מה ירה בגבתונים לבני הגרון?

מה ירה בגבתונים לבני הגרון?

מטרתה של הודעה זו היא לסקור את הסטאטוס של גבתון לבן גרון שהשתנה במהלך השנים, ובכן: עד לשנת 1990 גל"ג נצפו באופן קבוע (מדי שנה) רק באילת, כשכל שנה נצפו 1-9 פרטים (תשעה אירע רק פעם אחת, מהם שלושה יחדיו, בסתיו 80). מחוץ לאילת נצפה שלוש פעמים בירושליים בשנות ה 80, בשדה בוקר פעמיים ותצפית אחת מהגולן. כל התצפיות האלו התרחשו בין אמצע אוקטובר לאמצע דצמבר, בעיקר בשבוע השני והשלישי של נובמבר. ישנה רק תצפית אחת מחוץ לתקופה הרגילה, זכר בלבוש דגירה בבנית עטרות בפברואר 1984 (שיריחי 96). ובכן מאז 1990 התמונה משתנה בכמות התצפיות (אך לא בתאריכי ההופעה), אלו התצפיות העולות בזכרוני החל מ 1993 ואילך (איני יודע דבר על השנים 1991-1992): 1993 1-2 פרטים בנובמבר-דצמבר באילת (אחד מהם היה בבית הקברות. (מידע אצל מייק פרינס או מרק לאולר) 1996 פרט אחד, דומני בבית הקברות בנובמבר (מידע אולי אצל סטיין ברנט) 1998 - פרט בבריכות הביוב של k.19 תצפית של ג'ימס סמית סוף התשעים או תחילת ה 2000 - פרט שצילם אמיר בלבן בהרי ירושליים. 2005, פרט בסמר בתאריך חריג (סוף מרץ) יונתן מירב וג'ימס סמית 2009 - הפרט בנפחה. יתכן וישנה עוד תצפית של חולניקים מהחצי הראשון של שנות האלפיים. זהו זה, בתקופה של 17 שנה ישנן 6-8 תצפיות בלבד. אפרופו לגבי גבתון גמד המצב דומה אך שונה מעט, ועם זאת החלק שדומה מספק את הפתרון לשאלה "מי ירה בגבתונים לבני הגרון", שאלה שמעסיקה כאמור בימים אלה את כל הצמרת הפוליטית גבתון גמד - בשנות ה 80 נראה מדי שנה הן באילת והן בירושליים, נדיר ביותר מחוץ לשני מקומות אלו עם תצפיות ספורות. התקופה דומה לזו של גל"ג אך בד"כ בממוצע מעט מקדים יותר את הגבתון לבן הגרון. בשנות ה 90 וה 2000 - מאילת ודרום הערבה נעלם כמעט כליל (דומני שבין 1993 - 2009 קיימת 1-2 תצפיות בלבד). בירושליים - עדין נראה לעתים כל עוד היו מטעים בארמון הנציב. לאחר אמצע שנות ה 90 אין תצפיות למיטב ידיעתי בירושליים. מה כן? עלייה במקומות בהם לא צפו בשנות ה 80, למשל עמק בית שאן (לפחות 7 תצפיות בשנות ה 90 - 2002), אי אלו בהר הנגב גם באותם שנים ותצפיות ספורדיות במקומות שונים. הערכה: קשה להאמין ששני המינים הפסיקו לעבור באילת ובערבה ובאשר לגבתון לבן גרון קשה להאמין שהוא אכן נהייה נדיר יותר בישראל. סביר שדווקא היוצא דופן הוא שבשנות ה80 היה שילוב נדיר של מקום שפעל כמגנט למינים אלו (מטע התמרים של אילות) בשילוב עם מעט מאוד מקומות מתאימים ברוב דרום הערבה. ב 20 שנה האחרונות המצב בדיוק הפוך - יותר מדי מקומות שיכולים להתאים מה שמקשה ביותר על האיתור של ציפור בודדת. נפחה נראה מקומם אידיאלי לשני מינים אלו - למקום זה יתרון ברור על בה"ד 1 - בנפחה יש לא רק שפע נודדים אלא שפע גדול יותר של מינים מקומיים או חורפים שהינם אוכלי זרעים - דרורים ספרדיים, ירקונים, פרושים, פרושי הרים, ואולי בזבוזי לבנון. בית הגידול מושלם. תצפיות המשך ובשנים הבאות יגלו לנו האם ישנו מקום חדש שההסתברות בו לפגוש את אחד משני המינים עולה על תצפית אקראית במקום אחר.

