מסילת-העמק - הסיור

מצב
הנושא נעול.

easylivin

New member
"מסע בניחוח נוסטלגי: בעקבות רכבת העמק"

מסילת-העמק - הסיור
כפעם בשנה אני מסייר לאורך התואי.

היום נסעתי מחיפה לבית שאן:
1.
רוב התואי המקורי של רכבת-העמק נדרס על ידי מסילת-העמק.
2.
רוב הגשרים בתואי נהרסו ונבנו גשרים חדשים. הושארו מתי מעט למעצבה כמו הגשר שממזרח לאגם ברוך. אפילו הגשר הטורקי שהריסתו נעצרה בפקודת בית המשפט, נעלם ובמקומו יש גשר חדיש.
3.
תחנת תל-חנן, נהרסה, עמודי הטלגרף של הורנשטיין נעלמו לפני שלוש שנים, שרידי תחנת ג'למי נהרסו למרות שתוואי מסילת העמק עובר רחוק ממנו, הגשר שהיה החניה של אל-מוג'יידל נעלם, האגמון של חניית טרבינה נעלם,כוסה, וכן כוסה אתר העתיקות היהודי שבו נמצא פסל של הרקולס, הקו מצפון לעפולה עובר צמוד לעיר ולא למרכז המסחרי הצמוד לבית החולים (ואשה הרה שלא תעז להגיע ברכבת לבית החולים, כי צפויה לה דרך חתחתים).
4.
מבנה המסילאים בתחנת עין-חרוד, פתוח ונטוש.
5.
מסוף הרכבת בבית שאן בשלבי בניה בלי לפגוע (בינתיים) בתחנה המקורית.
6.
הנושא של צמח.
כולל חצאי אמיתות שפוזרו, ופרטים שהוסתרו , כנראה יש להניח, לצורך "בעלות" על המידע. זה יפורט כאן.
אחרי התייעצות עם חן מלינג לגבי מושגים שונים בתרשים התחנה מיקמתי את הדברים גם בצילום מגג מגדל המים הבזלתי וגם על פני התרשים מ-1943 שמקורו כמובן במוזיאון.
אציד קודם את התמונות הכלליות, ואחר כך לפרטים.

התמונה הראשונה, של השטח שממזרח למגדל המים הכפול, אחרי שהשטח נוקה. הצילום מרום המגדל.
כתבה טרייה מהיום על טיול לאורכו של "שביל רכבת העמק":
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000911341

הספר יצא לאור ב-2011

הספר יצא לאור ב-2011
ואמנם למטייל ברגל הוא משחזר כמעט את מסעו ברגל של וילנאי מחיפה לצמח, וכמובן גם לרוכבי האופניים (לא לעבור מתחת ל-"קו-פוסע" כי תצטערו מאוד).

הספר בהחלט נחמד וטוב לטייל איתו ולבקר אתרים לאורך ובקרבת המסילה, אולם בשים לב לעבודות "מסילת-העמק", ישנם מקומות רבים שלא ניתן לנסוע לא על הציר ולא בקרבתו, ויש לחפש דרכים חלופיות (אסור להיכנס לאיזור עבודה).
רוב תוואי המסילה המקורית של "רכבת-העמק" חוסל ועליו נבנית המסילה החדשה.

ויש לי רעיון

ויש לי רעיון
בספר שלי ישנה רשימה מלאה של כל ה-נ.צ. של כל 48 התחנות והחניות של הרכבת, ומי שמתנייד באופניים, יוכל לנסות לשחזר את מיקום האתרים שנמחקו.

אכן ספר ותיק בן שנתיים פלוס אך

יש בו במחבר באהרל'ה הרבה נקודות אור. אני שיווקתי לו את הספר בצומת ספרים באמצעות מנכ"ל הרשת שהוא חבר מילדות...

ומעניין לציין שכל הסיפור של צומת ספרים החל

יש בו במחבר באהרל'ה הרבה נקודות אור. אני שיווקתי לו את הספר בצומת ספרים באמצעות מנכ"ל הרשת שהוא חבר מילדות...
ומעניין לציין שכל הסיפור של צומת ספרים החל
בשכונה שלי כאשר סניף מספר 997 היה הראשון של צומת בישראל. כל הסיפור החל מרמות אשכול בירושלים, אי שם באמצע שנות ה-70. המנכ"ל כיום - אבי שומר שהוא חבר ותיק שנים היה אז קופאי...הוא ייסד את העסק המצליח הזה בעשר אצבעות וכל הכבוד לו ! מחנות ראשונה שכונתית לאימפרייה !

yudek

New member
תמונות נוספות ממגדל השמן

מסילת-העמק - הסיור

1.
2.
רוב הגשרים בתואי נהרסו ונבנו גשרים חדשים. הושארו מתי מעט למעצבה כמו הגשר שממזרח לאגם ברוך. אפילו הגשר הטורקי שהריסתו נעצרה בפקודת בית המשפט, נעלם ובמקומו יש גשר חדיש.
3.
תחנת תל-חנן, נהרסה, עמודי הטלגרף של הורנשטיין נעלמו לפני שלוש שנים, שרידי תחנת ג'למי נהרסו למרות שתוואי מסילת העמק עובר רחוק ממנו, הגשר שהיה החניה של אל-מוג'יידל נעלם, האגמון של חניית טרבינה נעלם,כוסה, וכן כוסה אתר העתיקות היהודי שבו נמצא פסל של הרקולס, הקו מצפון לעפולה עובר צמוד לעיר ולא למרכז המסחרי הצמוד לבית החולים (ואשה הרה שלא תעז להגיע ברכבת לבית החולים, כי צפויה לה דרך חתחתים).
4.
5.
6.
הנושא של צמח.
כולל חצאי אמיתות שפוזרו, ופרטים שהוסתרו , כנראה יש להניח, לצורך "בעלות" על המידע. זה יפורט כאן.
אחרי התייעצות עם חן מלינג לגבי מושגים שונים בתרשים התחנה מיקמתי את הדברים גם בצילום מגג מגדל המים הבזלתי וגם על פני התרשים מ-1943 שמקורו כמובן במוזיאון.

התמונה הראשונה, של השטח שממזרח למגדל המים הכפול, אחרי שהשטח נוקה. הצילום מרום המגדל.
תמונות נוספות ממגדל השמן
איך מעלים מספר תמונות בהודעה אחת?

yudek

New member
המשכתי למפעלי בטון צמח

בניין התחנה 'מתחבא' מאחורי מגדל המים
המשכתי למפעלי בטון צמח
מזרחה על ציר המסילה.
שימש כתחנת הסגר לבעלי חיים בין המנדט הבריטי והצרפתי

יצאה לך תמונה יפה ואתה ספורטאי

תמונות נוספות ממגדל השמן
איך מעלים מספר תמונות בהודעה אחת?
אני לא הצלחתי לטפס למגדל (ככה זה אצל חטיארים...), הסולם רק בחלק העליון של המגדל.....

yudek

New member
מאיר- תוכל להרחיב על מפעל הבטון/תחנת ההסגר?

אני לא הצלחתי לטפס למגדל (ככה זה אצל חטיארים...), הסולם רק בחלק העליון של המגדל.....
מאיר- תוכל להרחיב על מפעל הבטון/תחנת ההסגר?

davidfainshtein

Member
מנהל
תודה רבה!

מסילת-העמק - הסיור

1.
2.
3.
4.
5.
6.
הנושא של צמח.

תודה רבה!

מצב
הנושא נעול.
למעלה