מרתון אמסטרדם לרצים איטיים(או "בשביל החוויה")

d3bugg3r

New member
מרתון אמסטרדם לרצים איטיים(או "בשביל החוויה")

הגעתי לכאן תוך כדיי חיפוש רנדומלי באינטרנט (תודה לאל גוגל) ואני מתאר לעצמי שרוב האנשים שפה (סליחה אם אני טועה או מכליל) נמצאים ברמה בינונית-גבוהה של כושר אבל תהיתי אם קיימים "עגלות" (ולפני שאתם קופצים, אני מציין *כמוני*) שחשבו ספק בצחוק ספק ברצינות על ללכת לרוץ במרתון אמסטרדם (בעוד 46 ימים - 18 באוקטובר). אני בחור צעיר למדיי (מגרד את ה26) לא ספורטיבי במיוחד, לפחות לא בריצה.. אני עושה רכיבות אופניים בעצימות דיי גבוהה אבל בכל זאת, מדובר בקבוצת שרירים שונה למדיי. את הריצה הראשונה שלו יצא לי לעשות במרתון ת"א, לצערי רצתי רק את ה 10 ק"מ כי לא היה חצי מרתון ונשאר לי הרבה טעם של עוד.. קשה לי להגיד שאני אדם שמתאמן חזק (או בתקופות מסויימות מתאמן בכלל) אבל בממוצע אני רוכב בערך 100 קילומטר באופניים בשטח, ככה שנקודת הפתיחה שלי טובה ממשהו שלא עושה כלל ספורט. אני בדרך לבדיקות דם כבר מחר, ולדיאטנית קלינית בתחילת השבוע. אני מודע לזה שתוכנית הכנה לקראת כל ריצה, ובעיקר ריצה כ"כ אינטנסיבית צריכה לקחת הרבה מעבר לזמן שנותר אבל אני בחור עם מוטיבציה בשמיים ויצר התאבדותי מפותח, אני הולך להתאמן, ולצאת לריצה, ולסיים אותה בכבוד (אולי כהכנה למרתון טבריה !?). לפי הזמנים והכושר הנוכחי שלי אני עומד על... הרבה זמן.. כמה זמן זה הרבה זמן !? סביב ה 5 דקות (פלוס מינוס) בריצות ארוכות, זמנים מדוייקים יהיו לי ככל שאני אתקדם לכיוון השלושה שבועות האחרונים. אם אני צריך להמר, אני מכניס את עצמי לקבוצה רחבה מאוד של בין 3:15 ל 4:00 שעות ריצה למרתון מלא. ועכשיו אחרי ההקדמה המפוצצת הזאת (ועצם העובדה שרק עכשיו שמתי לב שאפילו לא אמרתי שלום לכל הקבועים פה) תהיתי... יש עוד מישהו באיזור הזמנים האלו שחשב לצאת למרתון !? או שכל הטקסט הזה גרם לו לחשוב על לצאת למרתון הזה ? או שסתם נמצא באמסטרדם (לריצה המלאה, החצי או ה"עממי") ורוצה לאכול צ'יפס עם מיונז (ברגע שנשתחרר מבית החולים) !? אני אשמח לשמוע... נ.ב. מצאתי פה לפחות כמה הודעות שקשורות לנושא, ואני דיי בטוח שאף אחד לא אוהב פירסומות לאתרים אחרים, אבל אם בכל זאת למישהו עולה רעיון לפלטפורמה כזאת או אחרת שאני עלול למצוא שותפים בה - אני אשמח לשמוע.

Racing Snail

New member
אם היתה קט' "ההודעה ההזויה" היית לוקח אוסקר!!

כל הפתיח הזה: אתה מתאר את עצמך כ"עגלה", לא רץ, רצת הכי הרבה 10 ק"מ וכ"ו וכ"ו.... ואתה חושב שתעשה 3:15 ש' ? או אפילו 4 ? נראה לי שאתה קצת ממעיט מערכה של התופעה הזו שנקראת "מרתון", אלא אם אתה איזה אתלט שנכנס לכמה שנות "יובש" מריצה והכישרון עדיין מצוי אי שם בשרירים, תתחיל לחשוב על יותר מזה ומקווה בשבילך שלא יקפלו לך את שער הסיום
. עכשיו קצת ברצינות, חסר פה נתונים : נתונים אישיים,קצב ריצת אימון ולאיזה מרחקים ודופק אם יש, קצב ריצת תחרות לאיזה מרחק וכמובן דופק, מספר אימונים שבועיים ( פוטנציאל ), ועוד כמה... אופניים זה עולם אחר מריצה בדיוק כמו שריצת 10 שונה בתכלית מריצת מרתון. בקיצור, לצאת לריצת 42.195 ( אל תשכח את ה0.195 ) זה לא משהו שעושים תוך חודש וחצי ( אלא אם תחת השם בת.ז כתוב לך נתן אופן
ואז אתה יכול לצאת למחרת מרתון טבריה כריצת שחרור ) . הגעת למקום הנכון לקבלת עצות והכוונה, רק שנראה לי שיהיה יותר חכם לכוון לטבריה. בהצלחה אורן

d3bugg3r

New member
אוקיי..

