מחשבות פרישה והחלטה שהיא לא החלטה.

Rinushkaa

New member
מחשבות פרישה והחלטה שהיא לא החלטה.

מישהו שנמצא בהתלבטות על המסלול ביקש ממני עצה. התחלתי לכתוב לו שאין לי תשובה בשבילו ותכננתי לעשות את זה ממש קצר, בכל זאת לומדים מחר מוקדם. בסוף יצא ארוך מדי אז החלטתי לפרסם את זה פה להנאתכם... אם אתה מחפש פתרון - אז אין! כשהתחלתי את המסלול הזה הרגשתי כמו מלכת העולם - בת 17, עצמאית, גרה לבד, לומדת באונ' לתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים - נשמע ומרגיש הכי מדהים שיש. באונ' רכשתי המון חברים, ייחצנתי מסיבות, התעסקתי עם כל מיני דברים באגודה, התרוצצתי ממקום למקום, ידיי היו בכל מכל וממש הרגשתי מסמר הערב. לקראת סוף שנה א ירדה קצת האופוריה והלימודים ממש שיעממו אותי. הרגשתי שהציפיות מהתואר ממש לא התקרבו לתוצאות ושאני לא במקום הנכון מבחינה מקצועית, אבל אמרתי - וואלה, את כולה שנה א, מה שאת לומדת עכשיו זה לא המקצוע, כל הדברים המעניינים עוד יגיעו בהמשך - חכי, אל תברחי עדיין. גם הטירונות בקיץ יצרה קצת רעל אבל מצד שני היא גם גרמה לי להבין כמה אטום ודפוק הצבא. שנה ב נגמרה לא רע. הממוצע התחיל לעלות ובאופק התחיל להתגבש טיול לדרום אמריקה - חלום חיי! אמרתי הנה - הרווחתי מכל העולמות, לא פספסתי את הטיול ולא פספסתי שנתיים מהחיים בתור פקידה. רק כשחזרתי מהטיול הבנתי עד כמה המחשבה שלי הייתה מוטעית. למי שלא עשה את הטיול הזה קשה להבין את העוצמה שטמונה בו ואת החשיבות של החופש העילאי הזה שאין שום דבר בעולם שמשתווה לו. כמובן שעבור כל אדם החוויות שאני מתארת הן שונות - אבל כאן בדיוק טמונה הבעיה - אי אפשר להחליט מראש מה נאהב ומה לא, מה יתאים לנו ומה לא - בגלל זה אני כלכך נגד המסלול הזה. כשחזרתי, אחרי שלושה חודשים, התחילו הרהורי הפרישה האמיתיים. הרגשתי שלא מיציתי את הטיול, שאני צריכה לחזור, שאני חייבת עוד! ולא כי זה משכר או ממכר, כי זה פשוט צורך בלתי מוסבר. אמרתי שאני לא בטוחה בתחום, אני לא בטוחה בשיבוץ, אני לא בטוחה בכלום מלבד העובדה שחסר לי חופש. החוסר וודאות שהצבא מעמיד אותנו בו הוא נוראי. המחשבה שהתחייבתי ל9 שנים שבהן אני כבולה לכח בלתי נראה ובלתי צפוי - יצרו בי סבל ודיכאון שנמשכו זמן רב. בטח כשאני יודעת מה אני מפספסת... רק לשם הבהרה, לא הכל כלכך דרמטי ושלילי בעתודה. לא משנה שיבוץ טוב/לא טוב - אנחנו מקבלים מלגה וודאית שמכסה כמעט את כל שכר הלימוד, יש לנו עבודה למשך תקופה ארוכה ובלתי תלויה בכמות הפאשלות שנעשה ובסוף השירות מחכה לנו טופס קורות חיים והמלצות שרבים בגילנו היו רק חולמים עליהם. הסיכוי שבתום השירות נמצא עבודה מפוצצת הוא מטורף, בטח אם בהתחשב לגיל. וכמובן שאחרי השירות מחכות לנו כל האופציות שרק נבחר - לטייל, לנוח, לעבוד, לבנות משפחה... מי אמר שגיל 26-27 זה מאוחר מדי לכל אלו? הרי אנחנו משקרים לעצמנו אם נחשוב ככה... הבעיה היחידה מבחינתי עם כל הסיפור הזה הוא שאם אכן אתחיל לבנות