"מלחמת ההשתלמויות החדשה"

בעז כהן

New member
שמעון ידידי,הסתבכת

בדבריך.הרי מה שכתבת ב"רוקדים" היו דברי נבואת זעם.וצדקת אז בכל מילה. איך אינך רואה שאנו עומדים שוב,חלילה,בפני אותה תקופה? ולגבי דבריך ש"פיקוח ושליטה" רק בולם יזמות,רעננות והתחדשות (האמנם?), הרי בדיוק על זה אני נלחם.צריכה לקום ועדת רפרטואר חדשה,עם הפנים להתחדשות,ולשיפור הרמה,אבל גם ועדה נטולת אינטרסים אישיים כאלה ואחרים. וטעותך הכי גדולה שמעון ידידי,היא, שלא לקחת בחשבון את רחשי ליבם של המדריכים אשר נטלו חלק בהשתלמויות של הארגון.אני הייתי בכל אחת ואחת מהן,ואתה כמדומני, נעדרת מרבות מהן.ותחושת הלב של רבים מהמשתתפים,למרות בעיית בחירת מחברי הריקודים והריקודים על ידי אותה ועדת רפרטואר-אותה ניתן לשפר,ואנחנו נשפר!,היתה שהמצב עכשיו טוב הרבה יותר ממה שהיה. לעניות דעתי אתה טועה בטענתך שמס´ ההשתלמויות והריקודים החדשים לא ירד,אבל את זה ניתן לבדוק (ומי כמו מירי שלנו טובה יותר לענות על זה?) ואם טעיתי בתגובה זו לטענתך האחרונה,מתנצל מראש. לגבי שינוי דיעה וכד´,אז אדרבה הצע עצמך לאותה ועדת רפרטואר.אני בעד שינוי גישה,חדשנות,תכנים חדשים.אני מבטיח לבחור בך בידידות

היתכן שתהיה ועדה נטולת אינטרסים?

בועז ידידי, אתה כותב "למרות בעיית בחירת מחברי הריקודים והריקודים על ידי אותה ועדת רפרטואר-אותה ניתן לשפר,ואנחנו נשפר". אתה צודק, ברגע שממנים "ועדה" כבר יוצקים את הבסיס לבעיה בעתיד. ביום שישי האחרון (17,1,03)נפגשנו מדריכים רבים (ומהמובילים שבהם) "בביכורי עיתים", ולמרות דבריך בזכות המצב הקיים, כמעט כולם (והם בוודאי השתתפו באופן קבוע בהשתלמויות)רצו לשנות את המצב הקיים כי לדעתם הוא לא טוב. אני רוצה לומר לך באופן הכן ביותר, שלי באופן אישי גם המצב הקודם וגם המצב העכשווי הוא טוב, משום שבכל מקרה אני מלמד בחוגים שלי לא יותר מ 2-3 ריקודים בחודש, אם יהיו 10 השתלמויות בשנה, או 10 השתלמויות בחודש + ריקודים רבים שנכנסים ללא השתלמות, זה לא ממש משנה לי, אני שומר על יציבות בחוגים שלי ולשמחתי הרבה עוד מדריכים רבים עושים זאת, אנחנו לוקחים רק את הטוב ביותר. כמובן שאני מודע לעובדה שישנם לחצים סביבתיים על דחיפת ריקוד זה או אחר (אני מלמד כבר 24 שנים וזה לא חדש לי), אבל בבסיס אני קובע את קצב ההתחדשות בחוגים שלי וזאת בדיאלוג שוטף ויציב עם הרוקדים. בדבריך ליענקלה אמרת שתהיה כפילות בריקודים ואנרכיה, חשוב שתדע שנושא זה ירד לפני זמן רב מסדר היום בזכות התיאום שיצרו המארגנים בניהם. (בכל זאת משתפרים עם הזמן) דרך אגב, תיאום זה מנוהל ע"י שלמה ממן. אני מודה לך על הצעתך אלי להיות חבר "בועדה", מאחר וידוע לך מה דעתי על "ועדות", לא קשה לנחש מה תגובתי להצעתך.

