מינוי אפרוטופוס?

ana39

New member
מינוי אפרוטופוס?

קראתי באחד המסרים ששאלתם אחת חדשה בפורום אם "מינו כבר אפרוטופוס".מה זה אמור להביע? היום קיבלנו תשובה רשמית מבטוח לאומי - הודעה שיש לבעלי זכות לקבל מטפל/ת 16 שעות בשבוע.אני עוד לא מעקלת את המצב שאני לא יכולה לצאת מהבית לעיסוקים שלי. עד לפני בערך 3 חודשים לא מצאתם אותי בבית,כל הזמן עסוקה או עם התנדבות ביד שרה,או בהשגחות,או בעזרה לבת שלי עם הנכדים (יש לי נכדה בת 13 100% נכה שלא מדברת,עם טונוס מאוד גבוה וצריך להרים אותה ולהזיז אותה וכל מיני ...).ועכשיו ... בום !!!אני נכנסת הביתה בסביבות 13:00 וגמרנו את החיים? קשה להסתגל ... זה אומר שאני אנוכית?להודות שאני רוצה את החיים שלי בחזרה???? חנה

ענתי44

New member
בוקר טוב חנה ../images/Emo24.gif

ראשית אני שולחת לך חיבוק חזק כי ניכר שאת בשוק של עיכול האלצהיימר. אפוטרופסות זה מינוי של אדם אחד או שניים מבין הקרובים שיהיה לו זכות להחליט במקום החולה שכידוע כבר אינו מסוגל להחליט לעצמו, להחליט. זהו אישור חוקי שהאדם לא יכול להחליט. יש אפוטרופסות כללית למשל, שמותר להחליט במקומו על עיניניו הכספיים של האדם בבנק או בכל מקום אחר. כי לא אחת החולה עלול לפעול בפזיזות כלכלית ולגרום עד פשיטת רגל. ויש גם אפוטרופסות לענייני גוף בלבד, ההוה אומר שמחליטים וחותמים במקומו לפני הליך רפואי. אם למשל לדוגמא שניים מבין חמשת ילדיו של אדם ימונו לאפוטרופסים צריך את הסגמת כל הילדים והסכמת האמא. כדי לקבל אפוטרופסות צריך לגשת לבית משפט לעינייני משפחה ולפתוח תיק ולהביא מסמכים כמו חוות דעת של עו"ס, חוות דעת רפואית וכדומה. זהו תהליך שלוקחים כחצי שנה. ועדיף שכל משפחה תעשה. לפחות אפוטרופסות רפואית כי חלילה וחס במקרה של טיפול רפואי כמו ניתוח לא יטפלו בחולה אם אין מי שיחתום במקומו. באשר לאישור של ביטוח לאומי, בצידו השני של האישור מפורט לך כל הגופים שכלולים בטיפול, למשל שמות של מרכזי יום וכן שם העו"ס שלכם. כל החלטה איך לחלק את השעות שקיבלתם צריכה להיות באישורה. העו"ס מקבלת את החלטת המשפחה ובמקרה של התלבטות עוזרת להחליט. חנה יקירה, את לא יכולה לקבל את חייך בחזרה כמו שהיו לפני. הבעל שלך חולה. במחלה איומה שתשפיע על כל המשפחה אבל!!!!!! את לא צריכה להפסיק את חייך. ואסור לך להפסיק. משפחתך ואת צריכים לשבת ולדון. לבחון אמצעים כלכליים ולראות האם יש ביכולתכם להביא עובד זר או לפחות עזרה פרטית להשאר עם הבעל גם אחרי שהוא חוזר ממרכז היום. זו יכולה להיות מכרה או שכנה שמחפשת עבודה נוספת או עובד סיעוד מקצועי, ישראלי או זר. ואז כשבעלך לא יהיה לבד, תוכלי להמשיך כמה שיותר בשיגרה שלך. ולהמשיך להתנדב ביד שרה ( תבורכי על כך) או לצאת לסידורים לשבת עם חברה או לעזור לטפל בנכדה שלך.

