מה קרה השבוע ולמה?

כידוע, נובמבר ודצמבר הם חודשים חזקים מבחינה היסטורית, במיוחד כשהם מתחילים את התקופה בצורה חזקה בצבע ירוק כמו השנה. הרבה סוחרים ומשקיעים מדברים על שווקים שחווים "סנטה ראלי" ומנהלי קרנות פותחים חלון ראווה לתיקים שלהם, כלומר, קונים מניות עם ביצועים טובים ומוכרים את החלשות

אבל בשבוע שעבר, מניות בהערכות שווי גבוהות ספגו מהתקפה כפולה. ראשית, האומיקרון ושנית, דבריו של יו"ר הפד שאמר כי על הבנק המרכזי בארה"ב לשקול לסיים את רכישת האג"ח מוקדם יותר מהמתוכנן.

זה שלח את ה-VIX, מדד התנודתיות במניות בארה"ב למעלה מ 30 בפעם הראשונה בפברואר וגם דחף את מדד הפחד והחמדנות לטריטוריית "פחד קיצוני".

כרגע – נרגע וירד מתחת ל 20:
https://il.tradingview.com/symbols/TVC-VIX/

כך שברוב השבוע האחרון, משקיעים מכרו מניות ועברו למרחב הבטוח יותר של אג"ח.

על הרקע הזה.. לא מפתיע שהמשקיעים היו כל כך רגישים לשינוי בטון של הפד ולאינפלציה שעשויה להגיע מהר יותר מהצפוי + ההלם הראשוני של האומיקרון שצץ בדיוק כשכולם בהיי ובונים על סיום המגיפה.

אבל אז..המניות שוב זינקו (בגלל המחקר על החיסון המולטי יעיל וכו) ושלחו את ה S&P500 לשיא כל הזמנים, וזאת בדיוק כשהחבר'ה בדרכם לחוף המבטחים שלהם.

מה הלאה?

כל העיניים היו נשואות לדו"ח האינפלציה בארה"ב של יום שישי שהראה שהמחיר לצרכן זינק בשיעור גבוה של 6.8% בחודש נובמבר השנה ביחס לנוב' שנה שעברה..בדיוק לפי הצפי. ביידן גם דאג להרגיע את כולם שזה משקף את העבר ולא את העתיד.. אך כרגע, ממתינים לתגובה רשמית של הפד בפגישת המדיניות' ועדת השוק הפתוח fomc, האחרונה שלו לשנה זו שתתקיים ב-15 בדצמבר.

מה ניתן לעשות עם כל זה?

התנודתיות הגבוהה של השבועות האחרונים היא תזכורת לכך שלשווקים יש טמפרמנט של תינוק עם נדודי שינה. ולמרות שלפעמים מועיל להבין מה הסיבות של תנועת השווקים בכל יום/רגע נתון, הרדיפה אחר כל כותרת שמתפרסמת יכולה במקרה הטוב להיות מתכון ללחץ לא מוצדק, ובמקרה הרע להוביל לתשואות גרועות.

אחרי הכל, מחקרים רבים מראים שמי שנוגע הכי פחות בתיק שלו יש את הביצועים הטובים ביותר בטווח הארוך. אז בינתיים, אפשר לשקול זאת וגם לקבל איזה לילה שקט לכבוד השנה האזרחית החדשה. לא?
 

קבצים מצורפים

  • VIX.png
    VIX.png
    KB 176.3 · צפיות: 1
למעלה