נתיב אקספרס בשבת

מצב
הנושא נעול.

Ofekalef1

New member
נתיב אקספרס בשבת

נתיב אקספרס בשבת
לכל אלו שאמרו שכל נהג יוכל לבחור שלא לעבוד בשבת...
בבקשה.

mister K

New member
לא חייבו שם אף נהג יהודי דתי לעבוד בשבת

נתיב אקספרס בשבת
לכל אלו שאמרו שכל נהג יוכל לבחור שלא לעבוד בשבת...
בבקשה.
אין דבר כזה והכל בתיאוריה בלבד.
בינינו, גם כך רוב הנהגים בחברה אינם יהודים.
החוזה חוקי לחלוטין. זאת משום שכמו כל חברות התח"צ, גם חברת נתיב אקספרס מוגדרת כמפעל חיוני המורשה להעסיק עובדים ביום המנוחה.
גם באגד שבה רוב העובדים יהודים, נהגים רבים עובדים בשבת בצפון/חיפה/אילת ואף נהג דתי לא מחויב לעבוד.

אורי404

New member
כנראה "אגד" חברה מסודרת יותר מחברות אחרות

אין דבר כזה והכל בתיאוריה בלבד.
בינינו, גם כך רוב הנהגים בחברה אינם יהודים.
החוזה חוקי לחלוטין. זאת משום שכמו כל חברות התח"צ, גם חברת נתיב אקספרס מוגדרת כמפעל חיוני המורשה להעסיק עובדים ביום המנוחה.
גם באגד שבה רוב העובדים יהודים, נהגים רבים עובדים בשבת בצפון/חיפה/אילת ואף נהג דתי לא מחויב לעבוד.
כנראה "אגד" חברה מסודרת יותר מחברות אחרות

Ofekalef1

New member
אז למה יש את החוזה הזה?

אז אל תחשוש, כי אף נהג דתי לא עובד שם בשבת
אז למה יש את החוזה הזה?
מאיזה צורך הם מחתימים את הנהגים שם על סעיף כזה, אם גם ככה יש כאלה שבחיים לא יעבדו בשבת?

mister K

New member
כי החברה היא מפעל חיוני וכך היא מוגדרת בחוק

אז למה יש את החוזה הזה?
מאיזה צורך הם מחתימים את הנהגים שם על סעיף כזה, אם גם ככה יש כאלה שבחיים לא יעבדו בשבת?
כי החברה היא מפעל חיוני וכך היא מוגדרת בחוק
גם בהרבה חברות אחרות הפועלות בשבת בשלל ענפים במשק, מחתימים על סעיף כזה. הסיבה היא מצבי חירום.
זה עדיין לא אומר שהעובדים הדתיים בהן באמת עובדים בשבת.
גם מקום העבודה שלי מוגדר כמפעל חיוני וגם בו קיים סעיף כזה בחוזי העבודה. ועדיין, אף אחד מהעובדים הדתיים לא מחויב לעבוד בשבת.

כמו ש mister K הסביר למעלה...

אז למה יש את החוזה הזה?
חברת תחבורה ציבורית מוגדרת כמפעל חיוני שרשאי להעסיק עובדים ביום המנוחה החוקי שלהם. לא בדקתי אישית האם זה נכון אבל זה בהחלט נשמע נכון כי לחברות אוטבוסים יש תפקיד בחירום.

בכל אופן, מה שצריך לבדוק הוא האם באמת מכריחים עובדים לעבוד בשבת בפועל.

Ofekalef1

New member
הסתכלתי על הגדרת מפעל חיוני

חברת תחבורה ציבורית מוגדרת כמפעל חיוני שרשאי להעסיק עובדים ביום המנוחה החוקי שלהם. לא בדקתי אישית האם זה נכון אבל זה בהחלט נשמע נכון כי לחברות אוטבוסים יש תפקיד בחירום.

בכל אופן, מה שצריך לבדוק הוא האם באמת מכריחים עובדים לעבוד בשבת בפועל.
באתר משרד הכלכלה:

המפעל פועל או אפשר להפעילו לצורכי הגנת המדינה או ביטחון הציבור, או לצורך קיום הספקה או שירותים חיוניים.

פעולתו של המפעל חיונית לקיום הספקה או שירותים הדרושים לציבור או לייצוא.

לא הצלחתי להבין על אילו מהסעיפים הנ"ל זה עונה.

ואם זה כ"כ פשוט, למה משרד התחבורה מתחמק מלענות?

