מה זו התופעה הזו?!

רוניתוס

New member
מה זו התופעה הזו?!

הקטנטן בן שנה. לפני שבועיים החלה תופעה מוזרה בה הוא נוגח בעדינות בחפצים (עץ, רגליים של שולחן/כסא, אפילו סלע שנמצא בחוץ). מאחר ועושה זאת בעדינות ואני נמצאת לידו אין הרבה נזק (טפו..)אבל אני לא מצליחה למגר את התופעה. (כרגע אני אומרת לו "לא לנגוח" או "זה יכאב לך" ולקחת אותו מהחפץ, מה עוד ניתן לעשות והאם מוכר? חוץ מזה הוא התחיל להכניס כל דבר שהוא מוצא לפה , דבר שלא עשה בעבר. בעבר הכניס דברים שלא היוו סכנה עבורו, היום יכול אפילו להכניס אבן לפה אם אני לא עוצרת בעדו. מה עושים?

yossie26

New member
גם הבת שלי

מראה שימנים דומים, היא גם בת שנה, יש לך תשובה לגבי זה? לי כולם אומרים שזה הגיל וככה הקטנים חוקרים את העולם, נשמע לך הגיוני?

מוכר, ובכל זאת...

כדאי לפנות בשאלות הללו לשרית או גנית. בינתיים, אנסה לענות כאמא, מתוך הנסיון שלי: בנושאים כאלו הכלל שלי הוא: לתת תשומת לב להתנהגות חיובית, שאותה רוצים לחזק, ולהתעלם מהתנהגות שאותה רוצים למגר. כל עוד ה"נגיחות" אינן מסכנות אותו, הייתי מתעלמת. תשומת לב במקרה הזה (גם תשומת לב שלילית היא תשומת לב) תחזק אותו. אם את מרגישה שמבחינה פיסית הוא מסכן את עצמו, בלי כעס לקחת אותו ולהרחיק אותו מהמקום. המילים "זה יכאב לך" לא אומרות לו כלום כעת. אם זה היה כואב לו מספיק כדי להפסיק את הפעולה - הוא היה מפסיק אותה גם בלי שתגידי לו. דבר נוסף חשוב לדעתי הוא לבדוק מתי הוא עושה את זה. אם זה נעשה ברגעים של תסכול, של כעס, כדאי לדבר אליו, לנסות לשקף לו (עד כמה שזה ניתן בגיל הזה) את התחושה, ולתת שם לרגשות שלו: "אתה כועס, אתה מפחד, וכו'. אני מאמינה גדולה מאוד במילים ובתקשורת מילולית מגיל 0. גם אם לא יבין הכל, הוא יבין את הטון ואת רוח הדברים. אפשר לנסות עוד דבר: למדי אותו התנהגות חלופית, כגון ליטוף השולחן/הכיסא וכו' ועודדי אותו לאמץ אותה במקום ה"נגיחה": בכל פעם שהוא מלטף, תני לו חיזוקים, תמיכה ועידוד ובכל פעם שנוגע - התעלמי. לגבי הדברים שהוא מכניס לפה - רק לפקוח 7 עיניים. לצערי אין לי פה עצה אחרת... בהצלחה

רוניתוס

New member
תודה על התשובה וגנית/שרית אתן מוזמנות לענות

שמתי לב שהוא עושה זאת לרוב במכוון. הוא ניגש לחפץ מסוים מסתכל עליי ואז נוגח (מצפה לתגובה) וכנ"ל לגבי הכנסת הדברים לפה. נראה כי הוא יודע שאסור אבל בודק אם אני שמה לב ומתייחסת אליו. מעט פעמים עושה זאת מתוך תסכול ואז הנגיחה מלווה בבכי. במקרה הזה אני אכן משקפת את רגשותיו. אולי באמת אנסה להתעלם למרות שזה קצת מפחיד לראות אותו נוגח בסלע...(בעדינות אבל עדיין) שוב תודה על התשובה

מסכימה עם ענבל ועוד...

אכן חשוב לא לתת הרבה תשומת לב להתנהגות הזו כי הילד עשוי להבין שיש לו רווח מכך וזה רק יחזק את ההתנהגות הזו, זו תופעה שכיחה שבדרך כלל מתרחשת או במצבי תסכול או במצבי עייפות. כמובן שיש להשגיח ואם רואים שהתופעה נמשכת זמן רב אפשר להתייעץ עם רופא הילדים שיפנה אתכם למכון להתפתחות הילד לבדיקת סף רגישות. לגבי הכנסת חפצים לפה, אכן זהו שלב התפתחותי בו הילד חוקר את העולם דרך הפה, חשוב ביותר להשגיח ב 100 עיניים ולהשתדל שלא יהיו חפצים קטנים בהישג יד, כשאין עוד אחים גדולים בבית זה יותר קל. גנית

למעלה