אבל גם סיינפלד שלא במקרה הוא סדרה על "כלום"

לדעתי זה טוב לא רק בקטע של לא להתבייש בתווית
התווית ממש על הזין שלי
אלא יותר בגלל שזה מסמן סיכוי לעתיד שבו אנשים ירגישו אוטיסטים ויבינו אותם וזה הכי משמעותי
וזה גם מאוד מעלה את הסיכוי שבסופו של דבר נמצא מי שכן ירצה להקשיב לנו
כי הרי אנחנו מדברים גם כשלא מקשיבים לנו כי אף פעם אף אחד לא מקשיב לנו ומאוד קשה לחיות כך

אין להם תחום התעניינות צר

arana1

New member
הלוואי

וזה רק מראה עד כמה התפישות החברתיות מהוות דבר נזיל ומשתנה
אני לא חשוב שנגיע למצב שבו כולם ירצו להיות חולי סרטן אבל אנשים מזהים שאוטיזם זה לא בדיוק מה שכל המומחים מקשקשים ולמרות שהוא נחש כלקות וכפגם מאוד אם לא הכי קשה בזהות אז באמת נדמה שעם הזמן ליותר ויותר אנשים לא רק שאין בעייה להזדהות עם זה אלא כמו שאת כותבת אפילו מתגאים בזה

ויכול להיות שהמצב הזה יביא לשיפור ניכר ביכולת התפקוד של האוטיסטים כי בסך הכל מדובר באנשים שמאוד רגישים וזקוקים לקבלה והבנה ואם זו תהיה תוצאות הלוואי של הפופולריות הגואה של התופעה אז שווה לסבול גם את הפופוליזציה הלא נעימה של מה שאחרת הוא בעייה מאוד לא פשוטה

רק לפני לא הרבה זמן גם החנונים עברו שדרוג אם לא מהפך חברתי דומה
אנשים נוטים להאמין שדברים לא משתנים
כנראה בגלל שהאדם הנורמטיבי הוא בעצם מאוד מקובע והכי לא פתוח לשינויים

dina199

New member
לא חושבת שניתן להשוות. זמר זה חלום להיות

מישהו 'מוצלח בחיים'.
מי שמגיע למסקנה להגדיר את עצמו אוטיסט זה לא בגלל שכל כך טוב לו בחיים, אלא בגלל הקשיים שיש לו. אף אחד לא מתנדב להיות אוטיסט אלא אם משהו מפריע לו וזה הסבר שמניח את הדעת מבחינתו . וכידוע כסף לא מבטיח אושר. בן אדם יכול להיות מאוד עשיר ועדיין לסבול מקשיים כמו 'אחד העם'

arana1

New member
לדעתי זה לא נכון

אוטיזם הוא סט מסויים של מאפיינים ואיזה שהיא התכוונות מאוד אופיינית ומובהקת למציאות שמשותפת לכל האוטיסטים

הקשר של המאפיינים האלה להצלחה או לכשלון נובע רק מזה שיש בהם משהו שהוא מאוד לא מקובל על הכלל הנורמטיבי
אז אוטיסט מסויים יכול להצליח לעשות המון כסף כי הוא במקרה אובססיבי על תחום נצרך וזוכה להערכה כמו מתמטיקה או תכנות ואחר שאובססיבי על דברים שלא מעניינים אף אחד כמו כובעים ימצא את עצמו במוסד או מאושפז
שני האנשים האלה חולקים בדיוק אותם מאפיינים

dina199

New member
אני לא שוללת קיום מאפיינים.

אני אומרת שמי שאין לו את המאפיינים לא חולם להיות אוטיסט.
ולהיות זמר יכול לחלום כל אחד גם כזה שאין לו שמיעה מוסיקלית וקול טוב

dina199

New member
אני בדעתך לגבי לארי דיוויד.

לגבי סיינפלד כנראה יש לו OCD אבל אין לא חרדה חברתית כי הוא הרי סטנדאפיסט שמופיע לפני קהל. לכן לא נראה לי שהוא בספקטרום.

אולי הופעה מול קהל היא סוג שונה של התנהלות בחברה

אני מכירה מאבא שלי, שלתחושתי הוא בספקטרום האוטיסטי, שזו חוויה מאוד מזינה עבורו להיות, כמוסיקאי-זמר, מול ועם קהל
ממש להרגיש אותו, ולעשות תוכנית שהיא מותאמת לאנרגיות שהוא חש, והוא עושה את זה מאוד בקשב, אל מול גוף האנשים הגדול.
באינטראקציות אחד על אחד הוא בהעדפה לחוג אנשים מאוד מצומצם (עד כמה שנדמה לי שאני חשה, זה לא מתוך חרדה חברתית. יותר קשור לסוג של אקסלוסיביות-רגשית-אוהבת, וקשרים מזדמנים של שיתופי פעולה)

arana1

New member
ברור.

