משכנתא הפוכה או משכנתא רגילה – איזו משכנתא לקחת?

תוכן-מקודם

Member
מנהל
httpswww.tapuz.co.il משכנתא הפוכה.jpg
קרדיט תמונה PIXABAY​
כשקונים דירה או בית על הרוכשים לעשות בדיקות רבות להתאמת הנכס לצרכים שלהם. בחירת אזור מגורים, גודל הדירה או הבית, האם כוללת חנייה או לא, המבנה ישן שמצריך שיפוץ או דירה חדשה "מהניילונים", אילו מערכות ישנם בנכס ועוד בדיקות רבות אחרות השייכות רק למציאת הנכס הנכון לפני הקנייה. אם אתם בעלי מזל ומצאתם את הנכס המתאים בדיוק למידותיכם, באזור שאתם מעוניינים לגור והמערכות מתאימות לצרכים שלכם כל שנותר לכם הוא להסדיר את התשלום, לבצע רישומים בטאבו ולקנות שלט חדש "כאן גרים משפחת אושר ועושר". אבל רגע, הנושא קצת יותר מורכב מהסדרת תשלום, זה לא לקנות לחם במכולת השכונתית, העלויות גבוהות במיוחד ומחירי הדירות ממשיכים לעלות בקצב מסחרר. כדי לרכוש אותה על המתעניינים לבחון את מסלולי המשכנתאות המוצעות ולהתאים אותן למצבם הכלכלי ואורח חייהם. אם כך, מה הם מסלולי המשכנתאות השונות? מהי משכנתא הפוכה והאם כל אחד יכול לקחת אותה? איך נכון לפרוס את התשלומים של המשכנתא? כל התשובות כאן.

היכן לוקחים משכנתא?
כולנו מכירים את הבנקים הגדולים המציעים משכנתא לרוכשי דירות ונכסי נדל"ן שונים. אך בשנים האחרונות יותר ויותר פונים גם לגופי מימון חוץ בנקאיים מורשים כמו חברות ביטוח וכד'. ראשית, חשוב לבחון את גוף המימון, אם מדובר בבנקים הגדולים בישראל אזי הגוף מוכר וידוע אך אם אתם בוחרים לפנות לגוף מימון חיצוני בהכרח בדקו בקפידה כי הגוף אמין ומוכר ובעל אשור מוסמך. עכשיו תוכלו לעבור לשלב השני בבחירת מסלול המשכנתא אותה אתם יכולים לבקש.

מסלולי משכנתאות וכל מה שצריך לדעת לפני החתימה
בעניין משכנתאות העניין הופך למורכב יותר, כל בנק למשל שתפנו אליו יציע לכם משכנתא בהתאם לנתונים שתספקו להם על הנכס, כמו כתובת, מס' גוש וחלקה, הכנסותיכם, במידה ואתם פנסיונרים תצטרכו להוכיח חסכונות ואפשרויות מימון או לחילופין לבקש הצעה עבור משכנתא הפוכה שנפרט עליה בהמשך. באופן עקרוני לקוחי משכנתאות צריכים להביא הון עצמי של לפחות 25% במקרה של דירה ראשונה או יחידה, במקרים אחרים אחוזי ההון העצמי עולים וצריך לבדוק באופן ספציפי.

מהי משכנתא הפוכה ומי זכאי לה?
ממסלול המשכנתא ההפוכה יכולים ליהנות אנשים שהגיעו לגיל השלישי. במידה ויש בחזקתם דירה או בית והם מעוניינים לקחת משכנתא. במסלול זה הם למעשה משעבדים את הבית עבור הסכום שהם מבקשים כך שהבנק ממנו הם מבקשים את המשכנתא מקבל את הביטחון אותו הוא צריך כדי להעביר את הכסף לחשבון המקבל. בין אם מדובר במשכנתא רגילה, משכנתא הפוכה או משכנתא לכל מטרה חשוב לבחון את תנאי ההחזר שלא 'ילחצו' אתכם לאורך השנים ובנוסף, שיתאימו לצרכים שלכם לרכישת הנכס החדש. מומלץ להיעזר ביועץ משכנתאות מצדכם ולא מהבנק שילווה אתכם לאורך התהליך, ימליץ לכם על מסלולי המשכנתאות השונות בהתאם למצבכם ויהיה לטובתכם ולא לטובת הבנק.
 
למעלה