ניתוח המוח של החזו``א

גוט ניק

New member
ניתוח המוח של החזו``א

נתקלתי בזה לראשונה השבת והשתוממתי מאד, חברים להם סיפרתי טוענים שזה סיפור שכולם כבר יודעים: מעשה ביהודי בני ברקי שחלה במחלת מח נדירה, טובי הנוירולוגים שהוזעקו למיטתו קבעו כי רק ניתוח יכול להציל את חייו, דא עקא, הניתוח בעל סיכון גבוה כל כך, עד שלדעתם עדיף להניח לו לחיות כך יום יומיים עד שימות מאליו, מאשר לנתחו ואז כפי הנראה ימות במהלך הניתוח. בני ביתו הנרעשים מיהרו אל החזו``א כדי להתיעץ באיזו אופציה לבחור. החזו``א כבר היה בשנתו האחרונה, מוטל חולה וחלוש, אך פיקו``נ הרי מעל הכל. התחזק החזו``א וישב על המיטה ותיחקר אותם לפרטי פרטים על אופן מחלתו של יקירם, ואז נטל עט ודף, שרבט עליו מספר שרבוטים, הוסיף כמה מילים, וציוה עליהם למהר ולתת את הפתק לרופא תוך אזהרה לבל יהין לשנות מהנכתב, שכן מדובר בפיקו``נ של ממש. וכן עשו. הרופאים הביטו בפתק, בציור המצורף, ונדהמו. החזו``א התווה שם בפניהם דרך עוקפת באמצעותה ניתן לנתח ללא כל סיכון, דרך שלא היתה ידועה באותם ימים. הרופאים הזעיקו את פרופ` אשכנזי, שהיה אחד המומחים הגדולים בעולם בתחום, והלה נדהם. לטענתו הציור הזה הוא פריצת דרך עולמית בכל מה שקשור לניתוחי מח. הוא התקשה להאמין שהרעיון הגאוני הזה מגיע מאדם שאפילו השפה האנגלית זרה היא לו, מה גם ספרי הרפואה. בסופו של דבר, לא רק חיי החולה הזה ניצלו בניתוח הקל והקצר הזה, אלא מנותחים רבים ברחבי העולם חבים לחזו``א את חייהם ואת בריאותם. מדהים.

אני קראתי על זה בילדותי,בספר-

``מעשיהם של צדיקים`` על פרשת השבוע. מסופר שם שהוא אמר לרופא להשתמש בעלה ולא בפינצטה כדי להוציא את התולעת,משהו כזה..

השיסער

New member
לא זוכר,

מה שאני זוכר זה שהביאו את השרטוט של המוח עם הערות החזו``א באותו ספר.

גוט ניק

New member
מה שמסקרן אותי:

האם אכן הסיפור עבר ניפוח עיתונאי (`פריצת דרך בניתוחי המוח`) או שאכן במשך השנים נעזרו חולים נוספים מהשיטה.

הזמריר

New member
גוטניק!! אתה! לא שמעת את הסיפור ?

זה הסיפור המפורסם ביותר אודות החזו``א זצ``ל. תמהני עליך גוטניק..

גוט ניק

New member
לא. לא שמעתי.

כנראה יש לי חסכים וחסרים מימי הילדות שעלי להשלימם.

בן הצבי

New member
הסיפור ידוע. וכמוהו עוד.

ידוע הסיפור, שפעם ישב הרבי הרביעי מליובאוויטש, כ``ק אדמו``ר שלום דובער שניאורסאהן זי``ע לסעודה. לאחר שנטל ידיו אמר אחד המסובים שקרא בכתב-עת כי הרופאים מצאו וריד במוח שעד עתה לא ידעו עליו, שתפקידו להועיל בהעמקה וזיכרון. כאשר הוריד עולה למעלה הוא מועיל לזיכרון, וכאשר למטה הוא מועיל להעמקה. הרבי רש``ב סימן לחכות, ואחרי שבצע מהפת הלך והביא כתב-יד מהרבי השני מחב``ד-ליובאוויטש, כ``ק אדמו``ר האמצעי, רבי דובער זי``ע. שם מתאר הרבי האמצעי את הוריד הנ``ל, ומוסיף שלכן רואים בפועל שכאשר רוצה אדם להיזכר בדבר כל-שהוא האדם מרים ראשו כלפי מעלה וכאשר הוא רוצה להעמיק בדבר הוא מרכין ראשו כלפי מטה. אמר אותו אחד שהביא את הידיעה מהרופאים ``אם-כך הרי אדמו``ר האמצעי היה פרופסור גדול!`` ענה הרבי רש``ב שלא כך, אלא כך הדבר הוא ב``אדם העליון`` וממילא נשתלשל הדבר מטה עד לגוף האדם הגשמי, וכך ידע מזה אדמו``ר האמצעי. לסיכום, לאמיתו דבר אין בסיפורים אלה פלא אמיתי, שכן ליכא מידי דלא רמיזי באורייתא, וממילא גדולי-ישראל מבינים ויודעים הרבה דברים שלאנשים כערכנו נראים כפלא.

גוט ניק

New member
נצל``ש

אתה מוזמן להזכיר לנו את הסיפור עם התולעים שהיו במוחו של אדה``ז.

הוא טוב

New member
הסיפור /בהמשכימ/

כשאדמו``ר הזקן היה אצל רבו הרב המגיד, חלה פעמ, תולעים היו במוחו. הזמין המגיד רופא (דומני שהרופא היה אחד מתלמידיו) בדקו הרופא ואמר: אפשר להוציא את התולעים מהמוח, אבל טיפול זה יפגע בחוטם ויעקמהו מעט. אמר לו המגיד ז``ל רצוני שגם חוטמו של זלמן יהיה שלמ. <

הוא טוב

New member
המשך

אזי נסתגר הרופא בחדר מיוחד כדי להרהר אודות תרופה עבור אדמו``ר הזקנ, ולאחר כמה ימים הכין תרופה והיא משחה אשר גרמה ליציאת התולעים דרך האף .מרוב שמחה על שגלה תרופה זו נפל מעולף . אחר כך מרחו את המשחה תחת חוטמו של אדמו``ר הזקן ובהריוחו את הריח יצאו <

הוא טוב

New member
ובהריחו* המשך 2

התולעים דרך החוטמ, כמאתים תולעים יצאו. ור` גרונם שמפיו שמעתי את הסיפור אמר שאעפ``ך היה חוטמו של אדמו``ר נגוע במקצת. /ס` שמועות וסיפורים ח``א ע` 29 /

סוף הסיפור הוא בדוי והוא מתאים יותר

לאדמורים ובאבות למיניהם. על החזוא ידוע שאכן הניתוח התברר כפריצת דרך בתחום אך חולה זה מת באמצע הניתוח והניתוח כשל וזהו גדלותו של החזוא שלאו דווקא מופת היה כאן מעל דרך הטבע אלא חכמתו הגדולה היא המפליאה בסיפור. עיין מעשה איש

גוט ניק

New member
רק אני מריח כאן זלזול בצדיקים?

`אדמורי``ם ובאבות`... יתכן שהאף שלי סתום?

למעלה