מובארק: דמוקרטיה צריכה לבוא מבפנים

מובארק: דמוקרטיה צריכה לבוא מבפנים

מובארק: דמוקרטיה צריכה לבוא מבפנים
נכתב ע"י: מחלקה ראשונה

הוועידה נפתחה היום תחת סידורי אבטחה כבדים * מומחה אירני יישא דברים בנוגע למשבר הגרעין עם טהרן * אבו מאזן צפוי להיפגש עם לבני ופרס

נשיא מצרים, חוסני מובארק, קרא אחר-הצהריים (שבת, 20.5.06) לישראל ולפלשתינים לשוב במהרה לשולחן המשא-ומתן. בדברים שנשא בפתח המושב הראשון של ועידת דאבוס - הפורום הכלכלי העולמי - הנערכת השנה בשארם א-שייח´, אמר הנשיא המצרי כי "אל לנו להרפות לעולם ממאמצינו לדחוף את הפלשתינים והישראלים חזרה לדרך המו"מ. נמשיך לדחוף את תהליך השלום בכל הערוצים במטרה להציג שלום צודק, כולל ובר-קיימא, כזה שישים לעד קץ לסכסוך הערבי-ישראלי".

מובארק ציין, כי מצרים בחרה בדרך השלום משום שזוהי הדרך היחידה לשגשוג ופיתוח. "לא ניתן לערוך הפרדה בין הפיתוח לשלום. המזרח התיכון ניצב בפני צומת דרכים ועלינו לעשות את הבחירות", אמר. הוא מתח ביקורת מרומזת על מדיניות ארה"ב באזור כשהדגיש שכל רפורמות לעבר השלטת הדמוקרטיה במזרח התיכון צריכה לבוא מבפנים, "מתוך האזור עצמו". "אנו סמוכים ובטוחים שהקמת חברות דמוקרטיות היא הדרך היחידה לעתיד טוב יותר", הוסיף.

ועידת דאבוס שתיסגר ביום שני נערכת בסימן "ההבטחה לדור החדש". הוועידה צפויה ללבוש צביון כלכלי, יותר מאשר פוליטי, בניגוד לאופייה אשתקד. כ-1,200 פוליטיקאים, אנשי ממשל, אנשי עסקים ומנהיגים חברתיים בולטים מ-46 מדינות שונות משתתפים בדיוני הוועידה, תחת סידורי אבטחה כבדים. לכל אחד מ-850 העיתונאים וצוותי התקשורת שהגיעו לסקר את הוועידה הונפקה תעודה מיוחדת. בסדרת הפיגועים בשארם ביולי 2005 נהרגו עשרות בני אדם. כעת נערך במצרים מבצע רחב היקף אחר המעורבים בפיגוע המשולש בדהב בחודש שעבר.

היכל הקונגרסים בשארם, שם נערכת הוועידה, נראה כמו מחנה צבאי מאובטח. מעגני אוניות השיט הסמוכים להיכל נסגרו לתנועה. אוניות תיירים וסירות דייגים נדרשים לשמור על מרחק סביר מהמקום. כוחות הביטחון המצריים הכריזו על האזור שטח סטרילי. עשרות שוטרים יצרו טבעת המקיפה את המקום והציבו חסמי דרכים לבדיקת רכבים. במקביל מתבצע רישום מדוקדק של כל מי שנכנס לשארם. גורמים שאינם מאושרים לא מורשים להיכנס למתחם.

על-סדר יומה של הוועידה עומדים נושאים רבים. החל בכלכלה במדינות ערב, שזוכה לאחוז אחד מההשקעות בעולם, והאבטלה הגואה (בעיקר משום שתוך שני עשורים יעמוד כוח העבודה במזרח התיכון ובצפון אפריקה על 200 מיליון בני אדם); עבור בהידרדרות בעירק ובשטחים הפלשתינים; וכלה בסוגיות אזוריות בוערות, כגון סוגיית הגרעין האירני. בהקשר זה אגב, צפויה הרצאה של מומחה אירני באחד הפאנלים בוועידה על פתרונות בדרכי שלום למשבר בין טהרן לזירה הבינלאומית.

יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), נועד בשארם עם רוברט זוליק, סגנה של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. האמריקנים דוחפים למציאת מנגנון להמשך העברת הכספים לרשות בציר עוקף חמאס. ביום א´ צפויה פגישה בין אבו מאזן לשרת החוץ ומ"מ ראש הממשלה, ציפי לבני, וסגן ראש הממשלה, שמעון פרס, אך נוכח האירועים הקשים ברצועת עזה, לא ברור אם זו אכן תצא אל הפועל. ההערכה היא שקיים סיכוי לא קטן שאבו מאזן יקצר את ביקורו במצרים, לאור ההסלמה ברצועת עזה. הפלשתינים מתכוונים להעלות בפגישה עם לבני ופרס את הדרישה לחדש המשא-ומתן.

עודכן ב- 20/05/2006 21:10:00
 
למעלה