מה נחשב להישג במרתון?

aaa123

Member
מה נחשב להישג במרתון?

אני חשבתי שכל תוצאה של רץ מרתון מקצועי שהיא לא מהירה מ2:40
היא בבירור כשלון,ואפילו הרץ שלנו באולימפיאדה זוהר זימרו הצליח לגמור את המרתון
באולימפיאדה מהר יותר מ2:40 למרות שהתמוטט והקיא בקילומטר ה35 של הריצה.

להפתעתי אני קורא שתוצאה של אצן שהשיג 2:40:36 מושיקו ישרים
(ולא רץ מרתון אחד אלא רץ מרתונים שוב ושוב) נחשבת לתוצאה מרשימה
ודי יפתיע אותי אם תוצאה כזאת בכלל ממקמת אותו באחד מ10 המקומות הראשונים
בארץ לפי השיא האישי(כמובן זה יותר מהיר ממה שאני יכול אבל אני גם לא מסוגל לרוץ
100 מטר ב13 שניות ובכל זאת לא אגדיר תוצאה של 13 שניות ב100 מטר
כתוצאה מרשימה).

נראה לי שהכתבת שכחה את רצי המרתון שבאמת השיגו תוצאות מרשימות
ורצו יותר מ25 דקות מהר יותר מ
1)היילה סטאין שיא אישי 2:14:21
2)זוהר זימרו 2:14:28
(לא בטוח אם זה שיא אישי אבל זאת התוצאה הטובה ביותר שמופיעה בויקיפדיה)
3)אסף בימרו שיא אישי 2:14:52
4)יוסף גזצ'או 2:15:07 פספס את האולימפיאדה ב7 שניות.

אפילו נילי אברמסקי רצה מהר יותר ורצה 2:36:36
אם ניקח בוגרים מתחת לגיל 23 אז שלמה אזולאי רץ מרתון 2:22:34

oferba

New member
לרץ עילית 2:40 שעות היא באמת לא תוצאה

לכתוב הביתה, אבל ל״רץ מועדונים״ club runner זו בהחלט תוצאה מרשימה, לפחות בקנה מידה ישראלי...

aaa123

Member
מהכתבה הוא לא נשמע כמו רץ חובב

ובהתחשב בנתונים אלו אני לא מבין מה ההתפעלות מהתוצאה שלו.

ציטוט מהכתבה:
"הריצה הפכה להיות החיים שלי, אשר שהצלחתי ואני חי את החלום שלי".

די מפתיע אותי לקרוא שחברת אדידס החתימה אותו על חוזה.
האם כל רץ מרתון שמגיע לתוצאה של 2:40 זוכה לחוזה מחברה מסחרית?

לדעתי הרבה מאוד אנשים מסוגלים להגיע לתוצאה כזאת אם תהיה להם מוטיבציה ,ודעתי האישית היא שאם איזה מליארדר יתן מליון דולר ל1000 הראשונים בישראל שיצליחו לרוץ מרתון ב2:40 או יותר מהר אז תוך פחות משנה הוא ישלם מליארד דולר ל1000 ישראלים שישיגו תוצאה של 2:40 או תוצאה טובה יותר במרתון.

aaa123

Member
אני מתכוון כמובן מליון דולר לכל אחד מ1000

הישראלים הראשונים שירוצו מרתון ב2:40 או יותר מהר,ומליארד דולר שזה הסכום שהמליארדר ישלם מקבלים מ1000 כפול מליון.

oferba

New member
בו ניתן דוגמא

ניקח 2 רצים ירושלמים מוכרים (לפחות לחובבי הריצה בארץ), אסרט ממו הוא בהחלט elite runner (בקנה מידה ישראלי, באתיופיה וקניה אולי היה אפשר להתווכח על זה), נחשון שוחט לפי הגדרתי הוא club runner.
אז נכון שאסרט כמו אתלטים אחרים בארץ לא יכול כנראה להתפרנס מריצה בלבד, אבל מבחינת האיגוד המקומי הוא אחד האתלטים שיכולים לפרוץ קדימה ולזכות באליפויות ישראל, נחשון יכול לייצג בכבוד כמעט כל מועדון ריצה בארץ ולפעמים גם לסיים במקום מאד מכובד (מקום שני במרתון ירושלים 2011 מבין הישראלים, אחרי אסרט ממו), אבל אני מניח שאפילו לו אין יומרות להתמודד על אליפות ישראל (כללי) במרתון טבריה למשל...

shohat

New member
בוא נגיד את זה ככה

1. אי אפשר להפוך חמור לסוס מירוץ, אבל אפשר להפוך אותו לחמור מהיר. וגם זה מרשים (ולא פחות "חלום") - לפחות מהצד של החמור.

2. תמיד יש דג גדול יותר. ולכן כדאי לשמור על פרופורציה.