גבתונים לבני גרון - גלי נוסטלגיה

בנובמבר 82 נצפה גבתון מוזר בבריכת השחיה של מדרשת שדה בוקר במשך תקופת מה. טובי המוחות של התיכון לחינוך סביבתי נדרשו לסוגיה ולא יכלו לה, עד שהגיע הדורם שהציץ בטלסקופ ופלט "יש לכם פה rustica". אם אני לא טועה היתה זאת נקבה. פרט שני ( זכר) נצפה באותו חודש במטעי האפרסקים של הקיבוץ

kisembensis

New member
ובנובמבר 1990

פתחנו רשתות בבריכה של המדרשה ולאחר כ 10 דקות היתה לנו הנקבה שבתמונה. אני זוכר את מורי ורבי עושה סלטה באויר לנוכח הטיק החדש... איתי נ.ב. אנסה לסרוק את השקופית באיכות גבוהה יותר מחר

Torgos

New member
אז נמשיך בנוסטלגיה

בחורף 1980 , דצמבר כמדומני (אבל לא בודאות) לקחתי את ריצ'רד פורטר (אישתו ובנו) לצפות באחד שכזה במלחה (לפני הפיתוח). לא יודע אם התצפית נכללת ב-3 שברק מנה אבל זו הייתה תצפית נחמדה. אם זכור לי נכון ריצ'רד צייר במחברתו את הפרט בו צפינו.

Kookabara

New member
נמשיך בנוסטלגיה... היום לפני כ"ח שנים:

אהוד דברת גילה אותו כבר יום קודם במטע התמרים הדרומי של אילות. וזה מה שכתבנו במקום לצלם

שלומit

New member
מה שהיו עושים פעם במקום לצלם!!

אני אוהבת נוסטליות כאלה. קוראת כל מילה...סוג של סריטה

Desertbirder

New member
את הפרט המדהים שלנו

בוגר בלבוש אביבי ממטע התמרים של אליפז ( יחד עם דירהוף וזוגתו ) באביב 2005 איבדנו ומצאנו שוב רק באור אחרון כך שהתמונות של כל מי שהיה שם מביכות אפילו בשביל להעלות.. אבל אין ספק שמדובר באחת הציפורים המרגשות ביותר שנכנסו לי למשקפת. יהונתן

אגב נוסטלגיה - בקינון המין הזה לא פחות ממזניב

(מן הסתם). בקוסמו אשר בצפון מזרח פינלנד ביוני 1997, הלכנו (דובי שפירו ואני) באיזו חלקת יער ביצתית המפורסמת לשני המינים האלה: גבתון גמד זכר עמד על שיח ושר שיר הלל לקיץ. את אחיו לבן הגרון לא ראינו עד שכמעט דרכתי על זכר. הזכר עף לי כמעט בין הרגליים ונעמד על שיח במרחק מטרים ספורים משם. לא היה לי ספק מדוע ותוך זמן קצר איתרתי את הקן שנמצא על הקרקע, חשוף לגמרי בצמוד לגזע עץ. התרחקתי, והזכר חזר לדגור. לאחר זמן מה הגיעה הנקבה והחליפה אותו. אכן תמונות קשות

Torgos

New member
מעניין

גם אני הייתי שם ב- 1978 וראיתי שם לראשונה לפני שנסעתי להשלים עם גבתוני שלג בנורווגיה (דומבס). ופעם נוספת ב-1987.

Desertbirder

New member
ולא דיברנו על מחזורי הקינון הקצרים

להפליא של מינים אילו. כמדומני גבתון גמד הוא המקנן המהיר ביותר משהו כמו 11 יום !! מטורף

aetos

New member
בטח גם רץ מיד לספר לחברה ..

גם עב מקור , גם מהיר ועוד כזה נדיר - שיחק אותה ! אולי תוכל לארגן לי מפגש עם כוכב העל הלז מהדרום הרחוק ? אסתפק בשמנעבה הזה ,הגבתונדירים מהמגילה גדולים עליי...

למעלה