"שירותים חיוניים" "שירותים הדרושים לציבור"

באתר משרד הכלכלה:

המפעל פועל או אפשר להפעילו לצורכי הגנת המדינה או ביטחון הציבור, או לצורך קיום הספקה או שירותים חיוניים.

פעולתו של המפעל חיונית לקיום הספקה או שירותים הדרושים לציבור או לייצוא.

לא הצלחתי להבין על אילו מהסעיפים הנ"ל זה עונה.

ואם זה כ"כ פשוט, למה משרד התחבורה מתחמק מלענות?
בהקשר של נתיב אקספרס ואזורי פעילותה, אתה יכול לקחת את הדוגמה של מלחמת לבנון השניה ולתאר לעצמך מה חשיבות התחבורה הציבורית בגליל בתקופה כזו.

ואתן לך דוגמה אחרת מהשנה האחרונה שלא קשורה

בהקשר של נתיב אקספרס ואזורי פעילותה, אתה יכול לקחת את הדוגמה של מלחמת לבנון השניה ולתאר לעצמך מה חשיבות התחבורה הציבורית בגליל בתקופה כזו.
ואתן לך דוגמה אחרת מהשנה האחרונה שלא קשורה
לנתיב אקספרס:
הרכבות שפעלו מירושלים בשבת המושלגת כאשר הדרכים לעיר ובתוכה היו חסומות.

Ofekalef1

New member
את הדוגמה השנייה אני מבין.

אבל את הדוגמה של מלחמת לבנון השנייה לא ממש. מה הייתה החשיבות של תח"צ בגליל בתקופה הזו?

הסעת חיילים למשל, הסעה של אזרחים העובדים

אבל את הדוגמה של מלחמת לבנון השנייה לא ממש. מה הייתה החשיבות של תח"צ בגליל בתקופה הזו?
במקומות חיוניים.

תחבורה ציבורית זה שירות חיוני בדיוק כמו שירותים חיוניים אחרים.
ובציבור הדתי (ובעיקר החרדי) יש הרבה צביעות בקשר לכך - לציבור החרדי ולעסקניו לא ממש הפריע חילול השבת ההמוני, שהתבצע גם על ידיהם עצמם בשבת של ההילולה במירון.
כשזה נוגע לאינטרסים הצרים שלהם אין להם שום בעיה עם חילול שבת.
גם קיום הפגנות ברחוב בר אילן במהלך השבת זה חילול שבת.
אז מספיק עם הצביעות הזו.

mister K

New member

במקומות חיוניים.

ובציבור הדתי (ובעיקר החרדי) יש הרבה צביעות בקשר לכך - לציבור החרדי ולעסקניו לא ממש הפריע חילול השבת ההמוני, שהתבצע גם על ידיהם עצמם בשבת של ההילולה במירון.
אז מספיק עם הצביעות הזו.

Ofekalef1

New member
קודם כל, תודה על הנזיפה.

במקומות חיוניים.

אז מספיק עם הצביעות הזו.
קודם כל, תודה על הנזיפה.
אפסיק מיד עם הצביעות שלי.

אין לי מושג על איזה ציבור חרדי אתה מדבר, ולאף דעה כזו או אחרת שלי אין קשר לחרדים מסוימים שמפריע להם או לא מפריע להם לחלל שבת במסגרת משהו. זה שלהם זה לא מפריע (ואני בספק), לא אומר שגם לי לא היה מפריע.

נתיב אקספרס ואגד נאלצו לבצע חילול שבת המוני

קודם כל, תודה על הנזיפה.
אפסיק מיד עם הצביעות שלי.

אין לי מושג על איזה ציבור חרדי אתה מדבר, ולאף דעה כזו או אחרת שלי אין קשר לחרדים מסוימים שמפריע להם או לא מפריע להם לחלל שבת במסגרת משהו. זה שלהם זה לא מפריע (ואני בספק), לא אומר שגם לי לא היה מפריע.
בגלל שהחרדים לא היו מוכנים לדחות את ההילולה במירון כך שתתחיל ביום ראשון או שני במקום בשבת.
חילול השבת לא הטריד אז את מנהיגי החסידויות החרדיות, העיקר להגיע למירון.
ולכן הדאגה הזו לחילול השבת כשמדובר בשירות לציבור החילוני זו צביעות.
לא צביעות אישית שלך, אבל צביעות של המנהיגות והעסקנות הדתית והחרדית.
מה שמפריע לך באופן אישי זה עניין שלך. זה לא עניין למדינה.