שמעון, איני רוצה להביע דעה

אולם מה קורה עם שאר המדריכים שלא היו נוכחים?, הרי בשטח עובדים בטוח יותר ממאה מדריכים(איני יודעת את המספר המדויק)

יבנאי

New member
שמעון ידידי

כידוע לכל, הארגון אחראי לרישום כל הריקודים מזה מספר שנים ומפקח שלא יהיו ריקודים כפולים, אני משוכנע שאתה מודע לזה ובכל זאת ציינת ששלמה ממן..."חשוב שתדע שנושא זה ירד לפני זמן רב מסדר היום בזכות התיאום שיצרו המארגנים בניהם. (בכל זאת משתפרים עם הזמן) דרך אגב, תיאום זה מנוהל ע"י שלמה ממן." כל נושא רישום הריקודים מנוהל "ומתואם" כהלכה ע"י אלי רונן "לפני זמן רב" ואני תמה ולא יודע מהו האינטרס שלך לציין את ממן. הרי אתה יודע בדיוק מי אחראי לנושא, הייתי אומר לך לשאול את שלמה, זה מיותר לחלוטין מכיוון שאתה יודע בדיוק את התשובה. ואתה עוד שואל "היתכן שתהיה ועדה נטולת אינטרסים?" ובו בזמן אתה כותב בצורה איטרסנטית לחלוטין!! לאור כתיבתך בפורום (אני נהנה לקרוא), הצלחת להפתיע אותי וכנראה גם חברי ארגון נוספים.

נטול אינטרסים לחלוטין

הופתעתי לראות כי אתה (יבנאי שכנראה מכיר אותי היטב) משייך אותי לצד האינטרסנטי של העניין, האם להביע עמדה עקרונית בעד פתיחות ויוזמה חופשית זה אינטרסים? נו באמת!! אני מכבד מאוד את אלי רונן, הוא עושה עבודה נהדרת, ביושר, בהגינות, והוא נראה לי מאותם יחידי סגולה שמשקיעים את כל מרצם, אך ורק למען העניין. הזכרתי את שלמה ממן כי הוא הנושא המדובר, ובגלל יוזמתו לפתיחת השתלמות חדשה עלה כל העניין. יש לי כבוד והערכה רבה לאנשים רבים בתחום ריקודי העם, ולא בכל שיחה אפשר להזכיר את כולם. ועם יד על הלב ובכל הכנות, אני נטול אינטרסים לחלוטין בכל הקשור לאירגון המדריכים וכולם יודעים זאת, את דעותיי אני מבטא אך ורק ברמה העקרונית. לגבי התיאום והניהול, יכול להיות שאתה צודק, לפי הבנתי משלמה גם הוא טיפל בעניין התיאום, ואם הוא קורא את הפורום אשמח לשמוע את דעתו.

לשמעון ודני

‏20/00:00: 01/03 09 כל מיפגש מדריכים "השתלמות" כל לימוד ריקוד בחוג או בהרקדה הוא מקור להפצה. קצת היסטוריה - לא תזיק. בזמני - לא כל המדריכים הוזמנו לפגישת המדריכים בבית ספר לפעילי הסתדרות. אז נפגשנו אחת לחודש מדריכים מכל הארץ, מהקיבוצים, המושבים והערים. בחסות המדור לריקודי עם , בהסתדרות. שישי שבת , בלי מרתונים המוניים. מעין סדנא. לא כל המדריכים הוזמנו. הרבה מהמדריכים באו להרקדותי בבית כץ, ולמדו את הריקודים, שאני למדתי בקורס השבת בת"א, כדי להפיצם בציבור. בעוונותי, גם אני התחלתי לקיים השתלמויות שבת בבית כץ, בקרית ביאליק, ושיתפתי בהם את כל המדריכים גם רקדנים מצטינים . קראתי לזה "מיפגש מחוללים". אחרי - התחיל גם יואב אשריאל. ההשתלמויות הראשונות של יואב היו בריקודי עמים. יש בידי החוברות מהשתלמויות אלה. אז יואב היה "שרוף" - על ריקודי עמים. ובהרקדותיו הקדיש להם זמן ניכר. השתלמויותיו של יואב היו מוצלחות מאוד, הוא היה הראשון שהנהיג מתן חוברת עם רישומי הריקודים + סרט של טיירקורדר, עם המנגינות. הוא למעשה ניהל תחרות קשה עם ההשתלמויות של הועד הפועל. אחרי יואב - ניסה מישאל ויהודה עמנואל לפתוח במתכונת דומה, השתלמות בשבתות, וקראו להם בשם - "מעוף". השותפות פורקה ונערכו השתלמויות נפרדות, יואב, מישאל, ויהודה עמנואל. הועד הפועל המשיך באולפנים ובהשתלמויות במקביל. ישראל שיקר הצטרף יותר מאוחר "למקהלה" של ההשתלמויות. במשך כל הזמן , קיימנו אחת לכמה חודשים, מפגש מדריכים אצל ספי בקיבוץ מחניים, גם שם לימדנו ריקודים , כמו בהשתלמות. כל מפגש מדריכים היה כמו "השתלמות" - בלי כבוד , הלל וקלס. מונעים מידידות ואהבת המיקצוע. ריכוז ההשתלמויות בידי גוף אחד צנטרליסטי, הביא לצבירת כוח, להגבלת חופש הביטוי. יצר קנוניות, וקשרים חברתיים מכשילים. הפחד מהריקודים הרבים והכפולים כיווץ את כולנו תחת מיטריה אחת, אשר בלחץ הנסיבות , נקרעה לגזרים. כוח מצטבר - עלול להסתאב , בגלל חולשות אנוש

