מחקר:האם רופאים ממליצים על דיאטה וספורט??

BUFFY82

New member
מחקר:האם רופאים ממליצים על דיאטה וספורט??

שלום לכולן!
שמי ליאת ואני סטודנטית לרפואה בשנה השישית ללימודי.
את עבודת הגמר שלי בחרתי לעשות בנושא תסמונת השחלות הפוליציסטיות ובאופן ספציפי אני רוצה לחקור האם הרופאים שמטפלים בנשים עם PCOS (רופאי פוריות ואנדוקרינולוגים), נצמדים להמלצות הידועות כיום ברפואה ודואגים להמליץ למטופלות שלהם לרדת במשקל/לעשות פעילות גופנית, ואם כן - עד כמה?

לפני שאני ממש מתחילה עם העבודה, רציתי לקבל מושג כללי - "לאן נושבת הרוח" בשטח, ולכן אני פונה אליכן בבקשה לספר לי על הניסיון שלכן בעיניין.

כאשר אובחנה אצלך התסמונת, האם הרופא/ה הזכירו את החשיבות שבירידה במשקל ובפעילות גופנית? או שהומלץ לך רק על טיפול תרופתי?

מאוד מאוד אודה לכל אחת שתוכל לספר לי על החוויה האישית שלה בנוגע לשאלה זו. הדבר יסייע לי מאוד!!!

בתודה רבה מראש,
ליאת

אוקיי

התשובה היא כן. תמיד רופאים הסבירו לי שזה יעזור מאוד להצלחת כל טיפול שהוא. (וכמובן למצב הבריאות הכללי)
לקח זמן עד שהזזתי את עצמי בכוון, אבל עשיתי הרבה ספורט, ירדתי הרבה במשקל ואכן, ניכר שיפור גדול:
היה ביוץ ספונטני תוך כדי הירידה במשקל, ואפילו הריון. ההריון נפל.
המשכתי לרדת, לא היו ביוצים ספונטניים אבל התגובה של השחלות היתה הרבה יותר טובה במינון מופחת בהרבה של הורמונים ואז השגתי הריון שנשאר עד הלידה. ההריון היה תקין מאוד ללא סיבוכים שהיו עלולים להופיע במשקל גבוה יותר.
חוץ מהעניין הזה יש בפירוש שיפור כללי: לחץ הדם הבסיסי שלי ירד, הדופק הבסיסי ירד (יש לי דופק של ספורטאים היום).
מקווה שאני מרחיקה את עצמי כמה שאפשר מסיכון הסכרת מתישהו. נכון לעכשיו סוכר בצום תמיד תקין. המוגלובין A1C תקין. כולי תקינה. ב"ה.
שיהיה בהצלחה רבה בסיום לימודייך, בסטז' ובהתמחות שתבחרי לך, ותעשי לאנשים רק טוב.

BUFFY82

New member
מצוין!

תודה רבה על התגובה! ומאוד נחמד לשמוע את הסיפור המוצלח שלך.
המון בהצלחה גם לך. והלואי שתישארי "כולך תקינה" למשך שנים רבות...

אם יש לך חשק לעוד שאלה קטנה - מה גרם לך בסופו של דבר להתחיל לעשות ספורט?
(אני שוקלת להוסיף למחקר חלק שבודק מהם הגורמים שעוזרים לנשים לעשות את השינוי הקשה הזה באורח החיים שלהן)

תודה רבה ושיהיה יום מעולה

תשובה, ותוספת לתשובה הקודמת:

מה גרם לי לעשות ספורט? רופאת הפריון הצדקת שלי, שתהיה בריאה. ישבה לי על הקרוטיס, כמו שאומרים. שיגעה אותי, אבל הצליחה ואני חייבת לה בענק. (דוקטור, את יודעת מי אני. אם בלי כוונה את קוראת פה, נשיקות.)
ולמען הסר ספק: ההפלה שדובר עליה בתשובה הקודמת, שהיתה אחת מרצף של הפלות, לא נגרמה בשל סיבוך הקשור למשקל או לתסמונת בכלל. היא קשורה לבעיה אחרת שאני מאובחנת כנושאת אותה, ולאחר שאובחנתי וקיבלתי טיפול מתאים, ההריון הבא צלח את תשעת החודשים והסתיים בלידה.

mere

New member
איילת

אם את מתכוונת לבעיית קרישיות אז בדקתי ואצלי הכל תקין.
אני דווקא כן קראתי על קשר בין הפלות חוזרות ל PCO ,את האמת אי אפשר לדעת בוודאות ממה זה קורה
חלק מהרופאים משייכים את זה לצירוף מקרים , אם אפשר לשאול איזה טיפול עשית והגעת להריון המיוחל?