משפחה בגיל הזה, האפשרויות לטיול מצטמצמות - אבל כמובן שבסופו של דבר, הכל תלוי בנו. שנה ג התבררה כקצת יותר מעניינת וסוף סוף הגיעו הקורסים שלשמם בחרתי בתואר הזה. אבל, החוסר וודאות הזה והמחשבות על הפרישה הכניסו אותי לדיכאון קשה ופשוט אבד לי החשק להכל. ישנתי כל היום, הברזתי מהלימודים, הפסקתי לצאת ודי התבודדתי. לא הייתי מסוגלת להחליט שום דבר בטח לא החלטה כלכך קשה עם משמעות מאוד כבדה - לעזוב את הדירה שלי אחרי שסוף סוף אחרי שנתיים מצאתי שותפים מקסימים וממש נהיה כיף לגור בה, לוותר על שכ"ד לשנה, להחזיר 3 מענקים, לעזוב את ב"ש שאני כלכך אוהבת לטובת שירות לא ברור, להפסיק את התואר באמצע, עכשיו שאני כלכך קרובה לסוף וכשיש סוף סוף קורסים לעניין. מצד שני אני אשרת שנתיים ואסע לטייל, אחזור בראש שקט לסיים את התואר או להתחיל אחד אחד עם זמן לרוץ למועצה ולהתמודד לתפקידים אחרים באגודה כמו שכלכך רציתי ולא היה לי זמן, אבל אז אני אצטרך לחפש עבודה, לא ברור איפה ואיך ומן הסתם צריך להתחיל מלטה ומי יודע כמה זמן ייקח באזרחות להגיע לתפקידים שמציע לי הצבא. אפילו אם פאוור פוינט יהיה מעורב בחלק גדול מהתפקיד - זה לא יהיה שונה בהרבה מכל תפקיד התחלתי באזרחות. בקיצור ההחלטה הזאת הוציאה אותי מדעתי, תרתי משמע. גם העלתי 5 קילו והרגשתי נורא. ניסיתי לחכות לראיונות, בתקווה ששם אני אקבל איזשהו מושג על העתיד שלי בצבא אבל הם רק בלבלו אותי עוד יותר... התייעצתי ושאלתי ודיברתי על זה עם כל מי שנקרה לדרכי - הייתי אבודה. בסופו של דבר, משכתי את ההחלטה לרגע האחרון ובעצם בחרתי שלא לבחור. אני לא בטוחה מתי אבל פשוט השלמתי עם זה וזרמתי הלאה. אני מאמינה גדולה בגורל ומה שצריך לקרות יקרה בין כה וכה. שינוי של 180 מעלות בחיים יכול היה לעשות טוב ויכול גם היה לעשות נזק בדרך למטרה הגדולה ואני בחרתי להשאר במצב הקיים בניכוי הדיכאון. התחלתי את תקופת מבחנים בצורה לא משהו אבל כשהגיע רגע האמת הפצצתי ברמות שלא האמנתי שאני מסוגלת. יצאו לי ציונים מעלפים ואני אמנם עדיין בעיצומה של תק' מבחנים שנמשכת עמוק לתוך הסמסטר אבל הדיכאון ירד והתחלתי להתאפס על עצמי. המסקנות שלי מתוך כל אלו הן ששנה א אינה מראה ליתר התואר - בטח בהשוואה לשנה האחרונה ודחיית הלימודים היא רק עניין של זמן. בסופו של דבר שני המסלולים מתאחדים למסלול אחד מה שאומר שאם תפרוש זה לא אומר שחייך יהיו ורודים וכנל ההיפך. פתרון אם כך, אין. כל שאני יכולה לעשות הוא לאחל לך בהצלחה ולקוות שאולי מתוך מגוון השיקולים שלי תצליח להגיע למסקנה ברורה. וגם אם לא, לא נורא. אתה עוד צעיר, תעשה טירונות, תראה מה מצפה לך ותחליט. אני מאמינה שיהיה טוב אם נחליט שזה מה שיהיה - הדרך להחלטה כזאת רצופה בקשיים ומהמורות - אבל תחליט מה שתחליט, לעולם תשאל - מה אם?! הדבר היחיד שאני יודעת הוא זה - אתה אדון לגורלך במובן שאם תחליט להיות מאושר, מאושר תהיה, יהיה גורלך אשר יהיה. (מעט פואטיקה לסיום לא הזיקה לאיש..) בהצלחה!

