מסתבר הפורום הזה אחראי למגפת ההשמנה!

מסתבר הפורום הזה אחראי למגפת ההשמנה!

כך לפחות לפי הכתבה הזו, שד"א ראיתי אותה בצד ברגע שנכנסתי לפורום.

בעצם הכתבה מדברת על "הרי אדם" - כלומר על אנשים (ובעיקר נשים) שמנים מאוד. כאלו שכביכול נמצאים בהמוניהם בארה"ב ובבריטניה (מה שממש לא נכון, ד"א - אני התגוררתי באיזור שנחשב הכי שמן בארה"ב וראיתי שם רק מישהי אחת כזאת), ובישראל עדיין לא. אז נכון שמזכירים שבארץ אוכלים יותר פירות וירקות יחסית לארה"ב, ופחות ג'אנק פוד (בארה"ב מקדונלדס למשל מגישה ארוחות בוקר, מה שלא קיים בארץ) - אבל אחת הסיבות העיקריות לכך היא שלא מקבלים בארץ השמנה כפי שמקבלים אותה למשל בארה"ב. כי אם יהיו בארץ בגדים נורמליים גם במידה 50 או אפילו במידות גדולות יותר או שחלילה יתיחסו לאנשים שמנים כמו בני אדם ולא כ"הרי אדם" שעומדים עוד שניה לרמוס את כל מי שעמוד בדרכם להמבורגר ולצ'יפס הבא - אנשים לא יפחדו להיות שמנים ואז נראה איך גם בארץ מחלצים אנשים במשקל 300 ק"ג ויותר מבתים בעזרת מכבי אש...

מאוד הגיוני, נכון? (בציניות כמובן)

Blue Rose

New member
תגובה אמיתית אתן יותר מאוחר...

כרגע אני שמחה שאני "SUPER" במשהו בחיים...

נאמר בציניות....

רוזי! שחושבת על האנשים שמהנהנים כשהם קוראים את הכתבה ומקבלים לגיטימציה ליחס הלא תקין לשמנים.

עופר 123

New member
הכתבה הזו...

מלאת אנטי-שמניות בכסות רפואית. ברור שעלולות להיות השלכות בריאותיות למשקל מאוד מאוד גבוה, אבל זה לא מצדיק כינויים כמו "הרי אדם" או מצדיק התנהגות שופטת ומבזה של שמנים, כמו שמציע שם אחד הרופאים. אני תוהה מה צריך להרגיש אדם שהולך לאותו רופא בבוקר שלמחרת.

בנוסף, אני מנסה להעלות על דעתי מצב רפואי אחר שבו מתייחסים בזלזול ובלגלוג כזה, ופשוט לא מצליח למצוא שום היבט בריאותי שגורר איתו כזה יחס מבחיל. למה אנשים במשקלים גבוהים גוררים כאלו התבטאויות, לעולם לא אבין ולעולם לא אקבל.

אולי מעשנים מקבלים יחס דומה?

כי לי אישית היו שני מקרים של אנשים מבוגרים במשפחה (סבא מצד אבא ואח של סבתא מצד אמא) שהיו מעשנים כבדים ונפטרו מסרטן ריאות, אבל אני בספק אם להם רופאים מתייחסים כמו אל "מסריחים" או ביטויים דומים, והיחס הוא כאל סיכון בריאותי נטו...

עופר 123

New member
היחס למעשנים עוד סלחני

במקרה הכי גרוע הם מתבקשים לא לעשן במקום, אלא בחוץ. השמן שבחדר אינו יכול להיות שמן רק מחוץ לחדר
בנוסף, הסיגריות נתפסות כממכרות שמשתלטות על האדם, בעוד השמן הוא נתפס כאחראי היחיד להשמנתו, ולא חס ושלום, חלק ממערכת שמעודדת השמנה.

כמה דברים עופר...

שים לב למשהו מעניין: מעשנים פוגעים בסביבה שלהם ע"י עישון פאסיבי, שקורה לא רק כשהם מעשנים ישירות ליד מישהו אלא גם זמן מסוים אחרי העישון. אנשים שמנים לא פוגעים בעצם באף אחד בזה שהם שמנים, ובמיוחד לא בצורה מסוכנת כמו המעשנים. אבל מעשנים הם מכורים מסכנים - ושמנים הם חסרי כח רצון.

