מה צריך כדי לעבוד בענף הרכב

תוכן-מקודם

Member
מנהל
\
female-technician-fixing-car-parts-garage.jpg
קרדיט FREEPIK​
תחום הרכב השתנה באופן משמעותי בשנים האחרונות, יצרני הרכב החלו לשווק מכוניות מתקדמות טכנולוגית וגם הכניסה של הרכבים החשמליים משנה את הענף. ממקצוע מכני עם סטיגמה שלילית, הפך תחום מכונאות הרכב למקצוע מלהיב ומאתגר, ולא מעט צעירים וצעירות משתלבים בענף לאחר לימודים מקצועיים. אגב, אחד מהשינויים המרכזיים בתחום הרכב הוא כניסתן של נשים לתחום שנחשב עד לא מזמן לגברי, וכיום הגיל הממוצע של מכונאי הרכב הוא מתחת ל-40.

יש מחסור גדול באנשי מקצוע מיומנים בענף הרכב, בעיקר למומחים בתחום המכונאות, לכן כל מי שמחפש תעסוקה בענף יכול ללמוד הנדסאי רכב ותוך כשנתיים בלבד להשתלב בענף וליהנות מתנאים טובים ומאפשרויות קידום. חשוב לדעת כי מכונאי רכב כיום עוסק בתחומים רבים, הרבה מעבר להתעסקות רק במכניקה, בשמנים ובגריז. כיום, מכונאי רכב מתמחה במערכות חשמל ואלקטרוניקה מתקדמות, בדיאגנוסטיקה ממוחשבת, במערכות ממוחשבות עם חיישנים ואמצעים חדשניים המותקנים ברכבים החדשים, במערכות מולטימדיה משוכללות ועוד.

אילו מסלולי לימוד פותחים את הדלת למשרות בענף הרכב?

כדי לעבוד בתחום מכונאות הרכב נדרש רקע טכני כדי להצליח בענף, במיוחד כיום כאשר הרכבים החדשים עמוסים במערכות ממוחשבות ובטכנולוגיות מתקדמות. יש לא מעט קורסי מכונאות רכב בבתי הספר המקצועיים, וקיימות מספר תעודות רשמיות בתחום כמו תעודת טכנאי רכב, תעודת מכונאי רכב סוג 3 ועוד. עם זאת, רבים מהמכונאים ומהעובדים הבכירים בענף הרכב מגיעים מתחומים כמו הנדסאי מכונות - רכב, מאחר והביקוש בענף הוא בעיקר עבור אנשי מקצוע בעלי ידע טכנולוגי עדכני ויכולות מתקדמות לדיאגנוסטיקה, למכניקה, לחשמל, לאלקטרוניקה ולטיפול ברכבים החדישים.

לימודי הנדסאי רכב מכשירים את הבוגרים והבוגרות למגוון תפקידים מעניינים ומאתגרים בענף הרכב. בוגרי מסלול הלימודים מקבלים תעודת הנדסאי מטעם מה"ט, הם בעלי ידע וכלים מקצועיים לניתוח מערכות מתקדמות המותקנות ברכבים החדישים, לאבחון תקלות ועוד.

כדאי לדעת כי מסלול הלימודים להכשרת הנדסאי רכב מציע הכשרה מקצועית מקיפה ומעמיקה בתחום, ניתן ללמוד במסלול בוקר הנמשך שנתיים או במסלול ערב הנמשך שלוש שנים ומאפשר לשלב בין עבודה ללימודים.

תפקידים המוצעים לבוגרי הנדסאי רכב

בוגרי לימודי הנדסאי מכונות – רכב זוכים לביקוש רב אצל המעסיקים בענף הרכב, הם יכולים להשתלב במגוון תפקידים מעניינים וליהנות מתנאים טובים ומסביבת עבודה מודרנית ומתקדמת. אפשרויות התעסוקה לבוגרי הנדסאי רכב כוללות גם תפקידים חדשים שהתפתחו רק לאחרונה, למשל אבחון וטיפול במערכות הרכב החשמלי וההיברידי, אבחון, עדכון וטיפול בתוכנות מחשב, ניטור ותחזוקה של מערכות ממוחשבות עם חיישנים ועוד.

הבוגרים יכולים להשתלב במהירות ובקלות בענף הרכב בתפקידי מפתח כמו ניהול מוסכים, ניהול ציי רכב, ניהול מחלקות שירות והדרכה בחברות רכב גדולות, שמאות רכב וכו'. בנוסף, בוגרי מסלול הלימודים לתעודת הנדסאי מכונות – רכב יכולים לנהל מחלקות שירות וחלפים בחברות הרכב המובילות ובמוסכים, לעסוק בתפקידי הדרכה בתחום הרכב והמכונאות, לנהל מוסך מתקדם לאחר השלמת השכלה ייעודית הנדרשת לכך, לעבוד כקציני רכב וכמנהלי ציי רכב בחברות המובילות במשק, לנהל מחלקת מכירות אצל יבואנים, חברות ליסינג, חברות טרייד אין ועוד.

האם התחום מתאים רק לגברים?

תחום מכונאות הרכב עבר שינויים רבים בשנים האחרונות וכיום ניתן לראות גם נשים רבות המשתלבות בענף במגוון תפקידים. יש משרות רבות בענף הרכב שאינן מחייבות התעסקות במנועים והתמודדות עם משקלים כבדים, שמן, גריז ופיח. בענף הרכב של היום יש תפקידי ניהול, מכניקה, דיאגנוסטיקה ותפקידים נוספים בהם נשים לוקחות חלק פעיל, ומתחום שהיה שמור לגברים הענף עובר שינוי משמעותי, ואפשר לראות גם מכונאיות המבצעות את עבודתן באופן מושלם כמו מכונאים גברים.​
 
למעלה