Rinushkaa

New member
אה, ושכחתי

השיקול העיקרי שלי היה "החופש לבחור", הרגשתי שזה הדבר העיקרי שניטל ממני בכל התהליך המייגע הזה. מצד שני, המחשבה שאני מוותרת על חופש למשך 6 שנים אבל מרוויחה בהמשך נקודת פתיחה גבוהה הרבה יותר עם אפשרות לממן חופש מלא - כנראה שהכריעה את הכף. *יש לציין שהמקצוע שלי ככלכנית טומן בחובו אפשרויות פריסה הרבה יותר רחבות מאד ממקצוע כמו ספרות למשל והוא מהווה בסיס טוב כמעט לכל תפקיד ניהולי שארצה בו (ובזה לפחות אני בטוחה...) כמו גם אפשרויות שיבוץ "טובות" יותר ולכן היה לי קל יותר להאמין שהשירות לא יהיה עד כדי כך נוראי וכן יתרום לי לא למעט לקורות החיים ולאפשרויות בחוץ.

איכשהו יש לי הרגשה ש..

מה שבאמת הכריע את הכף,בלי קשר למה היתה ההחלטה הנבונה,הוא מה שמכריע בדרך כלל את הכף אצל אלו ששוקלים מאוד ברצינות לפרוש ובסוף לא פורשים וזה הרצון להישאר במצב שאתה נמצא בו ולא לעשות את המאמצים הכבירים של לשנות את החיים שלך ברגע. זה פשוט מאוד קל לא לשנות ומאוד קשה לעשות את ההפך. שיהיה בהצלחה,מקווה בשבילך שלא תתחרטי.

Rinushkaa

New member
זה אולי קשה אבל כן הייתי מוכנה לזה

למרות שכמו שאמרתי זה בהחלט היה שיקול....

נו,אז בואי נדבר תכלס..

את ה-5 קילו הצלחת להוריד?
ואם להיות רציני,אני חושב שבסוף הגעת למסקנה הנכונה והיא שבמקרה שלך את ממש לא יכולה לדעת מה היה עדיף לך,לפרוש או להישאר,ואכן יש סיכוי שבצבא תקבלי תפקיד שהוא לא משמעותית פחות טוב מזה שבאזרחות (אם כי בוודאות לא כל התפקידים יותר טובים מאשר אלו שבאזרחות). כמו שחבר שלי ניר (niruzu) אומר,תזרמי.. לא כל גחמה שיש בדיוק עכשיו צריכה להכתיב את העתיד ולא צריך לשבור את הכלים כי בדיוק עכשיו מאוד מתאים לך חופש (ודוגרי,למי ומתי זה לא מתאים?).

niruzu

New member
ידידי...

סתם, אחי............ אני אוהב אותך. הכי חשוב לזרום!!!!!!!!!!!!!! תחשוב לאן זה הוביל אותי, ואם לא הייתי זורם איפה הייתי היום בחיים.. אתה יודע אחי, יכול להיות שהיה יותר טוב, יכול להיות שלא, אבל בתכלס העיקר שידעת שזאת הייתה הבחירה שלך. בגדול, זה נשמע כמו זיון שכל אחד גדול מה שכתבתי, אבל אני יודע שלפחות עבורי, זה מה שבאמת היה. מקווה לראות אותך בקרוב...

אתה מקווה לראות אותי בקרוב?!

תגיע כבר הביתה (אני עדיין באשליה שחיפה זה הבית) אז אני אראה אותך. עוד מעט אני שוכח איך אתה נראה.. אוהב אותך גם אחי ואפילו מתגעגע

פואטיקה בשקל. גיבוב ניו אייג'י

"אתה אדון לגורלך במובן שאם תחליט להיות מאושר, מאושר תהיה, יהיה גורלך אשר יהיה." פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח. או כמאמר בר"ל: משתינים עליך? תגיד שזה גשם. אה, עוד דבר אחד: " לא משנה שיבוץ טוב/לא טוב - אנחנו מקבלים מלגה וודאית שמכסה כמעט את כל שכר הלימוד, יש לנו עבודה למשך תקופה ארוכה ובלתי תלויה בכמות הפאשלות שנעשה ובסוף השירות מחכה לנו טופס קורות חיים והמלצות שרבים בגילנו היו רק חולמים עליהם. הסיכוי שבתום השירות נמצא עבודה מפוצצת הוא מטורף, בטח אם בהתחשב לגיל. וכמובן שאחרי השירות מחכות לנו כל האופציות שרק נבחר - לטייל, לנוח, לעבוד, לבנות משפחה... מי אמר שגיל 26-27 זה מאוחר מדי לכל אלו? הרי אנחנו משקרים לעצמנו אם נחשוב ככה..." את קוראת את מה שאת רושמת לפני שאת לוחצת על "שלח"?

mike76tlv

New member
Easy tiger...

