מחפשת נתונים

מומה1

New member
מחפשת נתונים

שלום, אני כותבת על נשים בישראל ובמסגרת זו מעונינת בנתונים על מספר הנשים היחידניות מבחירה בישראל כחלק מתפיסת המשפחיות בישראל. אשמח גם לשמוע על על סוגיות מעניינות בהקשר זה שאתן חושבות שכדאי לכתוב אודותן. תודה, טל

דש1דש

New member
לא הבנתי איפה את כותבת...

(עיתון, מחקר, מאמרים?) ולמה את מכוונת בסוגיות מענינות. אם תבהירי יותר - אולי נוכל לעזור לך.

שלום וברכה

אם כוונתך לאימהות יחידניות מבחירה (ולא נשים יחידניות מבחירה, שהן נשים שתמצאי פה, אם הן יחידניות ובלי בן זוג), הרי שלא נראה לי שתוכלי לקבל מספר, מדוייק או לא מדוייק. לא ידוע לי שנעשו סטטיסטיקות בנושא. ישנו מספר משוער של משפחות חד-הוריות, שכולל גם אבות, וגם נשים גרושות, אלמנות, או כאלו שבעליהן נותרו במדינת המוצא. בנוגע לסוגיות מעניינות בנושא - באיזה סוג של כתיבה מדובר? האם בכתיבה עיתונאית? אוניברסיטאית (סמינריונית/דוקטורנטית...)? מחקרית?

אורora

New member
אם תגלי

כמה אמהות יחידניות מבחירה קימות בארץ אנחנו יותר מארש נישמח לשמוע. בפועל אין נתונים כאלו. רוב האמהות היחידניות במחירה הרו מתרומת זרע , אבל בנקי הזרע לא משחררים נתונים מדויקים ומלבד זאת אין שום ידע איזה אחוז מהנשים שילדו בעזרת בנקי הזרע אכן מידעות את בנקי הזרע בנוגע להריון וללידה.

מומה1

New member
בהמשך לחיפושי אחר נתונים

שלום לכן, אני כותבת את ספר הנתונים של שדולת הנשים, הספר בוחן את מצב הנשים בישראל נכון ל-2006 והוא מרכז נתונים וגם מספק פרשנות. האמהות כערך מרכזי בחברה הישראלית, המעצב את ה"נשיות" וכו' נידונה בו כמובן בהרחבה. חשבתי לנסות ולגבות זאת בנתונים המדגימים כיצד בישראל יש למשל אחוזי ילודה גבוהים ככלל (ביחס למדינות המערב) וגם שלמרות שמדובר במדינה מסורתית, יחסית, יש אחוזים גבוהים של ילודה בקרב רווקת וכו' משום שילדים זה קונצנזוס בישראל. תודה על הענותכן, טל

דש1דש

New member
קודם כל - כשיהיה מוכן

מאוד נשמח לשים לינק אליו מכאן - אם יהיה ברשת! אני מניחה שיש לך , אם ככה, גישה יותר טובה מלנו לגבי נתונים.... אולי למישהי מבנות העמותה יש מספרים יותר מדויקים? כשהן יכנסו - הן יוכלו לומר? אולי הלינק של קמיל טוב? (לא בדקתי אותו
) ובקשר לנושאים - עדין לא הבנתי בדיוק איזה נושאים הית רוצה לשמוע עליהם. לדעתי האישית - אם יהיה נתון בספר שמראה על מעמד סוציואקונומי של יחידניות מבחירה - זה ישתיק הרבה "נודניקים" שקופצים מידי פעם להסביר לנו שלא יפה שאנחנו עושות ילדים וחיים על חשבונם
זה גם מאוד מיצג את רוב ה"מגזר" שלנו - מעמד סוציואקונומי די גבוה (יש ויש, כמובן - כמו בכל קבוצה!) אני לא חושבת שיש מספיק ילדים בוגרים לאמהות יחידניות - ואין נתונים עליהם - אבל בגדול היתי שמחה לראות על הצלחה של הילדים בבתי ספר - (להראות שהם מעל הממוצא
) האם אני בכיוון של נושאים שמענינים אותך? שנמשיך?

מומה1

New member
מעמד סוציואקונומי

שלום, אני חשבתי יותר בכיוון של הדברים של קמיל ולכן אשמח לרעיונותייך. אני עדיין זקוקה לנתונים כלליים של גודל הקהילה, אם יש, ואשמח גם לגיבוי של תחושתך האינטואיטיבית לגבי מעמד סוציו אקונומי. תודה לכולכן, טל

catנוע

New member
כפי שכבר אמרו לך חברותיי

אין לנו נתונים על גודל הקהילה ואני לא חושבת שיש נתונים סטטיסטיים כאלה בשום מקום, כי אפילו בבנקי הזרע הסטטיסטיקה לא מפרידה בין נשים ללא בן זוג/בזוגיות כלשהי שמקבלות מנות זרע. כלומר, גם אם יש להם נתונים על 'רווקות' שפונות אליהם, הרי שהם לא מפרידים ואין להם מידע על מי מהן נמצאת בזוגיות ומי מהן לא. בדרך כלל מי שבוחרת להיות אם יחידנית עושה את זה בידיעה שתוכל לכלכל את עצמה והילד/ים. יש גם מקרי קצה אחרים מן הסתם, וחוץ מזה לכל אחת יש סף אחר, כלומר, מה שלי יכול להראות כחיים מאוד לא נוחים עשוי להראות לאחרת כחיים בסדר גמור מבחינה כלכלית. אני לא חושבת שיש כאן תשובה אחת ברורה, בעיקר כשאני מניחה שיש אמהות יחידניות מבחירה שבכלל לא גולשות באינטרנט ולכן כל מידע שנוכל לתת לך יתבסס בהכרח רק על חלק מהאוכלוסיה של האימ"ב.