אכן לזה התכוונתי

הכל תקין זה גם תלוי מי קורא את התשובות. אצלי ההמטולוגית אמרה שהכל תקין ולא לעשות כלום אבל אחרי שאיבדנו הריון נוסף כי לא עשינו כלום, הלכתי לקופרמינץ ולדבריו זה לא היה תקין.
אני יודעת שבספרות מתועדות יותר הפלות (לא באחוז גבוה, אבל קיים) בנשים עם PCOאבל לא נמצא קשר סיבתי למיטב ידיעתי.
ההריונות שלי הם מאיקקלומין. לאחר הירידה במשקל גם כמות של שניים ביום הביאה אותי לביוץ, מה שלא קרה לפני כן בכמות גבוהה יותר.
זריקות פיוריגון לא טובות לי. ניסינו דווקא, אבל הן הצליחו לעשות לי רק הרבה זקיקים או אפס זקיקים.
היו לי גם הריונות ספונטניים (שניים)
כרגע אני כבר שלושה מחזורים ברצף מבייצת עצמונית. אמנם לא בזמן קבוע, אבל זה אכן קורה. לעת עתה אין הריון.

mere

New member
הי ליאת

אז ככה אני ככלל הנראה סבלתי מהתסמונת מאז שקיבלתי ווסת ,המחזור היה מופיע לעיתים רחוקות
ולפעמים גם נעלם לתקופה. הייתי אצל רופאה גניקולוגית שאפילו לא טרחה להגיד לי שיש לי מבנה פוליצסטי.
כיום אני בת 30 אובחנתי כ PCO בעקבות טיפולי IVF שעד עד כה לא ידעתי נושא בדבר .
היה לי שיעור יתר ברמות מטורפות ,השמנה גברית, לחץ וסטרס ולא ידעתי לאן לשייך אותם .
היום שאני די בקיאה בנושא אני משתדלת לנהל אורך חיים בריא שילוב של ספורט ותזונה אינדקס גליקימי נמוך
במסגרתת ה IVF שעברתי היו לי 3 הפלות יזומות ועד כה אין לי ילדים .
אני מקוווה שהיום יש כבר מודעות גדולה לתסמונת .... מקווה שעזרתי .

BUFFY82

New member
תודה!

מצטערת לשמוע שהיית צריכה לסבול... מקווה שעכשיו כבר יש שיפור בתסמינים ובהרגשה.
אני חושבת שהיום המודעות הרבה יותר גבוהה, וחלק ממה שאני מתכננת לבדוק זה עד כמה הרופאים באמת ממליצים על מה שידוע שעוזר לרוב הנשים עם PCOS- פעילות גופנית ודיאטה נכונה.
רק דבר אחד אני לא בטוחה שהבנתי- איך ידעת שחשוב שתשמרי על אורח חיים בריא? האם הרופאים הסבירו לך על הנושא? או שגילית את החשיבות מתוך מחקר עצמי?

תודה רבה והמון בהצלחה בהמשך,

ליאת

mere

New member
אז ככה

כמו שכבר ציינתי ,גם לאחר שאובחנתי אף רופא לא הסביר לי כיצד ניתן למנוע או להטיב עם התסמונת .
מזל שהיום יש את עידן האינטרנט ולצערי הרב לפעמים אני גם מאבחנת את עצמי ע"פ מחקרים ומאמרים
כי כמו שאת יודעת יש הרבה רופאים שמחפפים ורוצים שקט נפשי וישר דוחפים לך כדורים ,
כמו גלולות לסידור ווסת -שיש דרך אלטרנטיבית לסדר זאת ופרוגסטרון להבאת הווסת הם לא מגיעים לנקודה החשובה ביותר שעם
אורך חיים בריא ותקין אפשר מאוד לעזור לתסמונת ואף להעלים אותה ( התופעות מניסיון לא נעימות כלל).

שירןג7

New member
ידעתי מגיל צעיר

שיש לי סוג של בעיה (גיל 16) אבל רשמית אבחנו לי את זה לפני כחודשיים. לא אמרו לי כלום אפילו לא התייחסו לזה, ושני הרופאים שבדקו אותי אמרו לי תקחי גלולות ושאלתי האם יהיו לזה השפעות על הכניסה להריון ועל ההריון עצמו ואמרו לי, שום דבר, כשתרצי הריון אם לא תצליחי תבואי. אם את רוצה תקחי גלולות.
אישית אני יודעת את החשיבות שיש לספורט ותזונה אבל לא אמרו לי על זה. אגב, אפילו ששאלתי רופאת משפחה מה היא אומרת וביקשתי הפנייה לדיאטנית היא לא הסכימה.
בהצלחה.

BUFFY82

New member
תודה שירן

רק שאלה, כדי שאהיה בטוחה שאני מבינה נכון - אבחנו אצלך את תסמונת השחלות הפוליציסטיות, או רק שחלות פולציסטיות?
כי יש המון נשים עם שחלות פוליציסטיות, אך ללא התסמונת המלאה, ובאמת בנשים אלו לא ידוע על בעיה בכניסה להריון, ונותנים גלולות כדי למנוע גדילת יתר של הציסטות, ואין חשיבות מיוחדת לאורח חיים בריא (ספורט ושמירה על משקל תקין).
לגבי רופאת המשפחה שסירבה להפנות לדיאטנית -לדעתי זה ממש מחדל של קופ"ח.... וזו לא הפעם הראשונה שאני שומעת על זה.

