מה יותר הגיוני ? שאנחנו בשנת 2022 או 5782 ?

• פותח הנושא WYam
  • פורסם בתאריך

Permafrost

Well-known member
הסטוריה נלמדת מתוך חקר ממצאים ארכאולוגיים.
הממצאים יכולים להיות טקסטואליים או לא-טקסטואליים.
נתוח ממצא טקסטואלי מבוסס על בחינת שפה, איזכור ארועים, איזכור מלכים אך עדיין יש לנסות לקבוע האם הארועים המתוארים בהם הם ממשיים, האם הונצחו בעודם טריים, או שמא הועלו בכתב שנים רבות לאחר התרחשותם, או שבכלל מדובר במעשיות מיתולוגיות אשר סופרו סביב למדורת-שבט בלילות לבנים על ידי הזקֵנים.
ממצאים לא-טקסטואליים מצריכים תיארוך מבוסס רדיומטריה ונתוח גיל השכבה ממנה נשלף הממצא.

אם בוחנים אלפבית - ברור כי כתיב ההירוגליפים קדום מאד, קדום מאד גם כתב היתדות המסופוטמי, בעוד כתיב אותיות והרכבת אותיות למלים עיצוריות המתארות שם-עצם ממשי, מופשט או פעולה - הרבה יותר מאוחר.
בכל מקרה - גיל ממצאים טקסטואליים אינו עולה על כמה אלפי שנים. הממצא הטקסטואלי העתיק ביותר הידוע לי הוא הספריה של העיר אוגרית ליד לטקיה אשר נתגלתה באקראי ב- 1928. עיר עתיקה נוספת באזור ההוא היא ביבלוס אשר היתה מיושבת ברציפות מאז 5000BC. הערים העתיקות הללו נזכרות הן בהירוגליפים מצריים והן בלוחות חימר בבליים.

כאשר מנתחים ממצאים לא טקסטואליים באמצעות רדיומטריה אזי משתמשים בתארוך פחמן14 אם מדובר בממצא "צעיר" שגילו עד כ- 32000 שנים (שפרושם עד חמש Half-life time של האיזוטופ הזה, אשר מעבר לכך דיוק הקביעה הוא בספק), או בתארוך באמצעות איזוטופים מאריכי-ימים יותר מפחמן14, אם הממצא "זקן" יותר, וכאן מתברר כי גיל התרבות האנושית הרבה יותר גדול ובמיוחד גדול גיל המין האנושי (היחיד) הקיים בימינו, homo sapiens.

הקצור - נקודת זמן תחילת הספירה האזרחית ("נוצרית") מקובלת ומצויה בשמוש עצום(*).
לפניה היתה קיימת ספירה על פי תאריך יסוד רומי, (**)AUC.
הורדוס נפטר בשנת 750AUC.
משיחנו נולד ב- 754AUC, אלא שהברית החדשה טוענת כי נולד בימי הורדוס ולכן קיימת אי-בהירות מסוימת כאן.
במסופוטמיה היתה נהוגה ספירת שנים על פי תאריך לידה של מלכים או תאריך עליתם לשלטון.

(*) לרומים לא היתה ספרה אפס, לכן הספירה התחילה מ- 1, לא מ- 0, כלומר, משיחנו נולד בשנת 1AD, לא 0AD, ו- bug2000 המפורסם שהפחיד את כל עולם המחשוב ארע למעשה 1999 שנים לאחר הולדת משיחנו. החשבונאות בספרות רומיות היתה בכלל בלגאן אחד גדול ולכל סוחר היה עבד שהתמחה בחשבונאות. נסו אתם להכפיל MDCCLXXVI ב- XXIV.
(**) AUC - ר"ת Ab Urbe Condita שפרושו Since the foundation of the City.

