מתפלספת על אכזבה

מתפלספת על אכזבה

כמה מתאים בבוקר כל כך קר לשאול כמה שאלות על התנהגות בחיים. אומרים שמתאכזבים מפני שמצפים,ואז זה נורא כואב. מה שנכון הוא פשוט להרים חומה ולהתגונן מפני הכאב הגדול ופשוט לא לצפות. ובכל זאת אנחנו לא מוותרים על הציפיה ומידי פעם בודקים את השני האם יעמוד במבחן ולא יאכזב. ושוב מתאכזבים.... שאלתי היא,מה הרווח באכזבה? למה אם אכזבה זאת כוויה ברותחין למה אנחנו לא לומדים להיזהר בפושרין ולוותר על הציפיה (שמביאה כמעט תמיד אכזבה וכאב)??

rolan

New member
זה ממש פשוט

העולם שלנו נבנה על ציפיות... איך היינו מגיעים לאן שהגענו אם לא היו לנו ציפיות, חלומות, תקוות להגשים? ללא ציפיה, ללא כוונה לאנשהו היינו אנשים ריקים, אנשים חלולים. חוצמזה, מי אמר שאכזבה זה רע?.... אכזבה גם היא, כמו כל השאר, חלק מהחיים. כל דבר בחיים בונה לנו יכולות, שרירים איתם אנחנו מתמודדים וממשיכים הלאה. אם העולם שלנו, היה נטול קשיים, אכזבות, כאבים, איזה מן עולם זה היה?

עלמה 3

New member
מה זה אכזבה ????

זה אחד הרגשות שפוקדים אותנו כמו כל רגש אחר. משהו שאנו מקווים שיתרחש ושצופן בתוכו הבטחה וכשלא מתממש, נוצרת אכזבה. לא תמיד האכזבה נוצרת מתוך כוונה רעה, יתכן שהצד המתאכזב חש וחי כקורבן, כי זה מבנה אישיותו ולצד המאכזב אין בכלל כלים להתמודד או לממש את ההבטחה או יתכן גם שהצד המאכזב לא רוצה, כי הרצונות שלו אחרים או ישתנו. טוב, אני יוצאת להסתפר, אני יחזור עוד להתפלסף כשאני עם קרחת.

עלמה 3

New member
רגע, סליחה את הכי חשוב שחכתי

הרווח באכזבה , זה להיות מסכן, שילטפו אותי, משהו דפק אותי, ומאד נוח ונעים להיות במקום המסכן, רק זה רע שזה נהפך להיות דפוס התנהגות דביקי.

blonda3

New member
מה שעלמה כתבה

מזכיר לי דפוס התנהגות מסוים של הבת הגדולה שלי שנמצאת עכשיו בתקופה לא קלה בחייה... בגיל התבגרות עם חיים לא פשוטים שעברה יש לה בהחלט אכזבות..... רק אתמול קיבלנו ממנה אביה ואנוכי ציון כהורים מאכזבים.... היה מאד לא נעים אבל באמת אולי יש בזה גם "רווח"..... מצידה..... מקווה שיעבור....

גם אני חשבתי קצת

איזה כיף לנו כשהציפיה מתגשמת,חווית סיפוק ולפעמים אפילו הערך העצמי עולה. דוגמה, אם אני עצובה ואני מצפה שמישהו ישים לב לכך וייתן צומי,ופתאום בהפתעה גדולה בן זוגי נכנס עם טבעת יהלום,אני מאושרת עד הגג וגם מרגישה מאד שווה.............. הכיף הגדול של התגשמות הציפיה גדול ושווה כמה אכזבות בדרך.....

עלמה 3

New member
מתכון לצימצום האכזבה :

פעם מישהו לימד אותי, בכדי לא להתאכזב וליצבור כעסים והולקוס עושים "הבהרת ציפיות" דו שיח כנה, פתוח, שבו כל אחד מהצדדים מבהיר במדוייק , מה הוא רוצה ואיך היה רוצה שהדברים יהיו או יראו. ולמה כנות, שלאחד מהצדדים יהיה האומץ לומר רגע אני לא יכול/ה לעמוד בציפיות, אין באפשרותי, לא מתאים לי , אני לא יודע/ת איך ??? וככה פחות או יותר אין אכזבות= אין כאב. רולנית, התספורת, לא אכזבה כי עשתי תאום ציפיות עם הספר ,
עד כאן, עידכון יומי לפילוסופיה, שלא תחשבו שסיימיתי, כי יבוא גם עידכון ערב

פרח 11

New member
לפי דעתי, אי אפשר לחיות בלי ציפיות

אם לא מצפים לא מתקדמים, כמו שרולן כתבה, אך אפשר להמעיט מכמות הציפיות וזה כדאי כדי לחסוך כמה וכמה אכזבות מיותרות. הרי אכזה זה רגש לא כ"כ נעים, הוא נותן תחושה שמשפיעה על האני העצמי של כל אחד, באופן כלשהו, לכן, צריך למצוא את שביל הזהב בין השניים. לצפות, אבל לא יותר מדיי כדי להזהר מאכזבות מרובות ויחד עם זאת, כשמצפים, לקחת את כל האפשרויות בחשבון, גם את הטוב וגם את הרע ואז אני קוראת לזה הרע במיעוטו.