תודה רבה על תגובתך!

חביבתי, יש לך טעות קטנה.

אין הבדל בין שחלות פוליציסטיות לתסמונת שחלות פוליציסטיות.
התסמונת מאובחנת ע"י המצאותם של שניים מתוך שלושה תנאים: (או כל השלושה, כמובן)
1. מראה אופייני של השחלות בUS
2. תמונה הורמונלית אופיינית בפרופיל הורמונלי יום 2-5 לוסת. (בעיקר ביחסי LH-FSH)
3. העדר ביוצים או ביוצים לא סדירים.

אין דבר כזה "תסמונת לא מלאה". יש נשים שחוות יותר תסמינים או ביתר חומרה מאחרות. (זה כמו שתגידי על ילד שיש לו תסמונת דאון לא מלאה בגלל שגשר האף שלו אינו במראה 'מעוך' אופייני, או שאין לו אוזניים קטנות).
נשים הנכנסות להריון בקלות למרות התסמונת, זה כנראה בגלל שהשניים האופייניים שלהן זה מס' 1 ו2, ואילו 3 דילג עליהן, למזלן.

BUFFY82

New member
2 דברים

1- באמת אין כזה דבר "תסמונת לא מלאה" , אך זה לא מה שאמרתי, ודווקא יש הבדל גדול בין שחלות פוליציסטיות ובין תסמונת השחלות הפוליציסטיות. אם יש רק שחלות עם הרבה ציסטות באולטראסאונד וללא תסמינים אחרים - מדובר בשחלות פוליציסטיות, וזה מצב מאוד נפוץ, בערך 1 ל-5 נשים.
2- סעיפים 1 ו-3 נכונים, אך 2 לא מדויק. הקריטריון הנוסף מדבר על היפראנדרוגניזם (הרבה אנדרוגנים, טסטוסטרון למשל) - והדבר יכול להתבטא או בבדיקות הדם, או בשיעור יתר ואקנה. יחס גבוה בין LH ל-FSH הוא אכן אופייני לנשים עם PCOS, אך לא מהווה חלק מהקריטריונים לאבחנת התסמונת.
אם תרצי הפניה למקורות רישמיים, אשמח לשלוח לך קישורים.

אכן, אמרתי 'בעיקר' ולא 'רק'.

שעור יתר, אקנה וכו' אינם מעלים או מורידים את הסכוי להריון. הם קיימים או שלא, ודורשים טיפול מעצם היותם.
הבעיה עם US היא שכל אישה בימי הוסת הראשונים תראה שחלות כאלה כי הסייקל מתחיל בכאלף זקיקים שיוצאים למסע ורק אחד- שניים משלימים אותו כעבור 14 יום (בנשים רגילות) אז בתחילת הוסת התמונה היא אופיינית לרוב הנשים.

cookie7283

New member
הרופא שלי לא דיבר איתי על ספורט\תזונה

והציע איקקלומין כטיפול (מדובר היה ברופא נשים רגיל ולא רופא פריון)
אחרי שקראתי על התסמונת ביקשתי ממנו, בין היתר, הפניה לדיאטנית מומחית לפוריות והיא זו שדיברה איתי על חשיבות התזונה והפעילות הגופנית ובנתה לי תפריט מיוחד ל PCO. בהמשך גם שילבתי רפואה משלימה (דיקור ורפלקסולוגיה) וכל זה כמובן ביחד עם הטיפולים הקונבנציונליים.
אני מאמינה ששילוב של כל הדברים יחד עזר להשיג ביוצים והריונות.
שיהיה לך בהצלחה במחקר

NAT83

New member
גם אצלי לא דובר על תזונה וספורט

כאשר לא קיבלתי מחזור מספר חודשים אובחנתי כבעלת שחלות פוליציסטיות.
רופאת הנשים ישר הציעה כדורי פרימלט נור (נראה לי שזה השם).
אחרי כחודש הלכתי לרופא אחר, חבר של המשפחה, כדי להתחיל טיפול לצורך כניסה להריון והוא ישר הציע כדורי איקקלומין.

בשום שלב ואף רופא לא ציין את הנושא של תזונה ושל ספורט, כולל מומחה הפריון שהגעתי אליו בהמשך. אני במשקל תקין (51 ק"ג על 156 ס"מ) כך שאני לא יודעת אם זה קשור לכך שלא הציעו לי.

מה שכן, בזכות הפורום הנהדר הזה הבנתי את החשיבות של התזונה והספורט- התחלתי בשיעורים בסטודיו סי ובהמשך הוספתי ליווי דיאטנית, ודווקא בחודש בו התחלתי להקפיד על תזונה נכונה נכנסתי להריון (תודה לאל!).

בהצלחה!

למעלה