נושא לדיון: ונצואלה

Suharto

New member
נושא לדיון: ונצואלה

עד כמה לדעתכם רציני הוגו צ'אבז בתוכניתו להפוך את דרום אמריקה לישות סוציאליסטית\אנטי אמריקאית אחת? האם כוחה של ונצאולה מכמויות הנפת האדירות יכול להפוך אותה לאימפריה של ממש לטווח של עשרות שנים? ראיתי לא מזמן סרט העוסק בכוחו של צ'אבז בונצאולה ובכלל. דברים מדהימים. מדינה שאוכלוסיתה בין העניות בתבל, אך תושביה מקבלים כמעט את צריכהם הבסיסיים - בחינם. מזון, טיפול רפואי מתקדם, חינוך וכו'.. חוות פרטיות של אלפי דונם נשדדות בין לילה ע"י כנופיות מהעם, שמקימות מאהלים מתוחמים בגדרות תיל בגיבוי הממשלה ומסרבים לעזוב את השטח. בכך מאלצת הממשלה את בעלי השטח שחייהם הופכים לבלתי נסבלים פשוט למכור אותם חזרה לממשלה.. ועוד שלל סיפורים מדהימים ומעניינים כאחד..

n i e m a n d

New member
מה בדיוק "מדהים" בהפקעת רכוש?

ראיתי לא מזמן את צ'אבס נואם, והאמת? הוא לא רהוט, משנתו האידיאולוגית אינה סדורה, וקשה לי להאמין שהוא באמת הקדיש מזמנו לקריאה על הסוציאליזם. אבל הוא מדבר על ליבו של העם ומנצל לצורך הזה את הסוציאליזם. וזה מה שכובש את לב ההמונים. הוא לא נראה לי יותר מאשר סתם דמגוג שבעתיד יצמח להיות דיקטטור, והבעיה היא שיש לו היכולת הכלכלית לממש את חלקם של המסרים הדמגוגיים שלו. גם בקובה האזרחים מקבלים "טיפול רפואי מתקדם" בחינם [ולא, הטיפול הרפואי שנותנים בקובה וונצואלה לא מתקרב אפילו לזה הציבורי בארה"ב וקל וחומר שלא לזה באירופה. מה שכן, בתי החולים נקיים, החדרים מרווחים והבירוקרטיה לא מונעת ממך לקבל טיפול במקרה הצורך- אבל מכשור טכנולוגי מתקדם? רופאים בעלי כישורים יחודיים? כל אלה לא בנמצא] אבל אתה לא רואה אמריקאים שוחים על רפסודות אל עבר הדיקטטורה של קסטרו, אלא אתה רואה את ההיפך- יש כיום לפחות 2 מליון גולים קובנים בארה"ב. אותו הדבר קורה גם בוונצואלה. הסוציאליזם זו תורה מתה, וממנה לא צומחות אימפריות. גם וונצואלה לא תהיה אימפריה, בעיקר מפני שארה"ב לא תרשה זאת, וגם- אין לה מסורת של ארגון וחתירה למטרה מסוימת כפי שאתה יכול לראות בארה"ב, סין, יפן.. אירופה.. או אפילו בארץ לפעמים..

maormp

New member
למכור את הנפט שלך במחיר של מסטיק

כדי שהתושבים שלך לא ימותו ברעב והמדינה שלך לא תקרוס כמו ארגנטינה זה לא בדיוק מודל כלכלי שילמד איפשהו.

SupermanZW

Well-known member
אולי הוא רציני אבל מושג כיצד לממש

את מטרותיו אין לו. הפקעת רכוש של אזרחיו לא תעזור לו אלא רק תקומם אותם נגדו. ונצואלה מעולם לא ידעה לנצל את הכוח הכלכלי שיכול היה הנפט להעניק לה וגם עכשיו לא. תושבי ונצואלה לא מקבלים מזון בחינם, לא ברור לי מאיפה הבאת את זה.