אכן יענקל´ה, במסריך האחרונים

הגדלת לבטא את המציאות ולנסח את דבריך היטב. מסר זה שלך כולו ניתוח נכון של המציאות. לא תמיד אני מסכים עמך, אך הפעם הסרתי את כובעי וכולם רואים את קרחתי.... יישר כח

יענקל´ה ידידי היקר ../images/Emo85.gif

ההסטוריה שרשמת מעניינת, אך יענקול ידידי עברו הימים היפים שרקודי עם היו חפים מפוליטיקה. היום יש כוחנות ומלחמת מפלגות קטנה. לכן טוב ועדיף שיהיה ארגון גג אחד !!!!! ואם יש תחושה לא טובה. יש להלחם בו מבפנים כדי שיהיה נקי וחף מכל מיני שחיתויות קטנות ו"שמור לי ואשמור לך". זה בודאי לא יבלום את להט את היצירה חדשה או כפי שכתבת "הגבלת חופש הבטוי" אל תדאג תמיד יהיו מחברים שיביאו לעולם רקודים חדשים. ותמיד יהיו חברים כמו שמעון עשור שיגידו את דעתם ברמה העקרונית ובלי משוא פנים. אך התפלגות פלגנות ויריבויות נראים לי מיותרים לחלוטין בימים אלה. גם ככה יש לעם ישראל די והותר "מלחמות יהודים" אז בואו נשאיר את רקודי העם מחוץ לזה. ונמשיך להיות ארץ ישראל היפה

לשוגי - "המלחמות "- קלאם פאדי

שוגי יקירה, הביטוי "מלחמות יהודים" לא מתאים לריקודי עם. כאן יש מאבק על מוקד השליטה בהפצת ריקודים. כל אחד , בדרכו - מנסה לפלס לו דרך לפיסגה. ההסדר הראשון בין עורכי ההשתלמויות עשה שלמה ממן, שהיה מקובל על יואב, מישאל ושיקר. עוד בהיותו מזכיר ארגון המדריכים. הוא הסדיר את חלוקת הזמנים ביניהם, מניעת כפילויות בריקודים ועוד. כל מי שיצר ריקוד - העבירו לידיעת שלמה ממן. רוני סימן טוב שיכלל את השיטה, ויצר דפוס יותר מחייב. ועדה, השתלמות אחת . רכוז השתלמויות ברוטציה וכדומה. הגענו לשלב צבירת הכוח. שלמה בהצלחתו בכרמיאל ובאילת. רוני באירגון ובמוסדותיו. שני גופים לגיטימיים, רוצים לשלוט בנושא -הפצת ריקודים. יעני, השתלמויות כאן קבור הכלב ! אחרי שראיתי מה קורה בשטח, ואחרי שקראתי את דברי חברינו בפורום הגעתי למסקנה : תנו להם לממש את כוחם. מריבוי ריקודים "לא מתים". להיפך, הקהל יצביע ברגליים, ההשתלמויות (במה להפצת ריקודים חדשים) תתרוקנה והרקדות הנוסטלגיה תתמלאנה. והעיקר - יחזרו למקורות . יחזרו לימים הטובים שלנו. כך מתפתח היום בשירה בציבור, וזה יגיע גם לריקודי עם באהבה רבה יענקלה

יבנאי

New member
ליענקלה

אתה ציינת בעבר שגם אתה (תרצה וכו´) ניתקלת בפוליטיקה, מה קרה!! דבר שני, כששלמה ממן היה יו"ר והגיע להסדר בין עורכי ההשתלמויות, הריקודים הכפולים חגגו (אני יכול לציין לפחות 15, אם לא יותר) דבר שלישי, שמעתי שאתה חבר מזכירות, מה תפקידו של חבר מזכירות, או על מה אתה אחראי - אשמח לקבל תשובה גם אם אינך חבר מזכירות. תודה וערב נעים.

