מה קורה לגוף-ברמה הביוכימית- כשהוא חשוף לקור?

HataVeani

New member
מה קורה לגוף-ברמה הביוכימית- כשהוא חשוף לקור?

מעניין אותי לדעת מה קורה לגוף ברמה הביוכימית כשהוא חשוף לקור.
לצורך העניין נניח שהטמפרטורה בחוץ היא 5 מעלות צלזיוס, בשלב זה אדם מתפשט ונחשף לקור הזה,
כעת, כיון שהגוף מנסה לשמור על הומאוסטזיס הוא עושה פעולות ביוכימיות שונות כדי לשמור על חום של 36-7 מעלות צ'.
מה הן אותן פעולות?

אם אני זוכר נכון אז יש יותר מולקולות ATP שמתפרקות וכך הן מייצרות אנרגיה השומרת על חום הגוף, האם זה נכון והאם יש לכם מה להוסיף?

d e m o sthenes

New member
אכן הקור בימים האחרונים איננו פשוט.

הגוף בעת חשיפה לקור מבצע מספר פעולות פשוטות יותר ופשוטות פחחות. הדברים "הרגילים" הינם: הרחקת כלי הדם משטח הפנים על מנת למנוע פליטת חום, "עור ברווז", רעד במצבים יותר קיצוניים.

HataVeani

New member
אכן אכן

את הפעולות הפשוטות אני זוכר וזכרתי, ולכן הדגשתי שהשאלה שלי על הפעולות ברמה הביוכימית. אשמח לקבל תשובה על כך :)

Gidi Shemer

New member
יש עליה בצריכת ATP ועלייה ברמת המטבוליזם בכלל

שחלק ממנה מתבטא ב"בזבוז" האנרגיה לטובת יצירת חום.

מרכיב מרכזי שמשפיע על צריכת האנרגיה הוא הורמון התירואיד שמעלה בצורה ניכרת את פעילות ה- sodium-potassium pump. היות והמשאבה היקרה הזו היא צרכנית האנרגיה הגדולה ביותר בתא, עלייה בפעילות שלה מלווה בצריכת ATP גבוהה יותר, בפעילות תאית גבוהה יותר, ובייצור חום.

HataVeani

New member
תודה,לזה התכוונתי...ויש גם איורים יפים לתהליך

חיפשתי ומצאתי המחשות מאוד יפות לתהליך.
הנה הקישור להבנת התהליך:

Gidi Shemer

New member
ורק כדי שיהיה ברור

התהליך התרמוגני הוא לא הדבר המרכזי שלטובתו קיימת המשאבה הזו.

אם אי פעם יהיה צריך לעשות טבלת ranking לחלבוני הגוף לפי חשיבותם, המשאבה הזו תהיה לגמרי בצמרת הטבלה. היא לא סתם זוללת האנרגיה הגדולה ביותר.

HataVeani

New member
אני מניח שמסיבה זו

אנשים שמתלוננים על קור בזמני חום סובלים מבעיה של תת פעילות בהורמון זה (היפותירואידיזם) שאחראי להגביר את ייצור ה-ATP ועל ידי כך להגברת תחושת החום באותו גוף.

HataVeani

New member
אפשר הסבר?

אני יודע מה זה אבל אולי תוכל להסביר איך אתה מתכוון שזה להראות שזה מתקשר לנושא?

Gidi Shemer

New member
אמנם זה נכון בעיקר לתינוקות

אבל כנראה שלשומן חום יש תפקיד דומה אצל בוגרים. המנגנון כנראה שונה ולא ברור עדיין.

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0808949#t=articleTop

למעלה