מה עושה קופסת מתג הפעלה הזו?

Borisyo

Member
שלום,

יש למישהו מושג בשביל מה קיימת קופסת מתג הזו?
כאשר לוחצים, הכפתור נדלק אבל למה זה שייך אני לא יודע.

יש מזגן ליד אבל יש לו שקע משלו.
אולי זה היה שייך פעם למזגן אחר בדירה?

קבצים מצורפים

• 20210412_110101.jpg
    20210412_110101.jpg
    KB 135.9 · צפיות: 12

GoldenEyes

Well-known member
שלום,
יש למישהו מושג בשביל מה קיימת קופסת מתג הזו?
כאשר לוחצים, הכפתור נדלק אבל למה זה שייך אני לא יודע.

יש מזגן ליד אבל יש לו שקע משלו.
אולי זה היה שייך פעם למזגן אחר בדירה?
אכן נראה כמו שקע למזגן.
אצל ההורים יש כזה למזגן רצפתי.
ייתכן שהחליפו מזגן בדירה השקע הזה לא מתאים.
זאת הסיבה גם שהשקע בקופסה הזאת מכוסה. כדי שלא ישתמשו בו
1618287156802.png

יוסי זיו1

Active member
זה שקע שהיה בשימוש מזגנים ישנים, אם יש מזגן ליד יכול להיות שמשכו את הקו שלו מהשקע הזה בכניסת המתח אליו,הכפתור נשאר מחובר.
איך תבדוק? פשוט תפעיל את הכפתור שידלק האור ותתחיל להוריד נתיכים אחד אחד עד שתראה שהאור כבה ואז תנסה להפעיל את המזגן,אם אכן זה כך תבדוק את גודל הנתיך הזה ויש מסב בסבירות גבוהה שכדאי יהיה לך להחליף את הנתיך לערך הנכון להגן על המזגן כי המזגנים החדישים צורכים חשמל כמחצית מהדגמים הישנים.

רשר

Well-known member
מנהל
זה שקע שהיה בשימוש מזגנים ישנים, אם יש מזגן ליד יכול להיות שמשכו את הקו שלו מהשקע הזה בכניסת המתח אליו,הכפתור נשאר מחובר.
איך תבדוק? פשוט תפעיל את הכפתור שידלק האור ותתחיל להוריד נתיכים אחד אחד עד שתראה שהאור כבה ואז תנסה להפעיל את המזגן,אם אכן זה כך תבדוק את גודל הנתיך הזה ויש מסב בסבירות גבוהה שכדאי יהיה לך להחליף את הנתיך לערך הנכון להגן על המזגן כי המזגנים החדישים צורכים חשמל כמחצית מהדגמים הישנים.
אין צורך להחליף נתיך כי הוא מיועד להגן על הקו ולא על המזגן,
אם הנתיך "מוגדל ל 20A" כדי למנוע ניתוק מיותר בגלל הספק המזגן בהתנעה עדיין זה מתאים לחוטים 2.5 ממ"ר ונותן הגנה מלאה מקצר וקצת פחות מעומס יתר אך לא ברמה מסוכנת לקו (קיצור חייו בעומס מלא 20A במקום 16A מ 100 שנים ל 50 שנים),

יוסי זיו1

Active member
לא מדוייק, המזגן החדש יקח למשל במה שקראו פעם 2.5 כ"ס רק כ 8.5 אמפר במקום 15 אמפר במזגן הישן, אם קורה שמנוע המעבה נדפק או מעבה סתום זרם המדחס יעלה מעל 10 אמפר או שקבל העבודה המשמש כקבל התנעה למדחס אינו תקין הזרם יהיה גבוה כ 12 אמפר כי מתקבלת תופעה של מדחס תפוס ולא מניע ופעולה ארוכה שכזו תשרוף את סליל המנוע של המדחס ,ואם הנתיך יהיה 10C למשל תהיה הגנה למדחס. במאות פעמים שנתקלתי במקרים בהם הנתיך הציל את המדחס משריפה במקרה בו הקבל לא היה תקין.
למעשה כבר בשיחת הטלפון שאני מקבל "קופץ לי החשמל " אני שואל האם מפסק הפחת קופץ או נתיך המזגן קופץ,למענה חיובי לשאלה השניה אני עולה לדירה עם קבל בתיק, לשאלה הראשונה באם חיובי אני עולה עם מגר.
וכן, אותו מזגן בהספק הזה מספיק לו קו של 1.5 והתקע שלו הוא תקע רגיל לא בריטי.

