ממש אבל ממש לחוצה-גודל העובר

HLAddict

New member
ממש אבל ממש לחוצה-גודל העובר

רקע: שבוע 27 וארבעה ימים, הריון בסיכון עקב סוכרת קדם-הריונית, מאוזנת בדיאטה ללא אינסולין, לפי רופא המעקב אין השפעה של הסוכרת על הינוקא

אתמול היינו אצל רופא מעקב ההריון. לדבריו אין כרגע כאמור השפעה של הסוכרת על העובר, אלא שהעובר גדול (כמו הוריו השמנדובים).
לפי התדפיס שהוא הוציא לנו, התוצאות נראות לי מוזרות ולא תואמות את מה שאמר בעל פה:

הערכת משקל העובר: 1300 גרם, בטווח של 190+-, מצוין שמדובר באחוזון 71.5, כשחיפשתי בטבלאות באינטרנט מצאתי שמדובר באחוזון 90+!
יש לי שני נתוני גיל הריון: (27w4d (LMP ו-AUA) 29w2d). למה? (הנכון לפי תאריך וסת אחרונה הוא הנתון הראשון)
היקף הראש והבטן, בעיקר היקף הבטן, מושכים את האחוזון כלפי מעלה: היקף הראש מתאים לשבוע 29 (אחוזון 67) והיקף הבטן מתאים לשבוע 29+3 (אחוזון 91!)
המוחון ענקי, מתאים לשבוע 30+3, אחוזון גדול מ97.7

למרות האמור לעיל, הרופא טוען שהכל תקין ואין צורך בטיפול נוסף (אינסולין למשל).

מה למען השם? מה המשמעות של מוחון כל כך גדול? למה יש לי שני נתוני גיל הריון? מה האחוזון הנכון למשקל העובר?

בכלל, האם כדאי ללכת להתייעצות פרטית אצל מומחה, ואם כן, מי? (איזה סוג התמחות ומי מומלץ?)

סליחה על ההיסטריה, אני פשוט ממש לגמרי בהיסטריה... מתחילת ההריון אני עושה מאמצי על לאזן את הסוכרת שלי (שמעולם לא היתה מאוזנת לפני כן, אני לא מסוגלת לשמור על דיאטה), ובכל זאת נראה שהמצב לא משהו... עזרה, מישהו/י?

שושנית23

New member
אני לא מומחית, אבל קודם כל לא נשמע לי היסטרי!

את יודעת אם יש לך בן או בת בבטן? כי בנות לדעתי בדרך כלל יותר קטנות בממוצע, אז אותו משקל שעל בן הוא באחוזון 70 יהיה באחוזון 75 אצל בת (סתם אני זורקת מספרים, פשוט כדי להבהיר את העניין).
דבר שני - אם גם את וגם בעלך לא קטנים, אז למה שהעובר שלכם יהיה קטן? אז הוא קצת גדול... זה לא נורא.
בהריון הקודם - היה לבן שלי ראש גדול בשובע משבוע ההריון ובטן גדולה בשבועיים משבוע ההריון... ועד היום הראש והבטן שלו גדולים ממנו בשבוע שבועיים... זה המבנה שלו. אין בעיה בעקרון בראש קצת גדול, החשש אצל סוכרתיות, למיטב הבנתי הוא שהכתפיים ישמינו... אם הראש גדול, מה טוב, הוא מפלס את הדרך לשאר הגוף שאמור להחליק החוצה.
אני לא הייתי נלחצת עכשיו ומגיעה לההערכת המשקל הבאה כדי לראות מה העניינים. אם עדיין תרגישי שהרופא לא נלחץ מספיק מהמצב (אם האחוזונים ימשיכו באותה מגמה) אז תפני לעוד מומחה. מה יעזור לך עכשיו לעשות את זה (חוץ מהרגעה כמובן)?.

מקווה שתרגישי טוב - ושיהיה בקלות!

מירטל

New member
1. תירגעי.

האם רופא המעקב שלך עושה גם בדיקות וסקירות עם אותו מכשיר ( במרפאה שאני נמצאת בה, יש שני אולטראסאונדים - אחד לסקירות שהוא מדוייק בהרבה, ואחד בחדר של הרופאה - רק בשביל דופק ודברים כאלה)? אם לא, יש סיכוי סביר שהמדידות לא מספיק מדוייקות בכדי לקבוע את זה.

2. גם במקרה שהוא כן עושה - הסטייה במשקל היא של 10% - ובמקרה שלך יכול להיות אפילו עד 190 גר'.

3. אם אני לא טועה - יש עוד מאפיינים ברורים של סכרת הריון - כמו ריבוי מי שפיר, במידה והם לא מופיעים, אפשר בשקט להאשים את גודל ההורים ואת הגנטיקה ( אצלינו במשפחה נולדים תינוקות גדולים - ולמרות שהמהצד השני של המשפחה ירשתי סכרת, שום דבר לא הצביע על סכרת בהריון הזה).

4. לא הולכים לד"ר גוגל! הוא תמיד מוציא תוצאות גרועות ולא רלוונטיות!

