מצלמת DSLR בלפלנד

danvaron

New member
מצלמת DSLR בלפלנד

שלום!
בחודש הבא אני נוסע ללפלנד, ורציתי לדעת האם זה הגיוני לקחת לטיול את המצלמה שברשותי- canon 550d?
מזג האוויר שם קרררר ומושלג. בהנחה ואני שומר על המצלמה מבחינת רטיבות, האם יש מניעה מבחינת הקור להביא אותה?
אשמח לתשובות.

sagiKor

New member
בשביל מה קנית מצלמה? להשאיר אותה בבית?

גליץ מוציאים כ 50 איש בשנה לטיולי צילום בלפלנד, לא שמעתי על מצלמות שנהרסו בגלל הקור...

steiff

New member
לדעתי אין סיבה לחשוש מקור

אבל כדאי להצטייד בסוללה נוספת משום שסוללות מאבדות כוח בקור ותצטרך להחליף בין הסוללות ולשמור כל הזמן אחת חמה בכיס פנימי.
מבחינת המפרט של היצרן אתה תהיה מחוץ למעטפת המוגדרת מראש, אבל זה לא אומר שהמצלמה לא תפעל.

גיZמו

New member
המצלמה שלי מבלה הרבה במינוס 18 מעלות

וחוץ מהסוללות ש"נגמרות" (2 סוללות. חיווי סוללה ריקה-החלפה לסוללה שבכיס-20 דקות צילום-חיווי סוללה ריקה-החלפה לסוללה שבכיס-20 דקות צילום-חיווי... וכו'..) הדבר היחיד שמפריע זה שההבל פה קופא על המסך ומפריע לראות את התמונות.

חוץ מזה הכל עובד כרגיל.
אה כן, הלבן של השלג מטמטם את המד אור, אם יש שמש והרבה שלג בפריים תעבוד על פיצוי חשיפה של מינוס 2 סטופים.

sagiKor

New member
רק על פי המשפט האחרון שלך...

אפשר לנחש שיש לך קנון

ואגב, מה שאתה אומר יוציא א השלג אפור, דווקא צריך לתת פיצוי חשיפה חיובי.

shlomki

New member
מד האור של אולימפוס לא מתבלבל?

או שאתה עדיין מסנגר על ניקון למרות שאין לך אחת בעצמך?

sagiKor

New member
לא צריך לקחת ללב

קרא את כל המאמרים שיש ברשת על נושא חשיפה לימין, בעיקר את המאמר המפורסם של רייכמן שגם מזכיר צילום בשלג... כולם מתבססים על קנון... ניקון אוטומטית חושפת לימין (גם פוג'י).
קנון נמצאת מאחור בכל הקשור למדידת אור כי הגישה שלה מיושנת ומבוססת על צילום בפילם. אולי זה שופר ב mark III, לא חקרתי. זה לא אומר שקנון הן לא מצלמות טובות, הן רק דורשות הבנה מעמיקה יותר במדידת אור על מנת לכוון נכון את מדידת האור. בניקון מעולם לא הגדרתי פיצוי חשיפה.
הלוואי שכל המצלמות יחשפו כמו האולימפוס....

shlomki

New member
non taken

שאלתי ברצינות לגבי אולימפוס ובסוף הוספתי עקיצה בצחוק.

אני כבר לפני כמה חודשים עברתי לצלם בחשיפה של 1/3 או 2/3 סטופ עם ה-60D באופן קבוע. מאז אני הרבה יותר מרוצה מהחשיפה, היא יותר מתאימה לטעם שלי.
האמת היא שזו תופעה שהתחלתי לשים לב אליה בדיוק כששדרגתי מה-550D ל-60D, שם זה לא היה קורה בצורה כל כך מובהקת, למרות שמה שאתה אומר זה שזה כללי לקנון...

הדשא של השכן תמיד ירוק יותר אז מחשבות על כפירה תמיד יהיו, בין אם לשכנים מעבר לכביש (ניקון) או השכנים בצמוד אלי (5D III).
אבל גם חסרונות יש בצד השני של הכביש, העולם לא מושלם. אז אני נשאר כרגע שמח בחלקי, וכשהמשכנתא תאפשר אז אעבור לגור בבית גדול יותר אצל השכנים ליד.

sagiKor

New member
ברור שלכולם יש חסרונות ויתרונות

את מה שאמרתי, לא אמרתי מתוך כוונת זדון או מחנאות, אלא זה דיי ברור לי כשמדברים על צילום בשלג ועל פיצוי חשיפה שהמצלמה היא קנון...
קנוניסטים לא צריכים להכנס למגננה או להתעלם מהתופעה כאילו לא קיימת, חשוב שהם ידעו את הבעיות של המצלמה שלהם ואיך להתמודד איתן על מנת להפיק את המיטב.

גיZמו

New member
לא ידעתי שבניקון זה לא קורה..

הייתי בטוח שזה כלל מצלמתי שבשלג המד אור משתגע.
להגנתי אני יכול לציין שכל המצלמות שהיו לי היו קנון אז מבחינתי "זה תמיד היה ככה" :)

טוב ללמוד משהו חדש.
(גם אם זה משהו שלא כל כך נעים לשמוע..)

גיZמו

New member
ואגב, הפיצוי של מינוס 2 הוא לא בגלל שהשלג

יוצא אפור אלא בגלל שהתמונה כולה יוצאת שרופה.
לא יודע למה אבל המנגנון מדידת חשיפה בקנון לא מסתדר טוב עם לבן.
ברגע שיש עננים והשלג או הסצינה היא יותר אפורה ולא "לבן שלג" אז החשיפה יוצאת בול.

משום מה, רק השילוב של שמש ושלג מצליח להטריף את המד אור.

enigo

New member
וואלה? מוזר. בדיוק צילמתי בשלג, עם קנון

וחשיפה נכונה - עם שמש - התקבלה כאשר נתתי פיצוי חשיפה חיובי. גם הגיוני - השלג בהיר בהרבה מהממוצע המתוכנת במצלמה, ולכן המצלמה תנסה "להוריד" את השלג אל הממוצע, וצריך לפצות.

ravivme

New member
לדעתי ניקון מדוייקים מאוד

לא רק במדידת אור, אלא גם ב- WB ובפוקוס. הפספוסים נדירים ביותר. זה לפחות מהניסיון שלי עם ה- D60 וה- D90.
אני מניח שהמצלמות המקצועיות יותר מדוייקות.
הסוני למשל קולעת טוב בחשיפה, אבל לא מדייקת ב- WB. אני עושה תיקונים כל הזמן. למזלי זה פשוט אבל מצריך תשומת לב.
ציינת שקנון מפספסת בחשיפה.
מעניין שהיצרנים הגדולים האלה לא הצליחו לפצח את הנוסחה עד הסוף.

shlomki

New member
גם ה-WB של קנון לא מוצלח במיוחד

לטעמי, לפחות. רוב התמונות שאני מצלם ב-Auto WB אני מתקן בלייטרום. אבל זה כבר הפך אצלי לסוג של שגרה.
גם הפיצוי במצלמה לא נוח. כשקובעים Custom WB, לעומת זאת, בד"כ יוצא מדוייק מאוד.

Pumi

New member
אני נתקל בזה רק בשימוש של מד אור לא נכון

כלומר במקרה ויש שימוש ב spot במקום ב evaluation או center weight ואז מכוונים את הנקודה האמצעית לא נכון.
לא נתקלתי במקרים של בעיות פוקוס או WB שאינן user error.

למעלה