תוצאה של 2:40 היא תוצאה מעולה עבור רץ חובב. תוצאה לא רלוונטית בעליל עבור רץ עלית (גם במונחים ישראלים). ובדיוק לפי הקווים האלה אפשר, או אי אפשר, להתיימר.
מנתוני סיכום שנת 2010 בארה"ב:
0.2 אחוז בלבד ממסיימי כל המרתונים בארה"ב סיימו בתוצאה של סאב 2:30.
2.6 אחוז סיימו בתוצאה של 2:30 עד 3:00 ש'. (ניתן לשער ששיעור המסיימים ב 2:40 הוא הרבה פחות מאחוז, יותר קרוב לחצי אחוז).
לטעון שבישראל יש 10,000 רצים פוטנציאליים של סאב 2:40 זה מופרך באותה מידה כמו לטעון ש - 2:40 שקול לבימרו, סטאין או ממו.
למיטב ידיעתי (וצריך לשאול את אנטוניו) מספר הישראלים שרצו תוצאה כזו בכל הזמנים (כולל רצי העלית) לא עובר את ה - 200 וכנראה נמוך משמעותית מכך.
ואגב, שימו לב שתוצאות בין 2:25 ל - 2:45 הן בדרך כלל הדלילות ביותר. למה? בדיוק בגלל העניין הזה. שזו לא תוצאה ברמה תחרותית אמיתית (אין תמריץ להפוך לרץ מקצועני)
אבל בשביל לרוץ תוצאה כזו צריך להתאמן כאילו שאתה מקצוען (כמעט).

שורה תחתונה: 2:40 בהחלט מקנה bragging rights לרץ מרתון חובב, בתנאי שזה לא בפני וודג', או נילי...
בין שאר כתבות "הסיפור האישי" לקראת מרתון ירושלים ומרתון ת"א - לא רואה את הבעיה.

aaa123

Member
אין היום 1000 רצים ישראלים שיכולים

לרוץ מרתון מהר מ2:40

בכל זאת אני מאמין שעם מוטיבציה מספקת יכולים להיות יותר מ1000 כאלו תוך שנה.

אני מאמין שיש היום יותר מ2000 רצים ישראלים חובבים שמסוגלים לרוץ 2000 מטר ב7:30 או מהר יותר(קצב של 40 קילומטר בשעתיים וחצי או מרתון בפחות מ2:40) ,ואני מאמין שהרוב של אותם רצים יכולים גם לרוץ מרתון מהר מ2:40 תוך פחות משנה בהנחה שיבנו תוכנית אימונים מתאימה.

oferba

New member
שבע וחצי דקות ב-2000 מ׳ מקביל ל-2:40 במרתון??

אתה בטוח שאתה בכיוון בכלל או שזה ניחוש מלומד?

aaa123

Member
מבחינת מהירות זה בהחלט מקביל

וכל אחד יכול לחשב.
לא טענתי שזה מקביל אם הכוונה למקביל מבחינת קושי.

2:40 במרתון יותר קשה כמובן ,ולא טענתי שבלי אימונים שאינם קלים רוב מי שמסוגל לרוץ 2000 מטר ב7:30 דקות מסוגל גם לרוץ 2:40 במרתון.

foggy1

New member
2:40 במרתון מקביל תיאורטית ל-6:00 ב-2000

אתה ממש לא בכיוון, עפ"י המחשבון של מק'מילן רץ מרתון של 2:40 אמור לרוץ 2000 ב-6 דקות ועדיין יהיו יותר רצים (ואין הרבה כאלה) שמסוגלים לרוץ 2000 ב-6 מאשר מרתוניסטים של 2:40
מושיקו הוא בחור צעיר שמקדיש זמן רב מאוד לריצה ויש לו תוצאת חובבים מרשימה מאוד. תפנה את הביקורת לכתב ב-YNET ולא כלפי הבחור.

aaa123

Member
קודם כל נראה לי שזה מקביל תיאורטית ל6:10

אם אני מכפיל את שיאי עולם ב1.3 זה מה שאני מקבל.

2000 מטר שיא עולם הוא 4:44.79 שזה 284.79 שניות
אם אני מכפיל את זה ב1.3 אני מקבל קרוב ל370 שניות כלומר 6:10

מרתון תוצאה טובה ביותר 123 דקות ו2 שניות
אם אני מכפיל 123 ב1.3 אני מקבל 159.9 כך שזה קרוב ל2:40

דבר שני אני מאמין שזה ענין של אימון.
לא טענתי ש7:30 ב2000 מטר מקביל ל2:40 במרתון אלא שלדעתי רוב אלו שמסוגלים לרוץ 2000 מטר ב7:30 או מהר יותר(שאינם רצים מקצוענים כמובן) גם מסוגלים לרוץ 2:40 במרתון בהנחה שיתאמנו ברצינות למען מטרה זאת(כמובן שיכול להיות שאני טועה בהערכה זאת אבל אי אפשר לבדוק אם אני צודק או טועה כי ברור שאין להם מוטיבציה מספקת בכלל לנסות שברור שגם אם יצליחו לא יוכלו להתפרנס מהעובדה שהם יכולים לרוץ מרתון ב2:40 או מהר יותר).

