מותר להעביר כבל חשמל 12VDC בתעלת תקשורת?

יש לי מקום שרוצים לשים בו מכשיר שעובד עם 12VDC ו-1A. אבל במקום הזה אין שקע חשמלי ליד ולא רוצים להתחיל להעביר כבל מאריך צמוד לקיר.
אבל יש במקום תעלת תקשורת שבה עובר כבל רשת מחשבים.

אפשר לחבר ספק כח של 12v בארון התקשורת ומשם להעביר כבל חשמל דרך תעלת התקשורת?
אדגיש, לא מדובר במוליכים עם 220VAC אלא 12VDC בהספק של עד 2A.
מכיוון שהמכשיר צורך 1A, האם נכון יותר להשתמש בספק כח של 2A (אולי יותר?) בגלל שיהיה מדובר במוליך באורך כ-10 מטר?

תודה רבה!

רשר

Well-known member
מנהל
יש לי מקום שרוצים לשים בו מכשיר שעובד עם 12VDC ו-1A. אבל במקום הזה אין שקע חשמלי ליד ולא רוצים להתחיל להעביר כבל מאריך צמוד לקיר.
אבל יש במקום תעלת תקשורת שבה עובר כבל רשת מחשבים.

אפשר לחבר ספק כח של 12v בארון התקשורת ומשם להעביר כבל חשמל דרך תעלת התקשורת?
אדגיש, לא מדובר במוליכים עם 220VAC אלא 12VDC בהספק של עד 2A.
מכיוון שהמכשיר צורך 1A, האם נכון יותר להשתמש בספק כח של 2A (אולי יותר?) בגלל שיהיה מדובר במוליך באורך כ-10 מטר?

תודה רבה!
מבחינת חוק החשמל אין בעיה לשתף במוביל אחד מספר מתחים בתנאי שבידוד כל המוליכים יהיה מתאים למתח הגבוה ביותר,
מוליך 12V הנו בתחום "מתח נמוך מאוד" כמו גם מוליכי כבל תקשורת,
לכן מותר,
אבל יתכן שהדבר יצור הפרעה לתקשורת ולכן עדיף שהכבל הנוסף יהיה בעל סיכוך (בעברית - כבל תקשורת), או לפחות בעל גידים מלופפים סביב עצמם (כולא ומפחית השראה נקרא "כבל טלפון"https://www.cable.co.il/images/itempics/330105_20122018131824_large.jpg ),

מבחינת חוק החשמל אין בעיה לשתף במוביל אחד מספר מתחים בתנאי שבידוד כל המוליכים יהיה מתאים למתח הגבוה ביותר,
מוליך 12V הנו בתחום "מתח נמוך מאוד" כמו גם מוליכי כבל תקשורת,
לכן מותר,
אבל יתכן שהדבר יצור הפרעה לתקשורת ולכן עדיף שהכבל הנוסף יהיה בעל סיכוך (בעברית - כבל תקשורת), או לפחות בעל גידים מלופפים סביב עצמם (כולא ומפחית השראה נקרא "כבל טלפון"https://www.cable.co.il/images/itempics/330105_20122018131824_large.jpg ),
תודה רבה!
לדעתך באיזה ספק כח כדאי להשתמש? אם המכשיר הוא 1A, בגלל המרחק של תעלה בערך באורך 10 מטר, כדאי להשתמש בספק כח חזר יותר? כמה A?

טיפ מעולה בנוגע לסיכוך! תודה על הדגש הזה.
האם צריך ששני הכבלים יהיו מסוככים או מספיק שכבל התקשורת בלבד יהיה מסוכך?

בכבל תקשורת יש 8 גידים המחולקים ל-4 זוגות בכל זוג 2 גידים מלופפים סביב עצמם.
מה דעתך על להשחיל כבל תקשורת מסוכך נוסף בתוך התעלה בשביל ה-12VDC? להשתמש בשני זוגות גידים בשביל הפלוס ושני הזוגות הנוספים בשביל המינוס. זה יעמוד בזרם של עד 2A, לא?

רשר

Well-known member
מנהל
תודה רבה!
לדעתך באיזה ספק כח כדאי להשתמש? אם המכשיר הוא 1A, בגלל המרחק של תעלה בערך באורך 10 מטר, כדאי להשתמש בספק כח חזר יותר? כמה A?

טיפ מעולה בנוגע לסיכוך! תודה על הדגש הזה.
האם צריך ששני הכבלים יהיו מסוככים או מספיק שכבל התקשורת בלבד יהיה מסוכך?