לואיזה12

New member
לא בטוחה שצריך להילחץ, רק להיות במעקב

בשבוע 28 + 4 עשיתי הערכת משקל במסגרת סקירה ממוקדת והקובבה שלי יצאה בהערכה צנועה 1550 גרם, הרופא ציין שהיא שמנמונת ושאני אתכונן לילדה מעל 4 ק"ג
שאלתי אותו אם זה מצביע על סוכרת (ברגיל אני לא סכרתית) והוא אמר שזה לא מחייב.
רופאת הנשים הפנתה אותי להערכת משקל נוספת לשבוע 32 לערך (בשבוע הבא) ורק אם אז היא תצא גדולה, אעשה העמסה של 100 ג' (מה שסביר שיקרה)
אבל לפי התגובה שלהם, לא היה נראה שעובר קצת שמנמן הוא משהו שמאוד הלחיץ אותם.

AnnG

New member
העוברית שלי בשבוע שלך היתה באחוזון 75

אז מה?
תהיה לי תינוקת גדולה
עכשיו היא שוקלת כבר 3400 שבוע 38, ולא עושה סימנים של לצאת

ט ו ש ה

New member
מנסה להרגיע

קודם כל, בלי הסטריה, כי א. זה לא יעזור וב. אם הייתה סיבה לכזה לחץ, חבל שאת לא סומכת על זה שהרופא שלך היה אומר לך להמשיך בירור, אבל בואי נעשה שניה סדר בדברים -
לגבי האחוזון:
1300 גרם לפי איזה שבוע? אם מחשבים לפי שבוע 28 זה אחוזון 73. אם מחשבים לפי שבוע 27, זה אחוזון 91. לפי מה חישבת?
סביר להניח שהרופא חישב לפי שבוע 28.

LMP: חישוב לפי וסת אחרונה, כלומר גיל ההריון מאז הוסת האחרונה.
AUA: ממוצע גודל העובר על פי האולטרסאונד.
אצלך יש פער של כ - 10 ימים והתינוק מעט גדול מהממוצע לגיל ההריון. אבל א. פער של עד שבועיים הוא תקין לחלוטין, ב. אם שניכם אנשים מגודלים, זה לא מפתיע שגם התינוק שלכם גדול מהממוצע וג. צריך לזכור שהערכת משקל היא הערכה, וטווח הטעות בה הוא לפחות 10%, בחלק מהמקרים (במיוחד כשמדברים על תינוקות גדולים או קטנים מהממוצע) - הוא אפילו יותר.
לא כתבת את הנתוניםשל ההיקפים במספרים, אז קצת קשה לי להגיע מה החישוב, אבל שוב - גם פה, צריך לזכור שלא כל התינוקות יכולים להיות בדיוק בממוצע. יש תינוקות יותר גדולים, ויש כאלה שיותר קטנים. אם אתם גדולים - זה לא מפתיע שגם התינוק גדול, נכון? ושוב, עד שבועיים פער בין גודל התינוק לגיל ההריון, זה לחלוטין בתחום הנורמה.
המוחון קצת יותר גדול. זה לא נשמע לי בעייתי בפני עצמו, מתוך ההבנה שלא כל האיברים צומחים בדיוק באותה מהירות, וצריך לראות מה יהיה בהערכת המשקל הבאה, האם זו מגמה שנשמרת, או שאין שינוי.
בכל מקרה, לא נשמע לי שהמצב "לא משהו", ועל פניו, זה נראה כאילו הכל בסדר ובאמת אין סיבה ללחץ.
מה שכן, זו בהחלט קריאת אזהרה לטובת עניני הדיאטה.....

HLAddict

New member
קודם כל, תודה לכולן

אני לא סומכת על רופאים באופן כללי וגם לא על עצמי שאתמיד בדיאטה.
אמנם בינתיים אני מתמידה לא רע (לראיה, ההמוגלובין A1C שלי ירד מ-6.7% ל5.9%), אבל הייתי אולי רגועה יותר עם אינסולין... וזו בעצם הסיבה העיקרית שחשבתי להתייעץ עם מומחה: לגבי נחיצות האינסולין בשלב זה (מבחינה תזונתית אני לא חושבת שיש עוד משהו שאני מסוגלת לעשות. אני באמת מתאמצת, משתדלת ומקפידה).

זה לא שאני כל כך ששה לדקור את עצמי ולהיחשף לכאב ראש שכרוך בהזרקות, אני פשוט לא רוצה לגרום לינוקא (בן זכר, אגב, למי ששאלה) נזק יותר ממה שאמא סוכרתית גם כך צפויה לגרום. אמנם אין ריבוי מי שפיר או אינדיקציות אחרות לבעיות סוכרתיות נכון לכרגע (והרופא גם כתב זאת במכתב סיכום ביקור), אבל עדיין, מוחון ענק? כל מה שקשור למוח (גם אם לא המוח הגדול) מלחיץ אותי. אינסטינקטיבית, לאו דווקא שכלתנית.

אף אחת כאן לא היתה פונה בשלב זה לחו"ד שניה?
אם כן, למי פונים? רופא מעקב הריון בסיכון? אנדוקרינולוג מומחה לסוכרת?
שמות מומלצים?

ט ו ש ה

New member
על סמך הנתונים פה? לא.

לא הייתי הולכת לחו"ד מומחה, כי אין סיבה לדעתי.
כן הייתי חוזרת על המעקב בעוד שבועיים, כדי לראות מגמה של המוחון.
למעט זה? כלום.

למעלה