תיארתי לעצמי שאני אקבל תגובות קשות יותר, אבל אני בחור סובלני... נתחיל בחדשות הטובות, הריצה מתחילה ב 10:30 בבוקר והשערים נסגרים בשעה 17:00, זה נותן לי פחות או יותר 6 וחצי שעות ריצה (זחילה.. מוות איטי תוך כדיי התחננות לנס אלוהי שיגאל אותי מייסוריי), זה אומר שאם אני הולך בקצב 6.5 קמ"ש אני עוד עלול לסיים את הריצה, שלמען האמת.. זה קצב שפוי אפילו לאנשים של "לא מהמגזר". כמו שאמרת, ואמרת נכון חסרים הרבה נתונים אישיים, אני מקווה להשלים אותם ולהיות חבר מן המניין לעיתים יותר קרובות. בינתיים כמו שאמרתי אני בחור בן 26, 182, מלא, עגלגל או איך שסבתא הייתה אומרת "מדושן חגיגית", מה זה אומר ? 87 קילו, בהתחשב בעובדה שעד לפני 14 חודשים הייתי 125, הייתי אומר שהרבה דברים אפשריים עם כוח רצון. לא עשיתי עם עצמי צדק כשאמרתי ש"רצתי הכי הרבה 10 ק"מ" - הכוונה הייתה שרצתי בת"א 10 קילומטר ביום המרתון. הריצות שלי מכוונת סביב ה 17-22 קילומטר (כולל עליות, אם מישהו מכיר.. נהריה->אתר ראש הניקרה וחזרה) בגלל זה אני טוען שקצב של 5 דקות פלוס מינוס הוא הגיוני, אני לא התעוררתי אתמול בבוקר והחלטתי לרוץ (טוב.. אני כן.. אבל לא כולם צריכים לדעת). הדופק שלי במנוחה הוא 51, דופק מקסימלי (לעבודה) 194, כמובן לפי ההגדרה היבשה של הגיל.. סיבולת לב-ראה קיימת מתחום האופניים, וחוץ מהקילומטרג' השטח עליהם אני מתכוון להתחיל בשבוע ראשון 3 ריצות, 10 - 15 ו 20 קילומטר, שבוע שני שוב שלושה 15 - 20 - 20, שבוע שלישי, 20 - 25 - 25, שבוע רביעי 25 - 25 - 30, שבוע חמישי 25 - 30 - 35, שבוע שישי - 35 - 35 - וביום התחרות 42 (נקודה 195). אני יודע שזה נשמע מטורף, אני יודע שזה נשמע לא הגיוני, אני מתאר לעצמי שזה נשמע לא בריא למזלי אמא שלי לא רואה... וכרטיס טיסה להולנד (פלוס השתתפות)זה לא דבר כ"כ יקר. והחוויה של לרוץ (ללכת.. לתפוס בצד הריאות , להיחנק טיפה, ללכת מהר, שוב לזחול ולחפש אמבולנס) שווה יותר מהרבה דברים בדרך... אז נכון, המטרה שלי לא שפויה בהכרח אבל אני יכול להגיד לך שראיתי אנשים עם מטרות הזויות יותר.. ומה כבר יכול להיות רע להתמוטט לתוך אחד הקאנלים הנפלאים באמסטרדם תוך כדיי ניקורים אינטנסיביים מצד הברבורים שלא מבינים למה האוכל שלהם מזיע כ"כ הרבה ?

foggy1

New member
איזה תשובה אתה בדיוק רוצה?

האם זה הגיוני לרוץ מרתון אחרי הכנה של 7 שבועות, בוודאות לא! האם זה יהיה כיף,? גם כן לא תוכנית האימונים שלך, אם אני צריך להתנבא תביא לפציעה בשבוע ה-3 או ה-4. אבל מכיוון שאתה כ"כ נחוש, תעשה מה שבא לך. לא תמצא חיזוקים מקצועיים לרעיון שלך. לפני איזה שנה יצא סרט בשם run fatboy run, תצפה בו לפני שאתה מתחיל את ההכנות.

d3bugg3r

New member
תודה על ההמלצה.

