מכירים נובלות רומנטיות?

מכירים נובלות רומנטיות?

שלום,

אני מחפש נובלות רומנטיות מהסוג שנשים אוהבות לקרוא.
מכירים ספרים?

"מהסוג שנשים אוהבות לקרוא"?

מאיפה מגיעה ההנחה שכל הנשים אוהבות לקרוא את אותם הדברים באופן כללי, ודוקא נובלות רומנטיות באופן ספציפי?
&nbsp
אני אשה, ויכולה לספר לך מה אני אוהבת לקרוא. חוששת שזה לא עונה להגדרת "נובלה רומנטית".

Arana

Active member
מנהל
כל מילה ומילה

Y. Welis

New member
היה לי הערב רעיון מוזר, אחרי ביקור בבית דתי (לצורך עבודה)

כשנזכרתי בספר שנפוץ על מדפי בתים כאלה, בשם 'חובות הלבבות' -
&nbsp
מה אם זה היה ספר רומנטי? מה אם חכמי היהדות היו חכמי הלב והרגש?
מה היה קורה אם באיזו מציאות אלטרנטיבית, 'שיר השירים' היה הספר החשוב בתנ"ך, והיה יוצר ספרות פרשנית עניפה, שכולה מוקדשת לרגשות, אהבים ורחשים?...
&nbsp
היהודים היו נחשבים אז לאומני הרומנטיקה בעולם, וגדולי המשוררים...
&nbsp
אולי פעם יכתב סיפור מד"ב כזה.

Y. Welis

New member
לרוע המזל אם יש דבר אחד שאין ביהדות, הרי זו הרומנטיקה

רק קדושה וקדושה. מזל שהיו נוצרים שהחזירו לנו את זה.

אני חושב שהמעבר של היהדות אל קיום מצוות

קיצוני או אחר הינו תוצאה של הינתקות מחיי האדמה ומהטבע, הצורך לשמור על הקהילה והשבט [ מה שאחה"ע קרא היהודים ולא היהדות]. מצב חיים מלאכותי כזה מעודד התעסקות בתקנונים [הלכה] זיבולי שכל רבים על קוצו של יו"ד [רבי עקיבא או הסכולסטיקה הנוצרית] וגם לדעתי תורות מיסטיות של נזירות קיצונית, שהסתובבו גם במזרח התיכון, אזור הסהר הפורה, דרום אירופה, צפ]ון אפריקה ובוודאי במרכז אירופה וצפונה.
שני אירועי מפתח, לדעתי, היו ביהדות שערערו על הלמדנות הזו - תהליכי הסקולריזציה של היהדות בתקופת תור הזהב בספרד ובפורטוגל והחסידות.
האיום הקיצוני של התרבות המערבית, החומרנית עד דכא, על היהדות החרדית, ההלכתית, חובבת הפלפול והמנעות מחיי המעשה, מייצרת כיום את אותה תגובה אלימה של המתנגדים לחסידות לפני 200-300 שנים, רק שהיום החסידות הפכה בעצמה לליטאית לגמרי ואיבדה את הקשר עם האדם הפשוט. חב"ד איננה מעודדת כלום, רק חזרה בתשובה ועבודת אלילים שכלתנית.

ג רפאל

New member
האם יש רומנטיקה בנצרות, באיסלם, בבודהיזם בוודואיזם..תבחר לך

איזו דת שתרצה, יש ברוך השם הרבה.
אפילךו במיתולוגיה היוונית [דת של פעם?] יש מעשי אונס והשגת מין במרמה ובתחפושת, רומנטיקה?
בדת אין רומנטיקה.
הדת [כל דת]היא טקסט\ים אמוני\ם מקודש\ים ומצוות פולחן והיררכיה. - אין שמץ של רומנטיקה.

ודווקא בתנך יש את שיר השירים.- טקסט שלא קיים באף דת אחרת.

Y. Welis

New member
בנצרות יש, בזכות מריה. באחרות אין נשים

וזו בעיה. בפאגאניות כמובן שיש - יצירת העולם היא לרוב תוצא של זיווג.
&nbsp
כל דת שאין בה כוהנות, היא בהכרח משוללת. בנצרות יש - נזירות, אחיות וגם כמרות (באורתודוקסיה הסלאבית). מהבחינה הזו היא מתקדמת יותר מהאחרות, למרות מבנה הכלאיים שלה.

ג רפאל

New member
אין שום רומנטיקה במריה בברית החדשה

ובטקסטים האחרים.
יש מריה הבתולה, יש מריה מגדלנה.ויש עוד מריה.
רומנטיקה אין.
בכלל רומנטיקה זו המצאה מאוחרת של ימי הביניים ושירת הטרובאדורים והרנסנס.
אין רומנטיקה בנישואין [שידוך\אינטרסים\בריתות]
אין רומנטיקה בחיים. - [יש מין מחוץ לנישואין. ראה ארטינו ]
אהבה [להבדיל מרומנטיקה] או אולי זו סתם תשוקה מינית יש דווקא בתנ"ך.[יצחק ורבקה,=שידוך שהתפתח. יעקב ורחל, דוד וכמה מנשותיו] אין בכלל בטקסטים נוצריים.
שיר השירים לא נכתב כאהבת האל =השכינה לעם ישראל. אלא כשירת עגבים. הפירוש הומצא על מנת לכללו בתנ"ך
שירת אהבים ועגבים ימצאו אצל משוררי ספרד תור הזהב ואיטליה.

Y. Welis

New member
נכון שהטרובאדורים הם שהמציאו, אבל הם באו מרקע נוצרי

אמנם באיסלאם היתה תקופה קצרה (יחסית; כוללת את תור הזהב בספרד) של סיפורים דומים ('אלף לילה ולילה' ועוד), אבל היא נגמרה ולא חזרה, בעוד שזו של הטרוב' רק התחזקה (גם אחרי שחוסלו עם האלביגנזים).
&nbsp
יש כמה דברים מעניינים אצל משוררי ספרד היהודיים. הבאתי בזמנו ציטוט מקטע שהתגלה בגניזת קהיר של אשתו של דונאש בן לברט, שנחשבת היום לגדולת המשוררות היהודיות שידועות. הנה קטע תרבות שאבד.
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=276&MessageId=153887210#153887225
&nbsp
אבל תקן אותי אם אני טועה, אותם משוררים לא ניסו לתת ליהדות נופך רומנטי, אלא הגיבו על התרבות (המוסלמית ונוצרית) שבה חיו.

ג רפאל

New member
אכן, הם היו נוצרים עם רקע נוצרי

אבל שירתם נובעת ממיתולוגיות, מעשיות עם אגדות - לא מהנצרות ומהטקסטים שלה. לא בברית החדשה, לא בטקסטים של אבות הכנסיה וההיסטוריונים הקדומים שלה תמצא הרומנטיקה.פשוט אין.ולכן אין לנצרות השפעה.
לחיים [הפיאודלים] ולאגדות העם =יש.

כל משורר\סופר [ובעצם כל אדם] הוא גם פרי הסביבה[זו שקובעת את התודעה....]
והיהודים כתבו שירה, גם רומנטית.הם עשו הפרדה בין קודש לחול. בין המנונות דתיים לבין שירת עגבים פרופר.

אין רומנטיקה באיסלם - מקום שבו האשה ניתפסת נחותה לא תיתכן רומנטיקה. יש סקס תשוקות [והרבה] רומנטיקה במשמעות המערבית, שלנו, ההיסטורית והנוכחית =פשוט אין

למעלה