ניתוק כרית אויר קדמית
(ארוך)

ניתוק כרית אויר קדמית../images/Emo35.gif (ארוך)

אמנם לא לגמרי קשור להריון אבל בכל זאת: במסגרת ההכנות התחלתי לברר איך ואיפה אני מנתקת את כרית האויר שבמושב שליד הנהג באוטו שלי. יש לי טויוטה יאריס שנת 2001. במוסך המורשה אמרו לי שזה טכנית אפשרי, אבל צריך לקבל אישור של היבואן, והפנו אותי ליבואן לקבל אישור. הסבירו לי שזו פרוצדורה משפטית, טפסים ועניינים וזה לוקח קצת זמן. דיברתי עם היבואן והם לא נותנים לי כזה אישור. לטענתם בדגמים החדשים של טויוטה (משנת 2000 והלאה) אין אפשרות לנתק כריות אויר. כל מה שסיפרו לי במוסך לענין הטפסים וכו' זה נכון לגבי מכוניות ישנות יותר, בחדשות היצרן פשוט לא מאשר להם לנתק כריות אויר. עכשיו, אני יודעת שמבחינה בטיחותית הכי עדיף להושיב את הצאצא במושב האחורי, באמצע, הפוך לכיוון הנסיעה. אבל זה אומר שאם אני נוסעת איתה לבד, גם אם אני יכולה לראות אותה דרך מראה כפולה, אני לא יכולה ליצור איתה קשר עין, ללטף אם צריך, להחזיר מוצץ שנפל וכו'. ברור לי שמבחינת הנהיגה שלי ותשומת הלב שלי ומידת הזהירות שלי, זה מצב שהוא בלתי אפשרי מבחינתי. ולא תמיד אפשר לעצור רגע בצד (גם לא תמיד צריך, אם זה רק לתת מוצץ, למשל, אם היא לידי אני יכולה לעשות זאת תוך כדי וזה פחות מסוכן מאשר לעצור בצד בדרך בין עירונית, לדוגמה). מבחינתי, באופן אישי, הרבה יותר מסוכן לנהיגה שלי שאני אנסה לראות מה קורה איתה ולעזור לה במושב האחורי (כשהיא הפוכה אלי!) מאשר כשהיא לידי. אז מה עושים? כל עצה תתקבל בברכה! רק אל תגידו לי להחליף אוטו (למרות שבכלל עוד לא בדקתי אם אפשר להכניס עגלה לבגאז' של המכונית הפצפונית המקסימה שלי...)

אמלי שנהים התחילו מאחור

וממש לא היו לי בעיות. בכו אז בעו כמה דקות עד שעצרתי בצד או ברמזור לבקבוק. בקיצור אפשר ורצוי להפנות את תשומת הלב אך ורק לנסיעה. וכאשר בועים לעצור זו דעתי (פחדנית כבישים נודעת
)

דלית 3

New member
זאת בעיה אבל חכי לאחרי הלידה - אולי

בכלל לא תהיה בעיה. הרבה מהתינוקות מאוד אוהבים לנסוע ונירדמים מהנידנודים. לי היתה אותה בעיה ואפילו הראו לבעלי איך לנתק אבל אז אין אחריות, עלולות להיות בעיות עם הביטוח במקרה של חו"ח וגם אי אפשר לדעת איך זה משפיע על הכרית השניה של הנהג. בפולקסוואגן, למשל, הם עושים את זה במוסך על פי הוראות יצרן. לפני הלידה הייתי מאוד לחוצה אבל בסופו של דבר היסתדרתי כשהיא מאחור ואפילו למדתי לתת מוצץ בלי לצאת מהאוטו ולגשת אחורה. עכשיו כבר הפכתי אותה כי היא מספיק גדולה.

ליבי ר

New member
גם לי אמרו

במוסך המורשה שלא ניתן לנתק את כריות האויר ללא אישור וטפסים כששאלתי בטלפון. אבל כשבעלי לקח את האוטו למוסך הם עשו את זה ברגע, בלי שום טפסים. אמנם אין לי טויוטה יאריס אבל לא נשמע לי הגיוני שלא ניתן לנטרל את הכריות. מדובר על פיוז אחד לשתיהן - בדרך כלל - וזה בדיוק דקה לנתק. אז הכי טוב לגשת למוסך שלך ולבקש את זה במקום. שווה לנסות. ליבי.