חנה יקרה

אל תרגישי רע כי את רוצה את החיים שלך ובצדק. זה מצב חדש עכשיו ועד שתתארגני ותדאגי שיהיה מישהו בבית איתו , תוכלי לחזור לעיסוקייך הקודמים בידיעה שהוא נמצא בהשגחה. לכן , לא להתייאש , רק להרגע ולהערך לחיים קצת אחרים. זה לא פשוט אך צריך כוחות נפש לשינויים אלה. מאחלת לך שתגיע מהר לסידור המתאים לכם ותוכלי לחזור לעיסוקייך וגם לעזור בטיפול בנכדה שזו בטח מעמסה לא קלה. בשורות טובות , טובה

ronnyw

New member
שלום חנה,

קיבלת תשובות נכונות ומדויקות, אני רק אוסיף ואחדד כמה נקודות: אפוטרופסות: תהליך קבלת אפוטרופסות הוא ארוך ומייגע, נעשה מול משרד המשפטים, אגף האפוטרופוס הכללי, לוקח כמה חודשים והרבה ניירת. אני נעזרתי בעו"ד, אבל ממש לא חייבים. הוא חשוב רק אם אין לך היום גישה לכל הכספים והרכוש שלכם, על מנת לאפשר לך שליטה עליהם. אם את ממילא שותפה לכל חשבונות הבנק שלכם - אני לא בטוחה שכל העניין כדאי. חשוב לשים לב שהוא לא ישתולל עם הכסף ויעשה איתו דברים לא הגיוניים. (למשל - יתרום סכומים לא הגיוניים, יחליט החלטות עסקיות מטורפות, יכתוב צוואה שאינה רלוונטית וכו'). אני (ואחי) אפוטרופסית של אימא שלי, וזה בלבול מוח נוראי. המדינה רוצה לוודא שאני מטפלת נכון בכספים שלה, לכן אני מחוייבת לדווח כל הזמן על כל מה שקורה בחשבונות שלה, מה שקורה עם הרכוש שלה וכו'. כל טרנזקציה כזו לוקחת המון זמן, המון ניירת, המון אישורים. בקיצור - אם המצב אצלכם הוא שאת ממילא שולטת בכספים, כדאי לך לשקול את הכדאיות. (מה שלא נכון לגבי אפוטרופסות על גוף). לגבי המשך חייך: אני מאלה שדוגלים (ומבצעים בפועל...) בלעשות כל מאמץ להמשיך בחיים, בתחביבים ובעיסוקים. הדרך היחידה לכך - העזרות בכח עזר. (אולי זה מחזיר אותנו להתנהלות שלנו עם ילדינו הקטנים בזמנו). אם את רוצה פתרון מלא - העזרי במטפל/מטפלת צמודים ל- 24 שעות. זה עולה כסף, זה דורש מקום בבית, זה דורש השלמה שלך עם אדם זר שמסתובב בבית - אבל זה מקנה לך חופש מלא להמשיך בלוח הזמנים שלך ובעיסוקייך. זה גם פתרון לטווח ארוך. לצערנו המחלה מתקדמת בכיוון אחד, ובמוקדם או במאוחר תזדקקי לסיוע. אז אולי כדאי ללכת על "מוקדם", ולהיות מוכנים לבאות? אם זה נראה לך מוקדם מידי - עשי (כפי שכתבו קודמי) פשרות: מצאי מישהו לפרקי זמן קצרים, העיקר שתמשיכי בחייך !! כמובן שהכל תלוי גם ביכולת הכספית, באישור להעסקת עובד זר (אם את רוצה להיות "חוקית". לא חייבים !!) וברצונך לחלוק את הבית עם זר/ה. ולגבי שאלתך (הפילוסופית במקצת) על אגואיזם: הרצון להמשיך בחיים (כולל עשיה, נתינה, טיפול בנכדה נכה וכו') - אם זה אגואיזם, אז אני - ורובנו - אגואיסטים גדולים. אני יכולה להמשיך ברוח הפילוסופית ולאמר לך, שאותו מנגנון שיש לנו, שדוחף אותנו להמשיך בחיינו בכל מצב, הוא זה שמאפשר התרוממות אחרי אסונות, שיקום לאחר מקרי מוות במשפחה וכו'. לי נראה שיותר קל דווקא לשקוע לתוך אומללות, רחמים עצמיים, דיכאון, התכנסות בד' אמות האסון, ואחר שקיעה לתוך ביצת הרחמים העצמיים. דווקא המשך החיים נראה לי כמו החוכמה האמיתית והלא-אגואיסטית !! אסיים רק במה שאנחנו אומרים תמיד פה בפורום: ברוב המקרים תראי שאין "פתרון טוב" ו"פתרון רע". יש "רע" ו"פחות רע".. אנחנו משתדלים תמיד לבחור את הפתרון הפחות רע... ומילה אופטימית: כולנו כאן, בפורום, מנהלים חיים מלאים: עובדים, לומדים, מחתנים ילדים, יולדים נכדים, חוגגים, מתעצבים - כל זה לצד המחלה, למרות המחלה. חנה, זה לא סוף העולם. זה פרק חדש וקשה, אבל עם רצון טוב, הערכות (שיתוף המשפחה ), אמונה (למי שרלוונטי) - צולחים אותו !!