WYam

Well-known member
הסטוריה נלמדת מתוך חקר ממצאים ארכאולוגיים.
הממצאים יכולים להיות טקסטואליים או לא-טקסטואליים.
נתוח ממצא טקסטואלי מבוסס על בחינת שפה, איזכור ארועים, איזכור מלכים אך עדיין יש לנסות לקבוע האם הארועים המתוארים בהם הם ממשיים, האם הונצחו בעודם טריים, או שמא הועלו בכתב שנים רבות לאחר התרחשותם, או שבכלל מדובר במעשיות מיתולוגיות אשר סופרו סביב למדורת-שבט בלילות לבנים על ידי הזקֵנים.
ממצאים לא-טקסטואליים מצריכים תיארוך מבוסס רדיומטריה ונתוח גיל השכבה ממנה נשלף הממצא.

אם בוחנים אלפבית - ברור כי כתיב ההירוגליפים קדום מאד, קדום מאד גם כתב היתדות המסופוטמי, בעוד כתיב אותיות והרכבת אותיות למלים עיצוריות המתארות שם-עצם ממשי, מופשט או פעולה - הרבה יותר מאוחר.
בכל מקרה - גיל ממצאים טקסטואליים אינו עולה על כמה אלפי שנים. הממצא הטקסטואלי העתיק ביותר הידוע לי הוא הספריה של העיר אוגרית ליד לטקיה אשר נתגלתה באקראי ב- 1928. עיר עתיקה נוספת באזור ההוא היא ביבלוס אשר היתה מיושבת ברציפות מאז 5000BC. הערים העתיקות הללו נזכרות הן בהירוגליפים מצריים והן בלוחות חימר בבליים.

כאשר מנתחים ממצאים לא טקסטואליים באמצעות רדיומטריה אזי משתמשים בתארוך פחמן14 אם מדובר בממצא "צעיר" שגילו עד כ- 32000 שנים (שפרושם עד חמש Half-life time של האיזוטופ הזה, אשר מעבר לכך דיוק הקביעה הוא בספק), או בתארוך באמצעות איזוטופים מאריכי-ימים יותר מפחמן14, אם הממצא "זקן" יותר, וכאן מתברר כי גיל התרבות האנושית הרבה יותר גדול ובמיוחד גדול גיל המין האנושי (היחיד) הקיים בימינו, homo sapiens.

הקצור - נקודת זמן תחילת הספירה האזרחית ("נוצרית") מקובלת ומצויה בשמוש עצום(*).
לפניה היתה קיימת ספירה על פי תאריך יסוד רומי, (**)AUC.
הורדוס נפטר בשנת 750AUC.
משיחנו נולד ב- 754AUC, אלא שהברית החדשה טוענת כי נולד בימי הורדוס ולכן קיימת אי-בהירות מסוימת כאן.
במסופוטמיה היתה נהוגה ספירת שנים על פי תאריך לידה של מלכים או תאריך עליתם לשלטון.

(*) לרומים לא היתה ספרה אפס, לכן הספירה התחילה מ- 1, לא מ- 0, כלומר, משיחנו נולד בשנת 1AD, לא 0AD, ו- bug2000 המפורסם שהפחיד את כל עולם המחשוב ארע למעשה 1999 שנים לאחר הולדת משיחנו. החשבונאות בספרות רומיות היתה בכלל בלגאן אחד גדול ולכל סוחר היה עבד שהתמחה בחשבונאות. נסו אתם להכפיל MDCCLXXVI ב- XXIV.
(**) AUC - ר"ת Ab Urbe Condita שפרושו Since the foundation of the City.
למה אתה נדבק לספירה הנוצרית?
ומכנה אותה אזרחית?

אם כבר אזרחית אז יותר הגיוני להצמד לחלוקה של הכתב - history prehistory
אני בחרתי את נקודת הכתב כהגיונית יותר - ללוח אזרחי

אבל בהחלט אפשר נקודת זמן אחרת (לא חייב הכתב)

הרי לדעתי מאוד דבלי רק לשנות BC לBCE - ואז לדמיין
שזהו זה אזרחי

...

The Real Big Joe

Well-known member
ומכנה אותה אזרחית?
שאלה מגוחכת. כל העולם על 8 המיליארדים שלו מתיחס לספירה האזרחית לציון מאורעות עבר, ותכניות לעתיד.
רק רבע מהם הם נוצרים. זה למה...

Permafrost

Well-known member
ומכנה אותה אזרחית?

