מכוון לא בסדר?

מכוון לא בסדר?

יש לי פסנתר תוצרת ריגה (לטביה). כשהפסנתר התחיל לזייף עשינו מה שכל אחד היה עושה, והזמנו מכוון שאת שמו קיבלנו מהמורה שלי באותו זמן לפסנתר. המכוון הגיע והתחיל לכוון פה לכוון שם. כשהוא סיים הוא אמר לנו שבגלל סיבות כאלה ואחרות, בעיקר העניין שהפסנתר לא כוון שנתיים ועמד עם צורת מיתרים כזו או אחרת, הוא לא יכול לכוון את הפסנתר לצליל שלם ולכן הוא מכוון אותו חצי טון נמוך יותר. אצלי במשפחה יש כמה אנשים עם שמיעה אבסולוטית, וכשאני מנגן זה משגע את כולם כולל אותי.לא מזמן עברתי דירה וההתלבטות שלי אם להזמין את המכוון ההוא או שהוא בעצם רימה אותי.... אני אישית מכיר הרבה פסנתרים, ובחיים לא שמעתי על פסנתר שאי אפשר לכוון אותו, במיוחד שהפסנתר לא נורא מבוגר (20).

בנגלה

New member
חצי טון נמוך יותר?!?!

אני לא ממש מבין בכיוון אבל נראה לי דפוק לגמרי לכוון פסנתר חצי טון נמוך יותר, זה משנה את כל התווים.. אולי כדאי שתנסה מכוון מומלץ אחר... ואולי המומחים יותר פה בפורום יגידו שמה שהמכוון אמר הגיוני?

אני לא מומחה בזה אבל..

גם אני מכיר את התופעה, אכן לעתים יש נטייה לכל הפסנתר לרדת באיזה חצי טון... כעת - למכוון יש 2 אפשרויות : או לעשות עבודה קלה, ולכוון את כל הקלידים ככה שישמעו טוב אחד יחסית לשני (אבל שוב, עם חצי טון למטה), או העבודה הקשה יותר (בדרך כלל הם ידרשו תוספת) שזה לעבור על כולם ולכוון לצליל המדוויק. בכל מקרה, לא שמעתי אף פעם על מקרה שאי אפשר לכוון פסנתר כמו שצריך. זה קצת יותר עבודה זה הכל.

ofir_y

New member
יש משהו בדברי המכוון.

יש סיבה לזה שפסנתר מכוון בתקיפות של 11-12 חודשים. הסיבה היא שמהרבה סיבות המיתרים נירפים (ואז בעצם הצליל נוטה ל"במול") עם הזמן . עם המיתרים רפויים מאוד, לא ניתן למתוח בבת אחת בצורה דראסטית מיתר. 2 סיבות: 1. המיתרים ייקרעו. 2. המיתרים לא ייקרעו, אבל הלחץ העצום שהם מפעילים על הלוח מתכת ייגרום לסדק=סוף חייו הקצרים או הארוכים של הפסנתר. מה עושים? 1. לומדים לקח.. פסנתר זקוק לתנאי מחייה מסויימים ולהמון צומת לב. 2. קונים פסנתר חדש. 3. משלימים עם העובדה שהפסנתר מכוון חצי טון למטה.. 4. מחכים תקופה מסויימת, ומותחים שוב את המיתרים. ככה כמה פעמים עד שהפסנתר יקבל את הכיוון הרצוי. בשביל זה צריך להוציא קצת כסף מהכיס, לפעמים יותר מקצת. מומלץ להתייעץ עם מכוון מקצועי, בשביל חוות דעת נוספת (נוספת על דעת המכוון הקודם).

למעלה