מי כבר קורא עיתונים
בימינו

s h i r k u s h

New member
מי כבר קורא עיתונים ../images/Emo63.gif בימינו../images/Emo35.gif

שמתי
לאחרונה שאני בקושי נוגעת בעיתונים בשנה האחרונה, כל הזמן בודקת ומתעדכנת באתרי החדשות למיניהם (ynet ודומיו) ושוכחת שיש דבר כזה שנקרא עיתון (לא משנה שתמיד מתעוררת מהשליח שמביא את "מעריב" כל בוקר
). אז מה דעתכם על כל אחד מאתרי החדשות המובילים בארץ
זאת דעתי על השניים העיקריים:
ynet- האמת שזה דף הבית שלנו, שנפתח כל פעם שפותחים את האקספלורר אז תמיד מציצה שם וקוראת. אני חושבת שהאתר סה"כ טוב, מעודכן מאוד ממש כל הזמן והצורה שלו נחמדה ומובנת. את הקהילות שיש באתר אני לא ממש אוהבת (נו טוב, אצלי פורומים זה תפוז
בלבד
).
nrg- אתר די נחמד, האמת שלא אוהבת את הצורה הויזואלית שלו במיוחד וקצת קשה להתמצא בו מי שלא מבין יותר מדי במחשבים. אז מה דעתכם? האם אתם מנויים לעיתון או שמספיק לכם ההתעדכנות בנט

י.ש.

New member
המהדורה המרכזית ברשת

את ימי השבוע אני מעביר בדרך כלל ללא עיתון המודפס על נייר. בשישי אנחנו בדרך כלל קונים עיתון מודפס. דף הכניסה שלי לרשת הוא הדף שלי ביאהוו ואספתי בו מספר כותרות של עיתוני העולם. אם הכותרות מושכות, אני מקליק וקורא גם את תוכן ההודעות אבל לעיתים קרובות מסתפק בכותרות. אני עובר על אתרי העיתונים בעברית. בדרך כלל בסדר קבוע - מתחיל במעריב ברשת, עובר לידיעות ומסיים בהארץ און ליין. כאשר יש משהו חשוב או מעניין אני סורק את הרשת ומחפש אותו גם בעזרת מנועי החיפוש. היו שנים שהייתי מנוי וקבלתי עיתון יומי הביתה מידי יום בנוסף לכתבי עת שונים. עכשיו זה יותר מידי בשבילי ואינני חש מחסור בנייר למרות ביטול הקריאה היומית בעיתון המודפס. בעבר היו מקרים שהעיתון היה יוצא במהדורה שנייה כשהחדשות הצדיקו זאת. היום כל העיתונים ברשת ואתרי החדשות מתעדכנים מספר פעמים ביום ובעיקר כאשר קורא משהווזה כבר מתקבל בטבעיות. החדשות המעודכנות ממתינות לנו ברשת ונגישות עד כדי הקלקת עכבר. לא צריך לשבת כל היום מול הטלביזיה ולעבור בין ערוצי החדשות. לא צריך גם להסתפק בעיתון שהודפס השכם בבוקר - נאסף ונערך אתמול. העיתון המודפס מתאים לקריאת כתבות והסברים כמו גם שידורי הטלביזיה.

e-magine

New member
האתרים האלה הם ההתחלה

השלב היותר מתקדם הוא העיתון האישי. זה עיתון שגוזרים אותו לבד, באמצעות תוכנה מיוחדת לזה, שאוספת בשבילנו מהמקורות שאנחנו רוצים ורק בנושאים שאנחנו רוצים.

י.ש.

New member
באמצעות קורא RSS

אפשר להכין צרוף של דפים בנושאים שונים מהמקורות המענינים אותנן.

י.ש.