אם כבר אזרחית אז יותר הגיוני להצמד לחלוקה של הכתב - history prehistory
אני בחרתי את נקודת הכתב כהגיונית יותר - ללוח אזרחי

אבל בהחלט אפשר נקודת זמן אחרת (לא חייב הכתב)

הרי לדעתי מאוד דבלי רק לשנות BC לBCE - ואז לדמיין
שזהו זה אזרחי

...
"אזרחית" הוא מונח מקובל ואני שואף לכתוב בלשון נהירה.
יהודיקטים(*) עומדים על יחוס ה- origin למשיחנו מתוך תקווה עמומה לעורר התנגדות רפלכסיבית בקרב "פטריוטים מתחזקים"... :-D ...ממש כשם שמתנגדי אבולוציה מנסים לעורר התנגדות רפלכסיבית לה בהפשטת התאוריה והצגתה כ"מוצא האדם מן הקוף, מה?!".
וכי מי זה יסכים כי אבותיו קופים?!
זו גם הטקטיקה שלך, כנראה.

(*)יהודיקט - כנוי חיבה ליהודי קטן, יהודי במדה זעומה.

WYam

Well-known member
"אזרחית" הוא מונח מקובל ואני שואף לכתוב בלשון נהירה.
יהודיקטים(*) עומדים על יחוס ה- origin למשיחנו מתוך תקווה עמומה לעורר התנגדות רפלכסיבית בקרב "פטריוטים מתחזקים"... :-D ...ממש כשם שמתנגדי אבולוציה מנסים לעורר התנגדות רפלכסיבית לה בהפשטת התאוריה והצגתה כ"מוצא האדם מן הקוף, מה?!".
וכי מי זה יסכים כי אבותיו קופים?!
זו גם הטקטיקה שלך, כנראה.

(*)יהודיקט - כנוי חיבה ליהודי קטן, יהודי במדה זעומה.
דווקא נראה הפוך

לשמאלנים יש רפלקס סלידה מהיהדות
אז גם אם התאריך של היהודים יהיה יותר הגיוני

הם יסרבו לקבל את ההגיון

marabo

Well-known member
דווקא נראה הפוך

לשמאלנים יש רפלקס סלידה מהיהדות
אז גם אם התאריך של היהודים יהיה יותר הגיוני

הם יסרבו לקבל את ההגיון
לשמאלנים יש יכולות אינטלקטואליות ירודות.
עם הזמן הם פתחו שיטות לטשטש את זה.
לנסות להעביר נושא.
לנסות לקלל ולגדף את הכותב כדי לגרור אותו לקרב בוץ ולהוציא אותו מהדיון.
להתחיל לדבר לגופו של זה שאיתו הם מתדיינים וגם כאן הכוונה היא לגרור אותו לקרב בוץ או נושאים אחרים.

רוב הזמן נח

Well-known member
מבחינת ההיסטוריה האנושית יותר הגיוני שאנחנו בשנת

5782​

ולא בשנת

2022​

WYam

Well-known member
מבחינת ההיסטוריה האנושית יותר הגיוני שאנחנו בשנת

5782​

ולא בשנת

2022​

מעניין שהתאריך העברי די צמוד לתאריך של ההסטוריונים
כאילו מבחינת המדע ההסטוריה התחילה 3200 BC
ומבחינת היהדות אותו הדבר

כאילו מהרגע שהתחיל ההסטוריה (ע"פ המדע)
זה הרגע שהתחיל העולם ע"פ היהדות

הכתב..

קר לי בך

Well-known member
מעניין שהתאריך העברי די צמוד לתאריך של ההסטוריונים
כאילו מבחינת המדע ההסטוריה התחילה 3200 BC
ומבחינת היהדות אותו הדבר