השאלה הנשאלת היא "מישהו שנמצא בהתלבטות על המסלול ביקש ממני עצה" - באיזה התלבטות הוא נמצא ? הוא תיכוניסט ששוקל להירשם ? הוא עתודאי בלימודים ששוקל לפרוש ? הוא עתודאי לפני חזל"ש ששבוז מהעתיד ? מה ?

Rinushkaa

New member
טוב, אז זה היה קצת פואטי מדי.

זכותי לסיים את כתביי בצורה שאבחר. זה מה שאני מאמינה בו - זב"שלי... בכל אופן, לשאלתך - קראתי את מה שכתבתי ואפילו כמה פעמים. אני לא יודעת איפה אתה נמצא כרגע, אבל כל החברים סביבי שרק מסיימים את התואר הם בני 25-27, רובם רווקים, מובטלים וחסרי נסיון מקצועי (ובלי מלגות - גם לי יש פר"ח אז זה לא נחשב..). עכשיו תסביר לי איפה הבעייתיות במה שכתבתי?

כן ברור, אלה מהשואה היו סתם בכיינים

ב. הבעיותיות היא בדברים הבאים: 1. מלגה שמכסה כמעט את כל שכר הלימוד- את בתור עתודאית מחוייבת לשנת חובה נוספת על השנתיים שקבועות בחוק. אם נצא מנקודת הנחה די הגיונית שהיית עובדת בשנה הזו ללא העתודה אז ההפסד הכספי שלך מסתכם לכל הפחות ב2000*12 (עבודה במשרה חלקית 3-4 פעמים בשבוע בלי להתאמץ יותר מדי). שכר הלימוד לתואר תלת שנתי הוא 3*8500 לערך. תעשי את החשבון לבד. 2. אותם "נטולי" מלגות כביכול לומדים על חשבון הפיקדון שגובהו ללוחם הוא 24 אלף,לתומך לחימה 20 אלף ולבנות (תומכות לחימה) 13 אלף.נכון שזה לא מכסה את כל שכר הלימוד אבל לפחות הן לא עשו עוד שנה בחינם. 3. טופס קו"ח והמלצות שהיינו יכולים רק לחלום עליהם? עבודה מפוצצת? בתור מה? בתור שומרת בקניון? 4. קשה קשה באזרחות. אין כלה, אין עבודה, אין מלגה.

NotMyUser

New member
לגבי 3+4 - אל תבלע כל מה שאומרים לך

"העתודה הרסה לי את קורות החיים" - עיוות האמת גם הממורמרים ביותר מודים שהעתודה שיפרה להם את התעסוקה לאחריה אין דוגמא למישהו שהיה צריך למחוק את העתודה מהקו"ח כדי לא להיות שומר בקניון כדבריך ראה קישורים למטה למצבים אחרים...

טלד

New member
הוכחה מנצחת

אז הבאת שלוש התבכיינויות של אנשים - ביג דיל. לא רק שלא רק שהממורמרים לא טוענים שהשתפרה להם התעסוקה - חלק מהלא ממורמרים טוענים שהיא לא... תחפש קישורים לבד, אין לי כח לטרוח.