New member
העיתונות המקוונת

מצב העיתונות המקוונת מאת גל מור, ידיעות ברשת. העיתונות המקוונת בישראל עוד לא בת חמש וכבר רשמה לזכותה הישגים. העתיד נראה מזהיר, אך ההווה לא נטול בעיות. ניתוח המצב הקיים ושירטוט עתיד אפשרי לאתרי החדשות ברשת, http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3000027,00.html גל מור מתעלם מעיתון הארץ שהיה נגיש באינטרנט זמן רב לפני YNET, היה זה כאתר בתשלום למנויים. גם עיתונים רבים בחו"ל, באנגלית כמובן, היו נגישים לקורא הישראלי ואם אינני טועה גם לגרוסלם פוסט היתה מהדורה מקוונת ברשת. הוא איננו דן בעיכוב של העלאת עיתון בעברית לרשת. הכתבה בהחלט מענינת ונוגעת להבנתי בנקודות החשובות של עיתוני הרשת ושל אתרי החדשות שאינם עיתונים. 73 אחוז מ-2.7 מיליון הישראלים הגולשים באינטרנט, קוראים חדשות ברשת, וכוחו של המדיום העיתונאי הזה הולך ומתחזק. מידיות זמינות ואינטרקטיביות בצד רבגוניות הן מילות המפתח להצלחה זו. "העיתונות המקוונת תקעה יתד ותפקידה בעיצוב סדר היום התקשורתי גבר בהדרגה. העיתונות המקוונת תרמה לחופש המידע ולפלורליזם התקשורתי, הביאה להחלשת הצנזורה הצבאית והעשירה את צרכני החדשות בתכנים העומדים לרשותם בכל עת. גל מור מבקר את מועצת העיתונות ששגתה בשנה שעברה כאשר החליטה להכפיף אתרי תוכן של העיתונים באינטרנט לתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות. הגבול הדק העובר בין אתר "דיווחים" שאינו רואה עצמו כפוף למועצת העיתונות (ואין לה סמכות חוקית להפעיל עליו) לבין אתרי העיתונים הגדולים, שממילא התנדבו לעמוד בכל כללי האתיקה, מייתר את ההחלטה, שעלולה להביא רק לביזוי המועצה. אישית, אינני חושב שיש מקום למוסד כמו מועצת העיתונות גם בעולם הממשי העשוי מכונות דפוס ןגלילי נייר ענקיים. והסיכום שלו הוא תחזית דיגיטלית של וידאו וסרטוני פלאש בצד טלביזיה אינטרקטיבית, רדיו דיגיטליוגם העיתון המודפס יהיה אלקטרוני (בטווח של 5-10 שנים). בסופו של דבר, הכל יהיה "אינטרנט". תחזית המשתלבת עם ההתפתחות הטכנולוגית של הטלביזיה, האינטרנט המהיר, הטלפונים הסלולריים והרדיו הדיגיטלי ברשת.

קא זו או

New member
ואני חוזר ואומר, שעבורי

שום עיתונות אינטרנט לא תחליף את עיתון הנייר. אין לי סבלנות לקרוא מאמרים ארוכים מהמחשב, ואין לי כל ענין להוריד אותם למדפסת [שהרי אני יכול לקנות עיתון נייר, לא?!]. לצערי אינני יכול לקחת ת'מחשב שלי לשירותים ולקרוא בו בזמן עשיית צרכיי, וגם לאפ-טופ לא נראה לי תחליף הגיוני לעיתון נייר, שאפשר לקפלו עפ"י הצורך, לריבועים, מלבנים או לקרוע ממנו חתיכת ידיעה או מודעת דרושים. בוודאי שעיתון רשת לא יכול לנסוע אתי באוטובוס, רכבת, להעניק לי את חווית הקריאה הייחודית של האוטובוס, רכבת וכו' בקיצקוצ - הכל אלה דברים חיצוניים לכאורה, אבל בשבילי הם משמעותיים.

e-magine

New member
אני בשתי המדיות, לפי הזמינות

למרות היתרונות שציינת לגבי הנייר, הייתי עושה אקט מודע של וויתור על המודפסים, אך מאחר ואצלי יש כאלה שרוצים את המודפס והוא נמצא, אני מנצל אותו. אגב, אני עוד ממתין למה שכל מיני כתבות הבטיחו פעם, מסך עשוי מבד שניתן לקיפול. נחיה ונראה.

ApA1800

New member
עכשיו אין לי עיתון, ואני לא יודע מה

קורה בעולם בכלל. אני לא יכול לעקוב אחרי האינטרנט. זה עושה לי כאב ראש לקרוא יותר מדי ממסך (זאת גם בעיה בפורום הזה :\ שבוע לא נמצאים פה, וצריך לקרוא עשרות עמודים בכל שרשור). בעיתון אפשר לעבור תוך כמה שניות על כל הכותרות, בזמן שבאינטרנט צריך לגלול, לחפש וכו', בעיתון זה מאוד פשוט. עמוד הבא יהיה מה שאין כאן. ואם לא - אז עמוד אחרי. במחשב אני משתדל לקרוא רק דברים קצרים. לפעמים אם אני כבר על המשחב ורואה בוואלה כתבה מעניינת אני אקרא, אבל לכתבות שבעיתון מתפרשות על ארבעה או אפילו שישה עמודים, אני לא אתקרב באינטרנט, גם אם זה הנושא הכי מעניין בעולם.