Suharto

New member
המזון לא חינם אבל מסובסד

בצורה נרחבת לתושבי שכונות העוני.. מעין "מפעל הזנה" נרחב שכזה.. הבאתי את זה מהסרט על צ'אבז שהוקרן לא מזמן ב-yes דוקו. מה שמדהים לדעתי זה לא הגישה הסוציאליסטית של צ'אבז, אלא המימוש שלה: הוא מצא דרך לקבל תמיכה מהעם בצורה אלטרנטיבית לחלוטין. בדר"כ שמנהיג רוצה להטיב עם העם הוא נותן לו כסף. מתישהו הכסף הציבורי נגמר וצריך להתחיל לקצץ ואז התמיכה יורדת וכו'.. הגישה של צ'אבז היא כלכלה ישנה: משאבים תמורת משאבים. במקרה שלו: נפט תמורת שירותים רפואים, השכלה וחקלאות. תוסיפו לזה את האומץ הרב שדרוש כדי לקרוא תיגר על העולם המערבי בראשות ארה"ב.. והחתירה לאחד את דרום אמריקה תחת שלטון אחד (נראה לי שהאחרון שחתר למטרה זו היה צ'ה גווארה), ומתקבלת תופעה די מדהימה של מדינה נדיחת ונחשלת שבכל זאת משחקת כלי חשוב במשחק העולמי. תופעה מעניינת נוספת לדעתי היא הפן החינוכי שהוא מנהיג. ברומא העתיקה נתנו לעם לחם ושעשועים כדי לרצותו ולהבטיח את תמיכתו. בונצואלה הצליחו לחנך נוער שלם שמאמין באדיאולגיה של המנהיג באמת ובתמים. ועם אמונה שכזו, המנהיג יכול לקבל מהעם "הקלות" בנושאים פנים כלכליים...

שינובי5

New member
צ'באז הוא דמגוג

אבל עם הרבה מאוד כסף מזומן ביד, ופוטנציאל עוד יותר גדול לעתיד. הוא במאבק עם השכבות המבוססות, ולכן העם כובש שטחים בחוות בחסותו הנלבבת. במילים אחרות מלחמת המעמדות בהתגלמותה. טכנית וונצואלה יכולה להפוך לאימפריה. מעשית בכלל לא. זאת הסיבה לחתרנות המאסיבית שלו ברחבי היבשת. למרות הציניות שלו, ניתן לומר שהוא די אותנטי בשינאה שלו. סביר שבשלב מסויים יתקבצו משנאיו ויורידו אותו, או יהפכו אותו לגוויה, אמיתית לא פוליטית...

iamyoda

New member
3 כתבות בנושא

שלוש כתבות בנושא - הראשונה מסכמת את פועלו של צ'אבז ב-2006 השנייה, חשובה יותר - על האיחוד הלטיני שהוגו מנסה להקים השלישית והחדשה ביותר נוגעת לאתגר הגדול של הוגו - התקרבות (לפחות) לאחת משתי המעצמות בדרום אמריקה - ארגנטינה. מעניין לציין שהקשרים הכלכליים של הוגו גם עם ארגנטינה וגם עם ברזיל עברו שדרוג בשנה האחרונה ויהיה מעניין לבחון את התנהגות הצדדים כשזה יגיע להצהרות מנהיגות - האם הוגו ינסה להציג עצמו כקודקוד של כל האופרציה? נחיה ונראה

DZHIBERISH

New member
רק שתדע

שבזמן הסוציאליזם ברוסיה גם הכל היה בחינם לגמרי...מערכת החינוך...חוגים רפואה...הייתה לכולם הזדמנות ומוטיבציה לרכוש ידע... זה היה כוח חזק מאוד בסוציאליזם.....כמובן שהיו המון המון חסרונות אחרים...אבל העודה שרכישת ידע והחינוך היה בחינם...זה מדהים....וזה הדהים אותי כמישהו שעלה מרוסיה לישראל כאשר ההורים שלי סיפרו לי על זה וחשבתי על זה לעומק (כשהייתי צעיר כמובן).בדמוקרטיה אין דבר כזה...ידע נקנה בכסף...בסוציאליזם הוא ניתן במתנה...הבעיה שיש פיכוח על מה לתת ומה לא...אם חברה כלשהיא הייתה מתרכזת בידע כדבר המרכזי שלה ולא חומריות אזי הייתה מתקבלת מדינה מדהימה...

למעלה