ליבי ר

New member
אין לי טויוטה

יש לי רובר. אבל קיבלנו תשובה כמו שלך כשבררנו וב"תכלס" זה היה סיפור שונה לגמרי. בגלל זה נראה לי שכדאי לך לגשת לשם ולבקש שינתקו, בלי לשאול שאלות קיטבג במוסך. בהצלחה, ליבי.

היה על זה דיון ארוך בפורום מכוניות

(כמדומני ששם) זה היה מזמן, אני בטוחה שאם תשאלי שם הם יוכלו ליעץ לך, אולי לא בנוגע לליטופים, אז לפחות בנוגע לניתוק הכרית. רק תיזהרי, כי עד כמה שזכור לי זה נגמר שם בצעקות רמות (על האמא כמובן, אלא מה?
)

תודה, רעיון טוב

עד עכשיו לא ידעתי שיש כזה פורום. את זוכרת למה זה נגמר בצעקות על האמא?

אני חושבת שזה היה משום שהיא

אמרה שם שבכל מצב שיהיה אם התינוקת שלה תבכה, היא תתפנה אליה גם עם זה על חשבון בטיחות הנסיעה... אבל את תתפסי אותי במילה. אני אראה אם אני אוכל למצוא את השירשור, אבל אני בספק בעיקר לאור העובדה שמנוע החיפוש עושה קצת בעיות לאחרונה.

noa_f

New member
אל תכנסי לשאול שם!!!!

אני השתתפתי בשרשור ההוא. אף אחד לא יענה לך לעניין, מהסיבות הבאות (שחלקן מוצדקות, אבל היות שזה פורום שוביניסטי ומגעיל הם יוצגו בצורה מכוערת ומעליבה): - את מסכנת את הנוסע שיסע איתך כאשר הילד איננו במכונית. - את מסכנת את כולם כאשר את מטפלת בילד (כאילו שתחליפי לו חיתול תוך כדי נסיעה). והאמת היא שלדעתי האישית החלפת מכונית היא כן שיקול. יש מכוניות עם מפסק לניתוק זמני של כרית האויר. אם נקנה יותר מכוניות כאלו - היצרנים והיבואנים לישראל לא יתקמצנו להכניס את הפיצ'ר הזה לכל מכונית, או בכלל לשקול ענייני בטיחות יותר.

בדיוק רציתי גם להגיד לך על השרשור

ההוא שהיה בפורום מכוניות. זה היה שרשור נוראי שסחף שלשה פורומים: הריון ולידה, להיות הורים ומכוניות. אשה באה ושאלה שאלה בדיוק כמו שלך והסתערו עליה שם. אל תיכנסי לשם ואל תשאלי שאלות כאלו. אני אנסה לחפש את השרשור, זה היה ממש מזמן, יותר משנה אני חושבת. אני מבינה אותך כי אני עד היום נוסעת עם תותי במושב הקידמי , לנו אין כרית אויר. אני יודעת שאומרים שזה מסוכן אבל לי חשוב שהוא יהיה קרוב אלי. טל

דש1דש

New member
בלו,

אז גם אני עם טויוטה ולפני שלקחתי את המכונית התיעצתי עם הסוכן ומה שהם אמרו שלהם אסור לנתק אבל הוא יראה לי איפה מנתקים ואם אני מחליטה לעשות את זה - זה על אחריותי הבלעדית! כלומר להם אסור - לך מותר. לכי לסוכן של טויוטה בנתניה (איזור תעשיה ישן) והם יראו לך. לפי מה שהבנתי זה להוציא פיוז - ככה שגם לא בעיה להחזיר את זה אחר כך!

דש,

מאיזה שנה המכונית שלך? הבעיה היא שהמכונית שלי עדיין תחת אחריות. כידוע האחריות פגה אם מישהו אחר, חוץ מהמוסכים המורשים, נוגע במכונית. אני אפילו לא צריכה שיראו לי, אני יכולה לקחת את האוטו לסתם חשמלאי רכב, לשלם לו כמה גרושים וברור לי שהוא יעשה את זה בשניה, אבל אז אם חלילה אני אצטרך איזשהו תיקון ברכב יהיה לטיוטה תירוץ מצויין לטעון שזה לא באחריות, כי טיפלתי ברכב לא אצל מוסך מורשה. כנ"ל אם אני בעצמי אנתק את הפיוז. יש לי עוד שנה של אחריות וחבל לי להפסיד את זה.