אורן ג

New member
אני סטודנט לתקשורת ולמדע המדינה....

ומטבע הדברים חייב להיות מעודכן ללימודים שלי לגבי מה שקורה בעולם. אני בקושי קורא עיתונים רגילים, למעט מגזינים ומוספי סוף השבוע, וזאת למרות שאני נגיש לעיתון בכל יום. את מרבית המידע אני מקבל מהאינרנט מynet שהוא דף הבית אצלי במחשב בבית וגם בעבודה.... וכמובן, אם צריך, נכנס לאתרים מעמיקים יותר בארץ ובעולם לנושאים שאני לומד. כשמדברים על עיתונות כתובה, היום אסור לשכוח שיש גם תחליפים אחרים לעיתון הכתוב כמו טלוויזיה עם עשרות תחנות ויותר, (שחלקם עוסקות רק בחדשות). הטלווזיה מראה לנו את הדברים בצורה מוחשית. רדיו שיש לנו בכל מקום עם הרבה תחנות שקיים כמעט בכל מקום (במכונית, באוטבוס, בעבודה, בזמן ההליכה הספורטיבית שלנו, כמעט בכל מקום). ברדיו גם משודרת מהדורת חדשות כל שעה ולעיתים כל חצי שעה, כתוצאה מזה לאדם קשה לברוח מעידכון יומיומי על שקורה בעולם. אתרי חדשות, שהם חלק מהאינטרט הם תוספת לעידכונים (כל פורטל מעדכן היום חדשות). זה מפחית את הצורך בעיתונות הכתובה הרגילה. האינטרנט ממלא תפקיד, במקרה הזה, כמו של הטלוזיה והרדיו (כי מעטים האנשים, אם בכלל, שפותחים את המחשב רק על מנת לקרוא חדשות, בדרך כלל פותחים את האיטרנט ליישומים אחרים ובדרך קוראים גם איזה כתבה או יותר). כך שקשה להשוות בן העיתונות האנטרנטית ובין העיתונות הכתובה. יותר נכון להשוות בין האינטרנט לבין הטלוויזיה והרדיו. את ההשוואה בין העיתונות המודפסות לאינטרנטית אפשר יהיה לעשות רק כאשר גודל המחשבים יוקטן בצורה משמעותית ויהיה מספיק זול ונגיש לכל צרכני החדשות. אנשים עדיין מעדיפים לקרוא את המילה המודפסת, למרבית האנשים זה יותר נוח. אך גם התופעה הזאת תרד עוד יותר מאשר מה שהיא קיימת היום והעיתונים יצומצמו. נ.ב. בכל זאת אני לא מאמין שבמאה השנים הבאות לא יהיו יותר עיתונים...

קא זו או

New member
אולי יצליחו לשנות את צורך הצג

לכמו דף, שאפשר לגולל, לקפל וכו' יש משהו פסיכולוגי עמוק מאוד בשימוש בעיתון ניירי, היכולת לגרור אותו לכל מקום, לקפל אותו לתוך התיק הקטן, להשתמש בו אח"כ בשימושי מיחזור וכו' בינינו - אני לא מבין את הצורך העמוק לבטל את העיתון הניירי. זה לא בא מאיזו תפיסה ירוקה של הגנה על יערות הגשם. [קראתי פעם שעצים לעיתונים נכרתים באיזורים שבהם גודלו מראש לצורך זה.. מי יודע אולי בקרוב כמו אלה שלא אוכלים מזון מהחי יתחיל גם גל של מניעת כריתת עצים לצרכי נִיּוּרָם]. מהצד השני- מה אני יודע? בעוד מאה שנים הרבה דברים יקרו- ואני לפחות, כנראה, לא אהיה כאן לראותם. חבל

י.ש.

New member
בכל זאת העיתון שרד

את המצאת הרדיו והטלביזיה ואולי ישרוד גם את האינטרנט.

lady_anne

New member
עדיין מעדיפה עיתון

גם כי נעים מאוד לעלעל בו עם הקפה (פוזה אינטיליגנטית כזו, ובמיוחד כשמדובר ב"הארץ"...) וגם כי באתרי החדשות לא מופיעות כל הכתבות כולן, ולפעמים מפספסים ככה דברים מחכימים. ברגעי משבר (ערפאת מת? לא מת?) אני חוזרת למדיה האלקטרונית, ובמקרה הזה -CNN שתמיד יודע הכל לפני כולם.

למעלה