מה ההבדל בין ביטקוין לאיתריום?

תוכן-מקודם

Member
מנהל
bunch-bitcoins-wooden-table.jpg
קרדיט תמונה FREEPIK
מבין למעלה מ-1,600 מטבעות דיגיטלים שקיימים כיום בשוק, ביטקוין ואיתריום הם הבולטים ביותר. ביטקוין היה המטבע הראשון, צבר פופולריות רבות ועדיין ניצב בחוד החנית של התחום כולו, אך איתריום סוגר את המרחק, ועל פי חלק מהמומחים יהיה המטבע מספר אחת בעתיד. אז מה בכלל ההבדל ביניהם? זה הזמן להבין, בחלוקה לתחומים והיבטים שונים.

ההיסטוריה של המטבעות​

ביטקוין היה חלוץ בתחום של מטבעות קריפטו כאשר הושק בשנת 2009, על ידי סטושי נקמוטו. לא ברור אם מדובר באדם, בקבוצה של אנשים או אם בכלל היה מישהו בשם שלו. למעשה, שלל מיתוסים אופפים את סיפור ההמצאה והשחרור של המטבע.
לעומתו, איתריום נוצר רק בשנת 2015, בנסיבות הרבה יותר ברורות ורגילות. המציא אותו החוקר והמתכנת ויטליק בוטרין. הוא השתמש באותו קונספט, אך למד מהטעויות של הפלטפורמה ושיפר אותה. בין השאר, הוא סיפק למשתמשי איתריום שלל אפשרויות שלמשתמשי ביטקוין אין.

לשם מה נוצר כל מטבע? מהן המטרות?​

ביטקוין נועד כדי לאפשר העברת כספים מבוזרת בין אנשים. הוא משמש כמו מטבע רגיל, אך ללא עמלות גבוהות וללא מדינה או גוף שמבצע רגולציה. איתריום נועד למטרות דומות, אך הוא גם מספק פלטפורמה ליצירת ובניית חוזים חכמים. חוזה כזה מאפשר למשתמשים להמיר כמעט כל דבר בעל ערך: מניות, כסף, נדל"ן וכו'.

כיצד כורים את המטבעות?​

עבור שני המטבעות, כרייה נעשית באמצעות פתרון חידות מתמטיות מסובכות לפני כולם, כדי להוסיף בלוק לשרשרת (ומכאן שם הטכנולוגיה - בלוקצ'יין). עם זאת, יש הבדלים מסוימים בין השיטות. באיתריום, מקבלים יתרון בכרייה הכורים שמחזיקים בכמות גדולה יותר של מטבעות. ככל שיש לכם יותר, כוח הכרייה שלכם יותר חזק.
הבדל נוסף: כל כרייה של ביטקוין מוסיפה לחשבונו של הכורה 6.25 ביטקוינים. לעומת זאת, כריית איתריום שווה שלושה מטבעות, ואף פעם לא תתבצע כרייה של חלקיקים, רק מספרים שלמים.

כמה עמלה צריך לשלם?​

אם אתם מעוניינים כי כורים מקצועיים יכרו עבורכם מטבעות דיגיטליים, אתם צריכים להיות מודעים לעלויות. כריית ביטקוין אינה מחייבת תשלום, אך אתם בהחלט יכולים לשלם לכורים כדי שיעניקו לכם תשומת לב מיוחדת ויתאמצו בהתאם.
לעומת זאת, כדי לכרות איתריום תצטרכו לשלם עמלה. את העמלה תעבירו במטבע עצמו, והוא יומר ליחידה שנקראת גז, אשר מניעה את התהליך ומאפשרת לעסקה להתבצע.

ההבדל המשמעותי ביותר - המהירות​

זהו לא רק הבדל בולט מאוד, אלא דוגמה נהדרת לפער הזמנים בין השקת המטבעות. בשל העובדה שאיתריום יצא שש שנים אחרי ביטקוין והמפתח שלו למד מטעויות של מתחרים, הוא יצר פלטפורמה הרבה יותר מהירה. בממוצע, הוספת בלוק לשרשרת של ביטקוין אורכת כעשר דקות. באיתריום, זה לוקח רק 12 עד 15 שניות. משמעותי, לא?
 
למעלה