מחשבה על NLP

sleeper22

New member
מחשבה על NLP

בNLP לומדים איך לשנות מצב אחד של אדם למצב אחר. זה טוב, זה עובד. השאלה אם אתם חושבים שזה מספיק ? למשל יש מצב שאנחנו רוצים יחס אחר לאנשים מסוימים. אחרי השינוי. זה מספיק ? אתם לא חושבים שצריך להביא את הבנאדם לידי הבנה למה הוא הוא התייחס אליהם ככה מלכתחילה. אני יודע שאני נוגע פה בפסיכולוגיה. לחפור ולגלות מה הביא למצב הלא רצוי. אבל אני מדבר על סיטואציה שמגיעים לגורם ומבינים למה הגורם גרם לבעיה. אני יודע שזה עובד אצלי. כאשר יש משהו שמציק לי. אני חושב -למה- אני חושב את המחשבה ומגיע לתשובות שמביאות אותי לשינוי. כלומר מחשבה על מחשבה

DARKban

New member
מעניין שהעלית את זה ו...

אולי רצוי שתקרא קצת חומר על ניורו סמנטיקה (האסכולה של מייקל הול ב-NLP). יש שם המון נגיעה במחשבות על מחשבות ובאמונות על אמונות וההשפעה שלהן עלינו.

DARKban

New member
המממ...

אישית אני ממליץ לקרוא את רוב מה שהוא כתב. העניין הוא שכמו כל דבר אחר שאתה קורא, נסה את זה וסנן את מה שלא עובד.

מצא

New member
בn.l.p יש אמנם התייחסות לאיך

לשנות,אבל בנוסף יש התייחסות לאיזה מחשבה או רגש יוצרים את הטריגר להתנהגות, בנוסף יש התייחסות לרווח המישני של ההתנהגות, ולכוונה שעומדת מאחרי ההתנהגות. טכניקה נוספת היא 'שיחזור זיכרונות'- שבה "הולכים" אחורה בזמן לפעם הראשונה,שנוצר דפוס החשיבה ה"לא רצוי" ושם מקבלים הרבה מידע על המקור והשפעתו בהווה. זאת ועוד טכניקות שמאפשרות התבוננות והבנה,כך ש n.l.p הוא מעבר לטכניקה להתמודדות עם המצב, הוא גם מאפשר הבנה עמוקה של מי אנחנו ,איך אנחנו חושבים ,מרגישים ומתנהגים,ואיך הרבדים הללו נוצרו עם השנים,וכמובן שהערך המוסף הוא שאנו מקבלים כלים להתמודדות ושינוי בהווה. יום טוב
עידית

sleeper22

New member
אני לא רק מדבר

על הTRIGGER אני מדבר על זה שאולי צריך שינוי גם בהשקפה של הבנאדם על העולם. למשל אם מישהו אמר לי בגיל 9 אתה אידיוט ואז זה גרם לי לכל מיני תופעות בעתיד. אפשר לחזור אחורה, אולי לעשות שיכתוב מחדש של ההיסטוריה. אבל מה יקרה כשמישהו שוב! פעם יגיד לי אתה אידיוט. אני אגיע לאותו מצב ואני אצטרך לתכנת את עצמי מחדש. NLP עוסק בשינוי סיטואציות, זיכרונות שינוי הרגשות בנוגע לדימיון/מציאות. NLP לא יגרום לי לשנות את ההשקפה שלי על העולם. ובהתאם לדוגמא הזאת, איש NLP לא יאמר לי לנסות להבין את הבנאדם שאמר לי את זה סה"כ רצה להרגיש טוב עם עצמו ואני לא בהכרח אידיוט. יכול להיות שהבנאדם עשה הכללות לגבי סוג התנהגות מסוים ולכן החליט לומר - אידיוט. כשבנאדם משנה את ההשקפה שלו ולא רק שינוי "תוכנה". (למרות שהשקפה היא גם "תוכנה"). כסיטואציה דומה תקרה לו בעתיד ולא בהכרח יאמרו לי אידיוט אלא טיפש. או פגיעה אחרת. איש שלא שינה את ההשקפה שלו על החיים יפגע פעם נוספת. (הדוגמא לא משקפת מציאות/עבר שלי אלא רק דימיון
)