רשר

Well-known member
מנהל
לא מדוייק, המזגן החדש יקח למשל במה שקראו פעם 2.5 כ"ס רק כ 8.5 אמפר במקום 15 אמפר במזגן הישן, אם קורה שמנוע המעבה נדפק או מעבה סתום זרם המדחס יעלה מעל 10 אמפר או שקבל העבודה המשמש כקבל התנעה למדחס אינו תקין הזרם יהיה גבוה כ 12 אמפר כי מתקבלת תופעה של מדחס תפוס ולא מניע ופעולה ארוכה שכזו תשרוף את סליל המנוע של המדחס ,ואם הנתיך יהיה 10C למשל תהיה הגנה למדחס. במאות פעמים שנתקלתי במקרים בהם הנתיך הציל את המדחס משריפה במקרה בו הקבל לא היה תקין.
למעשה כבר בשיחת הטלפון שאני מקבל "קופץ לי החשמל " אני שואל האם מפסק הפחת קופץ או נתיך המזגן קופץ,למענה חיובי לשאלה השניה אני עולה לדירה עם קבל בתיק, לשאלה הראשונה באם חיובי אני עולה עם מגר.
וכן, אותו מזגן בהספק הזה מספיק לו קו של 1.5 והתקע שלו הוא תקע רגיל לא בריטי.
מא"ז 10A מנתק בעומס יתר 15A אחרי כ 30 דקות (ראה קו ירוק בגרף המצורף) - מדחס שלא נשרפו ליפופיו בזמן הזה בנוי מצוין,
עקרון חשוב במערכות חשמל - לא מגינים על ציוד חשמלי מהלוח אלא רק על קוים לשימוש כללי היוצאים מהלוח, הגנה על ציוד תהיה בציוד או לידו,
בלוחות תעשיתיים של חדרי מכונות לרוב ההגנה בלוח כדי לשלב בה התראות תקלה ואין בעצם "קו לשימוש כללי",
לכן אם רוצים הגנה על המדחס יש הגנות ללחצים חורגים, לחום, לזרם יתר, לקצר, להפיכת כיוון (3~),,, כסף, כסף,,,

קבצים מצורפים

• X1,5In אופין זרם למא''ז.jpg
    X1,5In אופין זרם למא''ז.jpg
    KB 54.4 · צפיות: 3

יוסי זיו1

Active member
אתה מצפה להשקעה כספית במזגנים שעולים שקל וחצי?? זה לא המזגנים שייצרו פעם בישראל, הסיני מתמחר טוב טוב את העלויות שלו ,
שלשום מחפש מישהו באחד הפורומים המקצועיים כרטיס למזגן מולר 1 כ"ס שרכשו באושר עד ב 900 ש"ח, היית צריך לראות את התגובות עשרות, כולם שולחים אותו למדפים שבין הקמח לסוכר, לקופאית הראשית, לשומר בכניסה,ועוד ועוד, זה המצב ולפחות יש הגנה קטנה בדרך לזרם גבוה, אתה חושב שמישהו יכניס לקו PKZM או דומה??.
הגנה להפיכת פאזה או חוסר פאזה תמצא בתדיראן או באלקטרה .

GoldenEyes

Well-known member
לא ידעתי שיצרו מזגנים בארץ פעם.
איך הייתה האיכות?
האיכות עדיין קיימת , לא היתה
אצל ההורים שלי יש מזגן מפוצל של אלקטרה . 45 שנה , בלי אף תקלה ובלי מילוי גז.
הין כמובן גם מזגני החלון של תדיראן , שהבעלים הלכו לעולמם לפני המזגנים.
נניח בצד את הענין שהוא זולל חשמל.

יוסי זיו1

Active member
היה יצור מקומי של כל המזגנים, אמקור אלקטרה ותדיראן, מזגני חלון ומזגנים מפוצלים ולפני המפוצלים היה דגם של יחידה מחוברת בן כילאיים של מזגן חלון ומפוצל שממנו צמח המפוצל.
היו גם כמה מפעלים קטנים יותר ליצור מזגנים כמו אריאל, קונקורד ,וירו,עוצמה,פרג,ועוד ועוד.
אז לא היה מושג כזה של מדידה ב קווט קרור והמושג BTU היה רק לאנשי מקצוע וכולם דיברו בכוחות סוס.
לא היה הגדרה של תקן ויעילות ו COP והמזגנים צרכו חשמל שלהיום זה נראה הזוי .