כאילו מהרגע שהתחיל ההסטוריה (ע"פ המדע)
זה הרגע שהתחיל העולם ע"פ היהדות

הכתב..
זה ממש לא "מעניין"
הקו השרירותי בין תקופה המכונה פרהסטוריה להסטוריה נקבע בזמן בו נוצרים כבשו את העולם ועסקו במיסיונריות, ואותם נוצרים האמינו גם בברית הישנה שם נכתב תאריך הבריאה כמו בתנ"ך לפי המסורה.
אז אותם נוצרים החליטו לקרוא "פרהסטוריה" עד סיפור הבריאה ו"הסטוריה" מסיפור הבריאה, והצמידו לכך ספציפית את גילוי כתב היתדות.
אם סיפור הבריאה היה מתרחש 1000 שנה קודם אז היו מחליטים שההסטוריה החלה עם הכתב שקדם לכתב היתדות.
בקיצור נוצרים קבעו שרירותית שהתקופה לה הם קוראים "הסטוריה" או "העת העתיקה" לפי הספר שהם אחזו בידם ועכשיו את באה ואומרת "תראו איזה יופי, הקביעה "הסטוריה" מתאימה לברית החדשה (או לתנ"ך, לא משנה)

זה כמו שאני אחליט שכל מה שיש לו נוצות ועף יקרה "ציפור"
ואז תראי איזה פלא, כל מה שעף ויש לו נוצות הוא באמת ציפור....
כנראה שרתה עלי רוח ה', או שסתם מדובר בהגיון מעגלי. מה את בוחרת?

WYam

Well-known member
זה ממש לא "מעניין"
הקו השרירותי בין תקופה המכונה פרהסטוריה להסטוריה נקבע בזמן בו נוצרים כבשו את העולם ועסקו במיסיונריות, ואותם נוצרים האמינו גם בברית הישנה שם נכתב תאריך הבריאה כמו בתנ"ך לפי המסורה.
אז אותם נוצרים החליטו לקרוא "פרהסטוריה" עד סיפור הבריאה ו"הסטוריה" מסיפור הבריאה, והצמידו לכך ספציפית את גילוי כתב היתדות.
אם סיפור הבריאה היה מתרחש 1000 שנה קודם אז היו מחליטים שההסטוריה החלה עם הכתב שקדם לכתב היתדות.
בקיצור נוצרים קבעו שרירותית שהתקופה לה הם קוראים "הסטוריה" או "העת העתיקה" לפי הספר שהם אחזו בידם ועכשיו חלק מהיהודים תופסים טרמפ.

זה כמו שאני אחליט שכל מה שיש לו נוצות ועף יקרה "ציפור"
ואז תראי איזה פלא, כל מה שעף ויש לו נוצות הוא באמת ציפור....
כנראה שרתה עלי רוח ה', או שסתם מדובר בהגיון מעגלי. מה את בוחרת?
עד לרגע זה לא ידעת את ההבדל בין היסטוריה לפרהיסטוריה

פתאום אתה מבין במשהו?

קר לי בך

Well-known member
עד לרגע זה לא ידעת את ההבדל בין היסטוריה לפרהיסטוריה

פתאום אתה מבין במשהו?
עד עכשיו לא ציינת את המונח "פרהסטוריה" ולא הצלחתי לקרוא את המחשבות שלך.
מודה באשמה, אני לא קורא מחשבות.
ומשהו לעניין יש לך להגיד או שנעלבת שחירבתי לך טיעון מחבתי? ושבכלל נסמך על מאמיני ישוע?

WYam

Well-known member
עד עכשיו לא ציינת את המונח "פרהסטוריה" ולא הצלחתי לקרוא את המחשבות שלך.
מודה באשמה, אני לא קורא מחשבות.
ומשהו לעניין יש לך להגיד או שנעלבת שחירבתי לך טיעון מחבתי?
אני לא צריכה להגיד
זה ידע שאמור להיות ידוע

קר לי בך

Well-known member
אני לא צריכה להגיד
זה ידע שאמור להיות ידוע
נו אז בסדר,
בקיצור הגיון מעגלי,
נוצרים החליטו שרירותית לקבוע קו לפי הברית הישנה (או התנ"ך) שכל מה שקרה לפניו יקרא "פרהסטוריה" וכל מה שאחרי "הסטוריה"
ועכשיו את מתפעמת מכך שאכן הקו השרירותי המפריד בין "פרהסטוריה" ל"הסטוריה" הוא אכן לפי הברית הישנה.

מדהים....

למעלה