בדרך כלל

אם בגיל 9 מישהו אמר למישהו אידיוט זה רק יתווסף לעוד מילים אחרות מגיל מוקדם יותר. השקפת עולם של ילד בן 9 או של ילד בן 100 אינה מתבססת על מילה אחת. כמו באבני בנין שנערמות אחת על השניה כך גם כאן יש מקום חשוב לתהליכי גדילה בסביבה הראשונה: ההורים. כדי לבצע "תיקון"... "שינוי" למצב חשיבתי נקודתי לא צריך בהכרח לשנות תפיסת עולם. כאשר ברז דולף מחליפים את כל הצנרת של הברז? והסיפון? והגומיות?... NLP ביסודו מאפשר הרבה מקום פתוח וגמישות. שינויים מתרחשים כאשר הם בהתאמה למטרה שמציבים. האם יכול להיות שאתה מחשבתי, לכן קל לך להפעיל מחשבה על מחשבה? במעגל החוויה יש עוד פלחים, מה עם רגש? איך אתה מרגיש כשעולה לך מחשבה על מחשבה? איזה תחושה מבפנים? בדרך כלל כאשר חווים מחדש רגש חבוי ומעלים תובנה לגביו, ניתן גם לבצע ניקוי שמוביל לשינוי בהתנהגות. אז מה היתה המטרה?
לילה טוב תמר

sleeper22

New member
המטרה

הייתה לשמוע מה אתם אומרים על הנושא ואולי על כלי בNLP שאני לא מכיר לשינוי תפיסת עולם

sleeper22

New member
את השתמשת

במונח תפיסת עולם ולכן השתמשתי גם אני אני השתמשתי דווקא במושג השקפת עולם. איך תופסים את העולם ? תסלחי לי...בביצים

sleeper22

New member
מה הכוונה מחשבתי?

לא מכיר את הקיטלוג הזה פשוט כל בנאדם חושב, השאלה היא אם הוא מנסה לנתח את עצמו ולחשוב מה הביא אותו לחשיבה מסוימת. רגש מגיע בעקבות מחשבה כאשר משנים את תפיסת עולם שהביאה למחשבה גם משתנה הרגש. שינוי תפיסת עולם מתבצע לדעתי ע"י מחשבה על מחשבה. מה אני מרגיש כשאני חווה מחשבה על מחשבה ? מעניין לדעת למה את רוצה לדעת את זה... ולדעתי זה ייצר של סקרנות, שאיפה לשינוי/שיפור/הבנה . זה מגיע מגישה לחיים שאם אני משנה את המחשבה שלי תשתנה ההתנהגות וגם המציאות. אני מניח כשאני חושב מחשבה על מחשבה זה הרבה יותר כיף. במונחי מחשב... הרבה יותר כיף לתכנת את התוכנה ולשנות את המציאות מאשר להיתקע באיזה קטע קוד שמביא את רוב האנשים ללולאה פנימית, תקיעות, פחד ועוד הרבה תופעות לוואי (בשפה האנושית, הדיאלוג האישי) ובשפה שלי... חלומות טובים...

הכוונה למחשבתי

כל אדם מנסה לנתח את עצמו ולחשוב על פי תפיסת עולם שלו מפנים. כשמתאים לו והוא בוחר לעשות כך. מתוך נסיוני מה שזוכרים במחשבה נפרם כאשר הרגש שנלווה או התחושה עולה. במונחי מחשב... המחשבה היא עיבוד הנתונים... הנתונים שקיימים במציאות הפנימית. כאשר אני מנסה לנתח את עצמי במחשבה על מחשבה אני עלולה לפספס את הפלח המושמט, זה שתמיד אני בורחת ממנו בלהשיג את המטרה. הסבר: במעגל החויה שלנו שלשה חלקים: התנהגות: שכולל תנועות ודיבור מחשבות: שכולל תמונות בדמיון ודו שיח פנימי... מחשבה על מחשבה רגשות: תחושות ורגשות כמובן אם תשים לב תוכל לשמוע אנשים מדברים בשפה על פי הפלח הדומיננטי שלהם למשל "התנהגותים" יגידו עשיתי ... אני עושה... אני צריך לעשות... "שמעתיים ישתמשו יותר ב - שמעתי ש... שמעת מה קרה... כמה רעש היה... "מחשבתיים" יגידו חשבתי ש... לדעתי... אני חושב ש... יכול להיות מצב, שבו אתה משתמש הרבה במחשבות ואז מתכנת אמנם בכיף את התוכנה כדי לבצע שינוי במקום להתקע, אלה שהלולאה הפנימית נשארת תקועה, והיא נשארת תקועה מפני שעוקפים אותה במקום לפרום אותה. שיהיה רק טוב תמר