בכבל תקשורת יש 8 גידים המחולקים ל-4 זוגות בכל זוג 2 גידים מלופפים סביב עצמם.
מה דעתך על להשחיל כבל תקשורת מסוכך נוסף בתוך התעלה בשביל ה-12VDC? להשתמש בשני זוגות גידים בשביל הפלוס ושני הזוגות הנוספים בשביל המינוס. זה יעמוד בזרם של עד 2A, לא?
מאחר ואין לי מושג על המכשיר שלך לא אוכל לענות לעניין הזרם,
לרוב כשכתוב על ציוד אלקטרוני זרם צריכה זה המקסימום במצב עבודה בהספק מלא ורוב הזמן המכשיר עובד בהספק נמוך מכך, לכן סביר שהספק המקורי יספיק להתגבר על המרחק בהנחה שהמכשיר יכול לסבול נפילת מתח עד 10%,
כבל טלפון לבן עם 2 זוגות מלופפים זול כ- 1.5 ש"ח למטר עם גידים בחתך 0.8 ממ"ר, מונע הפרעות גם ללא סיכוך, ולכן הצעתי אותו,
כבל תקשורת CAT7 עולה 13 ש"ח למטר עם גידים בחתך 0.33 ממ"ר גם יוצר מפל מתח גדול יותר,

מאחר ואין לי מושג על המכשיר שלך לא אוכל לענות לעניין הזרם,
לרוב כשכתוב על ציוד אלקטרוני זרם צריכה זה המקסימום במצב עבודה בהספק מלא ורוב הזמן המכשיר עובד בהספק נמוך מכך, לכן סביר שהספק המקורי יספיק להתגבר על המרחק בהנחה שהמכשיר יכול לסבול נפילת מתח עד 10%,
כבל טלפון לבן עם 2 זוגות מלופפים זול כ- 1.5 ש"ח למטר עם גידים בחתך 0.8 ממ"ר, מונע הפרעות גם ללא סיכוך, ולכן הצעתי אותו,
כבל תקשורת CAT7 עולה 13 ש"ח למטר עם גידים בחתך 0.33 ממ"ר גם יוצר מפל מתח גדול יותר,
גם אני לא יודע כמה זרם המכשיר צורך. יודע רק מה כתוב על המכשיר שהצריכה היא 1A וספק הכח נותן 1A.
אתחיל עם הספק המקורי וסה"כ אחבר ספק חזק יותר.

התכוונתי לCAT5 או CAT5E.
CAT7 עם סיכוך זה כבל עבה יותר וקשה יותר להשחלה. בייחוד אם כבר יש בתעלה כבל אחר.

אז אשתמש בכבל טלפון. לא ידעתי מה חתך הגידים בכבלים השונים והאם יעמדו בעומס.
לכן שאלתי אם להתשמש ב-4 גידים מכבל רשת עבור כל "מוליך" של ספק הכח. כדי להיות בטוח ששטח החתך המצרפי יעמוד בזרם.
מהזכור לי 0.8 ממ"ר אמור לעמוד בעומס של 2A בלי בעיה.
לדעתך, כדאי להוסיף נתיך של 2A? אפשר להשתמש בנתיך של רכב כמו בתמונה

רשר

Well-known member
מנהל
גם אני לא יודע כמה זרם המכשיר צורך. יודע רק מה כתוב על המכשיר שהצריכה היא 1A וספק הכח נותן 1A.
אתחיל עם הספק המקורי וסה"כ אחבר ספק חזק יותר.

התכוונתי לCAT5 או CAT5E.
CAT7 עם סיכוך זה כבל עבה יותר וקשה יותר להשחלה. בייחוד אם כבר יש בתעלה כבל אחר.

אז אשתמש בכבל טלפון. לא ידעתי מה חתך הגידים בכבלים השונים והאם יעמדו בעומס.
לכן שאלתי אם להתשמש ב-4 גידים מכבל רשת עבור כל "מוליך" של ספק הכח. כדי להיות בטוח ששטח החתך המצרפי יעמוד בזרם.
מהזכור לי 0.8 ממ"ר אמור לעמוד בעומס של 2A בלי בעיה.
לדעתך, כדאי להוסיף נתיך של 2A? אפשר להשתמש בנתיך של רכב כמו בתמונה
כבלי התקשורת נבדלים במספר ליפופי החוטים לכל ס"מ, תדרי העברה המקסימליים, וכמות החוטים, כולם מסוככים וכל הגידים באותו החתך (לכן התאמת מחברים),
ערוב זוגות עלול ליצור השראה מחוץ לכבל לכן כדאי כבל עם חתך גדול לעומת כבל עם חתך קטן והכפלת זוגות,
הבעיה העיקרית בהעברת מתח נמוך מאוד למרחק גדול היא מפל המתח שהופך משמעותי ככל שהמתח נמוך במקור,
נתיך לא יעזור כאן למנוע בעיה כלשהיא אלא רק עלול בעצמו להוות מקור לבעיות (עוד חיבורים, מגעים,,,),

למעלה