מקווה לא לצאת מיושן מדי, אבל שיהיה

armadila

New member
מקווה לא לצאת מיושן מדי, אבל שיהיה

יש פה מישהו שאוהב את אריק אינשטיין? לדעתי אחד מהגדולים שהיו לנו במוזיקה הישראלית חתום על לא מעט אלבומי מופת ושירים גדולים ובנוסף להיותו זמר/אומן(כתב לא מעט משיריו) מיוחד, גם איש גדול לא פחות צנוע פשוט אמיתי , בלי שום פוזה , עדות לישראלי הישן והטוב , הרבה לפני שהחרה שלנו התקלקלה ונוצר הישראלי המכוער שכה נפוץ במחוזותינו אין מה להגיד אני פשוט אוהב ת'בן אדם

Breaking Wave

New member
../images/Emo45.gif

בדיוק אתמול בלילה הקשבתי לשירים שלו וחשבתי לעצמי כמה טוב הוא. יש לו משו בקול, באיך שהוא שר, קשה להסביר
תמיד ידעתי שלאבא שלי יש טעם טוב...

N a V e

New member
../images/Emo45.gif

איש נעים וחמים,אחד הזמרים הטובים שהיו פה.השירים שלו מאוד ישראליים,מאוד פשוטים,אבל תמיד עושים טוב על הלב.

אשף

New member
אתמול מלאו 53 שנה ללהקת הנח"ל...

הזמר הכי טוב, לדעתי הזמר בעל הקול היפה ביותר. גם בחו"ל. יש לי בערך שישה דיסקים שלו. זה לא יאמן כמה דיסקים הוא הוציא...

melancholy man

New member
לא להקה אחת

כלומר השם אחד, אבל באופן טבעי הם התחלפו ובאופן טבעי גם אופי הלהקה. בכלל להקת הנח"ל הייתה ה"סיירת מטכ"ל" של הלהקות הצבאיות ולפקדי הלהקה והעורכים המוסיקאלים שלה הייתה בחירה בין הכשרונות הכי גדולים של כל מחזור גיוס משנות החמישים ועד תחילת שנות השמונים. כמובן שעם השנים וצמיחת הפופ הישראלי כמשהו אזרחי ומושפע יותר מחו"ל קיסמן של הלהקות הצבאיות ירד וכשפרקו אותן כבר לא היה אכפת לאף אחד ובצדק. בגדול, אין לי הרבה דברים טובים על להקות שתפקידן היחיד הוא להגיד כמה טוב ומקסים ואיזה מלחמות מצוינות הצבא עושה (שירים אחרים צונזרו על ידי אלוף הפיקוד, דובר צה"ל וכו') אומנות זה לא.

armadila

New member
אגב להקת הנח"ל בפרט ולהקות צבאיות

ככלל למרות שכל השירים של הלהקות הללו היו מיליטריסטים ומיליטנטים לחלוטין(_בכל זאת, שירי צבא) הכוכבים הגדולים שיצאו מהם (ברוב המוחץ לפחות) הם בכלל שמאלנים מוצהרים , שבקריירה המוזיקלית האזרחית שלהם לא היו מעיזים בכלל לשיר שירים מילטריסטים ו/או מיליטנטים סוג של אירוניה שכזו

melancholy man

New member
הייתי אומר

שרוב האומנים שאנחנו יודעים מה דעתם משתיכים לשמאל, זה לא אומר שרוב האומנים האלה משתיכים לשמאל (לגבי הרוב המוחלט שלהם אין לנו מושג מה דעתם הפוליטית). חוץ מזה במשך רוב שנות המדינה השמאל בישראל היה לא פחות מילטריסטי מהימין, יצחק רבין, אהוד ברק, מתן וילאי רן כהן או עמי איילון, לא הפכו לקצינים בכירים בצבא בגלל שהם אנטי מילטריסיטים (אבל זה דיון פוליטי שאני לא בטוח שמקומו כאן)