ועוד משהו - למה אתה חושב שיש מערכת שמעודדת השמנה? אני מבינה שיש מרכיבים מסוימים שמעודדים הרזיה שבעצם מובילים לאורך זמן להשמנה גדולה עוד יותר (כמו דיאטות מסחריות), אבל בסופו של דבר אני חושבת שצריכה להיות לנו אפשרות בחירה חופשית לגבי מה אנחנו בוחרים להכניס לגוף, ואם אני בוחרת להנות מהמבורגר וצ'יפס (ושים לב: לא בולסת, דוחסת, או טורפת - אלא נהנית) גם אם זה יגרום למספר על המשקל להית קצת יותר גבוה או לא לרדת למשקל של דוגמנית ממוצעת - זה לא אסון או משהו שאמורים לשפוט אותי עליו.

גליוש 450

New member
אני חושבת שהמערכת שלנו מאוד מעודדת השמנה

כמה עולה פיתה עם פלאפל וציפס? 15 ש"ח?
אתמול עשיתי קניה של פירות וירקות - לא המון, לשבוע בערך. 108.56 ש"ח. רק ירקות ופירות.
לחם מלא עולה פי 4 או 5 מלחם לבן רגיל, ארוחה במקדונלד עולה הרבה פחות מארוחת בריאות, ושם אפשר להגדיל את הציפס, את המיונז, את השתייה המתוקה, את הגלידה ואפילו להוסיף קרוטונים מלאים בשמן ומונוסודיום גלוטומט לסלט הכביכול בריא.

רק לחשוב על זה שחברות התרופות מתפרנסות בעיקר מתרופות נגד סכרת, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות נגד שומנים בדם, ותרופות פסיכיאטריות נגד חרדות ודיכאון. שאר התרופות לא מכניסות אפילו רבע ממה שהתרופות האלו מכניסות. אז מבחינתם- כמה שיותר שמנים שיצרכו את התרופות האלה - עדיף.
למה כל רופא מציע את התרופות האלה אפילו לפני שראה בדיקות דם, ובדק שיש בעיה באחד מהמדדים?

אנחנו נדרשים היום לעבוד הרבה יותר שעות מפעם. 8 - 9 ואפילו 11 שעות ביום. פעם עבדו רק 6 וחצי שעות או 7. היה יותר זמן לספורט, לפעילות. זמן לעצמך. לשקט נפשי, להירגע. היום אין זמן לזה - אנשים לחוצים יותר, רגועים פחות,יותר בדיכאון, יותר בחרדות.

גרתי ועבדתי תקופה בפריז - ושם פשוט סגרו לי את המשרד כל יום בין 13:00 - ל 15:00 כדי שנוכל לאכול א.צהריים בשקט, ברגוע, לנוח קצת ואז לחזור לעבוד. פה בארץ יש לנו בקושי חצי שעה - ותקנו אותי עם אני טועה אבל רובנו אוכלים מול המחשב ועוד עונים לטלפונים באותו זמן.

כל פעם שאני רואה את הסרט וול אי אני נדהמת איך הם פירשו את העתיד של העולם. לאט לאט אפשר לראות אותו מתממש. אנחנו תקועים מול מחשבים ופלאפונים (אפשר לפעמים לראות משפחה יושבת במסעדה ומתוכם שלושה מדברים בפלאפון תוך כדי) מזהמים והורסים את כדור הארץ והולכים ומשמינים.

אני לרגע לא אומרת שרק הסביבה אשמה ואנחנו מסכנים שמובלים ואוכלים מה שאומרים לנו.
אני רק יודעת שבחצי השנה האחרונה אני טבעונית. אוכל שמבוסס על בריאות. ואני פשוט מרוששת. הרבה יותר ממה שהייתי כשחייתי על פלאפל, סנדביצים וכדומה. הרבה יותר יקר להיות בריא.

וואי חפרתי.

אתם גם מרגישים ככה או שרק אני?

בואי ואנסה לענות לך...

