נספח: המערב מציע לאיראן כור גרעין אזרחי

פולספגן

New member
נספח: המערב מציע לאיראן כור גרעין אזרחי

סוכנות AP מפרסמת טיוטת נספח שעלולה לשמש את המתנגדים להסכם הגרעין המתגבש, שאמור להיחתם עוד שבוע: המעצמות הציעו לאיראן כורים וציוד גרעיניים לצורכי "שלום" שיחליפו את מתקן המים הכבדים באראק (המרכאות הן תוספת שלי
)

קמפיין בארה"ב: הסכם טוב לאיראן, מסוכן - לנו
בתוך כך, החל היום ברשתות הטלוויזיה האמריקניות מסע תשדירים נגד הסכם הגרעין, שבוע לפני תום המועד הרשמי להשלמתו. מדובר במסע שעלותו 1.4 מיליון דולר שנועד להפעיל לחץ על סנאטורים לנקוט עמדה נוקשה נגד ההסכם הצפוי.

הנזק שגורם אובמה לעולם יהיה בלתי הפיך של נשק אטומי במסווה של "גרעין אזרחי"....

הוא לא מזיק רק למדינה שלו ולמדינת ישראל, אלא לכל העולם ה-
 

ai21

New member
הכתבה מבלבלת יותר מאשר מעניקה מידע

לפי הכתבה, המערב מציע לאיראנים "מים קלים" (בעצם מים מזוקקים רגילים) כתחליף למתקני הכנת "מים כבדים" (מים המכילים דאוטריום הקשה להפקה).
זה פשוט לא הגיוני.

לפי מה שהבנתי - מדובר בעיקר על שינויים פונקציונלים בכור, שיגרמו לכך שהוא יהיה יותר יעיל חשמלית, ויפיק פחות פסולת (שעשויה לשמש להכנת פצצה).
נכון להיות לאף מדינה אסור לסייע לאיראן בטכנולוגיות גרעין בגלל הNPT (ורוסיה מתעלמת מכך כשנוח להם) כך שמבחינת טכנולוגיית גרעין זה יקדם אותם,
אבל זה יוצר תלות טכנולוגית מסויימת.

אם ניקח את נסיון העבר מהודו ופקיסטאן שהסתמכו על מדיניות דומה ופיתחו בהצלחה תוכנית גרעין צבאית - מדובר על הסכם רעוע מאוד.
 

פולספגן

New member
כולי תקווה שהקונגרס ישתמש בווטו שלו כדי לא לאשר את ההסכם

כך הוא יירק על ה-


מאוד מקווה, שהנאום של נתניהו בקונגרס, שגרם לחקיקת החוק שמקנה זכות ווטו לקונגרס על החלטות טיפשיות של הנשיא כפי שכולי תקווה שהם ייעשו עם ההסכם המתגבש שנחתם עם איראן
 

פולספגן

New member
שר החוץ הצרפתי עזב את שיחות הגרעין:

"אנחנו לא בסוף המו"מ"
שר החוץ הצרפתי לורן פביוס עזב את שיחות הגרעין שמתקיימות בוינה, וישוב ביום ראשון "בתקווה כי עד אז תהיה התקדמות משמעותית לקראת גיבוש הסכם".
"הייתה התקדמות בכמה נושאים", ציין פביוס, "אך אנחנו עדיין לא בסוף המשא ומתן".
 

פולספגן

New member
גורם בשיחות הגרעין: "יהיה הסכם תוך 48 שעות או שלא יהיה בכלל"

גורם המעורה בפרטי השיחות בין איראן למעצמות בנוגע לתכנית הגרעין של טהראן אמר היום (שלישי) כי "הגענו לסוף". לדבריו, "החלטנו על הארכה אחת, סופית. קשה לראות איך נמשיך מעבר לכך. או שזה יקרה ב-48 השעות הקרובות, או כלל לא". סגן שר החוץ של איראן עבאס עראקצ'י הבהיר כי "הנוסח המלא של ההסכם ושל הנספחים כמעט הושלם".
 
למעלה