armadila

New member
עזוב אותך אנשי צבא ופוליטיקאים

אני מדבר איתך על אומנים וזמרים שהדעות הפוילטיות שלהם מאז ועד היום היו משוייכות לשמאל של ימינו,השמאל האמיתי, לא ל"שמאל" של שנות ה-70 ששווה ערך לימין של ימינו(ע"ע הכיבוש וההתנחלויות שהם פרי עיטו של אותו "שמאל" או הצהרות של אנשי "שמאל" של שהות ה-70 כמו זו של גולדה שאמרה שאין דבר כזה עם פלשטינאי, הצהרה שהיום תשמא רק מהימנים הקיצונים ביותר) אנשים שמאז הוא מעולם קראו לצאת מהשטחים , וקראו לשלום ושבזו לכל המלחמות , אותם מלמות שהם כל כך היללו בשירים שהם שרו במסגרת הלהקה הצבאית אם תסתכל על הכוכבים הגדולים של הלהקות הצבאיות לדורותיה תראה שמרביתם שמאלנים מובהקים כמו לדוגמא אריק אינשטיין,אורי זוהר(עד שחזר בתשובה),יוסי בנאי, הגששים, גידי גוב, שלמה ארצי וזה רק על קצה המזלג

melancholy man

New member
לא רוצה לדבר על שמאל אמיתי

כי לדעתי שמאל אמיתי הוא חברתי ולא מדיני (לפחות זו ההגדרה בכל העולם שהוא לא ישראל), אבל צריך לזכור שהאנשים הללו היו בלהקות צבאיות בשנות השישים והשבעים, תקופה שלא היה סתירה בין דעות פוליטיות כאלה לבין השתיכות ללהקה צבאית. ואגב, לא הייתי ממהר לתרגם את מה שאמרו אריק איינשטיין או אורי זהר בשנות השישים ותחילת השבעים כאנטי מילטריזם מאיזשהו סוג, רוב מה שהם אמרו היו דברים שגולדה למשל הייתה מקבלת בשמחה, בישראל של אחרי 1967 כולם מאוד רצו שלום, פשוט העדיפו לא לעשות אותו עם המדינות השכנות אלא נגיד עם דנמרק, אבל רעיונית כולם הסכימו "לתת צ'אנס לשלום" כמו שאמר לנון, כאשר מאיר אריאל ניסה להגיד משהו אמיתי נגד מלחמות ב"ירושלים של ברזל" או כשיענקלה רוטבליט ניסה להביע עמדה פוליטית אמיתי בגנות ישראל של אחרי 1967, כמעט החרימו אותם (עד כדי כך שמאיר אריאל הרגיש צורך לעזוב את הארץ לכמה שנים), הדעות שהביעו אריאל ורוטבליט (או חנוך לוין ולעיתים גם יהונתן גפן) הם דעות שמתאימות לאלו של מה שאתה קורה "השמאל האמיתי" של היום, מאריק איינשטיין, שלום חנוך, אורי זוהר, שלמה ארצי וגידי גוב (רשימה די מלאה לדעתי) לא שמעת עד השנים האחרונות ממש אומרים דברים כאלה אם בכלל. אבל אם כבר נכנסו לזה, עד כמה באמת משנה הדעה הפוליטית של אמן את היחס שלכם כלפיו?

melancholy man

New member
השם של האלבום של רוטבליט

שדיברתי עליו הוא:"כך שיחררתי את ירושלים" מ 1978, שאגב יצא לפני כמה שנים מחדש וכדאי לנסות להשיג אותו, גם אלבומו השני "מכתבים מבית שני", שיצא ב 86 מאוד מעניין (לא קשור סתם רציתי להזכיר)

