מישהו יכול להסביר לי את ההבדלים

חחיקו

New member
מישהו יכול להסביר לי את ההבדלים

בין ראשי פטיפון MM ו-MC ? מה ההבדל ? מה צריך לקנות ? מה צריך לדעת על זה ? חיפוש באינטרנט העלה רק מאמרים עם המון פרטים טכניים שלא עוזרים לי במיוחד. אני עומד לפני קנייה של פטיפון ולכן חשוב לי לדעת למה אני צריך לשים לב. שבת שלום ותודה לעונים שחר

mmhifi

New member
MC vs MM

From practical point of view you have to know that output level of MM cartridge is about 3 mv and of low-output MC is from 0.1 to 0.7mv. But there are high-output MC too. They have same output level as MM. In common case at the same price level low-output MC provides superior sound quality but need specially designed high-gain low-noise phono preamplifiers or step-up transformers

mmhifi

New member
Forgot

to add MM cartridges in common case have user-replacable needles but in case of MC you have to return cartridge to company for retipping or to buy new cart. Beside this turntable arms have to be of much better quality and are much pricier to accomodate MC cartridge

ariegur

New member
And the TT itself ! Which is the

most important part in the chain TT,Arm,Cart. Arye

yairf

New member
שלום שחר

דיברנו די מזמן על פטיפונים וכו´, הבטחתי לבוא לבקר ונעלמתי
אם אתה פנוי בבקרים אני אשמח לקפוץ, ולהיפך. איזה פטיפון אתה קונה? מאיפה וממי? יאיר

zach ashkenazy

New member
MM Vs MC

לדעתי, לאחר נסיונות רבים לאחרונה, אם אתה רוצה לעבוד עם MC אז ההשקעה הכספית היא הרבה יותר גדולה בכדי להוציא ממנו את המקסימום. כדאי ? .... כן.

רפרפים

New member
MM לעומת MC

באופן כללי ביותר ה MC (סליל זז) עדיף מבחינת עקומת ההיענות שלו וההפרדה בין L ל R. הוא מוסיקלי יותר אבל לעומת ה MM (מגנט זז) הוא רגיש מאוד לקיבול הכבלים בזרוע ובפטיפון עצמו, ברוב המקרים אי אפשר להחליף בו מחט אלא את הראש כולו, הוא נחות מבחינת ה traking ability שלו (יותר לחץ על התקליט מאשר MM) וכמובן הוא זקוק להגברה נוספת או ל step up transformer ולכן יכולה גם להיות כאן בעיה של רעשי רקע.

חחיקו

New member
המשך

האם בכל הפטיפונים יש אפשרות בחירה בין MM ו- MC ? או שמא הפטיפון מגיע בדיפולט MM או MC ? והאם זה משנה ביחס למגבר (או הקדם מגבר) כלומר, האם צריך להתאים את המגבר ביחס להגדרת הפטיפון ? לא כל כך הבנתי מה ש- MMHIFI כתב אז אם אפשר בבקשה, לאט ובעדינות להסביר לי אני אודה למסביר רבות. תודה שחר

J.B

New member
../images/Emo8.gifלאט ובעדינות

הראש המגנטי הינו אותו חלק שמחובר לקצע הזרוע של הפטיפון: בראש מותקנת מחט שעוקבת אחרי צורתו של החריץ שמוטבע בתקליט. תפקידו של הראש המגנטי הינו להמיר את האנרגיה הקינטית (תנועות המחט בתוך החריץ) לאנרגיה חשמלית שתוגבר לאחר מכן במגבר : המרה כזו ניתן לעשות ע"י תנועה יחסית של מגנט ביחס לסליל חשמלי (או להפך) - תנועה כזו תיצור מתח בסליל שתדירותו ועוצמתו ישתנו בהתאם לתנועת המחט. בראש מסוג (MOVING MAGNET (MM המחט מניעה מגנט שנע בין סלילים נייחים שמותקנים בראש (אחד עבור ערוץ ימין ואחד עבור שמאל). בראש מסוג (MOVING COIL (MC המחט מחוברת לסלילים, והסליל נע ביחס למגנט הקבוע בראש . ההבדל במבנה הוא זה שיוצר את המאפיינים השונים של 2 הסוגים: בראש MC המחט צריכה להניע סליל שקל במשקלו מהמגנט שהמחט מניעה בראש MM: לכן המחט יותר רגישה ומסוגלת לנאמנות גבוהה יותר, בעיקר בתדרים הגבוהים. מאידך, סליל עדין כזה לא מסוגל לשאת זרמים חזקים, ולכן תפוקת המתח של ראש MC נמוכה בהרבה מזו של ראש MM ולכן ראש MC זקוק להגברה נוספת. המסקנות שצריכות לעניין אותך מכל האמור לעיל הן: 1) לגבי ההגברה: *)יש מגברים (או קדם מגברים) שיש להם כניסת PHONO עבור ראשי MM בלבד (שהם הנפוצים יותר). אם אתה עובד עם מגבר כזה ותרצה להשתמש בראש MC תצטרך דרגת הגברה נוספת (STEP-UP ) בין הפטיפון למגבר. *)יש מגברים שהכניסה הזו מיועדת גם לראשי MC וגם ל-MM והבחירה בינהם נעשית ע"י מתג. *)יש מגברים (רוב המגברים בעידן ה-CD) שאין להם כניסת PHONO בכלל, ועבורם צריך לרכוש יחידת הגברה יעודית לפטיפון (PHONO STAGE). 2) לגבי הפטיפון : התפקיד של הפטיפון הוא לסובב את התקליט ולהוות פלטפורמה לזרוע שנושאת את הראש המגנטי : זה אולי נשמע פשוט, אבל קשה לביצוע אם אתה מעוניין בתוצאות טובות. פטיפון לא מגיע ב-DEFAULT עבור שום סוג של ראש, ואופן החיבור של הראשים לזרוע זהה עבור 2 הסוגים: אין דבר כזה "התאמה חשמלית" של פטיפון לראש...אבל הם צריכים להתאים זה לזה מבחינת התכונות המיכניות: מכיוון שראש MC רגיש הרבה יותר מראש MM הוא דורש פטיפון וזרוע איכותיים : הרכבתו על פטיפון לא איכותי תביא לתוצאות גרועות. כשתדע איזה פטיפון אתה מתכוון לרכוש, דווח לנו וננסה ליעץ לך לגבי התאמתו של הנ"ל לראשי MC. בהצלחה J.B

mmhifi

New member
You are better

teacher than I am. I want to add separate phonostage can be only for MM, only for MC or for MM/MC. It´s not good thing to use MM cart with MC-phonostage because you overload it. If you use MC cart with MM-phonostage you get noise and not enough loudness. In common case turntable setup is much more critical than setup of other sources so it´s very important to find good dealer to do the job

רון ו

New member
ויש סוג נוסף MMC בקטגורית ה MM

מצוי בראשים של B&O, SHURE ועוד מדובר בראש עם 4 מגנטים קבועים - 2 לכל צד עליהם מלופפים הסלילים המחט מחוברת לצלב מתכת קטנטן וקל המשיק לראשי המגנטים במרכזו מצוי הקנטילוור - הוא הגומי הזעיר המאפשר את תנועת הצלב ועמו המחט. מנסיון אישי עם ראשים כנ"ל של B&O יתרונם גם בתאום המושלם בין המחט לראש - שנמכרים רק כיחידה אחת ומאריכים ימים... באמת! רון

למעלה