מה שמגדיר את זהותנו זה הדרך היחודית שבה כל אחד מאתנו מזהה את המתח בין הפרט לכלל
אדם המוכשר להגיב לאנרגיות של קהל גדול ורב עשוי בדיוק משום כך להיות רגיש וצריך גם למגע בין אישי אקסלוסיבי במיוחד
הרחב מזין את הצר
ולהפך
גם כי כל אדם הוא בעצם סוג של קהל, רב כיוונים וקולות ופנים
ולכן מי שרואה את הפרטים בקהל רואה את הקהל בפרטי
ומכאן שהוא זקוק, כמו אוטיסטים רבים, לאינטימיות ואקסלוביות גדולה מהנהוג והמותר והמוכר

yuliyuli1

New member
הוא כל כך לא בספקטרום

הוא מבין מצוין סיטואציות חברתיות, ומסוגל לנהל סמול טוק בלי שום טיפת מוזרות.

arana1

New member
כנראה שלא ראית את סיינפלד אף פעם

כי רוב החומרים שלו עוסקים בדיוק בזה, בקושי להבין סיטואציות חברתיות ולנהל סמול טוק

yuliyuli1

New member
ראיתי הרבה פעמים

וברור שמי שכתב את התסריט (והוא היה שותף לכתיבה) מבין את הסיטואציות מצוין. ראיתי אותו גם מתראיין מספר פעמים ובאמת שאין לו שום בעיות תקשורת.

arana1

New member
ללארי דיוויד אין בעיות תקשורת ?

את יותר מצחיקה מסיינפלד.

ראית פעם את הסדרה שלו ? "תרגיעו", כולה על בעיות תקשורת, על המחסור המוחלט שלו ב"כישורי חברה", הבן אדם כותב פרק שלם על איך כל החיים שלו משתבשים כי הוא לא אמר למישהו שלום בדיוק בצורה הנכונה.

למה את חושבת ש"סיינפלד" ו"תרגיעו" חופרות וטוחנות כל הזמן סיטואציות חברתיות ? מנתחות כל פסיק במה שמובן מאליו ? כי היוצרים של הסדרות האלה לא מבינים את הדברים האלה בכלל, ולכן כמו כל האוטיסטים הם מנסים להבין מה קורה, מתי צריך להגיד מה ולמי ואיך, כי זה הכי לא טבעי להם.

ג'ורג' מכין רשימה של דברים לדבר עליהם לפני מפגש כי אחרת הוא לא ידע מה להגיד

הסמול טוק היחידי שהם יודעים לנהל בטבעיות זה אחד עם השני
ולרוב הוא מתרכז סביב "כלום" (להזכיר לך, הסדרה היא על כלום ולא בכדי) סביב הצליל המוזר של מילים, סביב הנסיון להבין באיזה תנאים בדיוק מעשה נחשב לתקף חברתית

באמת, מתברר שאפשר לראות המון פעמים את סיינפלד ועדיין לפספס אותו לחלוטין

לארי דיוויד הוא בעיית תקשורת מהלכת
מי שלא רואה את זה הוא עיוור לגמרי
חברתית הוא גמור
אין לו מושג ואין לו טאקט והוא תמיד עושה בדיוק את הדבר הכי לא נכון ולא מבין למה כולם מאשימים אותו בזה

yuliyuli1

New member
אני מדברת על סיינפלד

מצטערת אבל לא ראיתי ראיונות עם לארי דיוויד...

yuliyuli1

New member
והאמת היא שגם בלי להכיר את לארי דייויד

אם הוא כותב את "תרגיע" וחלק מהותי מסיינפלד - אני לא מאמינה שהוא אוטיסט.
נכון שהם מנתחים סיטואציות חברתיות ולפעמים הדמויות בסידרה לא מבינות נכון את הסיטואציה - אבל מי שכתב את הסידרה מבין מצוין את הסיטואציה ואיך היא נראית בעייני הצופים.