hregev

New member
שלום חנה !

אנו כולנו שוחים באותה בריכה, רפש אמנם אבל בריכה, התפרצתי כי בדיוק לפני ימים ספורים דיברתי עם אותו עורך-דין שיעץ לפני זמן מה בפורום . אני שאלתי אותו בנוגע לאפוטרופסות רכוש וגוף. נאמר לי שאם אני שותפת כמו אישי בחשבון הבנק וכמו גם הבית רשום על שם שנינו אז אין טעם לעשות אפוטרופסות על רכוש, מכיון שממילא רק אני חותמן בכל המקומות ובמידה ועושים על הרכוש והכל נרשם חייבים לדווח כל שנה על המצב וזה בלבול מוח מיותר. על אפוטרופסות של גוף כדאי לעשות כי באמת לא תעשה כל פעולה רפואית חריגה אם לא יהיה מי שיחתום ויקבל את האחריות, אני עשיתי אפוטרופסות גוף ב-13.1 ומשום מה נתנו לי רק ל-60 יום ועכשיו אני צריכה לחדש את הכל . הלואי שתהיינה רק בשורות טובות חני

חנה שלום../images/Emo24.gif

בענין האפוטרופסות - אני חושבת שאם יש לך חשבון בנק משותף עם בעלך עליך לפעול. עצתי לך לפתוח חשבון בנק על שמך ולהעביר את כל הכספים מהחשבון המשותף על שמך בלבד. חשבון על שם בעלך את צריכה בשביל כספים שיתקבלו בהמשך מביטוח. לאו דוקא מביטוח לאומי. אם יש לו ביטוח סיעודי למשל דרך קופח. בנושא הכספים : יש פה משהו מאוד אכזרי וכאילו לא מכובד. אך עליך לשמור על כספיך ולו רק בידיעה שבעלך לא ממש בעל שקול דעת. קרה כבר לא פעם שעובדים זרים הצליחו להוציא כספים ממטופלים . דבר נוסף: במידה ויצטרך להכנס למוסד (.....) משרד הבריאות בודק בציציות שנה אחורה. ולכן כדי להערך לכך מראש. המחלה הזו רק ממשיכה וממשיכה ופוגעת בכל חלקה טובה. מקוה שתמשיכי להיות חזקה ושמרי על עצמך אור ואהבה רחל

למעלה