Ofekalef1

New member
את זה הבנתי, והבנתי את זה גם כשזה נכתב כאן

בגלל שהחרדים לא היו מוכנים לדחות את ההילולה במירון כך שתתחיל ביום ראשון או שני במקום בשבת.
חילול השבת לא הטריד אז את מנהיגי החסידויות החרדיות, העיקר להגיע למירון.
ולכן הדאגה הזו לחילול השבת כשמדובר בשירות לציבור החילוני זו צביעות.
לא צביעות אישית שלך, אבל צביעות של המנהיגות והעסקנות הדתית והחרדית.
מה שמפריע לך באופן אישי זה עניין שלך. זה לא עניין למדינה.
בפורום באותו זמן.

לך מפריע שאין תח"צ בשבת. אז למה זה עניין של המדינה? לפלוני מפריע שהוא לא יכול להגיע לים בשבת, למה זה עניין של המדינה? לאלמוני מפריע שהוא לא יכול לבקר את הנכדים שלו בשבת. למה זה עניין של המדינה? אני מניח שאתה מבין לאן אני חותר.

לכל אחד יש את האינטרס והרצון שלו, וגם למדינה יש את האינטרסים (והרצונות) שלה. ההכרעה על פי אילו עקרונות וערכים לפעול היא לאו דווקא על פי מה שאתה חושב.

מה האינטרסים והרצונות של המדינה?

בפורום באותו זמן.

לך מפריע שאין תח"צ בשבת. אז למה זה עניין של המדינה? לפלוני מפריע שהוא לא יכול להגיע לים בשבת, למה זה עניין של המדינה? לאלמוני מפריע שהוא לא יכול לבקר את הנכדים שלו בשבת. למה זה עניין של המדינה? אני מניח שאתה מבין לאן אני חותר.

לכל אחד יש את האינטרס והרצון שלו, וגם למדינה יש את האינטרסים (והרצונות) שלה. ההכרעה על פי אילו עקרונות וערכים לפעול היא לאו דווקא על פי מה שאתה חושב.
לחלל שבת רק כשזה אינטרס של העסקונה החרדית (אותה עסקונה שמטיפה לחסידיה להתחמק משירות המדינה)?

לחילונים מפריע שמונעים מהם לנהל את חייהם כפי שהם רוצים. אף אחד לא מפריע לך לנהל את חייך כפי שאתה רוצה. מה שמפריע לך נוגע לחיים של אחרים לא של עצמך - זה נקרא: כפייה.
אני לא כופה עליך שום דבר. אתה רוצה לכפות עליי את העקרונות שלך.
אף אחד לא כופה עליך ליסוע בתחבורה ציבורית בשבת.
אתה רוצה לכפות עליי לא ליסוע בתחבורה ציבורית בשבת.
אני מניח שאתה מבין לאן אני חותר.

Ofekalef1

New member
אין כאן שום קשר לכפייה שלי לנסוע בתח"צ בשבת

לחלל שבת רק כשזה אינטרס של העסקונה החרדית (אותה עסקונה שמטיפה לחסידיה להתחמק משירות המדינה)?

לחילונים מפריע שמונעים מהם לנהל את חייהם כפי שהם רוצים. אף אחד לא מפריע לך לנהל את חייך כפי שאתה רוצה. מה שמפריע לך נוגע לחיים של אחרים לא של עצמך - זה נקרא: כפייה.
אני לא כופה עליך שום דבר. אתה רוצה לכפות עליי את העקרונות שלך.
אף אחד לא כופה עליך ליסוע בתחבורה ציבורית בשבת.
אתה רוצה לכפות עליי לא ליסוע בתחבורה ציבורית בשבת.
אני מניח שאתה מבין לאן אני חותר.
אין כאן שום קשר לכפייה שלי לנסוע בתח"צ בשבת
אלא למאפייניה של המדינה כמדינה יהודית.

האינטרס של המדינה, והוא אינטרס יותר חשוב מכל אינטרס אחר שתוכל להעלות על הדעת, הוא שהמדינה הזו תהיה מדינה יהודית. כי בלי זה, איננו שונים מכל מדינה אחרת, ואין לנו כאן זכות קיום (גם הפלסטינים יכולים לחיות כאן במדינה שלנו אם זו לא מדינה יהודית).

אם כל כך דחוף להם לנהל את חייהם כמו שהם רוצים - שיבושם להם. אבל שזה לא יבוא על חשבון מאפייניה היהודים של מדינת ישראל (שלצערי בקושי קיימים. חוץ מתח"צ, נישואים ע"י הרבנות, אוכל וימי פעילות במוסדות ממשלתיים, וסמלים). גם ככה בברלין הרבה יותר זול.

מצב
הנושא נעול.
למעלה