מכירת דירה

maozlahav

New member
מכירת דירה

שלום . קנינו דירה לפני כחצי שנה במסלול ללא קנס על פרעון מוקדם. יש לנו אפשרות למכור את הדירה שקנינו ולקנות דירה אחרת ברמה יותר גבוהה באותו מחיר שאנו מוכרים את הדירה שלנו. השאלה היא האם יש מס כלשהו על המכירה או על הקנייה של הבית השני. הסכום נע בסביבות ה 700000 ש"ח תודה

תשובה

יש שני סוגי מס תאורטיים ואני מניח שתהיו פטורים משניהם: 1. מס שבח – מס בשיעור 25% על הרווח הריאלי ממכירת הדירה הנוכחית שלכם, במידה והיה כזה רווח (אני מניח שאם בכלל היה זניח, בהנחת תקופת אחזקה קצרה יחיסת של הדירה הנוכחית שלכם, האינפלציה הגבוהה שהייתה מאז, ועלויות העסקה). יש רשימה של פטורים ממס זה אשר העיקרי שבהם הוא שאם זו דירתכם היחידה ולא מכרתם דירה ב-4 השנים האחרונות תהיו פטורים. 2. היטל השבחה – היטל שמוטל על הרווח שנובע משינוי בזכויות הבניה של הנכס אם היה כזה בתקופת הבעלות שלכם על הדירה הנוכחית (לדוגמא נניח שבבניין שלכם קיבלו היתר לבנות חדר נוסף לכל דירה או משהו דומה). אני מניח שאם זו לא דירה של 20-30 שנה, יש סיכוי טוב שאין לכם היטל השבחה לשלם, אבל חייבים לבדוק את זה גם אם הסיכוי יחסית נמוך שתשלמו אותו. בלי קשר למסים, אני ממליץ לכם לזכור את עלויות העסקה (כ-2-3% במכירה ועוד 6% בקניה של הדירה החדשה – כסף שהולך על מס רכישה, עו"ד, תיווך אם יש וכו') וכמובן הוצאות שיפוצים לדירה החדשה וגם אם הדירה במצב מצוין סביר שיהיו כאלה הוצאות.

למעלה