דש1דש

New member
אצלי זה קצת אחרת

המכונית אמנם מאמצע 2002 - אך זה רכב חברה - אז מהבחינה הזו אין לי בעיה..... האמת שאני לא מתכננת לנתק בכל מקרה - רק אם אראה שאני לא מסתדרת עם זה שהיא מאחורה ואני מקדימה - פשוט מהבחינה הבטיחותית - הן של נוסע שיהיה איתי והן של הקטנה - אני מעדיפה שתיהיה מאחורה באמצע - הכי רחוק מכל צרה..... כדי שאחריות לא תתפוש הם צריכים לראות שניתקת - ולהוכיח את זה - ואני לא חושבת שכדי לתקן מנוע הם מסתכלים בקופסת הפיוזים.... אם תיהיה בעיה עם הכרית - שלך או של הנוסע זו כבר בעיה אחרת..... בכל מקרה - פיוז אפשר להחזיר לפני שמביאים אליהם לטיפול - אל תלכי לשאול במוסך בו את מטפלת אלא דוקא במקום שלא מכירים אותך - ואז אין עקבות! אם נכון שזה מנתק את שתי כריות האויר - זה די מפחיד......

דלית 3

New member
גם לנו הראו - ענין של 10 שניות. אבל

(לפתוח את המגירה ולנתק כבל מאחור) אבל מה יכולה להיות ההשפעה על הכרית השניה? האם היא תפעל כמו שצריך במקרה חרום? אם יש יצרן שמטפל בזה במוסך מורשה ויש אחרים כמו שלי (יונדאי) שלא מרשים - כנראה יש סיבה. אני כל השנה ידעתי שבכל רגע אני יכולה לנתק ובכל זאת בחרתי לא לקחת סיכון בייחוד שזה סיכון שאני לא יודעת מה המשמעות שלו. ד"א, במוסך אמרו שהנורה תידלק קבוע וכשנרצה להחזיר את הכרית לפעולה נבוא והם יכיילו את המחשב. אז איך נדע שכרית הנהג מקולקלת אם הנורה דולקת כל הזמן. עוד נקודה לבדוק לגבי מכוניות חדשות - מה עם האחריות? אני מציעה לחכות עד אחרי הלידה. אם התינוק נוסע בשקט אז חסל סדר התלבטות ואם יש צורך אז להחליט מה עושים.

כמיסה

New member
כנראה שאין פתרון ../images/Emo28.gif

אנחנו לא החלפנו את הרכב מהסיבה הזו ואגב אני בכלל לא מצטערת מה שצריך להיות בראש סדר העדיפויות זה הבטיחות

Vicky H

New member
אצלנו הסלקל מותקן

במושב האחורי באלכסון מהנהג. ככה שאם אני נוסעת לבד, אני יכולה להסתובב קצת ולראות אותו, או לתת לו מוצץ. ואם בעלי נוהג, אז אני יושבת על יד הסלקל. לפי דעתי זה תרון שיכול להתאים גם לך...

ענתש

New member
לא לעשות את זה !!!!!!!

הייתי יסודית ובדקתי היטב: יש עם זה בעיה של ביטוח. הסיפור הוא כזה: מותר לנתק את הכרית אויר ברכב אך ורק אם קיים סוויץ' מיוחד המאפשר זאת ואם קיימת נורת הזהרה בלוח המחוונים המציינת שהכרית מנותקת. הסיבה: אם במקרה ישב מקדימה מבוגר וחס וחלילה תקרה תאונה וכרית האויר ברכב זה נוטרלה אין לכם ביטוח !!! כי היצרן יטען שהוא לא מאשר לפרק את כרית האויר מהסיבה ש הרכב לא בנוי לעמוד בפגיעה כשהוא מצוייד רק בחגורת בטיחות ושלא אישרו לכם לפרק את כרית האויר. במכוניות בהם יש נורה ויש סוויץ' (למשל רנו קליאו שנת 2002) יש אפשרות ע"י הסטת הסוויץ' להחזיר את כרית האויר לפעילות אם מבוגר יושב מקדימה ולנטרל אותה אם יש כסא בטיחות מקדימה ויש כמובן אחריות של היצרן. לנו יש פורד פוקוס - היצרן לא מאשר לנטרל ולא התעסקתי עם זה, למרות שלכאורה מדובר רק על הוצאת פיוז במוסך. למוסך לא אכפת לעשות את זה, אבל אם חס וחלילה קורה משהו המוסך לא יקחו אחריות. ועוד משהו קטן - אני לא מבינה כל כך הורם ששמים את הילד מקדימה. אם היו אומרים לך שלשים את הילד עם הסל קל על הספה זה פחות בטיותי מלשים אותו על הריצפה, כי מהספה הוא יכול לפיול אז היית חושבת לעצמך: "מממ, על הספה יותר נוח, לא צריך חלהתכופף וכאלו.. אבל למה לקחת סיכון ?" אותו דבר עם האוטו - המושב הבטוח ביותר באוטו במקרה של תאונת דרכים הוא המושב האחורי באמצע. המושב הכי פחות בטוח ברכב הוא המושב שליד הנהג (מי שיושב שם נהרג יותר מבכל מקום אחר באוטו) - אז בשביל הנוחות של האמא היא לוקחת סיכון ??? זה כמו אמא שלוקחת את התינוק בידיים ולא בכסא בטיחות כי זה יותר נוח ככה... נגה יושבת מאחורה באמצע. זה קשה, לפעמים צריך לעצור 10 פעמים בנסיעה. קשה לי להרגע אותה ככה, קשה לי לדבר איתה, קשה לי לראות אותה (למרות שיש ראי) אבל זה הכי בטיחותי שאני יכולה. זה מה שהכי חשוב.