יבנאי - הערותיך נכונות

עד ששלמה ממן עשה סדר, היו מאבקי כוח. השיכנוע של מארגני ההשתלמויות היה קשה. בסוף - הם קבלו על עצמם את מרותו של שלמה. תיאמו זמנים ומנעו כפילויות. אבל לעצם הענין - זה לא עזר לצמצום הילודה של ריקודים חדשים. כשאנו כותבים כאן ,יש כבר עשרות יוצרים "בהריון" , עם ריקודים "שופרא דשופרא", אפילו תאומים ושלישיות. לידיעתך, יש אצל אלי רונן כ - 100 ריקודים מוכנים "להשתלמויות". הרי בגלל "פיצוץ היצירה", של עם ישראל נוצר הקרע. יש צורך בעוד 7-8 השתלמויות להפצת החוצר שבמחסנים. באשר לעבודת מזכירות האירגון, אנא פנה אל רוני סימן טוב, או אלי רונן מזכיר האירגון. בידידות יענקלה

איפכא מסתברא

בגלל שיש פוליטיקה ומלחמות, צריך להפריד ולא לאחד תחת קורת גג אחת. הרי ברור שאחד הפוליטיקאים ינצח ויהפוך לדיקטטור. אינני רואה איך עושים ארגון נקי כמו שאינני רואה איך עושים כנסת נקייה.

../images/Emo88.gif לכל המדריכים המצדדים ../images/Emo88.gif

חשבו היטב מה זה הולך לעשות למרקידים ולרוקדים כאחד... ראשית סוף סוף יש פורום ויש מקום לרוקדים לומר את דברם. כבר שנים אנו מתריעים על ה"בלגן" בהפקת הוצאת סליחה על המילה "השפרצת" רקודים חדשים מדי דקה שעה יום שבוע.... סוף סוף קם ארגון הרוצה בכל מאודו ומשתדל לעשות סדר ב"בלגן" - טוב או לא טוב לאט מדי, מהר מדי, אפשר לחלוק !! אבל זה ארגון ויש בו חברים וועדות ותמיד אפשר לשפר לעזור לקדם..... אז מה עושים?? במקום להיות תחת ארגון גג ומתוכו לעבוד אתם הולכים ומפצלים שוב, יוצרים ירובויות, התנצחויות ופילוגים. למה למה למה? זה רק יפריע ולא יועיל. יצוצו רקודים עשרות ומאות מרקידים יילמדו לפי מה שמתחשק להם נגיע להרקדות שונות ונמצא את עצמנו מדשדשים בין הרקודים החדשים למיניהם. כמובן שכתבתי הכל על דרך ההגזמה על מנת להמחיש. תקנו מבפנים... ראו מה קורה לנו כאשר יש לנו כל כך הרבה מפלגות קטנות קיקיוניות. חשבו היטב לפני המעשה "סוף מעשה במחשבה תחילה"

בעז כהן

New member
היי שוגי

האם את תומכת בדבריי ובדרכי? האם את קוראת,כמוני, גם לאחרים,מדריכים ורוקדים לא לפגוע בארגון,על ידי השתתפות בהשתלמות המיועדת?

עוד תזכורת מתקופת הבלאגן !

ביום שישי 4/4/1997 נערכת השתלמות גדי ביטון מספר 10. גדי ביטון מציג ריקוד זוגות על פי השיר של שלמה ארצי "היא לא יודעת מה עובר עלי". ביום שבת שלמחרת 5/4/1997 נערכת השתלמות ישראל שיקר מספר 20. בחור צעיר בשם רענן מור מציג ריקוד מעגל על פי השיר של שלמה ארצי "היא לא יודעת מה עובר עלי". מי יתן ותקופת הבלאגן ה"יצירתי" הזה ללא הפיקוח לא תשוב יותר. חומר למחשבה ! מירי.

למעלה