סיווג בטחוני אזרחי

hagi165

Member
היה לי ראיון עבודה, ובסופו נאמר לי כי יש סיווג בטחוני. לא ידעתי על קיום הדרישה לפני הראיון.

איך הסיווג הולך?
מה יכול לפגוע בסיכויים לעבור אותו? אני בן 35 ומועולם לא עברתי כזה הליך מלבד בצבא, שעשו לי סיווג שזכור לי שעברתי אותו.
מאז עברו שנים רבות ודברים מן הסתם משתנים.
בצבא היה לי פרופיל נפשי, שאם אני זוכר נכון הסעיף נמחק לי בסוף השירות. - איך אני יכול לוודא זאת?
הבנתי שבןדקים מקומות עבודה - ההיסטוריה התעסוקתית שלי מאד לא יציבה - האם יכול לפגוע?
שהות של מעל שנה בחו"ל - יכול לפגוע?
תלונה במשטרה שהוגשה כנגדי - תלונה שקרית. במידה והיא נסגרה, מכל סיבה שהיא, האם עצם התלונה פוגעת בי בסיווג?
בנוסף, מבקשים ממליצים וכו' כמו גם שמות של מחנכים /ממליצים / מכרים מהיסודי עד האוניברסיטה. צריך לעדכן אנשים שאני רושם אותם?

אודה לעזרה והמלצות איך לעבור את הסיווג.

י

יוסי 55555

Guest
סיווג בטחוני נדרש רק למשרות מסויימות בשוק העבודה. הסיווג נע בין סיווג נמוך לכלל המשרות בשירות הציבורי ( מדובר בבדיקה די פשוטה בה מזינים את הפרטים שלך במערכת ממוחשבת ובודקים האם יש קשר לטרור) ובין סיווג גבוה שדורש מילוי שאלון ושיחה עם מתשאל מהשב"כ או במקרים ממש גבוהים גם פוליגרף. השוני בין הסיווגים הוא עד כמה אתה אמור להיחשף למידע סודי. סיווגים בטחוניים נעשים למשל בתעשייה הבטחונית, משרד הבטחון ובחברות גדולות בתפקידים רגישים ( למשל חברות תקשורת). באם אתה מתמיין לחברה פרטית ולא בתפקיד בעל נגיעה למידע מסווג ככל הנראה לא מדובר בסיווג גבוה או שלא מדובר כלל בסיווג בטחוני אלא שהחברה קוראת לזה ככה. במקרה הזה יכול להיות שהכוונה היא לתשאול תעסוקתי- מהימנות עובדים.

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
שאלתך כללית ביותר, שכן התשובה משתנה בשים לב למקום העבודה הספציפי/התפקיד הספציפי שלו אתה מיועד.
לא ניתן להשיב תשובה אחראית בלא נתונים אלו. אף לא ברורה מידת ההכרח מראש של הדרישה.
1. שנה בחו"ל - תלוי בנסיבות העניין.
2. תלונה שיקרית במשטרה - תלוי בנסיבות העניין
3. היסטוריה תעסוקתית לא יציבה - תלוי בנסיבות העניין, לפי התרשמות המעסיק מעניין זה.
4. פרופיל צבאי - מכח סעיף 2א' לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה אסור למעסיק לשאול עובד על הפרופיל הצבאי שלו. עם זאת, יש לכך חריגים:

איסור דרישת פרופיל צבאי והשימוש בו (תיקון מס' 2) תשנ"ה-1995 (תיקון מס' 3) תשנ"ה-1995 (תיקון מס' 20) תשע"ד-2014
2א. (א) מעסיק לא ידרוש מדורש עבודה או מעובד את הפרופיל הצבאי שלו, ולא יעשה שימוש בפרופיל הצבאי שלו, אם הגיע לידיו, בכל ענין המנוי בסעיף 2(א)(1) עד (6).
(ב) דרש מעסיק, בניגוד להוראות סעיף קטן (א), את הפרופיל הצבאי, לא יפגע בעובד או בדורש העבודה בענין המנוי בסעיף 2(א)(1) עד (6) מחמת סירוב למסור את הפרופיל הצבאי.
(ג) הוראות סעיף זה לא יחולו על שירות הבטחון הכללי והמוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, כמעסיק, לגבי עובדים בגופים האמורים או לגבי קבלת עובדים לגופים האמורים.
(ד) בסעיף זה, "פרופיל צבאי" – הסימול המספרי שצבא ההגנה לישראל נותן לציון מידת התאמתו הרפואית של אדם לשירות ביחידות ובתפקידים שונים בצבא ההגנה לישראל.

קלייטון.ש

Well-known member
צריך לשים לב שאסור לדרוש ממועמד לעבודה גם תדפיס מרשם פלילי מהמשטרה ("תעודת יושר") וכיום גם לא ניתן לקבל אותו.
כמו כן אסור לבקש מהעובד הצהרה לגבי עבר פלילי.
אז כל סיפור שהיה לך במשטרה הוא סוד שלך ואסור לשאול אותך לגבי זה.
(יש גופים שיכולים לקבל מרשם פלילי והם מקבלים אותו ישירות מהמשטרה)

עוד עמית גורביץ

Active member
מנהל
אכן, אסור למעסיק לשאול אותך לגבי העבר הפלילי שלך (גם אם יש לך הרשעות פליליות) או להתחשב בגורם זה. הטעם לכך - הרצון בשיקום של אנשים אלו.
זאת לגבי כלל המשרות שבמשק, למעט לגבי משרות יחודיות בתחום הביטחון וההוראה (למשל בהוראה - מותר למעסיק לוודא שאין הרשעות קודמות על רקע ניצול מיני של בני נוער).

למעלה