אוף...../images/Emo4.gif

עכשיו אני בכלל מבולבלת... בענין הביטוח הטיעון ממש לא נשמע הגיוני - מה זה משנה לרכב (מבחינת הפגיעה ברכב) אם יש או אין כרית אויר ומי יושב ליד הנהג? ובענין להושיב את הילד מקדימה - בעיני זה בכלל לא שיקול של נוחות, אלא דווקא של בטיחות, לא במקרה של תאונה אלא בנסיעה רגילה. אני מדמיינת לעצמי, נניח, סיטואציה שבה אני נוסעת איתה, בשעת עומס (לא פקק שעומדים אבל עומס) בנתיבי איילון. וחושך. וגשם גם (היא תיוולד במאי אבל לא חשוב, אל תבלבלו אותי עם העובדות...). פתאום היא מתחילה לצרוח כי נפל לה המוצץ. אני לא רואה מה קורה, וגם אם בחושך אני מצליחה לראות במראה אני לא יכולה להחזיר לה את המוצץ (למרות שהוא ממש על הבטן שלה ולא רחוק). אני הרי ממש אאבד עשתונות במקרה כזה. הכביש עמוס, אני מתחילה לאותת ימינה כדי לעצור בצד, אף אחד לא נותן לי להשתלב ימינה, היא צועקת עד לב השמיים... הצילו!!! ובכלל, באיילון נורא מסוכן לעצור בצד, השוליים צרים ובעצם זה אפילו אסור. אז נכון שזו סתם דוגמה אבל מה עושים במקרה כזה? אם היא היתה לידי בשניה הייתי מחזירה לה את המוצץ ומלטפת לה את הראש, אפילו בלי להוריד עיניים מהכביש ובטח בלי כל הלחץ הזה. נראה לי הרבה יותר בטיחותי, לא? כמובן שלא תמיד זה יעזור ולפעמים המוצץ והליטוף לא יספיקו והיא תמשיך לבכות ולי לא תהיה ברירה אלא לעצור בצד (או להמשיך לנסוע עם תינוקת בוכה), אבל זה יקרה בתדירות יותר נמוכה. חוצמזה ממה שאני רואה מסביב (לא רק אצל חברים אלא סתם כשאני נוסעת או הולכת ברחוב ומסתכלת) הרוב נוסעים עם התינוקות מקדימה. לא שזה עושה את זה יותר בטוח אבל כנראה שזו לא רק ההרגשה שלי. אולי נעשה סקר: איפה הושבתם את התינוק בשנה הראשונה, ואיך פתרתם את בעיית כרית האויר (אם זה מקדימה) או תשומת הלב לתינוק (אם זה מאחורה)?

מסכימה לחלוטין עם כל מילה של ענת

בטיחות בנהיגה היא לא עניין של מה נראה לי ומה לא נראה לי, נעשים מבדקי בטיחות והמלצות משרד התחבורה הן בדיוק כפי שכתבה ענת. האחיינית שלי הייתה בוכה כל פעם שהיו נעמדים עם האוטו, כלומר לא רק רמזור היה בעייתי גם פקק היה סיוט, אז מה? אז אחותי הייתה עוצרת בצד בכל פעם שזה קרה ומרגיעה אותה וממשיכה ררק אחרי כמה זמן, לא נוח? לגמרי לא נוח, אבל שוב דוגמאת הספה של ענת עונה על עניין הלא נוח. לא מסובבים את הראש כדי לחפש את המוצץ, עוצרים בצד. מי אמר שלהיות הורה לתינוק זה פשוט ונוח...

למעלה