נומה פרח בני מחמדי

נומה פרח בני מחמדי

שתי שאלות: מי המלחין? ואיפה אפשר למצוא את השיר? (לשמיעה, אבל גם ספר [רצוי עם תווים] יעזור).

recordion

New member
החבורה והתכנית

ראשית, על פי הרישום שבידי, את השיר חיבר א.ד. ליפשיץ ללחן עממי (בכל אופן, לא ידוע מי הלחין). שנית - נתיב הזמר היתה סדרת תכניות בעקבות הספר של נתיבה בן יהודה - אוטוביוגרפיה בשיר וזמר. לצורך התכנית אספו ששה זמרים ששרו, ביחד ולחוד, 25 משירי הספר שלא זכו עד אז לביצוע (חלק בכל זאת זכו, אך הביצוע לא היה נפוץ). האוסף לא יצא מעולם בצורה מסחרית (רשות השידור - אולי בכל זאת תוציאו....?) והשירים מושמעים בדרך כלל רק בתכניות של נתיבה. אני מאוד מקווה שהתכנית כולה תשודר שוב מתי שהוא, כי ממה שיצא לי לשמוע, התכניות עצמן היו שוות למדי, ולא רק השירים שביצעו חבורת נתיב הזמר.

פּלפּל

New member
ייתכן שזה לחן קלאסי?

אמנם באקו"ם כתוב "נחלת הכלל", "עממי" בספר של נתיבה בן יהודה (עמ' 13) ובספר "אנו נהיה הראשונים" (תל אביב 1963, עמ' 11) ו"נעימה עממית" בשירון שיצא בברלין בתחילת המאה("מבחר שירי עמנו"). הדגש|אבל, השיר מופיע גם בספר "לידער-זאמלונג פאר דער אידישער שול און פאמיליע" (הוצ' יובל, ברלין 1912 ופעטערבורג, 1914) בעריכת זוסמאן קיסעלגאף (זוסמן קיסלגוף). הקובץ מכיל, בין היתר, שירים מתורגמים ליידיש של שירים מאת בטהובן, מנדלסון, רובינשטיין, מוסורגסקי, גלינקה, סן-סנס ומוצארט. (ומופיעים בו גם תווים ומילים בעברית, ביידיש ובטרנסליטרציה). כך שיכול מאוד להיות שהלחן הוא של אחד מהחבר'ה המוכשרים האלה. כל הפרטים הללו מקורם בנבירה בקטלוגים מקוונים של ספריות נבחרות. כיוון שאני נמצא בחו"ל, מישהו יצטרך לגשת לספריה ולראות לאיזה מלחין ניתן הקרדיט לשיר בספר הזה.

45israel

New member
השיר בוצע גם ע"י אופירה גלוסקא

בתכנית "שרתי לך ארצי – האח ראשון לציון".

למעלה