נורה גרינברג - זה טוב לנו או רע?

יעל נור

New member
נורה גרינברג - זה טוב לנו או רע?

למי שלא מעודכן - נורה גרינברג מונתה ליו"ר האגודה (הומו לסבי בי וטרנס) במקומו של אלון סטריקובסקי. נורה היא אייקון קהילתי - טרנס ג'נדר. ועכשיו לשאלה שעלתה בשולחן ארוחת הערב - האם זה טוב לנו או לא? אני אנסה להסביר (עלו טענות שונות ומשונות): 1. האם טרנס ג'נדר מתאים ליצג את הלסביות וההומואים, שהרי למעשה הוא/היא סטרייטית (אני יודעת שאני עושה הכללה ושיש טרנס שהם הומואים או לסביות, אבל אני מנסה להציג נקודה שעלתה שעוררה חומר למחשבה...)? 2. האם אישה כמו נורה היא מספיק חזקה כדי להנהיג את האגודה? 3. האם האגודה לא "קטנה" על נורה, שהיא אייקון ידוע ופיגורה רצינית מאוד? 4. (לא קשור ישירות לנורה) למה מישהו רץ לראשות האגודה אם הוא מתפטר חודש אחרי הבחירות? אתם מוזמנים לשרשר לכאן עוד שאלות ותהיות בנושא. יעל
|כי מעורבות זאת לא מילה גסה|