ארוחת צהרים שאני מכינה בבית - יותר זולה מאשר להכין פלאפל, במיוחד אם משווים לזה ארוחה צמחונית ולא בשרית (הרי הפלאפל לא מכיל בשר). בדיוק היום קניתי לארוחת צהרים שלי ירקות, ולדעתי כשקניתי שלוש עגבניות קטנות, שני מלפפונים ובצל קטן - שילמתי פחות מחמישה ש"ח על סלטאנקי שהיה מספיק לחמש מנות פלאפל בערך... שלא לדבר על מחירי הארוחות במקדונלדס ושות' פה בארץ שהיו 40+ ש"ח לארוחה בפעם האחרונה שבדקתי מזמן - וסלט עוף גדול בארומה פלוס שתי פרוסות לחם גדולות עולה לדעתי 38 ש"ח, כך שכן אפשר לאכול בחוץ בצורה בריאה באותו מחיר כמו ארוחה במקדונלדס. אני מודה שאין לי מושג כמה עולה מנת פלאפל כי מזמן לא אכלתי, וקולה ודומיו אני לא אוהבת כך שוהמרכיב הזה בארוחה של מקדונלדס לא ממש מעניין אותי.וד"א - בנוסף הירקות הזולים קטניות עולות גרושים בבסופרמרקטים, כך גם ביצים, והרבה מוצרים בסיסיים. רק שהם הרבה פחות טעימים מהמוצרים המעובדים והיקרים יותר, אבל הם עדיין קיימים.

וזמן לספורט? אני עובדת בהיי טק, ואני פשוט מתעוררת מוקדם יותר בבוקר כדי להגיע לחדר הכושר ולהתעמל, 4 - 5 פעמים בשבוע, ועוד פעם אחת הליכה בחוף בסופ"ש. ולא, אני בקושי אוכלת מול המישב, וכך גם רוב המנהלים שאני מכירה.

TheSecretWithin

New member
לגבי המחירים

אוכל טבעוני הוא באמת יותר יקר. חלב סויה יותר יקר מחלב פרה,
גבינה טבעונית יותר יקרה מרגילה, שניצלים במקפיא מבודהא ברגר יותר יקרים ממנות בשר אחרות וכ'ו וכ'ו. אני יותר את זה כי אחותי היא טבעונית.
אבללל לבן אדם רגיל שאוכל אוכל בריאותי לא יותר יקר. אני לא יודעת איפה את קונה ירקות ופירות, אני קונה ברמי לוי וזה ממש זול, יותר זול מאוכל שמן(עוגות,חטיפים). וגם את תחלקי את ה 108 שקל שלך(לי יוצא די הרבה פירות וירקות בהרבה פחות) ל 7 ימים תראי שזה לא כזה יקר.
גם ארוחה במקדונלדס עולה איזה 40 שקל, אותו מחיר של סלט בארומה או במסעדה אחרת, וגם במקדונלדס יש סלטים.
צאו מהסרט שיותר יקר לעשות דיאטה. מחירי המחיה יקרים בישראל יחסית למקומות אחרים, אבל סל דיאטטי לא יותר יקר מסל לא דיאטטי,והנה כמה דברים לא בריאים שיותר יקרים מהלחם הבריאותי(שעולה איזה 16 שקל): גלידה,עוגה,3-4 חטיפים,1-2חבילות עוגיות, ואפשר עוד להמשיך את הרשימה.

dify

New member
מסכימה לגמרי!

להכין לעצמי לבד ארוחת צהרים, של סלט גדול, חזה עוף בתנור ופתוח אדמה אפוי יוצא יותר זול מלקנות פלאפל בחוץ... ב108 שח אני יכולה לקנות מספיק ירקות שיספיקו לי לחודש (פירות אני לא אוכלת כמעט, אולי חוץ מאבטיח
)

מאחר ואנחנו עושות מעקב אחר ההוצאות שלנו שמנו לב שבקיץ תמיד הוצאות האוכל שלנו יותר נמוכות, ואחת הערכות שלנו לאיך זה קורה, זה כי בקיץ אנחנו אוכלות יותר סלטים ואוכל קל, כלומר כשרוב התזונה שלנו היא ירקות זה יוצא לנו יותר זול...