arana1

New member
כנאמר, מדובר במתיחה רצינית של הספקטרום

כמו שגם סיינפלד עצמו אומר בראיון הוא אוטיסט רק אם מותחים את גבולות הספקטרום מאוד
עדיין, זה משמעותי, כי מדובר בסדרות שעוסקות בעיקר בנושא של נורמטיביות וכישורים חברתיים ובין אישיים
סדרות שכל הזמן שואלות ומנסות לברר דווקא את המובן מאליו (שזה בכלל הבסיס לסטנדאפ מהסוגה של סיינפלד, הומור שמבוסס על התבוננות מקורית במובן מאליו)

הסדרות מתארות, אולי בצורה מוגזמת, מצבים אמיתיים מהחיים שלהם, והם אוטיסטים להפליא, מההתמקדות בפרטים הכי לא חשובים עד חוסר מטורף במה שנחשב אמפטיה וטאקט דרך חוסר התאמה מטורף לסיטואציות חברתיות

אני חושב שאנשים די טועים כשהם מזהים אוטיזם רק עם פיגור
אוטיסטים הם לא מפגרים
הם יכולים להבין מצבים חברתיים
מה שהם לא יכולים זה לחיות את המצבים האלה ולהשתלב איתם
כי הם לא מטומטמים כמו הנורמטיבים
וזו רק הגסות והיהירות של הנורמטיבים שחושבת שמי שלא מסוגל לחיות כמותם הוא בהכרח מטומטם או לא מספיק מוכשר להבין את המצבים החברתיים

אני למשל די מבין את הדינמיקות החברתיות, לפעמים, כשאני שם אליהם לב וחושב עליהם, אבל כשזה קורה אני גם מבין למה הם כל כך לא רלוונטים בשבילי וכל כך לא משקפים את הצרכים והנטיות והזהות שלי
אוטיסט, בוודאי אספי, עשוי לשים לב למידה שבה הוא לא מתאים לסביבה, והרבה פעמים הרבה אספים באמת יוצאים מדעתם על מנת להיראות כמו כולם ,זאת אומרת שהם מבינים איך הם נראים, אלא שאיך שהם נראים פשוט לגמרי לא מתאים לאיך הם רואים

גם בסדרות האמורות הכותבים משתדלים להראות לא רק את חוסר ההתאמה שלהם לכללים החברתיים אלא עד כמה הכללים האלה דפוקים

אני מסכימה שיש להם ראייה מיוחדת של המציאות

ויכולת לראות דברים בעיניים אוטיסטיות, ככה נראה לי או אולי הייתי צירכה לכתוב את המילה אוטיסטות במרכאות כי זה לא בדיוק ככה
אבל לדעתי בשביל לקבל תוכנית בטלוויזיה אתה צריך לדעת איך להתנהל חברתית ואיך ללקק ולא להיות אמיתי זה מאוד קשה וקשה לי להאמין שאוטיסט היה מצליח לעשות את זה טוב כי זה ממש התנהלות חברתית ברמה גבוהה מאוד

arana1

New member
כמובן, והם עשו פרק בדיוק על זה

איך הם הולכים להציע את התכנית ולארי מפשל כי הוא לא יודע איך להתנהג

אני מאמין שהספקטרום הוא הוא מאוד רחב
אני לא הייתי מצליח לשרוד במציאות המזוויעה של המדיה
הם הצליחו
בקושי
אחרי הרבה הרבה תלאות
לחדור את החומה האטומה של הבני זונות שמנהלים שם את העניינים ולהגיע לציבור
מבחינתי זה לא מה שחשוב
מה שחשוב זה שהם מציגים ממש לא רע את קשיי הקיום של אנשים שלא ממש מזדהים עם הקודים החברתיים
ולדעתי זה טוב לאוטיסטים

אני מתאר לעצמי שגם הם מזוייפים או למדו לזייף
אבל ממה שקראתי על לארי דיוויד הוא ממש התקשה ומתקשה בזה עדיין
למשל
בזמנו כשהוא ניסה להופיע כאמן סטנדאפ על הבמה הוא פשוט היה עולה ומתחיל לקלל את כולם
הבן אדם כנה
וגם לא מסתיר את חולשותיו
וכמו שהוא מתואר גם בסיינפלד וגם בתרגיע אז הוא אדם שפשוט אין לו מושג איך להתנהל חברתית
מה שכן
בניגוד להרבה אוטיסטים הוא באמת מתאמץ נורא
כנראה בגלל שהוא רוצה או רצה מאוד להצליח
ולכן זה כל כך מצחיק
אוטיסט אמיתי לא יתאמץ ולכן זה גם פחות מצחיק

למעלה