מוסיפה לך, אם כך, כמה נושאים

רלוונטיים: 1. התמיכה השלטונית (ובשיח הציבורי) הנרחבת בהרחבת הילודה בישראל (המגובה בטיפולי פוריות מסובסדים יוצאי דופן יחסית לעולם) מחד גיסא - לעומת כמעט היעלמותה לאחר הלידה מאידך גיסא (שלטונית: תחזוקה נמוכה של "אימהוּת" באספקט חופשות הלידה הקצרצרות, התחשבות מעסיקים ותמיכה במעסיקים של אמהות טריות, סיבסודים שונים בכל הנוגע להוצאות לאחר הלידה - תחזוקת ילדים, מצרכים לתינוקות, הוצאות טיפול (הכרה במטפלת רק לאחרונה על סדר היום וגם זה לא מפוזר באחידות) בילדים, מעונות יום וצהרונים וכו'. ציבור: ביקורות רבות על תמיכה במי שהביאו ילדים למשפחות לא נורמטיביות (בניגודל להיעדר ביקורות על הילודה עצמה)). 2. הביקורת על נשים שלא רוצות ילדים (ראי לינק בהודעתי הקודמת) לעומת התמיכה במי שבוחרות ללדת לבדן. (טוב, עקב לחצי עבודה אביא עוד נושאים בהמשך).

מומה1

New member
מה מסבסדים?

קמיל, ראשית תודה על הענות המהירה ואני מחכה שתתפני. שנית, אני בהחלט מסכימה עימך ושימי לב גם שיש סבסוד על טיפולי פוריות אך אין לגלולות... עם זאת לא ברור לי למה התכוונת ב"ציבור: ביקורות רבות על תמיכה במי שהביאו ילדים למשפחות לא נורמטיביות (בניגודל להיעדר ביקורות על הילודה עצמה))". לגבי נשים שלא רוצות ילדים, נכנסתי גם לשם קודם ושלחתי אימל בבקשה לקבל נתונים. להתראות, טח -

זה בדיוק העניין, שהסיבסוד מתמקד

בפאזה ה"נתמכת" יותר - עידוד הילודה וטרום הלידה. בפאזה הבאה - אחרי הלידה, הסיבסוד והתמיכה די נעלמים. כל נושאי הטיפול בילד שדיברתי עליהם, לא מסובסדים כמעט ובפרט, עבור מי שנושאות בנטל לבדן (סיבסוד חינוך ציבורי כללי קיים, אבל לא מפוזר באחידות). דוגמה לכוונתי בעניין היעדר התמיכה במגזר הנשים שילדו כאימ"ב, תוכלי למצוא בכתבה הזאת ובתגובות הטוקבקיסטים.

המשך והשלמות

ראשית, תיקון: לא מפוזר באחידות = מפוזר באחידות. הסבר נוסף לעניין היעדר התמיכה הציבורית במשפחות שאינן נורמטיביות (במובן 2 הורים - 2 משכורות) תוכלי למצוא בתגובה 3 לכתבה הזאת, למשל (שמדגימה הן את הבורות של הציבור, הן את חוסר האבחנה בין סוגי ה"חד הוריות" והן את תחושת ה"אני מממן אותן" המטופשת והשגויה).

מומה1

New member
דיוקן האמא הרווקה

קמיל שלום, אכן הבחנה חשובה. צירפתי בטעות לפורום אחר שאני בקשר איתן (נשים שלא רוצות ילדים), חוברת של משרד התמ"ת שיש בה נתונים, אם כי מ-2002, על דיוקן האם הרווקה ואולי יעניינו אתכן. הלינק: http://www.tamas.gov.il/cmsTamat/Rsrc/koach/tichnun_koach_adam/tichnun_pirsumim/pir_dape_meda/5.pdf בהמשך אכתוב לכן נתונים מעודכנים וכו' כשאגיע לכך. יום טוב, טל

../images/Emo51.gif../images/Emo140.gif מעניין מאד!

מקווה להוסיף לך עוד כמה נושאים קשורים שאולי יעניינו אותך לאחר עיון במסמך שצירפת.

אורora

New member
מומה, בהחלט מעניין

השאלה היחידה היא כמה שאותן אמהות רווקות הינן בעצם נשים שחיות בזוגיות ופשוט לא התחתנו ( מסיבות רבות ). אני אישית מכירה 3 כאלה, ויש רבות אחרות.

nina L

New member
סוגיות מעניינות:

* המצב הסוציואקונומי השכיח/ הממוצע של הקבוצה.יהיה מעניין לקבל נתונים ולא רושם. * האם חל שינוי תעסוקתי בעקבות הסטטוס המשפחתי כיחידנית? - ובכלל זה פיטורין/ קושי בתעסוקה על רקע היותך יחידנית. * אסטרטגיות התמודדות עם המצב הייחודי דוגמת קבוצת תמיכה - כגון פורום כזה ודומיו. בהצלחה!

nina L

New member
נזכרתי, שבשיבא

בבנק הזרע נשאלתי שאלות "סוציואקונומיות" בראיון הפתיחה. באיכילוב לא זכור לי. כך שבשיבא יש נתונים מסויימים לגבי המטופלות שלהם.

למעלה