יוסי זיו1

Active member
כפול בדיוק עלות השימוש , וההבנה לא שזה יותר נוח אלא יותר זול ובהרבה מאד.אי אפשר להשוות שכר עבודה של פועל ישראלי לפועל סיני,לא רק למזגן עצמו אלא לכל מרכיביו השונים.
גם הכמויות שמפעל סיני מייצר ביום מפעל ישראלי לא מייצר בכמה חודשים טובים.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כפול בדיוק עלות השימוש , וההבנה לא שזה יותר נוח אלא יותר זול ובהרבה מאד.אי אפשר להשוות שכר עבודה של פועל ישראלי לפועל סיני,לא רק למזגן עצמו אלא לכל מרכיביו השונים.
גם הכמויות שמפעל סיני מייצר ביום מפעל ישראלי לא מייצר בכמה חודשים טובים.
חחח... והמודרניים הם גם יחסית יותר שקטים. פשוט תענוג.
אגב, מר כהן, ה"חבר שלך", עשה לי הרצאה שלא שווה לרכוש את האינוורטרים של הקוראנים האלה ששמם מתחיל ב'סמ', כי יש בעיה עם חלפים.
לי יש כרגע 2 כאלה (בהמלצתך), אחד כבן שנה וחצי והשני כבן שנתיים +... הם שניהם שקטים ועושים עבודה נעימה מאד. מקווה שכך יהיה גם בהמשך עוד כמה שנים "טובות". ויש לי גם תדיראן אחד "חצי אינוורטר" 1 כ"ס. גם הוא אחלה. לדעתי, שקט עוד יותר משני הקוריאניים.

@יוסי זיו1 לפי טבלה שצירפתי האם ניתן לחשב צריכה של מזגן עילי 1.25 כ"ס?

קבצים מצורפים

• 0__0607fffc3a0339.jpg
    0__0607fffc3a0339.jpg
    KB 135.9 · צפיות: 2

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
@יוסי זיו1 לפי טבלה שצירפתי האם ניתן לחשב צריכה של מזגן עילי 1.25 כ"ס?
אתה יכול להבחין בעצמך, שמזגן עילי 1 כ"ס צורך 0.32 ומזגן כפול בגודלו (2 כ"ס) צורך יותר מכפול.
וזאת למה? כי ככה ההיגיון אומר? לא!
כי מבנה המזגן ואולי היצרן הם שונים ולכן נצילות המכשיר שונה באופן יחסי.
קשה אם כך לנבא מה תהיה התפוקה של מזגן שאינו נכלל ברשימה.
זהו נתון ערטילאי.
אפשר רק לקוות שלא יהיה יקר מ-042 ש"ח וסביר גם להניח שלא יהיה זול מ-0.40 ש"ח.
וגם זה לא מדויק:
זה תלוי גם בנפח החדר,
זה תלוי בכיווני החלונות ובגודלם.
זה תלוי באזור המגורים בארץ
וזה תלוי כמובן באיזו קומה אתה גר. בקומה העליונה, זו שמתחת לגג חם יותר.

לי יש מזגן אלקו 2.5 כ"ס מישנת 1988 מקרר מעולה את כול הבית . גם השלט תקין . לוח המודפס . נאכל על ידי הקורוזיה . גשרתי את המעגלים . עים חוטי נחושת. וזה פועל כרגיל מעולה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
חוץ מקורוזיה היו איתו עוד בעיות?
במזגנים הישנים הללו עלולות לקרות בד"כ 2 סוגים של תקלות:
1. קורוזיה שאותה ניתן לתקן ככל שאתה טכנאי כמו קרמר.
2. בריחה של גז, שגם אותה ניתן "לתקן" ע"י הוספת גז. נכון שאם לא תימצא הסיבה לאיבוד הגז, ייווצר צורך למלא אחת לתקופה, אבל גם אז התחזוקה של המזגן תעלה פחות מהחלפתו.
אז למה אנשים בכל זאת מחליפים?
כי:
א. רוצים להתחדש במוצר חדש ואולי גם חסכוני יותר בחשמל.
ב. החדשים הם עיליים והישן הוא רצפתי. הרצפתי גם מכער את הבית וגם גוזל מקום שיכול להיות שימושי יותר.

נערך לאחרונה ב:
למעלה