מישהו פה מכיר שפה (מלאכותית) בשם Kēlen?

kabeemulo

New member
מישהו פה מכיר שפה (מלאכותית) בשם Kēlen?

מדובר בשפה ש"אין בה פעלים", ומעניין אותי איך זה עובד בדיוק. (ואין לי כרגע המשאבים הנחוצים כדי לקרוא את ההסברים שבאינטרנט ולהבין לבד, אז אני לא מחפש לינקים, אלא אשמח למצוא מישהו שיודע ויוכל להסביר באופן קולע או/ו לענות על שאלות ספציפיות
)

Eldad S

New member
שפה שאין בה פעלים?!

סקרנת אותי (לא שמעתי עליה עד עתה).
טוב, אולי גם אציץ ברשת בהמשך, כדי לדלות עוד קצת פרטים על השפה הזאת. גם אני אשמח אם מישהו בפורום שמע או מכיר את השפה.

ממה שהבנתי מהדוגמאות כאן:

http://www.terjemar.net/phrase.php#sent
הפעלים מוחלפים בשמות תואר וב-participles (איך זה נקרא בעברית? בינוני?)
אז במקום "העץ נפל" יוצא משפט כמו "העץ נפול", ויש מילים מיוחדות שמסמנות סיבה, מיקום וזמן.

kabeemulo

New member
אז האם אפשר להגיד שהתארים האלה בעצם מתפקדים כפעלים,

וההבדל ביניהם לבין פעלים בשפות שאנחנו מכירים הוא רק שהם לא מוטים לזמן ולגוף? או שיש פה משהו מעבר לזה?

שאלה מעניינת. מה הופך משפט עברי לשמני?

למה אי אפשר להגיד שהנשוא במשפטים "הבית גדול" או "אני רדום" הוא בתפקיד פועל?

kabeemulo

New member
נראה לי ש"פועל" הוא לא "תפקיד", כי אם "חלק דיבר".

בעברית גם תארים (וגם שמות עצם) וגם פעלים יכולים לשמש כ"נשוא". פעלים, להבדיל מתארים ושמות עצם, מכילים מידע על גוף וזמן. מידע על גוף אפשר להביע בעברית גם במשפט שמני, אך מידע על זמן לא.

משפט שמני הוא לא לגמרי נטול מושג של זמן.

הנה, לדוגמה:
&nbsp
"השמיים כחולים" מדבר על הווה.
"העוף מוכן" או "הוא בחור מלומד" מרמז על העבר.
"אני מלא ציפייה" או "אני בדרך הביתה" מרמז על העתיד.

&nbsp
אז אולי בשפה ההיא זה עובד בצורה דומה.

ואפילו זמנים יותר מורכבים:

"אני כל השבוע בהתארגנויות, מלא ציפייה לקראת הטיול בחודש הבא שאחריו יש טיסה ארוכה חזרה לעיר שאני תושב שלה כבר שנתיים, מאז החתונה המוצלחת עם האוכל הטעים".
&nbsp
הווה, עתיד קרוב, עתיד רחוק יותר ועבר - והכל בלי אף פועל!

Mits Petel

New member
יש הבדל בין "זמן" כמושג סמנטי וכנטייה דקדוקית של פעלים.

מה שאנחנו קוראים נטיות של זמן עבר/עתיד על פעלים לאו דווקא מבטאות זמן עבר או עתיד אמיתיים, לדוגמה:

שאני ארצח מישהו לפני שנתיים! איזה רעיון אבסורדי!
הפועל מוטה בזמן "עתיד", אבל מתייחס לאירוע כביכול שקרה לפני שנתיים. זמן האירוע מבוטא פה לא ע"י נטיית הפועל אלא ע"י תיאור הזמן "לפני שנתיים". מה שאנחנו רגילים לקרוא לו נטיית עתיד
בעברית, יש לו הרבה מאוד תפקידים, הוא מסמן לרוב אי-ראליס (כולל משאלות, תקוות וכו').

שלושים שניות, והייתם פה!
פה אנחנו רואים נטיית "עבר", אבל מדובר במעשה בעתיד פרפקטיבי, כלומר האירוע מוצג ככזה שיסתיים תוך 30 שניות. מה שאנחנו קוראים לו "זמן עבר", הרבה פעמים מסמן פרפקטיביות (כך זה היה במערכת האספקטים המקראית).

בקיצור, הזמן הסמנטי של האירועים יכול להיות מסומן ע"י תיאורי זמן או ניתן להסקה מההקשר, ובהרבה מקרים אין לו קשר לנטיית הזמן של הפועל, שלפעמים בכלל לא מסמן זמן, אלא אספקט.

LiRs Lullaby

New member
מוזר ממש.

האם הורדת הפעלים דומה במובן מסויים לE-prime, שבו לא ניתן לכתוב משפט עם הפועל to be? רק שבשפה הקלנית הלכו עם זה יותר רחוק...?

למעלה