מנסה לאתר סיפור מסויים של אסימוב.

azaria

New member
מנסה לאתר סיפור מסויים של אסימוב.

אני זוכר שקראתי את הסיפור לפני כעשרים או עשרים וחמש שנים. זה סיפור קצר. משהו על מכשיר או התקן שמתבצעת בו התוצאה, חלקיק שניה לפני שקורית הסיבה. נדמה לי שמנוף משתחרר חלקיק שניה לפני שכפתור השיחרור נלחץ. אבל אני לא סגור לגבי הצד הטכנולוגי. המעניין בסיפור היה שלמרות שזה עבד רק בחלקיקי שניה - מישהו הגה את הרעיון לחבר כמה כאלה אחד לשני וכך קיבל שרשרת שבה התוצאה הסופית קרתה הרבה זמן לפני הסיבה המקורית. ואז, אני כבר לא זוכר מה עשו עם זה. נדמה לי שהרוויחו הרבה כסף בהגרלה או בבורסה על ידי כך שהפעילו בעתיד הקרוב (שבועות או חודשים) את השרשרת לפי מצב הבורסה (או ההגרלה או ההימור בספורט...) ולפי זה ידעו מראש על מה להמר (או להשקיע, או לקנות) מישהו זוכר יותר פרטים? יותר מדוייקים? אולי אפילו את שם הסיפור? אולי באנגלית? המון תודה מראש.

azaria

New member
אחרי הרבה חיפושי גוגל, יש עוד קצת

כנראה שלא מדובר במכשיר או מכונה, אלא חומר כימי. החומר הבדיוני Thiotimoline הוא בעל קשרים כל כך צפופים בתוך המולקולה שלו, עד שחלק מן הקשרים של אחד מאטומי הפחמן נאלצים להידחק החוצה מן המרחב המוכר לנו (התלת מימדי) אל תוך מימד הזמן. קשר אחד יוצא לכיוון העתיד וקשר שני לכיוון העבר. כך מסביר אסימוב את התכונה המופלאה שיש לחומר הזה. החומר הזה נמס שניה לפני שהוא נוגע במים אולי עכשיו מישהו זוכר קצת יותר לגבי העלילה של מה קורה כאשר משרשרים כמה תאי Thiotimoline?

Athaclena

New member
חשבתי שקראתי די הרבה מסיפורי אסימוב

אבל אני לא זוכרת שום דבר כזה בכלל

למעלה