זה לא אומר שאין דברים מסוימים שיותר יקרים במזון דיאטטי, אבל גם במזון שמן יש דברים יקרים.

את ממש לא חפרת. אהבתי כל מילה שכתבת

ונהנתי מכל משפט. כבר הרבה זמן לא קראתי משהיא שכמעט הוציאה לי את המילים מהפה. וניסחה את זה טוב ממני (וזה לא הישג קטן לנסח טוב ממני...).
נסחת את זה מעולה !

ורציתי אפילו לקרוא עוד מימה שאת כותבת !

ולעצם הדברים - טבעוני אני למשל כבר לא אהיה, גם משום שיש לי אבא ש40 שנה טבעוני/צמחוני היחידי במשפחה וגם זה שתמיד נראה רע חולני וחיוור....
מה שלימד אותי לקח מאוד חשוב לחיים שלא רק מה שאתה מכניס לפה שלך צריך להיות בריא..אלא גם נפשית צריך להיות אדם שמח יצירתי ויצירי. ואם אתה ההפך, שום חסה ונבטים בריאים
לא יוסיפו הרבה לבריאות שלך.
לא שלא צריך לאכול בריא, ועוד איך צריך. וגם צריך בהתחלה המון משמעת עצמית בשביל לא לחזור להתמכר לסמים הממכרים שיש בג'נק פוד.
אבל זה לבד בלי שמחת חיים ואופי צעיר - לא יועילו.

ובאשר לאוכל "הלא בריא" אני לעולם לא אוותר על הזדמנות טובה באמת לסטייק עסיסי שמן עבה וחצי מדמם הלכה. לא יעזור בית דין. יש תאוות שהחיים זה לא חיים בלעדיהם.
אממה ? בפורפורציה. פעם ב.....
כשרוב הזמן אני אוכל בריא.
בתור "פרס" פעם בהרבה זמן.

ובקשר להתרוששות מאוכל "בריאות" הינה כמה טיפים, אבל מתאימים בעיקר לאנשים עם יוזמה פעלתנית וראש "אחר":

1. כבר שנים אני מכין את הלחם שלי בעצמי. לחמים רגילים לחמי בריאות לחמים מלאים, שאור. שיפון מה שאת רוצה. אני גם מעביר סדנאות - בחינם - בהתנדבות מלאה למי שרוצה ללמוד ויש לו סבלנות לללמוד להכין את הלחם שלו בעצמו.
כנ"ל שאר הדברים.
יקרות פירות ?
כדאי לקחת את הרכב פעם פעמיים, לעשות חיפושים ותחקירים לפני כן באינטרנט, ולהגיע למושבים חקלאים מסביב לערים הגדולות. תמיד אפשר למצוא שם חקלאים שעושים מכירה של תוצרת חקלאית ברבע או שליש מחר (!) מהמחירים של הירקות ופירות האלה אחרי שהם עוברים עוד ועוד "ידיים" ומתווכים עד שהם מגיעים לסל שלנו.
אנחנו משלמים כאן מחירים מופקעים כי תאוות הבצע כאן לא יודעת שבעה ויש יותר מידיי ידיים שרוצות בכל חור אפשרי לגזור עוד קופון ועוד קופון לעצמם.
צריך לדעת לעקוף את הידיים האלה. את המתווכחים האלה. להגיע ישירות לחקלאי !

וכנ"ל עוד הרבה דברים, להתחיל לייצר לבד או לקנות באופן ביתי מאנשים שמייצרים לבד, גבינות , מרקחות, חמוצים ,תבלינים וכו' וכו'
להזדקק כמה שפחות לרשתות הגדולות ולפערי התיווך שלהן. לקנות פשוט מאנשים שמגדלים !!!

ואז לא תתרוששי מלאכול בריא ! פעם פעמיים זה גוזל זמן ומשאבים לחפש ולמצוא. אבל מהרגע שאת מוצאת לך את הספקי ירקות/פירות/זיתים/גבינות הביתיים שלך...גמרנו - החיים נראים אחרת לגמרי

למעלה