לא יודע אם זה היה בצחוק או ברצינות, אבל הסרט כבר בדרכו. לגבי דעתך (והימור מטורף היא שדעתך זהה לדעת הרוב אם לא כולם פה) אני מכבד, ומבין אותה, ולמען האמת הייתי מתפלא אם הייתי מוצא חיזוק מקצועי (כזה או אחר) ממישהו פה. אני מאוד מקווה שתוכנית האימונים שלי לא תביא עליי פציעה, מה גם שזאת תוכנית מאוד כללית שניתנת לשינוי. ולמרות כל הנחישות והרצון הטוב, ועל אף שבאמת הייתי רוצה לרוץ את כל הדרך, גם חצי המרתון היה בהחלט יכול להיות יעד חיובי בדרך - ככה שאני לא חוקק שום דבר בשום סלע (בכל זאת.. שמורת טבע.. לא יפה). וכמובן לשאלה הכללית ששאלתי בהודעה הראשונה - אני תוהה אם מישהו בכלל או קבוצה כזאת או אחרת מתכננת לנסוע לשם, בין אם לפגוש עוד ישראלים או סתם לידע כללי.

Cushion

New member
עיצה קטנה

בחייאת..... כנס לאתר של איילות ותעיף מבט בתוכנית אימונים תחת הקטגוריה "לרץ הירא" אם אח"כ התוכנית שלך תיראה לך סבירה (או אפילו הגיונית) אתה מוזמן להמשיך להתכתב (לתשומת ליבך בכל התוכניות 2-3 השבועות נקראות 'טייפר' ומיועדות להורדת עומס ומנוחה (בתנועה לגוף) בכל מקרה, המון בהצלחה ושתקרע את המסלול רועי

האמת בפרצוף!

תשמע, אל תתן לכל הפלצנים באתר הזה להוריד לך את המורל. סתם הם חושבים שאם להם זה היה קשה ולקח איזה שנה, אז גם אתה חייב ככה. פגעת להם בנקודה רגישה. בקיצור, אל תתן ללוזרים האלה להסיט אותך מהדרך ומההשראה. בשביל לעשות דברים גדולים צריך קודם כל לחשוב גדול. צריך אומץ. ועם גישה "התאבדותית" כמו שלך, השמיים הם הגבול. עצה אחת בכל זאת יש לי לתת לך. הסתכלתי בתכנית שלך, ואין ספק שאם תוסיף עוד 2-3 ריצות של 35 קילומטר+ ממש בשבוע שלפני המרתון, תשפר מאד את הסיכוי שלך. זה לא הזמן לויתור עצמי וכאן הייתי נותן את הכל. תן בראש!

zvilaz11

New member
דייגו- אתה ענק, מאז הגשש החיוור לא

פרצתי כך בצחוק , תודה ו...שנה טובה (לקרוא לא בציניות).

d3bugg3r

New member
מעניין.

מעניין לשמוע תגובה מהצד השני (במידה שהיא אכן רצינית) וחלילה לי להמעיט בערך של מישהו, אם הם התאמנו ולקח להשם שנה לפי תוכנית מסודרת אני בטוח שהם עשו את זה בצורה הכי שקולה והכי בריאה שיש. אני מראש מבין שמה שאני נכנס אליו יכול להיות מוגדר רק בצורה "התאבדותית" אבל אני גם מראש מגדיר לעצמי מטרה של "לסיים", לא אמרתי שאני מתכוון להתחרות או חלילה וחס "לתת בראש" לאף אחד. אם אני אסיים על 2 רגליים, בירה עליי... (או חטיף אנרגיה - מה שבראש שלכם.. ) אם אני לא מסיים על שתי רגליים.. נו.. לפחות יהיה לכם סיפור מעניין לספר פה בפורום על ההוא הפסיכי..

rimonpn

New member
ידידי, אל תעשה את זה

אתה כנראה תיפצע או חמור מזאת, להיפגע קשה.ישנם אנשים בריאים עם ניסיון שבראיותם נפגעה קשות ממרתון. מרתון זה לא מקום למתאבדים. זה מקום לאלו שעבדו קשה ובצורה רצינית ומקצועית במשך חודשים.

elad fa

New member
אתה נשמע כמו תותח (ממוצע)