InnerKid

New member
נורה גרינברג

האם זה טוב לנו או רע לנו, אני חושב שאפשר יהיה לדעת לפי איך שנורה תפעל ומה שהיא תעשה עבור הקהילה כיו"ר האגודה. לפי ההכרות שלי עם פועלה נורה, היא מאוד מחוייבת לנושאים השונים והמגוונים של הקהילה ואני לא חושב שעצם העובדה שהיא טרנסג'נדרית משנה משהו בכך, ואם זה משנה, אז אולי אפילו דווקא ההפך, זה אף טוב יותר. לגבי הטענה הראשונה, האם טרנסית מתאים לייצג את הקהילה, אם נניח הוא סטרייטית, אפשר לשאול את השאלה - האם גבר הומוסקסואל יכול לייצג אותך כאישה לסבית? האם אישה לסבית יכולה לייצג את הטרנסג'נדרים? ומי ייצג את הביסקסואלים? אם האגודה אמורה לייצג (לפחות כך היא מתיימרת) הן את הטרנסים, הן את הביסקסואלים, הן את הלסביות והן את ההומואים, מדוע שלא י/תעמוד טרנס בראשה של האגודה? את הטענה השניה לא כ"כ הבנתי, מה הכוונה ב"מספיק חזקה" ע"מ להנהיג את האגודה? מאחוריה של נורה פעילות רבה בקהילה ובאגודה, וככזאת אני מאמין שהיא דווקא יכולה לייצג נאמנה ולהנהיג בהצלחה את האגודה, ואולי להביא ליותר נראות ומודעות לצרכיה של הקהילה ולקיום שלה ביומיום ולא רק במצעדי הגאווה השנתיים. אם נורה הסכימה לעמוד בראש האגודה, כנראה שהאגודה לא קטנה עליה והיא חושבת ומאמינה שיש לה מה לעשות שם. ובכל מקרה, כמו שכתבתי בתחילת הדברים, את נורה אפשר יהיה לשפוט על פי מעשיה בלבד וללא כל קשר לנטייתה המינית. עצם השאלה שלך - האם טרנסית מתאים לעמוד בראש האגודה מבליט מאוד את השאלה שנשאלת בקהילה מדי פעם, אך עם זאת בהתמדה, והיא מה מקומם של הטרנסים בתוך הקהילה ההומולסבית? הטענה הרווחת, ודי בהצדקה, היא כי הטרנסים הם מיעוט בתוך הקהילה שהיא עצמה מיעוט - היינו מיעוט של מיעוט, וככאלה הם סובלים מחוסר נראות מספקת וחוסר ייצוג הולם בקהילה. מעבר לכך, כשונים בתוך השונים, הם סובלים לא פעם מטרנסופוביה דווקא מחברי הקהילה, ורבים ההומואים והלסביות שהיו בשמחה גדולה מוותרים על מקומם של הטרנסים בקהילה, שכן אלו נתפסים בעיניהם לעתים כמערערים על מקומם הלגיטימי שלהם עצמם (ההומואים והלסביות) בחברה ההטרוסקסואלית. הנה קטע קצר מתוך עבודה שכתבתי פעם בקורס על מיניות ומגדר שעוסק בדיוק בעניין מקומם של הטרנסים בקהילת הלהט"ב: "בפועל, משתייכים הטרנסג'נדרים לקהילה ההומולסבית. אפשר לתהות מה למעשה מקומם שם. עניינם של הטרנסקסואלים מתמצה בזהותם המגדרית הבלתי נורמטיבית ולא בנטייה מינית חד מינית. טרנסקסואלים יכולים להיות בעלי כל הקשת ומגוון הנטיות וההעדפות המיניות האפשריות - נטייה הומוסקסואלית, לסבית, הטרוסקסואלית, ביסקסואלית וכדו'. מלבד זאת, הרי אם טרנסקסואלית זכר ממגדר אישה, שמשיכתו המינית היא לזכרים אחרים והמוגדרת כהומו כל עוד גופה הוא גוף זכר, הופכת לאחר ניתוח לאישה וממשיכה להימשך לגברים, אזי כעת היא אמורה להיות מוגדרת כהטרוסקסואלית, ומה להטרוסקסואלית יש לחפש בתוך קהילה הומולסבית ? כמובן שזו דוגמה אחת מיני דוגמאות רבות ומגוונות שכולן בנות קיום. מהו, אם כך, מקומם של בעלי זהות מגדרית לא נורמטיבית בקהילה של זהות מינית חד מינית? למעשה, לאחר מאבק ממושך של הומוסקסואלים ולסביות להכרה חברתית בנטייתם המינית כלא חריגה וכלגיטימית, נוצר המצב שבו הומוסקסואלים רבים מבקשים לייצג נורמה לגיטימית שכזאת ולהיות חלק מקונצנזוס נורמטיבי. במצב מעין זה טרנסג'נדרים מהווים עבורם מעין איום שעלול להחזירם אל השוליים הלא לגיטימיים של החברה, וזאת מאחר והציבור הרחב לא תמיד מודע להבדלים בין טרנסג'נדרים והומוסקסואלים ונוטה לעתים לראות בכולם קבוצה אחת של סוטים שיש להוקיעם. מצב זה נוצר מאחר וטרנסג'נדרים בעצם המופע המגדרי שלהם בחברה מציגים את זהותם החותרת תחת הבינאריות הדיכוטומית שמזהה מין עם מגדר מסויים, זאת בניגוד להומוסקסואלים שמופעם לא מציג בהכרח את זהותם, או למען דיוק את נטייתם, שכן עבורם לא מתקיים הדיסוננס בין מין למגדר, והמופע שלהם יכול להיתפס כנורמטיבי בחברה ולא ככזה הפורץ את השיוך המגדרי שלהם למינם, זאת מאחר ואכן רוב ההומוסקסואלים אינם "נשיים", והינם בעלי זהות מגדר נורמטיבית לחלוטין. פחד זה יכול להסביר מדוע ישנם הומוסקסואלים שלא מוכנים לראות את הטרנסג'נדרים כחלק מקהילתם, והם למעשה עושים דה-לגיטימציה לעצם קיומם של הטרנסג'נדרים על מנת לא להיות מזוהים עימם ולאבד את מקומם ה'נורמטיבי' בחברה. בזאת הם בעצם שוכחים שעד לא מזמן היו הם עצמם 'בצדו השני של המתרס'." מאור

עודד א

New member
כשראיתי אותה לראשונה

זה היה באסיפה השנתית של האגודה. ממש לא מזמן. ראיתי את רצינותה והתנהגותה המכובדת, לעומת אחרים. אני זוכר ששוחחתי עם פעיל בכיר באגודה ואמרתי "למה בעצם נורה לא מתמודדת על ראשות האגודה? יש לה את הניסיון והרצינות". הוא הסכים איתי אבל העלה נקודה מעניינת. לטענתו, האגודה פונה גם לנער המתלבט בזהותו המינית ולהוריו. האם אותו נער יזדהה עם הקהילה כאשר יראה טרנסג'נדר העומד בראשה? האם הדבר לא עלול לאותת להוריו (שלרוב אינם יודעים דבר וחצי דבר על חיי הקהילה) כי מדובר כאן בקהילה שלמה של טרנסים ולא במיעוט שבמיעוט? נקודה למחשבה.