אפשר לשנות מחשבה,

אבל זו לא הדרך היחידה. אפשר להישאר עם אותה מחשבה אך לשנות את הרגש הנלווה אליה, או אפשר להשאיר את המחשבה והרגש הקדומים אבל לשנות את ההתנהגות. כל אחד מהשינויים האלה יכול להביא הקלה או החמרה של המצב. למשל אם המחשבה "אני אידיוט" עולה בעקבות מישהו שאמר לך "אתה אידיוט" מעלה את הרגש - "אני חסר אונים" ואת ההתנהגות - "להתכנס בתוך עצמי ולהימנע מעימות - אפשר לשנות את המחשבה. למשל - במקום אני אידיוט לחשוב, אני חכם. הרגש וההתנהגות ישתנו בהתאם. אבל אפשר להשאיר את המחשבה אני אידיוט, אך להרגיש מלא כוח בטיפשותי, כלומר, לסגל רגש של יכולת במקום רגש של חוסר אונים כלפי המחשבה אני אידיוט. ואפשר להשאיר את שניהם ורק לשנות את ההתנהגות - כלומר, כשאני חסר אונים, אני מבקש עידוד ועזרה ממישהו במקום לברוח מהתמודדות.

אפשר לשנות מחשבה,

אבל זו לא הדרך היחידה. אפשר להישאר עם אותה מחשבה אך לשנות את הרגש הנלווה אליה, או אפשר להשאיר את המחשבה והרגש הקדומים אבל לשנות את ההתנהגות. כל אחד מהשינויים האלה יכול להביא הקלה או החמרה של המצב. למשל אם המחשבה "אני אידיוט" עולה בעקבות מישהו שאמר לך "אתה אידיוט" מעלה את הרגש - "אני חסר אונים" ואת ההתנהגות - "להתכנס בתוך עצמי ולהימנע מעימות - אפשר לשנות את המחשבה. למשל - במקום אני אידיוט לחשוב, אני חכם. הרגש וההתנהגות ישתנו בהתאם. אבל אפשר להשאיר את המחשבה אני אידיוט, אך להרגיש מלא כוח בטיפשותי, כלומר, לסגל רגש של יכולת במקום רגש של חוסר אונים כלפי המחשבה אני אידיוט. ואפשר להשאיר את שניהם ורק לשנות את ההתנהגות - כלומר, כשאני חסר אונים, אני מבקש עידוד ועזרה ממישהו במקום לברוח מהתמודדות.

גם דרך נל"פ אפשר לשנות את הגישה

שלך לעולם. את האופן שבו אתה תופס את המציאות. שינית את המפה, שינית את הגישה. לפעמים שינוי התכנה משנה את הגישה, לפעמים שינוי הגישה משנה את התכנה. לפעמים צריך את שניהם. כל מקרה לגופו. אם יש לך שאלה ספציפית ולא שאלה פילוסופית אפשר יהיה לענות לך יותר לעומק ולעניין. כל עוד זה נשאר ברמה הפילוסופית לא יהיה לזה סוף. יודע למה? כי פילוסופי זה פי-לו(לא)-סופי! ותחשוב על זה (-; מיקי

מצא

New member
אותו אדם שניפגע בגיל 9

יעבור שיחזור זכרונות,יגיע לטריגר שמפעיל אצלו כיום את ההתנהגות הלא רצוייה,יקבל כלים נוספים כך שהקשר בין "משהו שפוגע בו" לא מוביל להתנהגות הלא רצויה, ואחרי תהליך יסודי כשההתנהגות תשתנה ,הרגשות ישתנו והמחשבות ישתנו- האין זאת שינוי השקפה על החיים? איך אנו יוצרים השקפה על החיים? - דרך חוויות ממלאות או מרוקנות, דרך ערכים שהוטמעו בנו בחוויותנו ובחינוך שלנו,וכש n.l.p מגיע לאותן נקודות מתאפשר שינוי השקפה. עידית