מבחינת קצב ריצה זה אותו קצב שכמובן ברור שלרוץ מרתון בקצב של 7:30 ל2000 מטר זה יותר קשה יחסית לריצה של 2000 מטר בלבד בקצב הזה.

oferba

New member
אני מאמין שאני מסוגל (לפחות מקווה) לרוץ 100 מ

ב-16 שניות, לשיטתך, זה אומר שיש סיכוי שאם אתאמן ממש בצורה עילאית אוכל לרוץ מרתון בשיא עולמי מדהים של שעתיים

aaa123

Member
לא

ואני אפילו לא טוען שאתה מסוגל לרוץ 2000 מטר באותו קצב אחרי אימונים שזה יחס של 1:20 מבחינת מרחק ודומה ליחס בין 2000 מטר למרתון שהוא קצת יותר מ1:21.

המעבר מ100 ל2000 הוא הרבה יותר קשה מהמעבר מ2000 למרתון.

השיא העולמי ב100 מטר
9.58 שניות
השיא העולמי ב2000 מטר
284.79 שניות

מדובר ביחס של יותר מ1 ל29 וכמעט 1 ל30

אם נכפיל את השיא העולמי ב2000 מטר ב25 נקבל 7120 שניות(ליתר דיוק 7119.75 שניות) שזאת משימה שנראית אפשרית ב40,000 קילומטר(השיא העולמי במרתון הוא בקצב מהיר יותר מזה).

shohat

New member
האם לשיטתך...

רץ של 4:10 דק' ל - 1,500מ' (שקול לסאב 5:50 דק' ל - 2,000מ', שזה 2:55 לק"מ) יוכל (תוך שנה או תוך עשר שנים של אימונים) לשבור את שיא העולם במרתון?
לפי זה יש עשרות שיאי עולם פוטנציאלים כאן בישראל ואלפים רבים בעולם.

להצליח לרוץ 10,000מ' בקצב כזה (29:10) היא שאיפה ריאלית הרבה יותר וגם את זה מספר מועט מאד, כמעט זניח, של רצים ישראלים הצליחו לעשות גם אחרי שנים של אימונים (רצים צעירים של 4:10 היו וישנם לא מעט).

aaa123

Member
האם יש רצים שהגיעו בלי להתאמן בריצה לתוצאה

של 4:10 ב1500 מטר?

אם כן אז ההערכה שלי מוטעית.

yuvalind

New member
חבל שאתה ממשיך להשתמש בכלים לא מתאימים

זאת לא שאלה מתמטית.
אני היום מצליח לרוץ 10 ק"מ ב-45 דקות. התאמנתי לא מעט בשביל זה.
לא רוצה ולא מתכוון לתאר לעצמי כמה אצטרך להתאמן בשביל אולי לשמור על אותו הקצב במרתון.
הרצון והנכונות הם חלק מהעניין. ברגע שמפסיקים לעשות חישובים ויוצאים לרוץ מבינים מהר מאוד שלהוריד חמש שניות מקצב של 5:30 דק' לק"מ לא דומה ללהוריד 5 שניות מקצב של 4:30 דק' לק"מ. ובדיוק באותו האופן, לשמור על קצב גבוה לאורך 10 ק"מ לא דומה לשמירה על קצב גבוה לאורך מרתון.
לרוץ מרתון ב- 2:40 זה מאוד מאוד מכובד.
זה בלתי אפשרי ללא השקעה אמיתית לאורך זמן.
מה חשוב כל השאר?

shohat

New member
אמונה זה דבר טוב

(וגם פרופוזיציות תיאורטיות/ספקולטיביות תלושות לגמרי מהמציאות המעשית).
שאל קודם אם יש 1000 רצים של סאב 17 ב - 5,000מ' (מקמילן ממליץ 16:25 אבל הוא מחמיר, מצד שני, גם רוב הרצים של 16 דקות לא מצליחים בניסיונות הראשונים).
אחר כך שים אותם על תכנית אימון של 120 ק"מ לשבוע לפחות למשך שנה - שנתיים, וגם אז רק חלק מהם יצליחו.

ובינתיים, אלו הנתונים -

מרתון לונדון 2012 - סה"כ 178 רצים סאב 2:40
מרתון ברלין 2012 - סה"כ 168 רצים סאב 2:40
מרתון פריס 2012 - סה"כ 123 רצים סאב 2:40
כלומר, בערך חצי אחוז או פחות, מבין אלו שרצים ומתאמנים.

מצד שני, גם אם נניח שאתה צודק תיאורטית ואנחנו מוקפים באלפי רצי 2:40 "פוטנציאלים", העובדה שבפועל רק בודדים מצליחים לרוץ תוצאה כזו רק מעצימה את ההישג (מה שאתה קורא "מוטיבציה מספקת" לאימונים ברמות הדרושות, יום אחרי יום).
כל העניין במרתון הוא לצמצם את הפער בין "הפוטנציאל התיאורטי" לבין היכולת הממשית, וזה דורש שנים של התמדה.
ואם הכתבה על מושיקו ממחישה משהו - זה את היכולת הזו, ולא כשרון מולד (אולי אפילו למרות נקודת פתיחה צנועה).

לא יודע מי אתה, אבל הזלזול פשוט לא במקום.

למעלה