עודד א

New member
ולמי שרוצה לדת קצת יותר על נורה

יכול להכנס לכתבה של עיתון "תל-אביב" מאוקטובר בשנה שעברה.

אורי 0

New member
הצחקת אותי!

האם נורה מספיק חזקה? נורה היא בולדוזר ארגוני ושועל פוליטי. היא לא מאתמול באגודה עם כל הג'יפה. אבל חשוב מזה: היא באמת פעילה מסורה שעוזרת לכולם, כולל לאלה שמשמיצים אותה ומתווכחים איתה, בלי חשבון. למרות הפעילות המגוונת שלה היא לעולם מכונה לעזור ליחידים עם בעיות. האגודה "קטנה" על נורה? נכון שהייתי רוצה לראות אותה בכנסת, אבל נורה באגודה לא מאתמול. היא קיבלה הזדמנות והיא תנצל אותה. עכשיו לשאלת הייצוג - נורה היא טרנסקסואלית (טרנסג'נדר הוא מונח כ"כ רחב, שהוא יכול לכלול גם את רוב ההומואים והלסביות). קשה להגיד שהיא "סטרייטית", כיוון שההתנגדות להומואים ולסביות באה קודם כל מתפיסתם ככאלה שאינם עונים על נורמות מגדריות - התפיסות של "גבר" ו"אשה" כוללות הטרוסקסואליות. בד"כ כינויי גנאי ואלימות נגד הומואים ולסביות קשורים לכך. אף אחד לא שאל "האם גבר הומו כמו אלון סטרייקובסקי מתאים לייצג טרנסים ולסביות". ויעל: נורה היא לא "מתאים" ולא "הוא/היא" יותר ממך, נימוס בסיסי.

יעל נור

New member
בחיי שהלכתי לבדוק...

הלכתי לבדוק מה שכתבתי (נימוס בסיסי, אני לא עונה בשליפה מהמותן) וראיתי שכתבתי "האם טרנסג'נדר מתאים לייצג אותנו..." קרי - באופן כללי ורעיוני, בלי התייחסות ספציפית לנורה גרינברג. בכל המקומות בהם התייחסתי לנורה התייחסתי אליה בדיוק כפי שהיא - אישה. נימוס בסיסי זה גם לא לשייך לי דיעות קדומות של אחרים שלא מופיעות בטקסט. ועוד נקודה ששוב לי להבהיר - ההודעה שהצבתי לאוו דווקא מייצגת את דעתי, היא מעלה שאלות שדנו בהן בשולחן ארוחת הערב ומנסה לעורר דיון פורה. ובוקר נפלא לכולנו! יעל
|שדיון זה מצויין|

../images/Emo54.gifמה אני חושב...

עד היום כל הזמן יורדים על האגודה, על השחיתות במנגנון, על כמה שהיא לא אפקטיבית וכל אחד מהאירגונים רב עם השני אולי היא תביא את השינוי ולא אין לי בעיה שבראש האגודה תעמוד טראנסג'נדר

נורה גרינברג?

היא הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לנו. היא הסיכוי היחיד של האגודה להיות מה שהיתה אמורה מראש להיות. היא האדמת היחידה שיכולה "לנקות את האורוות". היא הסיבה שלראשונה בחיי אני עומדת להרשם לחברות באגודה. היא טרנסקסואלית... אבל כשהמדובר בנורה, זו הקטנה במעלותיה.