לרוץ זה לא אופניים תרשם למרתון ארמסטרדם... ....2010 ותתחיל להתאמן בצורה מסודרת יש לך שנה זמן בהצלחה

omaopa

New member
כבר היו לנו בפורום הזה הרבה סיפורים

על חבר'ה (לא נעים לקרוא לכם פסיכים) כמוך והאמת, זה כבר לא ממש מעניין. אתה הרי לא באמת שואל כדי לקבל תשובה, אז מה זה משנה? אל תקשיב לאפאחד פה שכנראה מבינים מה שהם אומרים. תעשה מה שאתה חושב לנכון בעיקר כי אין לך שום ניסיון, הבנה, היכרות או רצון ללמוד באמת. הנתונים שלך לא משנים שום דבר כי גם אם היו לך את הנתונים של סטאין זה עדיין היה דבר מטופש לגמרי להגיע מכלום למרתון בתוך חודש. וד"א, כיוון שאתה לא מכיר את דייגו אני יעזור לך. לא, הוא לא מהצד השני והתגובה שלו לא היתה רצינית. דבר אחרון, לכולנו יש שם של פיזיוטרפיסט טוב. אל תתפדח לשאול אותנו אם אנחנו מכירים מישהו כשתיפצע.....

האמת בפרצוף!

רק פור פבור, אני מקוה שלא תספרי לדייגיטו שלי שאין דבר כזה פיית השיניים. בחייאתכ אמיר, אתה מוכן לעשות כאן קצת סדר? כלל מספר 2 בפורום הזה הוא שאסור לעשות פירסום. כלל מספר 1 הוא שלא מפרשים את דייגו.

לך על זה- רק תזכור את הטלפון שלי, למקרה הצורך

אתה מבין שרצים מעלים 10% נפח ריצה בשבוע ,אחרי שעבדו על בניית בסיס אירובי ואתה מציע אימון שבשבוע הראשון יש 200% עליה בנפח בין השבוע השלישי לחמישי יש עוד כמעט200% עליה בנפח ואז בשבוע של המרתון אתה רץ כמעט שני מרתונים ומוסיף תחרות כשחלק ניכר מהרצים מרגישים היטב את העומס של הריצה הארוכה 30+ גם יומים שלושה אחרי ככל הנראה שתגיע לקצה גבול היכולת שלך(שיכולה להיות טובה 20 +- ככה כתבת) משם כמעט ולא תזכה לראות שיפור ביכולת בתקופה של שבועיים ובזאת יסתימו הריצות הארוכות ויהפכו להליכות ארוכות מאוד,ושוב הכל בהנחה שאתה לא פנומן כמו נתן אופן(אולי תפתיע). התאור של ללכת קצת לתפוס בצד ולהמשיך לרוץ יכול להיות החלק הכי אופטימי באימונים ובמרתון ,אני הייתי חושב על כמה מקרי התמוטטות קשים שמביאים את הרץ למצב וגטטיבי אבל לפעמים יותר טוב לא לדעת את הסיכונים ,ככה זאת נראת מטרה פחות "הזויה" בהצלחה בכל דרך שתבחר אל תשכח ביטוח לפעילות ספורט זה כנראה מאוד יעזור לך בעתיד הקרוב

d3bugg3r

New member
הבנתי חבר'ה.. הבנתי..

מיהרתי להספיד את התגובות אחרי הראשונה, ואלו לא איחרו לבוא.. הבנתי את העניין, הבנתי אותו עוד לפני ששלחתי את ההודעה עצמה, אבל ללא ספק הצלחת להשריש לי אותו לעומק - אני לתומי חשבתי שההבדל בין (שוב, בריצה איטית ובריאה) 20 ק"מ שאני מסוגל ועושה כיום לבין 40 ק"מ זה רק המון פסיכולוגיה ואימונים (כמות סבירה, לא מה שאתם מדברים עליו). ההרשמה נסגרת רק מאוחר יותר החודש, כך שלצאת לשם אני יוצא בכל מקרה, חצי מרתון אני מסוגל לעשות כבר כיום מבלי להרוג את עצמי באופן סופי, בינתיים אני אגדיר לעצמי מטרת ביניים של חצי המרתון עם תוכנית אימונים רגוע יותר. תודה לכל מי שכיוון, תרם, צחק, התלוצץ וכמובן המליץ על סרטים טובים לשבת...

