משפחת אליאשברג-גולדשטיין

ענתר

New member
משפחת אליאשברג-גולדשטיין

מה כן מצאתי בארכיון - מיד ראשית רקע כדי למנוע מכם לשיך אותי למשפחות מכובדות שלצערי אין לי קשר דם אתן אלכסנדר גולדשטיין היה פעיל ציוני רב פעלים, היה יושב ראש קרן היסוד בישראל ונסע בשליחותה לכל העולם ואם הבנתי נכון חלה בעקבות מסעו רבות, היה ידיד אישי של ז'בוטינסקי ועבד ביחד עם חיים וייצמן. הנתון שהיה לי שהיה בן דודה של חיה צ'רנה גולדשטיין שהיא סבתה רבה רבה שלי. מחקרי הבאני לגלות שהיא הייתה דודתו אחות אביו ושם אביה (סבו של אלכסנדר היה יעקוב גולדשטיין כמו כן גיליתי שאמו של אלכסנדר הייתה מבית אליאסברג מסכנותי היו: 1- ליעקוב גולדשטיין שני ילדים (לפחות- רצוי לגלות את השאר) אחד מתחתן עם משפחה מפורסמת ובעלת יחוס, האם זה אומר משהו על יחוס המשפחה השניה שהבת מתחתנת איתה? 2- אם משפחת אליאסברג מתעדת את עצמה האם נתונים על משה גולדשטיין שהתחתן עם חנה אליאסברג יהיו באחד מעצי המשפחה שלהם ותוך כדי כך האם אקבל פרטים על יעקוב גולדשטיין בן מי הוא ולכן חיפושי על משפחת אליאסברג ובכן מה גיליתי: 1) לאלכסנדר היה אח שעליו לא ידעתי, שמו שמואל גולדשטיין (על שם הסבא?) האח עלה לארץ וגר בתל אביו, לא שמעתי על אישה או ילדים אבל זה לא אומר כלום 2) אמו של אלכסנדר נפטרה בארץ 22/12/35 נולדה יח' אלול תרטו היא נפטרה בתל אביב אך לפי מה שהבנתי נקברה בירושליים, אינני יודעת היכן מוזר כי אלכסנדר נפטר ב 1949 קבור בטרומפלדור 3) שם אמו חנה גולדשטיין בת ר' יעקוב עליאשברג ממינסק 4) מצאתי מודעת אבל שפירסם בעיתון סבי למותה של אמו של אלכסנדר חוץ מזה לא מצאתי שום הוכחה לקשר בין המשפחות, אבל יש סידי תמונה של אלכסנדר עם המשפחה כשביקר בקובנה, כך שהקשר קיים 5) יש בידי כתובתו של אלכסנדר ומספר הטלפון שלו 4852 6) יש בידי שמות של אנשים שעמם היה בקשר- מי מכיר: גרטה שמידט, אסתר וקורט קרמרסקי, ישראל ושרה רוזוב ובכן חזרה למטרות: 1) לאתר את שמואל גולדשטיין- יש נתון שאלכסנדר שילם כסף לספר שיוציא בשנת 1936, אין שם הספר 2) להבין מי הוא אביה של חנה בכל העץ האליאסברגי, כנראה אביו הוא שמואל בן אביגדור, אלכסנדר מזכיר את שמואל כנראה כסבה של אמו כמובן יכול להיות סבא רבה אלו הנתונים שרשמתי בעת המעבר על התיקים, כאמור הצילומים אינם עדיין

Melitz

New member
כל הכבוד ../images/Emo70.gif נראה לי שיש לך כעת עוד הרבה צמתים חדשים. קרמרסקי מוכר לי - אבדוק.

שרי סילבר

Active member
וכבר היה שווה... ועם כל הקיטורים, אני שמחה שבכל זאת יצאת עם הרבה פרטים חדשים ושיעורי בית לתקופה הקרובה.

ענתר

New member
נכון שרי

יצאתי עם פרטים, ועם שעורי בית וממשיכה בכל המרץ

חוה3

Member
יופי יש גלויים רבים../images/Emo6.gif

בהצלחה בהמשך הדרך.

עב

New member
בהצלחה בהמשך

ואם סימנת מטרות, וודאי תשיגי אותן!

../images/Emo45.gifברכות וגם עצה

ניסיתי להבין מסבך השמות והקשרים לאילו כיוונים כדאי לפנות. לדעתי, המקום הראשון שיכול לסייע לך הוא ארכיון העיר ת"א, אשר מחזיק במפקדים מקומיים שנערכו בשנות ה - 20 והלאה (נדמה לי שאפילו המפקדים משנות ה - 40 זמינים לצפייה, חלק מן החומר מוגן עדיין תחת "צנעת הפרט"). אם שמואל גולדשטיין ואמו נפטרו בת"א, אזי יש סיכוי גבוה שהם יופיעו שם. אם תמצאי הרישום - ייתכן ויופיעו שם שמות ילדים שעדיין חיים בינינו היום. ולגבי מקום קבורתה של אמו של אלכסנדר - אם את בטוחה כי היא קבורה בי-ם, תוכלי לברר בחברות קדישא המקומיות (על פי שנת הפטירה ומוצאה, תוכלי למקד את חיפושייך לח"ק אחת או שתיים). החומר אצלם ממוחשב והם שמחים לעזור. כדאי, בכל זאת, לחפש גם בח"ק בת"א, אם טרם עשית זאת. טלפון אחד - והחיפוש מבוצע...
ארנון

ענתר

New member
תודה ארנון על העצות

אני מחכה שהצילומים יגיעו וכך אוכל לבדוק עצמי שנית לפני שאתחיל בחיפושים שנית האם ארכיון ת"א ממוחשב? איך מחפשים שם?

לא, הארכיון אינו ממוחשב

תוכלי לקרוא על חוויותיי מן הביקור, עם מעט הסברים על המצאי במקום. כמו בכל קטלוג לא ממוחשב, החיפוש מעט מתיש, וכמו תמיד - הכנה יכולה לסייע במשימה. הכנה, במקרה זה, יכולה להיות שיחת טלפון מקדימה, ארגון רשימות מסודרות והתייעצות כאן. ארנון

רותם39

New member
רבנים לבית אליאסברג

Hi ענתר, 1. בנוגע לר'יעקב אליאסברג ממינסק המוזכר בהודעה שלך: האם יש לך הערכה לגבי שנת הלידה והפטירה שלו? לפני מספר שנים ישבתי בספריה הלאומית בירושלים ומצאתי שם ספר בשם "שירי יעקב", שנדפס בוורשה בשנת 1900. בהקדמה לספר נאמר שיעקב נולד בשנת 1853. אביו הוא: ר'יוסף אליה אליאסברג מאזור מינסק והוא הייה איש אמיד מאד. 2. בספר The Unbroken Chain יש עץ של משפחות אליאסברג עם קישורים למשפחות אחרות. מומלץ בחום לעיין בו. מי יודע, אולי תמצאי קישור עם משפחת גולדשטיין.... 3. אני מציעה לשלוח אימייל (אם עדיין לא שלחת) ל RavSig. אולי משם יפנו אותך למקורות נוספים על הרבנים לבית אליאסברג מאיווניץ. בהצלחה, רותם39

ענתר

New member
תודה רותם

אינני יודעת מת נולד יעקוב אליאסברג אך אני יודעת מתי ביתו נולדה, זה לא נותן הרבה, אבל בכל זאת סדר גודל חנה נולדה 1/9/1855 ואכן רעיון טוב לכתוב לסיג הרבני קודם כתבתי רק לאתר האליאסברגי שבת שלום ענת

למעלה