Yuval Y

New member
מהיכרות שטחית עם נורה

[אני מודה, שמעתי את שמה מדי פעם, ורק כשפגשתי אותה פנים אל פנים בכנס תהל"ה, הבנתי במי מדובר
] לדעתי זה אכן טוב שבראש האגודה עומדת נורה, ועם היותה טרנסקסואלית היא יכולה להזדהות עם גברים, נשים וטרנסקסואלים. [אגב סטרייטית, נורה סיפרה שהיא כעסה על הומוסקסואל שניסה להתחיל איתה.] עד כמה שהתרשמתי, נורה אכן יכולה להנהיג את האגודה, היא ראוייה לכך, וכעת יש יצוג ליותר אנשים. מה שעוד משעשע, אתמול [או שלשום?
] ביקשתי מנורה עזרה בפורום 'הורים לילדים גאים' ובאתר תהל"ה, היא אמרה שהיא עסוקה, ולא בישרה לי את ההודעה ה משמחת
ברכותי, נורה
יובל

אבא גאה

New member
אני חושב שיש בעיתיות בעצם השאלה

לאגודה נדמה לי קוראים "האגודה לשמירת זכויות הפרט להומואים, לסביות, בי וטארנס" האם אני טועה???? האם מישהו תהה אי פעם "האם הומו יכול לייצג את הבי והטראנס"??? לא! למה? האם אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהאגודה היא בעצם להומואים ולסביות ובי וטראנס הם סתם נספחים לשם? או מאכסימום איזו קבוצת תמיכה שולית???? הבעיה מתחילה כשאנו מסווגים א/נשים אחרים כ "הומו/טראנס/לסבית/בי" וכו'...ולא רואים אותם כאדם שהם. האם אנחנו לא חוטאים בכך כלפי הטראנסים בדיוק באותה הדרך שסטרייטים רבים חוטאים כלפינו? (אם תיבחר ראש עיר לסבית, האם ירגיז אותנו לו מישהו יכתוב : "האם לסבית יכולה לייצג אותנו???) נדמה לי שכן. ו.....למרות שכאמור "טראנס" יכולה לייצג אותנו היטב כיוון ש"טראנס" הם חלק ממה שהאגודה מייצגת......, ככה רק בשביל לסבר את האוזן ולהרגיע כמה נשמות........נורה חיה עם אשה. כל זה היה תשובה לשאלה מס' אחת! 2. האם אשה כמו נורה חזקה מספיק? אני בכלל לא מבין מהי "אשה כמו נורה"? (יפה כמו נורה?, בהירה כמו נורה? ממושקפת כמו נורה? טראנסית כמו נורה?) ועל איזה כוח אנחנו מדברים? אני מניח שלא על כוח פיזי , נכון? כוח נפשי? יש למישהו/י ספק שלנורה יש כוח נפשי עצום??? ובכלל האם מישהו בדק (ואיך בכלל בודקים את זה) אם איתי פנקס היה חזק מספיק? נדמה לי שלא. נדמה לי שזו שאלה לדיוק שמאחוריה מתחבאת שאלה אחרת....מה בעצם? 3. האם האגודה לא קטנה על נורה? נהדר, אם אנחנו באמת מאמינים שנורה יכולה להוביל פרוייקטים הרבה יותר מורכבים מלהצעיד את האגודה קדימה, והאגודה קטנה על נורה אזי היא תיקח אותה קדימה הרבה יותר מהר לא? בעברי כשהייתי מנהל גיוס בחברת היי-טק גדולה שמחנו כשהיינו מוצאים מישהו להוביל פרוייקט שהיה קטן עליו כי ידענו שבשבילו זה יהיה קלי קלות...... ושוב, אני לא מבין מה מטרת השאלה, כי זו אינה בדיוק שאלה, האם אתם מעוניינים לשאול "האם נורה תעזוב את האגודה כי היא קטנה עליה" אולי כשתשאל השאלה הנכונה, נוכל לדון בה, אני בחיי שאיני מבין את השאלות האלו שעולות כאן לדיון.....

s h l o m k e

New member
האגודה לזכויות הפרט

בעבר כאשר מייסדי האגודה רשמו אותה כאגודה עדיין אסור היה לבצע משכב זכר על פי חוקי מדינת ישראל, לכן לא היה ניתן לרשום את האגודה ברשם האגודות בשמה התכליתי, לכן היא רשומה כ"אגודה לזכויות הפרט" אבל מדובר פה רק בעיניין טכני בלבד. אנקדוטה משעשעת בנושא היא שמידי פעם, כיוון שזהו שמה הרישמי של האגודה, מופנים אליה עובדים זרים על מנת שתעזור להם להאבק על זכויותיהם מול מעבידיהם. מידי פעם מגיע למשרדי האגודה איזה תיאלנדי חמוד שעובד בבניין והבוס שלו לא נותן לו כסף .....