*יערית

New member
למידה...

אולי מתוך כל אכזבה ניתן ללמוד שאולי במקום לפתח ציפייה מהצד השני..ניתן לדבר עם הצד השני על כך..."לגלגל" לכיוונו את הציפיות שלנו בדרך עיקיפין.. אם הוא יהייה מספיק רגיש הוא יבין את המסר, אולי אף יתחשב יותר.. ציפיות באויר נועדו ליפול אחרי שהתייבשו
קפצתי לביקור בשעת הפסקה לקראת משמרת שנייה ואני עדיין מרגישה
לכולכם

לא התאפקתי וקראתי את השרשור שלך

למרות שהבטחתי להתנזר מתפוז כמה ימים, שלחו לי מייל וגם התקשרו להגיד לי שפתחו לי שרשור בפורום אחר שבו פעם הייתי חברה אהובה ואהודה, זוכרים את ההודעה הכואבת ששלחתי פעם על הסיפור הזה? בקיצור, קראו לי שם לחזור הביתה... ונעניתי, לא יכולתי שלא. אני זקוקה למה שהתכנים בפורום ההוא מספקים לי מבחינת הראש והנפש. בכל מקרה, כשנכנסתי לשם, נכנסתי גם לכאן, איך לא, וראיתי מה שכתבת יונה. ואני חייבת לציין שאני מתחברת לנושא מאוד כי אני למודת אכזבות. התאכזבתי קשות מאמא שלי. כל חיי. אני גם מאוכזבת ממנה מאוד היום אבל פחות עסוקה בזה מפעם. התאכזבתי מבני זוג. התאכזבתי מחברות שהרגשתי ש"בגדו" בי ובמה שהחברוּת שלנו הייתה בשביל שתינו. התאכזבתי ממעסיקים שעבדתי אצלם ולא העריכו אותי לפעמים מספיק. התאכזבתי הרבה. פעם, זה היה אוכל אותי. היום - זה גם אוכל אותי אבל יש תחומים שהתפייסתי איתם יותר, כמו למשל, הנושא של אמא שלי שפעם אכל אותי מבפנים והיום הרבה הרבה פחות. למה אני מתאכזבת? באופן אישי? כי יש לי ציפיות מיחסים הדדיים. בכל מעגל בחיים יש יחסים של הדדיות, כי אנחנו חיים בחברה. בזוג, במעגל חברתי, תעסוקתי, שכנים בבניין ועוד. אם היינו חיים על הירח, כנראה שלא היינו מתאכזבים. שם חיים לבד. אבל... אני מאוד לא אוהבת את המילה קורבנוּת ומסכנוּת בהקשר הזה. בעיניי, שימוש במילים האלה, כשמתארים אדם כאוב ומאוכזב, זה סוג של יומרנות, התנשאות וזלזול ברגשות של אחר. עלמה, לא ייתכן שלא נפגעת עד כאב פיזי ממש, בלב, מאנשים בחייך, והתאכזבת מהם ושחית בחרא הזה של הכאב, עד שהתאוששת. האם היית קורבן? קורבן של האכזבה שלך? מה פתאום? היית אדם כאוב שהרגיש נבגד, הרגיש רע, הרגיש לא מתוגמל רגשית, פגוע. ובצדק!! להפוך את עצמך עבד לקורבנוּת ולמסכנוּת בגלל שכואב לך, זו התכחשות לרגשות, בעיניי. זה קהות של הרגשות. וזה רע. לדעתי זו חוסר התמודדות עם הכאב האישי שלנו ועם הרגשות שלנו. צריך לדעת לקבל את עצמנו כמו שאנחנו. אנשים עם לב ונשמה ורגש. וזה מה שטוב בכל זה. שאנחנו בני אדם. קיבלנו מתנה גדולה כשנולדנו, כשאנו לעולם, וזו המתנה של הרגשות שלנו. נולדנו עם לב, עם נשמה, עם רגש, עם אהבה וטוב יהיה להפיק מהם את מקסימום התועלת שהם יכולים לתת. ברע ובטוב. זהו. גמרתי לנאום. אוהבת אתכם ...ולא מאוכזבת מכם. שחר.