Rinushkaa

New member
מה שאני יודעת הוא

שיש אנשים שעוד לא סיימו את התואר וכבר מצאו עבודה סבירה. ייקח להם קצת זמן להתקדם אבל הם יגיעו לשם. מצד שני יש אנשים שכבר שנה וחצי ממלצרים בת"א כי הם לא מוצאים משהו שמתאים להם - גם כאלה יש וגם הם אני לא מאמינה שיגיעו לרחוב בקלות. תאכלס, היום בפאב או מסעדה טובים, אפשר לעשות ים כסף ובלי שום השכלה - בגלל זה לא נלך ללמוד? לא. בכל מקרה, אני יודעת בשהנדסה זה מעט שונה ואין ספק שאתם נדפקים יותר. בכלכלה בכל אופן, אני מאמינה שאפשרויות השיבוץ מעט מבטיחות יותר (ומי שעשה בשכל ובחר תעשייה וניהול - בוודאות שיחק אותה...) הכל שאלה של תזמון - אני בגיל 26 יצא לשוק עם משקל וקשרים. חברים שלי יוצאת לשוק בגיל 25-27 בלי כלום ביד. גם אם לטענתי המשקל שלי הוא כלום - הוא בטח שווה יותר מהכלום של המקבילים אליי...

סתם מסקרן

אפשרויות התעסוקה לכלכלנים נחלקות באופן גס לשניים למיטב ידיעתי: כלכלנים בשוק ההון וכלכלנים בתעשיה. (כאשר הרוב מגיעים לעבודה בשוק ההון) אפשר להניח שהנסיון הצבאי שרוכש כלכלן בצבא (בהנחה שהוא באמת רוכש אותו) לא ממש מקדם אותו מבחינת מציאת עבודה בשוק ההון (אלא אם כן הוא עסק במכירת תיק המניות של חלוץ
) לכן האפשרות הנותרת היא עבודה בתור כלכלנית בתעשיה. איזה תפקיד את בונה שתקבלי כשתצאי לאזרחות? תפקיד שני של כלכלן במפעל תעשייתי? תעשי הסבה כמו כלכלנים רבים לראש מחלקה מסחרית? מנהלת שירות לקוחות? תבני על להתקבל לעתודה הניהולית של אחד הבנקים? תלכי למגזר הציבורי? מה בדיוק את רוצה לעשות? איפה אותו יתרון עצום מבחינת קשרים? את בונה על לעבוד בתור כלכלנית בתעשיות הבטחוניות? (במאמר מוסגר אפשר לספר שזה לא שוס גדול: 5-7 ברוטו לתפקיד ראשון) לא ברור לי. אה עוד דבר, אני בחרתי בתעשיה וניהול. איך בדיוק שיחקתי אותה?

ianiri

New member
מה לא ברור ?

אתה הרי שיחקת אותה בענק ! אתה המשכת את הלימודים שלך ברצף, בלי הפסקה מהתיכון, מה שבוודאות תרם להשגים שלך. אתה קיבלת מלגת לימודים שאפשרה ומאפשרת לך ללמוד בלי לחצים כלכליים ומבלי שתצטרך לטרוח כמו שאר הסטודנטים למצוא עבודה בזמן הלימודים. אתה הולך לצבור נסיון בעל חשיבות מהמעלה הראשונה, גרג ! באיזה מקום אחר יתנו לך לנהל תקציבים ופרוייקטים בסכומים של מליוני דולרים בלי נסיון ? אתה לומד בשקט, בלי שום הפרעה של הצבא. תסתכל על זה ככה, אתה בגיל 22 תהיה עם תואר ראשון בתעו"ן, בגיל 25 תיכנס לקבע ותרוויח משכורת בזמן שהחברים שלך רק ימלצרו ויעבדו בעבודות מזדמנות. בגיל 28 תשתחרר בוודאות עם 6 שנות נסיון מעולות ותואר שני. הרי אם לא היית הולך לעתודה אז היית שורף 3 שנים בחובה בלי נסיון, אחרי הצבא היית צריך שנה רק כדי לצאת מהניוון, עוד שנה כדי לעשות בגרויות מחדש, עוד שנה בשביל פסיכומטרי (אם לא ידעת, אז יש חוק שאומר שמי שלא הולך לעתודה שורף שנתיים על מקצי שיפורים, זה בדוק). אם עוד היית רוצה לצאת לטיול ארוך בחו"ל בטח היית שורף עוד שנה על העבודה והטיול. תחשוב על זה היית מסיים את התואר בגיל 29, בלי שום נסיון ועם ציונים נמוכים כי לא המשכת לימודים ישר בתום התיכון. היי, יכול להיות שאפילו היית לוקח פטריה בטיול וחוזר דולפין. מה אז אמא היתה אומרת ? קח את זה בקלות, גרג, עשית עסקה משתלמת להפליא, נכון שאתה ממש, אבל, ממש מרוצה ?...

למעלה