armadila

New member
זה לא התחיל רק בשנים האחרונות

חום יולי אוגוסט של שלמה ארצי זה הרבה לפני השנים האחרונות כנ"ל "נתתי לה חיי" של כוורת (שכל חבריה היו יוצאי להקות הנחל,כולל גידי גוב) עם השורה הידועה "אחד אומר שנגמרו לו השמיים כשיש מספיק אוויר למדינה או שניים" ואני סומך עליך שאתה מספיק אינטיליגנט כדי להבין את המסר וזהו ממש קצה המזלג כל האנשים שתיארת למעלה(וזו ממש לא רשימה מלאה,זה על קצה המזלג) , לא מחזיקים בדעות שלהם מתמול שילשום הם תמיד מציגים את עצמם כשמאלנים ותיקים

melancholy man

New member
נקודת השבר

במשך שנים אמנים ישראלים (להוציא חריגים כמו יהונתן גפן, מאיר אריאל ורוטבליט) לא הביעו דיעה פוליטית שנויה במחלוקת, נקודת המפנה הייתה מלחמת לבנון (תחילת שנות השמונים) אחריה אפשר לראות אלבומים כמו מחכים למשיח (אלבום מחאה שכמו Boren in the USA של ספרינגסטיין ממנו הושפע מעולם לא הובן כמו שצריך) וחום יולי אוגוסט של שלמה ארצי, לפני זה אפשר לשמוע שורה פה שורה שם אבל לא שירי מחאה של ממש, בישראל של שנות השבעים והשישים לא היה מקום לדברים כאלה. אגב, דוגמא מעולה לשיר מחאה אמיתי ישראלי משנות השישים הוא חיל של שוקולד של "אחרית הימים", שעד היום עובד מצוין (את השיר אגב, כתב חנוך לוין)

armadila

New member
בקשר לשירי שלום

שלא היו כל כך נדירים בשנות ה-60 וה-70 אילו לא שירים שהיו יוצאים מפיהם של אנשי ימין צמאי המלחמה , שהיא ההפך משלום כמובן שברגע שאתה שיר שכזה חייבת לך נטיה מסויימת לשמאל שירי שלום לא תאמו את הרוח של שירי הלהקות הצבאיות ופסילת "שיר לשלום" היתה דוגמא בולטת לכך אגב ברגע שאומן מסוייםמ שר שיר שמישהו אחר כתב אז הוא מן הסתם גם מזדהה עם המילים , ככה אריק אינשטיין והשיר "היא תבוא" של רוטבליט, ככה דיוויד ברוזה והשיר "יהיה טוב" של גפן וככה ב"חיל של שוקולד" של לוין

melancholy man

New member
אתה עושה השלכה אחורה

מהמצב היום למצב בשנות השבעים, שלא ממש במקומה או מתאימה למציאות, אבל אני כל כך מתנגד לביטוי "אנשי ימין צמאי דם", שנדמה לי שאין טעם להמשיך את זה. וכן שירי הלהקות היו הקצנה של המיינסטרים, ככל שהרוק, כמייצג תרבות של ביוטי אישי ולא לאומי, הפך פופלרי כך הפכו הלהקות לארכיות ולא מענינות, זה בעצם מה שהרג את הלהקות.

melancholy man

New member
אולי

(ואגב לא נכון מניסיון החים שלי) אבל למה להגיד ימנים צמאי דם?

armadila

New member
טוב, זה כבר לפורום אקטואליה

בהחלט חרגנו מהנושא הרלבנטי לפורום הזה

armadila

New member
כשאתה מדבר על רוטבליט

אתה מתכוון ל"שיר לשלום"? זו אחלה דוגמא לאנטי-מיליטנטיות אגב

melancholy man

New member
לא אני לא

שיר לשלום אגב, הוא דוגמא מצוינת לכל מה שהיה רע בלהקות הצבאיות שכן השיר צונזר על ידי אלוף הפיקוד (רחבעם זאבי אגב) ועל הלהקה נאסר לשיר אותו במשך תקופה ארוכה (הוא אפילו נאסר להשמע בגל"צ במשך זמן מה), השיר עצמו הוא דוגמא לניסיון להעביר אנטי מילטריזם שאיש כמו רוטבליט האמין בו, מאחורי גבם של הצנזורים ומפקדי הלהקות אני מתכוון לאלבומי הסולו של רוטבליט.

למעלה