טל קר

New member
את השוס המשעשע שבסוף, אתה יכול

להפנות לקו לעובד. (שיאו, זה בטח נורא משעשע, כי יש כל כך הרבה תאילנדים חמודים בישראל שהבוס לא נותן להם כסף P: ).

s h l o m k e

New member
גברת דון קישוט ... תנוחי ../images/Emo46.gif

מה הקשר בין מחט לתחת
אני נורא שמח שנבחרתי להיות תלמיד לעקרונות המוסר, טוב הלב הקולקטיבי, העזרה הסוציואוקונומית וטארנס אטלנטית שלך (אפרופו טראנס ...חחחח...
). תודה ולא תודה. אני רק מקווה שהשיעור הראשון הוא בחינם....... כי ממש לא בא לי לשלם על הנזיפה המוזרה הזו שלא קשורה לשום דבר שאמרתי

טל קר

New member
נורא מענין שאתה חושב שאתה זקוק לכל

הנ"ל, אבל אני רק ניצלתי את ההזדמנות לנדב אינפורמציה לאן להפנות את אלו שמגיעים אליכם בטעות (לעמותת קו לעובד) ולשחרר קיטור בנוגע למצב המבאס בארץ (המוני תאילנדים חמודים שהבוס לא משלם להם).

s h l o m k e

New member
אחלה..... ../images/Emo9.gif

חשבתי שזה איזו ביקורת אישית, שלטעמי לא הגיעה לי. אם כך, קבלי התנצלותי הכנה. אגב, המינוח "אליכם" גם לא נוגע אלי, בעבר התנדבתי שם שהיה לי זמן, בתקופת המובטלות שלי, כיום לצערי אני כבר לא מתנדב. אבל זה רק עיניין של זמן ......

טל קר

New member
מהו סטרייט?

1. אם האגודה היא של ההומו/לס/בי/טרנס, נראה לי הגיוני שכל אחד שעונה על ארבעת האפשרויות זכאי בזכות ולא בחסד לעמוד בראש האגודה. איך טרנסקסואל או טרנסג'נדר עונה להגדרה של סטרייט? גם טרנסקסואלית היא לא מספיק קווירית בשבילך? P: (ההוא/היא ממש מביש והיה עדיף שלא יאמר) 2. למה לא? יש נתונים סותרים? ההתנהלות של נורה עד עכשיו נראית לך רכה מדי? איזה בדיקות חוזק בוצעו על היו"רים הקודמים? 3. האם זו לא החלטה של נורה? אם אלון נבחר לפני חודש, תוכלי להפנות אותי לשרשור בו נשאל האם הומו מתאים גם ליצוג הביסקסואלים הלסביות והטרנסג'נדרים, או האם גבר כמו אלון הוא מספיק חזק כדי להנהיג את האגודה?

stefan10

New member
בעניין נורה גרינברג.

אני לא מכיר אותה אישית ולא ממש מעורה בעינינים הפוליטים ומאבקי הכח באגודה..אבל כאדם שלקח לו זמן רב להאמין בעצמו ולא לפחד להודות בעצמו ובבחירתו המינית מול סביבתו ומשפחתו מפחד איך יקבלו אותי.(האמניספציה האישית שלי).מי כמונו צריכים להיות נאורים ופתוחים וסובלניים למגוון שבתוכינו. הרי לא אנו שנלחמנו ועדיין שהחברה תקבל אותנו כשווים שתעריך אותנו לפי היכולות ,המעשים וההצלחות שלנו וכן תרומתינו לחברה ןלא הבחירות המיניות שלנו שזה עינינו הפרטי ןהאינטימי???

למעלה