עלמה 3

New member
שחר, איפה כתבתי שלא התאכזבתי

בחיי, בודאי שהתאכזבתי, כאבתי, למדתי מזה אכזבה כבר בגיל 12 כשאלוהים לקח את אבי בצעירותו... אז התאכזבתי, כאבתי ומה אני עד היום ההייתי צריכה לחיות ולשחות בחרא, וכמה אני מסכנה אין לי אבא. אבא שלי לא נמצא בין החיים כאן ועכשיו, אני צריכה להמשיך לחיות כאן ועכשיו ומעריכה אותי כבת אדם מאד רגישה, לא מתכחשת לשום כלום, אני מספיק אוהבת אותי. כן, למדתי לכאוב וגם למדתי לא לצפות, או לעשות תאום ציפיות, (לא עם אלוהים) , אף אחד בעצם לא חייב לי שום דבר. יעלי, השירשור הינו פילוסופיה בגרוש, כתבתי והגבתי בגדול ואיך אני רואה את מקרה האכזבה. נשיקות

עלמתי המתוקה

צר לי נורא שהתייתמת בגיל צעיר, אין ספק שזו מכה איומה. עלמה, קשה לי להאריך בזה, כי זה יותר לדיון בעל פה, אני לא מרגישה שאני יכולה לכתוב מספיק ברור את מה שאני חושבת, אבל אין לי ספק שאת בן אדם רגיש מאין כמותו, רק לא אהבתי את השימוש בקורבנות ומסכנות כאיפיון לבנאדם שמתאכזב. אכזבות זה לא רק כי "המורה לא החזירה מבחנים היום", האוטו-גלידה לא הגיע", "לא קיבלתי קידום מהעבודה", או מוות חלילה של אדם קרוב. יש אכזבות ישירות יותר מאנשים חיים וקיימים שנמצאים לידינו כאן ועכשיו ופתאום, האכזבה מהם הופכת לאבן במשקל של טון על הנשמה. בקיצור, זה לדיון בזמן ובמקום אחר, אבל בטח הבנת לאיזה כיוון אני חותרת ולמה אני מתכוונת. בכל אופן, לא חולקת עלייך, כל אחד מאיתנו מתמודד בדרכו הוא. האכזבות הן חלק מחיינו ואנחנו בוחרים מתוך בחירה אישית וחופשית שלנו איך לחיות איתם, בשלום, בכאב, בהתעלמות או בכל דרך אחרת. ואגב, בשבילי זה לא שרשור של פילוסופיה בגרוש. זה נוגע לי בציפור הנפש שלי כי אני מכירה את הנושא מאוד מקרוב. וגם הפחד שלי מלאכזב אנשים הוא לא קטן, ושוב, למרות שהיום אני כבר חיה מאוד בשלום עם עצמי ומפוייסת למדי ולא עושה שום דבר בשביל אחרים, אבל חשוב לי לא לאכזב את הוריי למשל, או דברים כאלה. וגם ממני אלייך שלוחות נשיקות מלוא החופן, שחר

יעלי יקרה לי

ראשית אני מאד מקווה שלא תתאכזבי שוב מחזרתך לפורום השכן,אני מכירה את הסיפור טוב ודווקא אני רוצה להגן עליך מפני אכזבה נוספת. אם שתפת כאן בפורום אני לא מצליחה להתאפק,לפני שאת חוזרת תחליטי עם עצמך שהפעם זה חייב להיות שונה בכדי שלא תפגעי שוב. כמו כולנו גם את התאכזבת בעבר ושוב אני חוזרת לשאלת הבסיס ,למה למרות הכאב הגדול אנחנו לא מצליחים שלא לצפות ליחס רק בכדי להגן על נשמתנו. לדעתי ניתן להחליט שלא לצפות או לפחות להשתדל,ואם אנחנו מתעקשים שזה חלק מהחיים ואלו רגשות של בני אדם אנחנו בעצם מקבעים את ההתנהגות ע"י תירוצים כאלה,זה כמעט כמו להגיד שהכל בידי אלוהים. אני חושבת שאם אנחנו יושבים בבית כואבים וסובלת אנחנו חייבת לרצות לשנות,אלא אם אנחנו נהנים מהכאב (לא לקחת אישית בבקשה,עובדה שחזרת לפורום). ציפיות מיחסים הדדיים,שחר,חברות ללא תנאים לא מובילה לאכזבות ,תאמיני לי. שלא ישמע כאן לאיש שאני לא מהמצפים אבל רוצה לשנות ולכן העלתי את הנושא כאן כדי לחדד לעצמי את הצורך בשינוי. דיר באלאק לקחת אישית את דברי .