PreDirector

New member
המודל הוא אותו מודל

כל מה שאי פעם קרה לך משפיע וימשיך להשפיע על כל מהלך חייך ,זה מה שיוצר את קו-החיים היחודי שלך ששייך רק לך. השינוי בגישה לדבר כלשהו בחיים שלך, השתחררות מפוביה למשל תלוי במשמעות שאתה נותן לאותו ארוע ,אם אתה מבצע שינוי ,השינוי לא יכול להיות מחיקה של אותו זכרון,אי אפשר למחוק זכרון ,אפשר לשנות אותו לתת לו משמעות אחרת ועל ידי כך לשנות התנהגות(או אמונה ,מחשבה וכו) . לכן כל דבר שאי פעם קרה בחייך אתה חיי אותו כל יום מחדש ,השאלה היא ,איך אתה נותן לארועים בחייך להשפיע עליך?

כאשר קרה מקרה...

לפעמים, אם בגיל 9 אמרו לך משהו ובעקבות זה פיתחת לך אוטומט שבכל פעם שאומרים לך את אותו המשהו אתה מגיב בצורה מסויימת. זה אומר שיש לך טריגר (בדוגמה שהבאת מקודם, המילה "אידיוט") שמפעיל אוטומט (תכנה, סברוטינה) אשר יוצר לך את התגובה. עם כלים בנל"פ אפשר לשנות את התגובה לטריגר, אפשר לשנות את הטריגר לתגובה, אפשר בכלל ליצור לך טריגר מקדים לטריגר כך שבכל פעם שיווצר מצב שבו מישהו עומד בכלל לקרוא לך אידיוט אתה כבר תהיה במצב נפשי שונה מבעוד מועד.. אפשר לעשות התערבות ושינוי בכל נקודה שהיא על רצף התוכנה שרצה לך בראש. לגבי השקפת עולם. אם אתה עושה שינוי עבר, או תהליך-תבנית סליחה, או תהליך של דמיון מודרך שבו אתה נוסע לעבר לכשהיית בן 9 ושם אתה נותן לעצמך את החיזוקים שיש לך היום כדי להתמודד באופן שונה עם אותה מילה. ואז כל קו הזמן שלך משתנה. בכל צורה שהיא אתה בעצם יוצר יצירה חדשה כלשהי. אחת יכולה לעבוד ואחרת לא. לפעמים גם ישנם אוטומטים שנשארו כהרגל, כשהסיבה המקורית כבר מזמן מזמן נעלמה. ואז יש לך רק הרגל. שנה את ההרגל, נטו. מיקי

hashy

New member
עשיה משנה חשיבה וחשיבה משנה עשיה

הצעד הראשון לשינוי הוא להבחין בו. לפעמים ההבחנה גורמת לשינוי אצל האדם ולפעמים מה שהוא עושה אחריה. שינוי בהתנהגות הוא יותר איטי בהשפעה שלו על הגישה מאשר שנוי בגישה על התנהגות אך הוא יותר יעיל. במקום האוטומט הישן נכנס אוטומט חדש עם תוצאות יותר טובות, מה שלפעמים מרב גישה יותר טובה לש שמים לב שלא שונתה ההתנהגות. מה גם שאדם מפתח מספר טריגרים לכל מיקרה - המילים שנאמרו - טריגר. הצורה שבה נאמרו - טריגר. המקום שבו נאמרו - טריגר. מיש שאמר - טריגר. הוא מפתח לאלים רצף של אוטומטים כשאחד מזין את השני. כשהוא מתמודד עם אחד כל האחרים מתעוררים ומשתנים - אחרי זה השינה משתנה כי הגישה הקודמת לא מתאימה עוד - לא רלוונטית למה שקורה ועם תוצאות לאורך זמן קשה להתווכח..

למעלה