סיווג הפרעה בDSM - שאלה/תהייה

sense9

Member
מנהל
התנהגות מינית קומפולסיבית מסווגת בICD-11 תחת "הפרעות שליטה בדחפים" אולם בDSM אין התייחסות להפרעה/התמכרות הזו.
לעומת זאת, כן יש סיווג של התמכרות לקפה :rolleyes:
יש לכם רעיון או כיוון למחשבה למה זה כן וזה לא?

uzi2

Active member
היתה ב- APA מחלוקת האם להגדיר את זה כ- hypersexuality או לא, ובסוף היו צריכים לסגור וסגרו שזה לא ייכנס בשלב זה.
הטענה היא שיש הבדל בין התמכרות לסקס, ובין הפרעת שליטה בדחפים שקשורה לסקס, על אף הקירבה וממה שהבנתי, היו שם וויכוחים באותה תקופה ואיכשהו החליטו שלא להחליט.

קצת קשה להשוות בין ה- ICD-11 וה- 5 DSM. ארגונים שונים, דעות שונות, ובמיוחד: תאריכי עדכון שונים. ואני כמובן לא מדבר על הבדלים פחות רלוונטיים כמו שה- ICD לא עוסק רק בפסיכולוגיה. יש התמכרות לסקס יש התמכרות לקפאין, ויש התמכרות לכל מה שמציף אותנו בדופאמין זמין (פרס מיידי). יש אי שליטה בדחפים שקיימת גם בהתמכרות אך לא רק.

sense9

Member
מנהל
תודה! לא יודעת עד כמה ההבדלים בין מיניות קומפולסיבית לבין היפרסקסואליות מהותיים אך יתרה מזאת, לא ברור לי למה התמכרות לקפאין זו הפרעה נפשית.

uzi2

Active member
יש "התמכרות" ויש התמכרות. אני מניח שמדובר באנשים שההתמכרות גורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד השוטף שלהם, וזה אפשרי גם אם לא נפוץ.

אני מניח שמרבית אלו שמגדירים את עצמם כמכורים לקפה, לא באמת מכורים בהגדרה הקלינית, וזה יותר קרוב לאובססיה לריטואל (מעין רפלקס מותנה) שקשור לקפה.

מני613

New member
יש "התמכרות" ויש התמכרות. אני מניח שמדובר באנשים שההתמכרות גורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד השוטף שלהם, וזה אפשרי גם אם לא נפוץ.

אני מניח שמרבית אלו שמגדירים את עצמם כמכורים לקפה, לא באמת מכורים בהגדרה הקלינית, וזה יותר קרוב לאובססיה לריטואל (מעין רפלקס מותנה) שקשור לקפה.
זה נושא קצת ארוך. כפי שכבר הוזכר.
בגדול אני מבין את הדברים כך:
הAPA לא אוהב את המילה התמכרות (לפי הזכור לי היא לא מופיע בDSM).
לכן התמכרות לקפה מוגדרת כהפרעה של שימוש בחומרים (פרמקולוגים) הפוגעים לרעה במשתמש.
כלומר, סתם התמכרות לקפה אינו הפרעה נפשית, רק התמכרות קיצונית המפריעה לחיים תקינים.
זה שונה מהתנהגות מינית שהיא דבר מאוד כללי ומשתנה ואין בה שימוש בחומר מוגדר (סם) הגורם למצוקה.
(גם לא ברור האם התנהגות מינית קומפלסיבית פועלת על המוח במידה שווה כמו סם,
וכן האם היא פוגעת בחיי האדם בצורה קיצונית בלי הדברים הנלווים אליה כגון הסתכלות החברה והאשמה והבושה המתלווים אליה.)

למעלה