יונה, תסבירי לי את המשפט

"ציפיות מיחסים הדדיים,שחר,חברות ללא תנאים לא מובילה לאכזבות ,תאמיני לי." כך כתבת בהודעתך. יונה, אני לא מאמינה בזה. אין מצב שאין ציפיות מיחסים הדדיים. זה לא משהו מוגדר. זה משהו שמתבקש. זה לא חלילה שאני אקשיב לצרות שלך... כדי שבבוא היום תקשיבי לצרות שלי... ממש לא. זה לא שאני אופה לך עוגה ליומולדת או אביא לך סיר מרק כי את חולה כדי שתעשי לי להפך, בכלל לא. אין לי את הציפיות האלה כשאני מקיימת את החברות איתך או עם כל אדם אחר, אבללללללללל, וזה האבל הגדול, על פי עקרון ההדדיות המתבקש מחברוּת, שהרי אני לא חברה של עצמי, אלא של מישהי או מישהו, ברור שאם יקרה מצב הפוך ולא ארגיש חיזוקים וחום חזרה מחברה טובה שהחשבתי כטובה, אני ארגיש מאוכזבת. זה מנוגד לכל היגיון שלא ארגיש ככה. זה מתבקש. זה לא יכול להיות אחרת. אנחנו לא רובוטים בעולם הזה. יש לנו לב ונשמה ורגשות. זה כואב. זה מאוד כואב לא לקבל תמיכה כשצריך, ממישהו שחשבת שתקבל ממנו, בין אם הוא חבר או הורה, או אח. כך אני רואה את הדברים. ואיך הפרי האסור אומרת? "ושיקום מישהו ויגיד אחרת..." ולגבי הפורום השכן. ההחלטה שלי היא מאוד קרה והגיונית. אני צריכה את המקום ההוא לטובתי האישית. לשמירה על סגנון חיים שחשוב לי בחיי ואני אקבע אחרת את המינון שלי שם שישתנה לגמרי עכשיו, ואת סוג התגובות והשרשורים שבהם אקח חלק. הכול יהיה אחרת. למדתי מספיק מהניסיון הקשה הזה.

שחר יקרה

אני רואה חברות באופן אחר,אני חושבת שחברות היא צורך של שני הצדדים וכל נתינה היא צורך של הנותן ובכך הוא מקבל את סיפוקו,במקום של התחשבנות תמיד נמצא אכזבה ,מהסיבה שלא כולם דומים ולא כולם חושבים דומה או רוצים דומה. אם אני חברה שלך זה טוב לי ומתאים לצרכים שלי ולכן אני לא מתחשבנת עם נתינתך,אם יבוא יום וצרכי ישתנו מטבע הדברים תהיה התרחקות. תבדקי את הדברים מול מערכות יחסים שלך ותראי עד כמה זה כך. כן יעלי כל מערכת יחסים היא אינרסים של שני צדדים,ביום שאתה מרגיש שזה כבר לא מתאים ...זה היום לזוז הצידה או ללכת קדימה. לגבי חזרתך לפורום השכן,מכל הלב שיהיה בהצלחה,למרות שבשיא הכנות ,שמעתי אך לפני שבוע את אמירתך הדומה למדתי....יעלי סליחה אם זה נשמע קשה ,אני מרגישה צורך לומר לך שאת טועה. נשיקות גם ממני ...חברתך

יונה, איך אמרתי לך כבר פעם?

אז נסכים שאנחנו לא מסכימות. ועכשיו "רגע של רצינות". אני ממש לא רואה כמוך עין בעין את נושא החברות. אני לא אוהבת להגדיר חברות כ"צורך בין שני צדדים",כ"אינטרס בין שני צדדים", יש לזה צליל אגואיסטי וקר. אני לא הייתי רוצה לחשוב שאת או כל אחת אחרת, חברה שלי כי זה "מתאים לצרכים שלך/שלה". אני גם לא אוהבת שאת מכנה את כל מה שהגדרתי כ"התחשבנות", כי זו לא התחשבנות בכלל, כבר כתבתי למעלה, זה הדדיות, קרבה, איכפתיות, רגש וזה בא בדיוק מהמקום הזה. לא כל דבר שאנחנו עושים בחיים בא לשרת משהו אצלינו. לפעמים זה בא טבעי, מתוך חמלה ואהבה לזולת. ממקום נקי לגמרי ואז זה מתגלגל לחברות ואיכפתיות וקשר חזק יותר שמוביל למקומות יותר הדוקים וקשורים. להגדיר את זה כ"צרכים שלי", "צרכים שלך", או צרכים של כל אחד אחר, זו שפה שזרה ללקסיקון הרגשי שלי לגמרי. ולגבי הפורום השכן, אני מבטיחה שלא "אבכה" לך יותר על זה, אם יבוא יום שאצטרך אולי לבכות על זה, ואני מקווה שזה לא יקרה, אבל כך לא אצטרך לשמוע את ה"אמרתי לך", כי זה לא יעשה לי טוב על הנשמה... ממני... חברתך. ושוב, זה כנראה נושא שלא נסכים עליו לעולם. זו דרכי וזו דרכך.

למעלה