גלעד HPAT

New member
תראה, מתקן שגיאות, יש את המשוגעים

המגניבים ויש את המשוגעים הטיפשים. אני מאחל לך שלא תצטרף לקבוצה השניה. כמו שהבנת מהתגובות, המלצה על התוכנית שלך לא תקבל כאן. ובצדק. אבל, אם קלטתי אותך נכון, כנראה שתגובות ראויות ונכונות בפורום הזה לא ירתיעו אותך. לא ברור לי למה ומה כל כך בוער לך להצטרף לרצים באמסטרדם, יש מאות מרתונים בשנה ברחבי העולם, לרבות במקומות אקזוטיים יותר מאמסטרדם, לא ברור לי מה הבעיה לקבוע יעד למרתון עוד שנה חצי שנה או אפילו 3 חודשים, למה ללחוץ את הגוף שלך לעומסים שהוא לא מכיר בזמן כל כך קצר וללא הכנה נכונה - לא מנטלית ולא פיסית. "אימון" למרתון בתוך 6 שבועות, אם יש לך בסיס אירובי מסוים אינו בלתי אפשרי אבל הסיכויים להיפצע בריצת מרתון לפי הנתונים שמסרת גבוהים ביותר. אמנם הפציעה יכולה להיות מינורית כמו כאבים במשך פרק זמן קצר יותר או פחות אבל היא יכולה באותה מידה להיות פציעה לכל החיים לרבות כזו שתמנע ממך לרוץ אי פעם. שווה? לך התשובה. נראה שהתשובה חיובית אם אתה יודע שאתה עומד למות יומיים אחרי אמסטרדם והחלטת לרוץ מרתון לפני שאתה נפטר מהבלי העולם הזה. אם תמות לאחר לפחות שנה ממרתון אמסטרדם, נראה שעדיף להתאמן ולאמן את הגוף והנשמה לריצת המרתון. אם הבעיה היתה רק התמוטטות לצד הדרך לא היתה בעיה, קצת נוזלים קצת מזון ואתה אמור להיות על הרגליים, אלא אם לא ידעת איך להתכונן למרתון ושתית יותר מדי, שאז אתה עלול להיפגע קשות לרבות מוות, או ששתית פחות מדי והתייבשת ואם תתקל ביום חם (יכול לקרות גם בהולנד, עם שיניויי מז"א) אתה עלול לסבול ממכת חום ושוב לפגוע באיברים פנימיים, הכבד והכליות מתפרקים ראשונים בחום ומכאן גם סכנת המוות ממכת חום. תבין מכך שניתן לרוץ מרתון בתוך 6 שבועות, וואפילו ללא הכנה בכלל. יצא לי כבר לפגוש בחור שישב עם החבר'ה שלו באוניברסיטה על בירות ובשעה 2 בלילה בעודם חצי שתויים התערב איתם שהוא מסוגל לרוץ מרתון, הם ירדו להיפודרום של האוניברסיטה והחבר'ה שלו ספרו לו 105.5 הקפות. אבל הבחור היה בכושר. אישית מכיר גם מקרה בו אדם החליט לרוץ מרתון שבוע לפני ואכן סיים אותו, תוך כדי הליכה של 8 ק"מ ונפצע כך שלא יכל לרוץ חצי שנה. יצא בזול. בכל מקרה אם בכל זאת החלטת לעשות מעשה לא אחראי כלפי הגוף שלך שבמקום לשמור עליו אתה מתכנן להתעלל בו, למרות שהוא מיועד לשרת אותך שנים רבות, תרגיע את הריצות בשבוע של המרתון- הן רק יפגעו בך ולא יוסיפו דבר. ואם אפשר משפט זני משהו: לא ניתן לגרום לניצן לתת פרי, הוא חייב קודם להפוך לפרח ורק אחר כך לפרי. ובהמשך למוטיב הנ"ל: תעשה לעצמך טובה ותשאל את עצמך: "למה?", למה לרוץ מרתון? למה אמסטרדם? למה במועד כל כך קרוב שאינו מאפשר הכנה נכונה ואפילו לא הכנה מינימאלית? למה? הגוף שלך זו המכונה המשוכללת ביותר, החשובה לך ביותר וזו שאתה משתמש בה כל הזמן מרגע לידתך עד רגע מותך. למה לפגוע בה מרצון, למה להתעלל ולהפחית מיכולותיה? ?WHY

d3bugg3r

New member
תודה גלעד.

זה ללא ספק היה התגובה הכי מאוזנת והכי הוגנת שקיבלתי. אני ללא ספק אעשה את השיקולים שלי בימים הקרובים, וברגע שאני אבין איפה אני בדיוק עומד מבחינת הכושר והגוף אני אחליט באופן סופי אם אני הולך על המרתון או החצי מרתון.

ככה ענו לכל פורצי הדרך

לך על זה אבל אל תשכח לשתף אותנו בחוויות שלא ילכו ל-/dev/null בהצלחה שחר קליין <מוכר לי הניק הזה מאיפושהוא>

למעלה